Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

ebay is your friend...

πριν μήνες πήρα cf κάρτες και γλίτωσα μια 30αρα δλδ από 80 πλήρωσα 50

SanDisk Extreme HD Video SD SDHC 8GB 8G Class6 DSLR NEW - eBay (item 290512200988 end time Jan-12-11 06:44:09 PST)

στα 27 ευρώ βγαίνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου προτεινω αυτην Kingston Technology Company - Flash Memory - CompactFlash Elite Pro 133X που φτάνει το usb 2 cap(και τις αλλες sandisk) οποτε δεν χρειάζεσαι μεγαλύτερη ταχύτητα και την βρισκεις στα 20 Ε-8 gb.Ειμαι αρκετά ευχαριστημένος ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ψαξου εδω

(διαλεξε μηχανη απο το drop down menu ...αν την εχει την δικια σου και δες)

Περα απο το γεγονος οτι παντα μια γρηγορη μνημη θα ειναι πιο γρηγορη απο μια αλλη θα πρεπει να αναλογισθεις αν σου χρειαζεται και αν πρεπει να δωσεις ενα σεβαστο ποσο για μια τετοια αγορα.

Πχ στην δικη μου περιπτωση με κοβει ουτως η αλλως ο buffer..αλλα δεν θυμαμαι ουτε μια φορα να περιμενω να αδειασει ο buffer.

(και να σημειωσω τελειωνοντας οτι αλλο ειναι το burst mode και αλλο περιμενω να αδειασει o buffer)

diman ...sd εχει ο ανθρωπος..

(την ιδια εχουμε ..αλλα μαλλον το ξερεις:p)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν το λες και κοφτη...

δλδ μερικες μηχανες πλεον εχουν 8fps ..

Μπορει ο buffer να μπορει να δεχθει 20 (τυχαιο νουμερο) φωτογραφιες..τις οποιες θα τις παρει σε 2.5" (με 8fps δλδ) .Eκει θα κομπιασει η μηχανη θα χρειαστει να περιμενεις 0.5-1sec αναλογα και να τραβηξεις μετα αλλες 4-5-10 κ.ο.κ.

Εκει θες τη γρηγορη μνημη.(και στο αδειασμα βεβαια οταν αδειαζεις 16gb στο pc :p)

Ποσες φορες να ζητησεις απο την μηχανη σου για σοβαρο λογο και οχι απλα για επιδειξη "δυναμης" 30και παραπανω καρε σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα??

Και ξαναλεω ...δεν ειναι αναγκη να βαζεις την πιο αργη...ειναι σχετικα φθηνες πλεον..

αυτη του performer ειναι μια χαρα..(αν και υπαρχουν και αλλες extreme ΙΙΙ me 30μβ/sec και κανα δεκαρικο παραπανω βεβαια)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μετάφραση του ποστ του NTG... αν τραβήξεις burst 10-20 pics κλπ, αρχικά πάνε στο buffer, και κάποια στιγμή ξεκινάει το dump στην κάρτα... αν η κάρτα είναι γρήγορη αυτό θα κρατήσει x δευτερόλεπτα... αν είναι πιο αργή θα περιμένεις παραπάνω μέχρι να μπορείς να ξανατραβηξεις...

επίσης συνηθως τα class Πχ των sd επειδή έτσι κ αλλιώς τα reads είναι πιο "εύκολα" από τα writes, σου δείχνουν τα writes, class 6 κάρτες εύκολα έχουν 16-17mb/sec read και πάντα από reader γτ οι μηχανές συνήθως δεν περνάνε τα 7mb αν τις μεταφέρεις από εκεί...

αν δε σε νοιάζουν τα μεγάλα burst ή δεν έχεις μηχανή που να γράφει μεγάλα αρχεία, ή δε γράφεις πάντα raw+jpeg μαζί, μια χαρά είσαι και με φτηνή...

