Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Είναι κάτι παράλογο αυτό; Αν ήταν αυτή δηλαδή η δουλειά μου τι θα έκανα τώρα;

Αν τους πάρω αύριο και ακόμα δεν την έχουν έτοιμη, μετά από 2+ μήνες που τραβιέμαι, θα έχω άδικο αν ζητήσω μια μηχανή;

Θες εσύ Πέτρο να μου δώσεις τη D200 σου; Απ' ό,τι καταλαβαίνω δε θα σε πειράξει και πολύ αν δεν έχεις μηχανή για 2 μήνες :)

Link to comment
Share on other sites

For Canon users where Canon offer 4 versions of 70-200 for various pricing.

I see no reason to buy 3rd paty lenses for it.

The reliability of Canon both on optical image quality and autofocusing performance is unbeatable.

Tαδε εφη καποιος σε ενα google search....

Προτεινω δυο εκδοχες...

α)παρε τον ταμρον ...να κανουμε αμεση δοκιμη με αλλο κακοηθη στοιχειο του forum.

β)παρε τον Canon F4 L που πιθανολογω ειναι καλυτερος στα σημεια και μπορεις να μοιραστεις τα φιλτρακια με τον μικρο ταμρον που εχεις..(67μμ διαμετρο)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα, πρώτον ο Canon 70-200 F2.8 είναι απλησίαστος και δεύτερον, νομίζω ο Ken Rockwell το είχε πει, οτι σαν οπτικά-οξύτητα-κλπ ο Ταμπόν αν δεν ξεπερνάει τον Canon, τον φτάνει.

Το μόνο του μείον ειναι το autofocus του, το οποίο δεν με πολυσυγκλονίζει...

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα, πρώτον ο Canon 70-200 F2.8 είναι απλησίαστος και δεύτερον, νομίζω ο Ken Rockwell το είχε πει, οτι σαν οπτικά-οξύτητα-κλπ ο Ταμπόν αν δεν ξεπερνάει τον Canon, τον φτάνει.

Το μόνο του μείον ειναι το autofocus του, το οποίο δεν με πολυσυγκλονίζει...

Σε τι τιμη τον βρισκεις??(τον ταμρον)

Αν και δεν ειπα να παρεις τον 2.8....εννοω τον φτηνοτερο φ4..

(Τοσο πολυ χρειαζεσαι το ενα στοπ ..αμφιβολου ποιοτητας κιολας?)

Το ακαριαιο και ακριβες autofocus (αν δεν σου αρεσει το αθορυβο) κατω απο ολες τις συνθηκες θα επρεπε να σε συγκλονιζει περισσοτερο 50 γραμμες πανω/κατω οξυτητα.

Δε λεω οτι ειναι χαλια φακος..αν ηταν θα το λεγα..:p απλα θεωρω οτι κακως προσπερνας τον canon για αυτον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα, πρώτον ο Canon 70-200 F2.8 είναι απλησίαστος και δεύτερον, νομίζω ο Ken Rockwell το είχε πει, οτι σαν οπτικά-οξύτητα-κλπ ο Ταμπόν αν δεν ξεπερνάει τον Canon, τον φτάνει.

Το μόνο του μείον ειναι το autofocus του, το οποίο δεν με πολυσυγκλονίζει...

Αγάπη στο έχω ξαναπεί για τον Ken.

Επειδή έχω ανταλλάξει και email μαζί του, γενικά ο τύπος είναι λίγο «όρτσα πανιά» και ΠΑΝΤΑ να παίρνεις ΟΤΙ λέει γράφει with a pinch of salt.

Αυτός βγάζει λεφτά 100% από το site του, και συνεπώς ΕΙΝΑΙ biased σε πολλά θέματα.

Ο φακός μπορεί να είναι ο καλύτερος του κόσμου έτσι? Απλά κάνω το σχόλιο για τον τύπο.

Και κάτι ακόμα, σε παρακαλώ σε θρέντ που διαβάζουν άτομα που σε ξέρουν, ΜΗΝ λες ψέματα.

(Επόμενος & τελευταίος σταθμός για (αρκετό) καιρό: )

Δεν σε πιστεύει κανείς :D:p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μιας και τα έχω και τα κοιτάω, ΧΑΡΙΖΩ σε κάτοχο D90 ένα b.grip με lcd και λειτουργίες timer (κυρίως για αυτό προορίζεται, έχει κάποια issues, σκαλώνει καμμιά φορά το κουμπί λήψης του) και ένας dual φορτιστής μπρίζας/αυτοκινήτου...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.