Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

neat image

Thanks :)

Ηρθε η ωρα να φτιάξω μερικες φωτος

Και κατι αλλο, εκείνο το plugin που διόρθωνε κουνημένες φωτογραφίες πως λεγόταν? :magic:

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Πήρα 2 φτηνά Hoya cpl για να παίξω από maxsaver.net (μέσω του μαγαζιού τους στο ebay) ένα 77mm για χρήση με sigma 17-70 με 72-77 stepup ring και ένα 52mm για τον πενηντάρη canon.

Η αλήθεια είναι οτι παραείναι φθηνά και διαβάζω ανα τα ιντερνετς οτι παίζουν πολλά fake hoya και από maxsaver και φυσικά άλλοι λένε οτι είναι ok μαγαζί κλπ. Προσωπικά πήρα να δω τι λέει το polarizer γενικώς πριν επενδύσω σε πιο ακριβό γυαλί.

Έχει κανείς εντυπώσεις από τα παραπάνω φίλτρα ή/και από το maxsaver.net;

thx

Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα ενα τέτοιο 67mm... Το ειχα πάρει απο adorama και το γύρισα πίσω για να πάρω το super pro1 HMC.

Το ειχα πάρει για τον canon 17-85 is και στο wide vignetteαριζε τοσο έντονα, λογο του χοντρου τζαμιού του, που οι άκρες ηταν άχρηστες και ήθελαν crop.

Επίσης ήταν πολύ σκοτεινό και έκοβε αρκετά στοπ.

Με το ακριβό δεν είχα κανένα πρόβλημα( και αυτό κόβει φως αλλά οχι σαν το φτηνό )!:T:

Έγινε επεξεργασία από angel_f
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thanks :)

Ηρθε η ωρα να φτιάξω μερικες φωτος

Και κατι αλλο, εκείνο το plugin που διόρθωνε κουνημένες φωτογραφίες πως λεγόταν? :magic:

Focus magic.

Επέστρεψα από διακοπές σήμερα, οπότε να αναμένετε φωτός από τον 300άρη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, πόσο πιο ακριβός μπορεί να είναι ένας μεταχειρισμένος Nikon 70-300 AF-S VR;

http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/250-nikkor-af-s-70-300mm-f45-56-g-if-ed-vr-review--test-report?start=1

Τουλάχιστον έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι είναι ποιοτικός και με αξία μεταπώλησης.

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαφορά το zoom 200mm με 300mm, τόσο ώστε να αξίζει τόσο κόπο?

ναι εμενα τουλαχιστο με εχει βοηθησει. σε αυτες με το jet ski επεσε απειρο crop.φαντασου να ηταν και με 200..

βεβαια πολυ λιγες οι φορες που θα το χριαστεις...

αλλα για αυτος το λογο αγοραζουμε τηλεφακους.

για να φερνουμε το θεμα μας ΚΟΝΤΑ.

@ARMAGEDDON

εγω οπως σου ξαναειπα δεν σου προτεινω να παρεις τον ταμρον.το γρηγορο μοτερ ειναι το Α και το Ω σε ενα τηλεφακο, και πολυ αμφιβαλω πως σε αυτο τον τομεα ο ταμρον πασχει πολυ..

Έγινε επεξεργασία από performer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://nikonrumors.com/2010/08/18/tonight-nikon-d3100-and-four-lenses-3fx1dx.aspx

Βασικα εδω σταθηκα

Lenses:

* Nikkor AF-S DX 55-300 f/4.5-5.6 G ED VR (ca. 420 €)

* Nikkor AF-S 85 f/1.4 G with Nano coating (€1650/$1650): 10 lens elements in 9 groups (the old version has 9 elements in 8 groups)

* Nikkor AF-S 24-120 f/4 G ED VR with Nano coating (€1220/$1300)

* Nikkor AF-S 28-300 f/3.5-5.6 G ED VR (€1000/$1050): 19 lens elements in 14 groups

και πιο συγκεκριμενα...