ένα παλιότερο τεστ μου καρτών που έχω:

Transcend 8GB SDHC (class 6)

τιμή= 18,9 ευρώ μαζί με usb reader

450mb/100pics write με card reader= 60sec = 7.5mb/sec

1.5GB read από card reader= 85sec = 17,6mb/sec

1.5GB read από Nikon D90= 205sec = 7,3mb/sec

15sec full burst@Nikon D90= 68frames

Sandisk Extreme iii 8GB SDHC (class 10)

τιμή= 55 ευρώ σκέτη

450mb/100pics write με card reader= 42sec = 10.7mb/sec

1.5GB read από card reader= 78sec = 19,2mb/sec

1.5GB read από Nikon D90= 195sec = 7,7mb/sec

15sec full burst@Nikon D90= 70frames

δυστυχώς δε μου είχε κόψει να χρονομετρήσω το dumping του burst....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να η παλια σου...(vouda) , εδω αμα βρεις αυτη που θες στα σκουπιδια

Η νεα τραβαει τιποτα η χαλασμενη στη στειλαν??

(εδω ειναι και αυτη)

(αντε...βγαλε τιποταααααα....-με τον 85αρη)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχει δωσει κανεις εκτυπωσεις σε site εξωτερικου?

αυτο εδω φαινεται καλο FOTO.com Greece : Photo printing - Photo processing

εχει κανεις εντυπωσεις?

Όταν ήμουν Ελλάδα έκανα αρκετές παραγγελίες από το Online Digital Photo Printing & Developing From 5p - PhotoBox

πλήρως ευχαριστημένος και χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Τώρα που είμαι στην Αγγλία παραγγέλνω από το Online digital photo printing, print photos, photo cards, photo books and more | Snapfish

επειδή έχω δωρεάν εκτυπώσεις κάθε μήνα.

Κανένα πρόβλημα και με αυτούς και με τέλειο χαρτί και χρώματα εκτυπώσεων. Δυστυχώς δεν ξέρω αν στέλνουν Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Χθες κατέρριψα κάθε προσωπικό μου ρεκόρ καθώς όντας σε μια δουλειά τράβηξα καμια 1300αριά φωτογραφίες (μπορεί και πάραπάνω) μεσα σε ένα διάστημα κάπου 2.5 ωρών.

τελικά δεν μετανοιωνω ούτε μια στιγμή που χρησιμοποιώ τις eneloop.τα φλας παρόλη την "καταπόνηση" δεν καθυστέρησαν ούτε μια φορά ούτε ζήτησαν αλλαγή μπαταριών. (οκ, δεν άναβαν και στο maximum της έντασης καθώς είχα και σταθερά φώτα αλλά η ουσία δεν αλλάζει ) και παραδόξως το 900 δεν έβγαλε θερμική προειδοποίηση (aka αφού δεν το πήρα χτες στο χέρι δεν θα το πάρω ποτέ :p).

So, eneloop ftw :T:

PS: O NTGής μπορεί να μην συμπαθεί ιδιαίτερα τον Nikon 17-55 αλλά στο f8 απλά δεν παίζεται :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βεβαιως και συμπαθω κατι που κανει μτχ 600Ε ,προσφερει μεγαλουτσικο διαφραγμα για να μην παιζεται στο φ8.

Ας το ξαναπω αλλη μια μιας και μαλλον μπερδευει ο τροπος που γραφω..

Ο 17-55 δεν παυει να ειναι ενας απο τους καλυτερους φακους για dx -αν οχι ο καλυτερος- δεν παυει ομως να ειναι και απο τις χειροτερες επιλογες που μπορει να κανει καποιος-αν οχι η χειροτερη.

(για καινουριο δε το συζητω καν)

Link to comment
Share on other sites

και οι gp2700 που χρησιμοποιώ (μαζι με τον Maha c9000 που παίζει τον βασικό ρόλο στην καλή κατάσταση τους και ειμαι ήσυχος ότι δε θα με αφήσουν) άνετα βγάζουν τόσες φλασιες με το 900ρι και αρκετές και με 1/1~1/2...όταν όλοι αλλάζουν εγώ άπλα συνεχίζω.

Παρ'ολα αυτά ο φίλος που τραβάει με ενελοοπ και το 580εχ ιι μπορεί με λίγες φλασιες 1/1 (μετά απο χρήση οχι αμέσως) να τις αδειάσει πολύ πιο γρήγορα από τις gp. Βεβαια όπως είπα παίζει ρόλο και το φορτιστής...γενικά είναι λίγο μυστήριες στην αποφόρτιση τους δε ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.