Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Πρέπει να μαζευτούν μια μέρα όσοι μιλάνε με τον Νίκο, να αθροίσουν ΤΙ τους έχουν στοιχίσει αυτές οι κουβέντες μαζί του.

Πραγματικά νομίζω πως βγαίνουμε απο την κρήση αν τα αθροίσουμε όλα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τι άποψη επικρατεί εδώ για τον Samyang 14mm f/2.8??? Γενικά διάβασα πάρα πολύ καλά λόγια [εκτός από τις περίπλοκες παραμορφώσεις που δεν του επιτρέπουν να ασχοληθεί ιδιαίτερα με αρχιτεκτονική], αλλά δεν μπορεί να μην έχει κάποιο "αλλά" που δεν έχω βρει :p

Δεν ενδιαφέρομαι να τον αγοράσω [προηγείται ο 70-200 f/4 και μια FF], απλώς κουβέντα να γίνεται :)

Link to comment
Share on other sites

Life starts @ 10mm :shout:

DSC_0053.jpg

DSC_0042.jpg

Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον γομάρ, καθώς ενδιαφερόμουν για την αγορά αυτού του φακού (Sigma 10-20mm f4-5.6 EX HSM) και μου τον έστειλε να δω πως είναι.

Καλορίζικος haya

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τι άποψη επικρατεί εδώ για τον Samyang 14mm f/2.8??? Γενικά διάβασα πάρα πολύ καλά λόγια [εκτός από τις περίπλοκες παραμορφώσεις που δεν του επιτρέπουν να ασχοληθεί ιδιαίτερα με αρχιτεκτονική], αλλά δεν μπορεί να μην έχει κάποιο "αλλά" που δεν έχω βρει :p

Δεν ενδιαφέρομαι να τον αγοράσω [προηγείται ο 70-200 f/4 και μια FF], απλώς κουβέντα να γίνεται :)

αλλος για 70-200 παρακαλω...ενας ενας...ολοι θα παρετε..(ebay η ελβετια εχει??Μτχ ποσο εχει εκει?)

Φθηνη εναλλακτικη ..που αν και δεν εχει κανενα τρελλο μειονεκτημα..εφαρμογη -για μενα- βρισκει μονο στις FF οπου και δυσκολα βρισκεις normal ultra wide angle χωρις να καταληξεις στον nikon 14-24 (ακομα και αν εχεις canon).

Στην cropped..δεν θα σου προσφερει κατι ιδιαιτερο μιας και το 1.6 cf θα σε χαλασει περισσοτερο απο οτι θα σου προσφερει το 14 εναντι του 17 που ηδη εχεις.

Το 2.8 σε αυτον/τετοιους φακους ειναι αναξιο αναφορας..(παλι για μενα).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μαζευτούν μια μέρα όσοι μιλάνε με τον Νίκο, να αθροίσουν ΤΙ τους έχουν στοιχίσει αυτές οι κουβέντες μαζί του.

Πραγματικά νομίζω πως βγαίνουμε απο την κρήση αν τα αθροίσουμε όλα.

μην κλείσετε μαγαζί

να τα πούμε σε πλατεία ή γήπεδο

Link to comment
Share on other sites

Θα το εκτιμουσα αν καποιος μπορουσε να μου λυσει την ακολουθη απορια:

Επεσε στα χερια μου ενας Sigma 70-300mm 1:4 5.6D APO Macro Auto Focus Lens Nikon και οταν τον κουμπωνω στην d3000 μπαινει αυτοματα το focus mode στο manual χωρις να μου δινει την δυνατοτητα να αλλαξω αυτη τη ρυθμιση.αν την ιδια ωρα κουμπωσω τον 'μαμισιο' 18-55 τοτε μπαινει σε af-s απο μονος του και μπορω να αλλαξω αυτη την ρυθμιση κανονικα.

καμια ιδεα για το τι στο καλο συμβαινει?:wall:

Έγινε επεξεργασία από aeroengine
Link to comment
Share on other sites

hayabusa τωρα το ειδα!

ελα μαρη.....καλοριζικος.Τελικα ζηλεψες και εσυ κ δεν αντεξες εεε;;;;;;;

αρχιζεις και σκεφτεσαι μελλοντικα και ειναι καλο αυτο.

SirDiman : ναι....αλλα μαλλον το μετανοιωσα που του τον εστειλα.Ουτε απο μενα δεν εχει περασει τοσα ο φακος :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.