Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

-af trim... αντί να παίζεις lotto τριμάρεις τον φακό σου κ διορθώνεις front/backfocus... λίγο που είδα τον άθλιο σε frontfocus 85mm f1.8 μου, ήρθε όπως έπρεπε... και δεν έχω κάνει ακόμα σοβαρό έλεγχο με chart...

Αυτό θα ήθελα να το δούμε μαζί λίγο και με το δικό μου (δανεικό) 85mm 1.8D. Μόνο σε 1.8 έχω παρατηρήσει front focus. Εσύ σε όλα τα f; Η μηχανή διορθώνει μόνο στο 1.8 ή σε όλα;

-non cpu lens support... πλέον ο full manual samyang 8mm fisheye που δεν έχει καν cpu contacts, δήλωσα το μέγιστο διάφραγμα και τα mm και διαβάζει από το μοχλουδάκι του διαφράγματος στη μοντούρα τί f έχω βάλει και φωτομετράει κανονικότατα μόνη της και ορίζει shutter speed σε Α mode...

:clap::T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα ήθελα να το δούμε μαζί λίγο και με το δικό μου (δανεικό) 85mm 1.8D. Μόνο σε 1.8 έχω παρατηρήσει front focus. Εσύ σε όλα τα f; Η μηχανή διορθώνει μόνο στο 1.8 ή σε όλα;

όποτε θες...

ναι εμένα έχει παντού... 1 ρύθμιση παίρνει από ότι είδα για κάθε φακό, όχι ανά διάφραγμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.