Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

http://global.ebay.com/Tamron_180mm_F35_macro_lens_for_Nikon/250643212907/item

παρε αυτον ..

Το ξερω δεν εχουν καμμια σχεση αναμεταξυ τους ως προς το τι προσφερει ο καθενας τους αλλα περισσοτερη χρησιμοτητα βρισκω στον tamron.

Εκτος αν εισαι paparazzi..:p..ή ασχολεισαι επαγγελματικα με wild life ...ή απλα αρεσκεσαι να βρισκεσαι καμμια 30αρια μετρα απο το αντικειμενο σου.

εδιτ

εναλλακτικα τον 80-200 που κουβαλας καθε φορα για τον gomar με +250 ...(για μτχ παντα)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Tamron_180mm_F35_macro_lens_for_Nikon

παρε αυτον ..

Το ξερω δεν εχουν καμμια σχεση αναμεταξυ τους

Όντως ΚΑΜΜΙΑ σχέση. Τι σχέση έχουν τα 180 και 200 με τα 400 και βάλε που θέλω.

Δεν με καλύπτει η επιλογή σου, άσε που τον 80-200 το έχω συνέχεια όποτε θέλω και τσάμπα και ούτε αυτός με καλύπτει.

Με τον διπλασιαστή κάτι γίνεται αλλά η χειροκίνητη εστίαση δεν παλεύεται. Άρα καταλήγω ή σε κάτι >300 ή σε κάτι AF-S με TC-20E (διπλασιαστής autofocus).

Αν ήμουν παπαράτσι, θα πουλούσα τις φωτό μου και θα αγόραζα κάτι ακριβό. Θα το έβλεπα ως εργαλείο της δουλειάς.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

αυτές κοίτα κατά την γνώμη μου http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=m570&_nkw=sanyo+eneloop

Στο Sb-900 μετράνε καμια 650αριά λήψεις την Κυριακή και μερικές ακόμη χτες και συνεχίζουν ακάθεκτες. (+ φυσικά όλα τα άλλα γνωστά πλεονεκτήματα)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσέξεις τα mAh που δίνει ο φορτιστής σε κάθε μπαταρία όταν τη φορτίζει.

Συνήθως οι παλιοί φορτιστές δίνουν 80-100, άντε 150 για κάθε μπαταρία. Οι πιο σύγχρονοι δίνουν παραπάνω. Οι ταχυφορτιστές ακόμα περισσότερα. Ο δικός σου πόσα δίνει;

Πιστευώ ότι άμα πάρεις ένελουπ των 2000mAh, καλό είναι ο φορτιστής σου να δίνει 250-300mAh. Αλλά και παραπάνω ίσως να μπορούν να τα δεχθούν οι μπαταρίες χωρίς να πρόβλημα, ας πει κανείς που το έχει ψάξει.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

+1 κι από μένα για τις Eneloop. Τις χρησιμοποιώ στο Metz 58 AF-1 και δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Αυτές και οι Powerex Imedion.

Η μεγάλη τους αντοχή και το γεγονός πως δεν χάνουν το φορτίο τους με τον χρόνο όπως οι απλές επαναφορτιζόμενες, τις κάνουν απαραίτητες για μένα. Ακόμη και για τον εξοπλισμό του paintball τις χρησιμοποιώ :p

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσέξεις τα mAh που δίνει ο φορτιστής σε κάθε μπαταρία όταν τη φορτίζει.

Συνήθως οι παλιοί φορτιστές δίνουν 80-100, άντε 150 για κάθε μπαταρία. Οι πιο σύγχρονοι δίνουν παραπάνω. Οι ταχυφορτιστές ακόμα περισσότερα. Ο δικός σου πόσα δίνει;

Πιστευώ ότι άμα πάρεις ένελουπ των 2000mAh, καλό είναι ο φορτιστής σου να δίνει 250-300mAh. Αλλά και παραπάνω ίσως να μπορούν να τα δεχθούν οι μπαταρίες χωρίς να πρόβλημα, ας πει κανείς που το έχει ψάξει.

Πώς θα το δω αυτό; Και τέλος πάντων, έστω ότι τα δίνει, κάνει για Eneloop/Ansmann κλπ ή όχι; Γιατί λέει Ni-Cd

Ρώτησα για τις Ansmann γιατί και αυτές "τεχνολογίας Eneloop" είναι και δίνουν περισσότερα mAh -στα χαρτιά τουλάχιστον-.

Link to comment
Share on other sites

Στο πίσω-κάτω μέρος του φορτιστή πρέπει να λέει. Δεν έχει σημασία αν λέει για Ni-CD (δηλαδή έχει, αλλά αν ξέρεις τα mAh του φορτιστή σου είσαι καλυμμένος. Το ότι λέει Ni-CD σημαίνει ότι είναι παλιός και δίνει λίγα)

Link to comment
Share on other sites

Υποθετικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον Ni-cd φορτιστή σου, το πιό πιθανό όμως είναι να υποφορτίσει τις μπαταρίες. Ιδίως αν είναι μεγάλης χωρητικότητας σε mAh.

Ουσιαστικά, πολλοί απλοί Ni-mh φορτιστές είναι πειραγμένοι Ni-cd φορτιστές με αλλαγή στο χρονοκύκλωμα τους για περισσότερη ώρα φόρτισης.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.....ναι ξερω.θα με βρισετε...

Πριν φυγω για την φωτοβολτα , ειχα παρει το manual και το διαβαζα....κ ετσι πειραξα το active D- lighting στο extra high , εκανα τις δοκιμες μου και προφανως το ξεχασα..(πρωτη φορα κ εγω)

Και γιαυτο δημιουργουσε αυτο το Halo γυρω απο φωτεινες περιοχες.....!

Τελικα το γυρναω στο οφφ και ολα βγηκαν κομπλε!

και τωρα μπορειτε να μου πεταξετε οσες ντοματες θελετε :p:P

edit: γιαυτο προφανως και ο τοσος θορυβος στα 3200ISO @βραδινες...

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το σημαντικό είναι ότι δεν έχει πρόβλημα η μηχανή :)

ναι μαν...τελικα να ειμαι ευχαριστημενος η να λυπαμαι για την χαζομαρα μου??!??!

γιαυτο , απο εκει που δε το περιμενετε μπορει να ειναι κατι το ΤΟΣΟ απλο.....

busa : rly δε λες τπτ.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.....ναι ξερω.θα με βρισετε...

Πριν φυγω για την φωτοβολτα , ειχα παρει το manual και το διαβαζα....κ ετσι πειραξα το active D- lighting στο extra high , εκανα τις δοκιμες μου και προφανως το ξεχασα..(πρωτη φορα κ εγω)

Και γιαυτο δημιουργουσε αυτο το Halo γυρω απο φωτεινες περιοχες.....!

Τελικα το γυρναω στο οφφ και ολα βγηκαν κομπλε!

και τωρα μπορειτε να μου πεταξετε οσες ντοματες θελετε :p:P

edit: γιαυτο προφανως και ο τοσος θορυβος στα 3200ISO @βραδινες...

Θες να σε βρίσω γραπτώς ή να σε πάρω τηλέφωνο;; :p

Ευτυχώς που είναι καλά η μηχανή, άλλωστε είμαι αρκετά τεχνοκράτης για να πιστέψω ότι έπαθε κάτι.

Για αυτό έβγαζες τόσο καλές νυχτερινές πουλάκι μου!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.