Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

κοίτα γκαντεμιά, σήμερα ήμουν πάνω.:p

μιλάμε για παρασκευή άμα είναι γιατί αύριο δεν παίζει :)

edit: με αυτόν που παρήγγειλα από το ebay, ναι θα έχω. αλλά αυτό είναι μάλλον το λιγότερο που με ενδιαφέρει σε αυτά τα mm.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτονανε...:p...αλλα keep it secret..θα μου την βαρεσει κανενα πρωι και θα τον ζητησω.

Εξαρταται (διονυση) τι τον θες...

Αν τον θες για την οξυτητα του(φ2.8-8)...παρτον (αν και εχω στο μυαλο μου σε τετοια διαφραγματα να παιξω με αλλον φακο)..

αν τον θες για το μεγαλο διαφραγμα(φ1.8-2.8) καλη φτηνη λυση ..ιδιως αν πας σε μτχ..αλλα παιζουν εναλλακτικες λυσεις..οχι απαραιτητα ακριβες.

Αν απλα εχεις καιρο να αγορασεις κατι και θες κατι να παρεις μερες που ειναι ...μην τον παρεις.

Yποθετω οτι ξεχναμε την λυση που ακουει στο ονομα canon 50mm f1.4 μιας και ξεφευγει σε λεφτα...οποτε απλα θα σε παραπεμψω σε vintage φακους...

καλη φτηνη λυση με ανοιχτο(τερο) διαφραγμα ειναι ο παραπανω takumar..

Μπορεις να βρεις και αλλους φακους...σε παραπλησια λεφτα..του canon ...ειτε σε CZ jena ,ειτε σε zuiko και υπαρχουν 1002 αλλοι...δοξα τω θεο ..canon εχεις..ο,τι θες βαζεις:D

Link to comment
Share on other sites

Παιζει καποιο ιδιαιτερο λογο η καρτα μνημης που θα εχεις μεσα στην μηχανη σου?

Δηλαδη αν ξοδεψεις κανενα 50ρικο και παρεις μια μεγαλη και γρηγορη μνημη θα βοηθησει την μηχανη να λειτουργει και να αποθηκευει γρηγοροτερα η δεν παιζει κανενα ιδιαιτερο λογο?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται (διονυση) τι τον θες...

Έναν γρήγορο φακό με af για πορτραίτα, και μικρό να μη με στραβοκοιτάνε στο νησί όταν τριγυρνάω και βγάζω φωτογραφίες στους δρόμους.

Αν τον θες για την οξυτητα του(φ2.8-8)...παρτον (αν και εχω στο μυαλο μου σε τετοια διαφραγματα να παιξω με αλλον φακο)..

Τι φακό έχεις κατά νου; τους χειροκίνητους που αναφέρεις παρακάτω;

αν τον θες για το μεγαλο διαφραγμα(φ1.8-2.8) καλη φτηνη λυση ..ιδιως αν πας σε μτχ..αλλα παιζουν εναλλακτικες λυσεις..οχι απαραιτητα ακριβες.

Αν απλα εχεις καιρο να αγορασεις κατι και θες κατι να παρεις μερες που ειναι ...μην τον παρεις.

όντως, οι κύριοι λόγοι που με έσπρωξαν στο να σκεφτώ τον 50άρη είναι αυτοί οι δύο. 1.Μεγάλο και φθηνό διάφραγμα, 2. έχω καιρό να πάρω κάτι :p

οποτε απλα θα σε παραπεμψω σε vintage φακους...

καλη φτηνη λυση με ανοιχτο(τερο) διαφραγμα ειναι ο παραπανω takumar..

