Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

δεν θα σε παιδέψουν καθόλου οι ρυθμίσεις. πίστεψε με, για το ίδιο πράγμα θα σε παιδέψει περισσότερο το 600. δεν ειναι κακο, απλά πολύ δύσχρηστο μπροστά στο μεγάλο. Αν μπορείς να τα δεις από κοντά και τα δύο τότε ειναι το καλύτερο. Θα δεις πολλά πράγματα στην πράξη από μόνος σου.

Όσο για την υπερθέρμανση, σε όσους γάμους-βαφτίσεις έχω βγάλει δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Μόνο μια φορά, και τότε επειδή είχα ξεχαστεί κατά κάποιο τρόπο και έβγαζα με Ch (8fps) για κανα τέταρτο-εικοσάλεπτο.

edit: δουλεύοντας σε TTL δεν θα χρειαστεί να κάνεις τίποτα αλλο παρά να γυρίσεις τον διακόπτη στο ΟΝ.

Link to comment
Share on other sites

βαζεις εννοειται και high speed sync απο την μηχανη για να εχεις παραπανω απο 1/200

και το 90% των περιπτωσεων σε TTL θα παιζεις και μπορεις να αντισταθμιζεις το φλας σου απο τα onboard settings

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:hehe:....

Σε συνεχεια της προηγουμενης συζητησης...

ρε NTG, σαββατογεννημένος εισαι; :blink:

Nikon D700: 1400€. Σε άριστη κατάσταση, χωρίς κανένα σημάδι χρήσης και δώρο extra μπαταρία Nikon.

Δίνεται στο κουτί της με όλα τα παρελκόμενα. (Εκτός εγγύησης)

Aντε ..και του χρονου απο 1000-1200Ε..

mainstream δεν ξερω αν θα γινουν..αλλα καποιος που ζηταει κατι παραπανω (βλ 17-55) θεμα χρονου ειναι να παει σε δ700 (ή αλλη FF).

Νομιζω το εζησες στο ιδιο σου το σπιτι.:p (@chroma)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν το εχω δοκιμασει..αλλα απο παλια που το χαζευα ..αξιζει μονο σαν slave να το χωσεις πισω απο καμμια ομπρελλα κλπ..

Και αυτο μονο αν εισαι low budget story.

Aν ψαξεις στο ebay θα το βρεις φτηνα σε συνδιασμο με ομπρελα ,stand κλπ...

(σε manual mode δεν θα σε παιδεψει πολυ :p)

(αυτα απο παλια που εψαχνα...δεν ξερω αν κατι αλλαξε)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Τι απέγινε;

Το μοσχοπούλησα το καλοκαίρι του 2007 μαζί με την F70 σε μια νεοανερχόμενη "wannabe*-επαγγελματία" νυχτερινών. Αργότερα έμαθα ότι το κοπάνησε-της έπεσε(; ), έσπασε το hot shoe και το κράταγε με κολλητική ταινία πάνω στο σώμα. Κρίμα.

*(χωρίς-ποτέ-να-διαβάσω-πώς-στο-δι@ολ@-λειτουργεί-η-κ@λομηχανή-αλλά-να-τηλεφωνώ-στη-μέση-της-φωτογράφησης -για-να-ρωτήσω-τί-σκ@τ@-έχω-κάνει-λάθος-στις-ρυθμίσεις)

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνεις καλύτερα ένα Nissin που είναι σίγουρα δοκιμασμένα? Να πάρεις ένα εντελώς άγνωστο flash το οποίο δεν είναι και το φτηνότερο δε νομίζω ότι αξίζει.
δεν το εχω δοκιμασει..αλλα απο παλια που το χαζευα ..αξιζει μονο σαν slave να το χωσεις πισω απο καμμια ομπρελλα κλπ..

Και αυτο μονο αν εισαι low budget story.

Aν ψαξεις στο ebay θα το βρεις φτηνα σε συνδιασμο με ομπρελα ,stand κλπ...

(σε manual mode δεν θα σε παιδεψει πολυ :p)

(αυτα απο παλια που εψαχνα...δεν ξερω αν κατι αλλαξε)

thanks. Θα κοιτάξω κάτι σε Nissin. Έχετε κάποιο μοντέλο να προτείνεται;

Link to comment
Share on other sites

what?

θεωρείς οτι η d700 δεν είναι πρέπεουσα σαν αγορά?

νοιώθεις τόσο κοντά και θες μεγαλύτερο άλμα? προς D3x?

υπάρχει μόνο ένα drawback

που μπορώ να δεχθώ ως επιχείρημα στη μη μετάβαση προς ff

και αυτό είναι η "φθήνια" που δέρνει τους ff φακούς

ίσως και να έμενα σε d300 με πολύ καλύτερους και πολύ περισσότερους φακούς

απο ότι έχω τώρα

αλλά έχουμε 2 στοπ διαφορά με τη d90 Πάνω κάτω

όχι στα διαγράμματα με το χέρι παρατήρηση ενός φίλου

Link to comment
Share on other sites

Λευτερη ποιος μιλησε για d3x?(καμμια σχεση)

και η D700 με την d90 εχουν 1 στοπ διαφορα.

Αν βγαλουμε το βασικο κριτηριο μιας FF μηχανης...(μεγαλυτερος αισθητηρας αλλο βαθος πεδιου) κοιτας μετα και τι σε συμφερει.Προτιμω μια μηχανη που αποδιδει καλυτερα το βραδυ (ναι μπορει να θελω 12800 ISO η πολυ καλυτερη ποιοτητα στα 2500)απο την υπαρχουσα που διαθετω

Και απο το να σκασω λεφτα για D700 (που ειχα σκοπο να το κανω) λεω ισως να περιμενω τελικα να παω για την d3s

Link to comment
Share on other sites

D3x=D3whatever

εγώ σου λέω πως διατηρώ λεπτομέρεια με 2 στοπ διαφορά όχι ένα

θα έπαιρνα οτιδήποτε εβρισκα μεταχειρισμένο εντός εγγύησης

δεν αξίζει να περιμένεις

με τα μεταβατικά στάδια και τους φακούς +/- που μπορεί να μην παίζουν και τα λοιπά

+κάνεις απο τώρα το κομμάτι σου,

ΔΕΝ αξίζει να περιμένεις ποτέ.

πάντα υπάρχει κάτι να αγοράσεις.

Αν και προσωπικά χρεώθηκα για το καλύτερο(για την τσέπη μου) σε new κιόλας

προκειμένου να γλυτώσω ενδιάμεσα στάδια

δεν διαφωνούμε

συνειδητή επιλογή και των δυο ήταν/είναι η αγοραστική στάση μας

Link to comment
Share on other sites

D3x=D3whatever

Πώς μπορείς και το λες αυτό ενώ γνωρίζεις (; ) ότι έχουν άλλους αισθητήρες; Για παράδειγμα εγώ θέλω τα 24 MP και όχι τέλεια συμπεριφορά στα υψηλά ISO, ενώ ο Ιάσονας το αντίθετο, 12 MP με άριστη συμπεριφορά σε ISO=12800

Επίσης ΔΕΝ είναι στα σχέδια μου να πάρω D+μονοψήφιο. Δεν θα τραβήξω 300+χιλιάδες κλικς επαγγελματικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

D3x=D3whatever

εγώ σου λέω πως διατηρώ λεπτομέρεια με 2 στοπ διαφορά όχι ένα

συγκρινε d3 / d3s / d3x και δες αν εχουν καμμια σχεση μεταξυ τους.

οσο για τα στοπ..2 με τιποτα....1 ειναι αντε βαρια 1.5

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.