Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

δεν θυμαμαι σε ποιον το έλεγα, αλλά ψήνομαι στην επόμενη φιλμοκατάσταση να βγάλω με Α/Μ φιλμ. πλάκα θα έχει :D

Πέτρο, μέσα στο Σ/Κ θα ξέρω με τι ανάλυση μπορώ να σκαννάρω στον γνωστό μου οπότε αν είναι θα μιλήσουμε για να στα δώσω εσένα τα αρνητικά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η Vivitar είναι off, όπως και η Petri και η Canon (αυτή πάντα ήταν). Το μόνο που μου έμεινε για να "κάνω παιχνίδι" πλέον είναι η Nikon F-601 και οι αντάπτορες από M42 σε F για τους φακούς της Vivitar.

Δεν ξέρω αν φτιάχνονται αλλά είναι κάτι με το οποίο δε μπορώ να ασχοληθώ αυτή την περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Γειά και πάλι μετά απο καιρό!

Πρόκειται να πάω διακοπές στο Amsterdam και θα ήθελα να παίξω λίγο με τα νερά στα κανάλια, οπότε σκέφτομαι θα χρειαστώ ενα ND φιλτρο. Κοιτάω απο amazon.co.uk για B&W.

Έχω προβληματιστεί όμως στο πόσο σκούρο να το πάρω. Δεν θέλω graduated για αρχή.

Επειδή κατα καιρούς μερικοί έχετε βγάλει αριστουργήματα, πόσα stop προτείνεται να είναι το φιλτράκι?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ενα nd400 είναι κατά την γνώμη μου η καλύτερη λύση. το έχω και εγώ και πιστεύω πώς για να πιάσεις χρόνους 30-40 δευτερολέπτων όταν υπάρχει λίγος ήλιος ακόμα (aka χρωματα στα σύννεφα κλπ) και ένα διάφραγμα f11-f16 το πολύ (για να αποφύγεις και το diffraction) μάλλον είναι μονόδρομος.

Υπάρχει και ένα αντίστοιχο της b+w που κόβει νομίζω 10 στοπ (αντι των 8 του ND 400 )αλλά δεν θυμάμαι πως το λένε.

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ενα nd400 είναι κατά την γνώμη μου η καλύτερη λύση. το έχω και εγώ και πιστεύω πώς για να πιάσεις χρόνους 30-40 δευτερολέπτων όταν υπάρχει λίγος ήλιος ακόμα (aka χρωματα στα σύννεφα κλπ) και ένα διάφραγμα f11-f16 το πολύ (για να αποφύγεις και το diffraction) μάλλον είναι μονόδρομος.

Υπάρχει και ένα αντίστοιχο της b+w που κόβει νομίζω 10 στοπ (αντι των 8 του ND 400 )αλλά δεν θυμάμαι πως το λένε.

30-40sec και σύννεφα δεν θα δώσουν ένα blurred αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

ενα στοπ παραπανω νομιζω κοβει της B+W...παρε το φτηνοτερο απο τα 2 τους,

Επισης ...υπαρχει ενα νεο φιλτρακι -σχετικα-...το οποιο ειναι μεταβλητο απο την L.C.W

Επιλεγεις δλδ ποσα στοπ περιστρεφοντας το οπως ενα cpl.(ειναι "αριθμημενα")

details

@ebay -> Find LCW FADER ND mark II (MK2) 77mm (Genuine Design) on eBay International Market, with worldwide deals on items in all your top categories

παραγγελνετε με βαση τη διαμετρο που θετε και ερχεται κρυσταλλο της αμεσως μεγαλυτερης αλλα με σπειρωμα της διαμετρου που θελετε (ωστε να το κουμπωσετε)

ο λογος ειναι το vignettarisma..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.