Nikkor AF-S 24-120 f/4 G ED VR with Nano coating

επιτελους δηλαδη...:zzz:

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι τραβας παντα.

Το γρηγορο ζοομ δεν το χρειάζεσαι αν δεν τραβάς κατι που να κινείται

κανεις λαθος.

οταν θες να τραβηξεις σε στυλ macro και εχεις βαλει λειτουργια AF-C (στον τελε παντα αυτη χρησιμοποιω) και κουνιεσε προς πισω δεν χριαζεσε γρηγορο νετ??

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ηρεμήστε δεν θα πάω να τραβήξω sprint στα 100 μέτρα .... κλπ

θέλω έναν τηλεφακό με λίγα χρήματα, και νομίζω ότι για τα λεφτά που ζητάει είναι τίμιος φακός για αυτά που θα σου προσφέρει ....

Link to comment
Share on other sites

κουνιεσε προς πισω δεν χριαζεσε γρηγορο νετ??

Δεν εχεις άδικο και συμφωνώ εν μέρη αλλα σε τέτοια περίπτωση νομίζω πως χρειάζεσαι απλά καλύτερο φακό για ακρίβεια και για ταχύτητα στην εστιαση.

Προσωπικά δεν ειχα πρόβλημα σε macro λουλουδιών με αργο τηλεφακό, περισσότερο με ενόχλησε οτι δεν εστίαζε σωστα κάποιες φορές παρα η ταχύτητα του.

Αυτα ειναι σχετικα ομως γιατι οταν δοκιμαζα εγω δεν ειχα πολυ φως :S

offtopic

Γιατι δεν αγοράζεις εναν 50 f/1.8?

Ειναι αρκετά παιχνιδιάρης φακός :p

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Μια πληροφορία που αποκομίσθη μετά από την συμβίωση 12 ημερών με τον σταθερό 300άρη.

Σε καθημερινή νορμάλ χρήση 300mm σε cropped αισθητήρα είναι πολλά. Καλύτερα να εξοικονομήσεις χρήματα και να πάρεις κάτι μέχρι 200mm.

Σε χρήση παπαράτσι τα 300mm σε cropped αισθητήρα είναι η αρχή και σίγουρα όσο πιο πολλά, τόσο πιο καλά. Το θέμα είναι εσύ τι θέλεις να φωτογραφίζεις.

Αντίθετα, αν κάποιος έχει full frame τα 300mm δεν είναι πολλά. Είναι όπως τα 200mm στον cropped. Και ρωτήστε τον Gomar πόσο του άρεσε να φωτογραφίζει στα 200mm f/2.8!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι κοιτώντας τις φωτογραφίες των διακοπών κατάλαβα οτι ειχα f/5 αντι για 3,5 στα 18μμ με iso 800 σε βραδυνές λήψεις.

Επρεπε να είχα 1600 με μικρότερο f οπου με επερνε. :suicide:

Τουλάχιστον βλέπονται :tongue:

Κατακτούμε κατι καινούριο και κάνουμε λάθη στα βασικά... που θα παει..:crazy_pilot:

Εξάσκηση και παλι εξάσκηση :flower:

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι κοιτώντας τις φωτογραφίες των διακοπών κατάλαβα οτι ειχα f/5 αντι για 3,5 στα 18μμ με iso 800 σε βραδυνές λήψεις.

Επρεπε να είχα 1600 με μικρότερο f οπου με επερνε. :suicide:

Τουλάχιστον βλέπονται :tongue:

Κατακτούμε κατι καινούριο και κάνουμε λάθη στα βασικά... που θα παει..:crazy_pilot:

Εξάσκηση και παλι εξάσκηση :flower:

είχα στα 33mm f 2

τις περισσότερες φορές έβγαζα θολές φωτό

ο φακός εστίαζε κανονικά(τη μέρα)

τη νύχτα ζοριζόταν και η μηχανή και εγώ

το μεγάλο διάφραγμα δεν είναι πάντα εκμεταλεύσιμο

καλά ήσουνα και στο 3.5

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.