Μπορεις να βρεις και αλλους φακους...σε παραπλησια λεφτα..του canon ...ειτε σε CZ jena ,ειτε σε zuiko και υπαρχουν 1002 αλλοι...δοξα τω θεο ..canon εχεις..ο,τι θες βαζεις:D

Τέτοιον έχω. έναν asahi pentax takumar 55mm f/1.8. Έχω και τον CZ jena 50mm f/2.8 αλλά η ίριδά του κολλάει. Αν λειτουργούσε σωστά η ίριδα του CZ, ίσως να μην σκεφτόμουν καν την αγορά που συζητάμε :)

Yποθετω οτι ξεχναμε την λυση που ακουει στο ονομα canon 50mm f1.4 μιας και ξεφευγει σε λεφτα...

Ε, κάθε αγορά μπορεί να αναβληθεί για λίγο αργότερα -ελπίζοντας ότι θα έχω μαζέψει τα απαραίτητα λεφτά- :p Αλλά, σε αυτήν την περίπτωση, Canon 1.4 ή Sigma 1.4? Γιατί διαβάζω πάρα πολύ καλά λόγια για το Σίγμα

Link to comment
Share on other sites

μονο αν γεμιζεις τον buffer της μηχανης πιο γρηγορα απο οτι αδειαζει..

Εξαρταται και απο την μηχανη αλλα και απο την χρηση που της κανεις..

Προσωπικα δεν εχω γρηγορη μηχανη...και περα απο ενα απλο bracketting σπανια θελω κατι αλλο.

Απο την αναποδη..εχεις θελησει ποτε να θες να τραβηξεις κατι επειγοντως και να περιμενεις τον buffer να αδειασει?

(να ειναι κατι χρησιμο εε....οχι να εχεις ξεχαστει με το δαχτυλο κολλημενο)

εδιτ

@den ...και παλι:p

γρηγορος φακος δεν ειναι με την καμμια ο 50 1.8...φωτεινο τον λες...γρηγορο οχι.

Αν θες γρηγορο φωτεινο και για πορτραιτα πας αβλεπι για τον 85mm φ1.8 (canon)

To autofocus καλο ειναι το πρωι...μη σου σπασει τα....το βραδυ..

Για μενα αφου εχεις τον asahi μη παρεις αλλον...

(wtf το τελευταιο το ειπα πριν μερικα βραδια και σε εναν αλλο γνωστο-αγνωστο....-εχει τον takumar 50 1.4 και θελει τον αντιστοιχο canon.

Eγω παλι εχω τον canon και με τρωει το χερι μου για εναν του haya:p)

Παρε τον 70-200 μια ωρα νωριτερα αν ειναι..

αααα και που 'σαι...παντα canon! : p

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη σε απλη χρηση δεν υπαρχει καποια διαφορα στους χρονους αποθηκευσης.

Εγω δεν εχω πορβλημα απλως αναρωτιεμαι εαν με μια καλη καρτα μνημης θα μπορεσεις να κανεις πιο γρηγορη την μηχανη σου..

Αλλα προφανως οι διαφορες ειναι τοσο μικρες που δεν θα τις καταλαβει καποιος ερασιτεχνης,ενας επαγγλεματιας που δεν αφηνει το κουμπι ισως..:T:

Link to comment
Share on other sites

χωρις να εννοω να βαλεις την πιο αργη ...κατα πασα πιθανοτητα δεν θα σου χρειαζεται η πιο γρηγορη...ασχετως αν ουτως η αλλως αποθηκευει πιο γρηγορα.

Τι μνημη εχεις και τι σου γυαλισε?

Link to comment
Share on other sites

χωρις να εννοω να βαλεις την πιο αργη ...κατα πασα πιθανοτητα δεν θα σου χρειαζεται η πιο γρηγορη...ασχετως αν ουτως η αλλως αποθηκευει πιο γρηγορα.

Τι μνημη εχεις και τι σου γυαλισε?

Εχω μια απλη 4γιγα της κινγκστον και ειδα αυτο και αυτο τις προαλλες σερφαροντας..

Απο κατω λεει σουπερ υψηλες ταχυτητες και αλλα γλυκολογα και αναρωτηθηκα αν πραγματικα παιζει καποιο ρολο..:beer:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.