Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

μια χαρά ειναι αλλά δεν υπάρχει κανόνας για το πόσες χωράει. άλλο είναι το νούμερο για την d5000,άλλο για την d300 και άλλο για την d3x. (εξαρτάται όπως καταλαβαίνεις από το μέγεθοε κάθε φωτογραφίας που διαφέρει από μηχανή σε μηχανή όπως και από το αν θα τραβάς jpeg ή raw). εντελώς χοντρικά πιστεύω πως καμια 600αριά (και παραπάνω λογικά) θα τις χωράει άνετα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν έτυχε, πέτυχε (απέτυχε για την ακρίβεια) γιατί συμπτωματικά είχε και ένας γνωστός μου την ίδια και τον άφησε και αυτόν στα κρύα του λουτρού (με τη διαφορά ότι αυτός δεν έχασε πολύτιμο υλικό)

Link to comment
Share on other sites

Canon-άκιδες, έχω το εξής θέμα την 400D:

Είτε έχω το flash πάνω [430EX II], είτε όχι, όταν είμαι στο πρόγραμμα Av [αυτό ή το M χρησιμοποιώ συνήθως], η φωτομέτρηση γίνεται σα να μην έχω το flash πάνω. Δηλαδή, αν είναι κάπως σκοτεινό το κάδρο, πάλι θα μου βγάλει μεγάλο χρόνο για το κλείστρο.

Απ'ότι έχω δει σε διάφορα φόρα, δεν υπάρχει κάποια λύση για αυτό. Η απορία μου είναι, τα μεγαλύτερα μοντέλα [40/50d, 7/5d] έχουν το ίδιο πρόβλημα, ή εκεί έχει διορθωθεί;

Link to comment
Share on other sites

Canon-άκιδες, έχω το εξής θέμα την 400D:

Είτε έχω το flash πάνω [430EX II], είτε όχι, όταν είμαι στο πρόγραμμα Av [αυτό ή το M χρησιμοποιώ συνήθως], η φωτομέτρηση γίνεται σα να μην έχω το flash πάνω. Δηλαδή, αν είναι κάπως σκοτεινό το κάδρο, πάλι θα μου βγάλει μεγάλο χρόνο για το κλείστρο.

Απ'ότι έχω δει σε διάφορα φόρα, δεν υπάρχει κάποια λύση για αυτό. Η απορία μου είναι, τα μεγαλύτερα μοντέλα [40/50d, 7/5d] έχουν το ίδιο πρόβλημα, ή εκεί έχει διορθωθεί;

Στην 450d που εχω εγω με το ιδιο flash αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα.Συνηθως οποτε το εχω πανω το flash παω σε manual αλλα ειναι λιγο κουραστικο γιατι εχω συνηθiσει να τραβαω σε av.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι πρόβλημα, είναι χαζομάρα :p Βέβαια, το ποστ από το potn είναι 6ετίας, και οι περισσότεροι μιλάνε για rebel [EOS xxxD], οπότε ελπίζω να έχουν διορθώσει αυτό το πράγμα. Από τη στιγμή που η φωτομέτρηση γίνεται με το φλας επάνω, δε θα έπρεπε να λαμβάνεται υπ'όψιν και το φλας;

Link to comment
Share on other sites

Ούτε πρόβλημα ούτε χαζομάρα είναι. Έτσι πρέπει να λειτουργεί αυτό, έτσι πρέπει και βολεύει αν το ξέρεις. Τώρα αν δεν ταιριάζει με τα γούστα σου, άλλο θέμα. Επίσης η δικιά μου έχει και ρύθμιση στο μενού μέχρι πόσο να κατεβαίνει σε ταχύτητα με αυτή τη ρύθμιση. (πρέπει να το τσεκάρω αυτό, για το αν αναφέρεται στο Α ή στο P)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.