Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

1.ενδιαφέρεται ο αδερφός μου για μια τέτοια

2.λένε πως με το φως της ημέρας είναι καλύτερες από τις DSL

κάτι με την απόκριση του film έναντι των ηλεκτρονικών

3.πειραματισμός

και είπα μήπως κοιτάζοντας σε nikon έπαιζαν και αλλαξοκωλιές

με τους φακούς flash που έχω ήδη

αν και δεν είναι απαραίτητο να είναι Nikon

αν βρω κάτι φτηνό και καλό σε άλλη εταιρία θα το προσπαθήσω

P.S.

last but not least

Ο σκοτεινός θάλαμος του πολυτεχνείου

Για FF φακούς κοιτάς, όσοι έχεις για τη D700 θα παίζουν και στη -Nikon- φιλμάτη. Ο 18-55 πχ στην F601 βινιετάρει από τα 24 και κάτω :)

οπότε o 17-70 sigma πάλι στο ράφι θα μείνει

Έγινε επεξεργασία από DarkSaga
Link to comment
Share on other sites

ας πουμε οτι λενε οτι με αναλογικες το φως της ημερας αποτυπωνεται καλυτερα απο οτι με ψηφιακες.....αλλα μου φαινεται απιστευτο οτι το ειπε ο αδερφος σου.:p

Kαι πειραματισμος??

Αλλιως θυμαμαι τα λογια του επι εποχης μινολτα.

Αν ειναι να παιξει και να πειραματιστει ας παιξει με μεσαιο φορματ.(οχι δεν ειναι ακριβο μη τρομαξεις..σου βρισκω πιο φτηνη και απο φιλτρακι εως λιγα παραπανω για κατι πιο συγχρνο)

Απλα βεβαιωσου οτι μπορεις να εμφανιζεις εκει κατω τετοιο φιλμ.

Αλλιως μια συγχρονη nikon αναλογικη..για να του δανειζεις κανενα φακο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να παιξει και να πειραματιστει ας παιξει με μεσαιο φορματ

τι παραπάνω θα προσφέρει μια μηχανή μεσαίου φορμά;

Πάντως κάτι φακοί για μεσαίου φορμά μηχανές, που έβλεπα στο ebay ήταν πανάκριβοι :crazy:

Link to comment
Share on other sites

O,τι μπορει να προσφερει ενας μεγαλυτερος αισθητηρας εναντι καποιου μικροτερου.

εξαρταται τι ψαχνεις.

Το μεσαιο φορμά...οπως λεει και η λεξη ειναι απλα ενα φορμά.

Δεν προσδιοριζει μηχανες ή χρονολογιες:D

(αν κοιτας φακους για ψηφιακες μεσαιου φορμα αυτα παθαινεις)

Πχ αυτες ..(ειτε σας αρεσουν ειτε οχι) τραβηχτηκαν με αυτη

να το και το ακριβο...-> http://global.ebay.com/Hasselblad_500CM_Black_CameraA12_BackSonnar_150mm/290437957118/item

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

To φανταστηκα...

Και παλι καλα να λες μιας και πανω κατω αν δεν παρεις hasselblad του 70-80 ειναι περιπου στο 1/10 του σωματος...(χωρις την πλατη εε...)

Υπαρχει και ρωσος ξαδερφος της hasselblad που ακουει στο ονομα kiev 88 και μπορει να παρει 2-3 γενιες φακων.(περι τα 200Ε το σωμα).

Παντως για τη δουλεια που θελει ο "αδερφος" πιο πανω...μια Nikon με εναν αναλογικο φακο εποχης ειναι μια καλη λυση.(σε περιπτωση που δεν θες να αποχωριζεσαι τους δικους σου φακους...πχ 28-70 φ35-4.5)

Ελπιζω να εχετε συνειδητοποιησει οτι δεν εχει πλεον παιχνιδια με το iso.

Οτι φιλμ βαλετε πλεον.Αντε και με 400αρια την βγαζετε ψιλοκαθαρη την ημερα (ενω θα μπορουσατε με 100-160 βαρια 200) αλλα αργα απογευμα και βραδυ δεν εχει γυρνα ισο1600-3200 που βαζεις για πλακα πλεον.:p

edit

για να κλεισει ο κυκλος...βλεπω οτι 3-5 120αρια τα αγοραζεις με 10-20Ε...(απο 160-800ισο επεσε ο ματις μου)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ΔΝΤ δεν φέρνει μόνο άσχημα εδώ, αλλά μας κάνει να εκτιμούμε και τους παλιότερους, manual, φακούς, τι θα προτιμούσαμε:

Vivitar 28mm f/2.5

Vivitar 28mm f/2.8

Olympus Zuiko 28mm f/3.5

Car Zeiss Distagon T* 35mm f/2.8

Carl Zeiss Jena 29mm f/2.8

Carl Zeiss Jena Flektogon 20mm f/4 [ψιλοαπίθανο βέβαια, από τις τιμές που βλέπω]

κάποιον άλλον [ποιον];

Link to comment
Share on other sites

Εχω το δεύτερο που σου είπε ο Πέτρος. Και στις CF & στις SD αγγίζει τα όρια της κάρτας... Παρ'το ανεπιφύλακτα.

Μόλις το αγόρασα και εγώ. Έχω κάποιες επιφυλάξεις επειδή κάνει μόνο 16 λίρες, για το αν θα είναι γρήγορο, αλλά αφού το λες εσύ. Συνήθως τα γρήγορα κάνουν 50 ευρώ και βάλε.

Link to comment
Share on other sites

για κάντε κανενα τεστ να δούμε με νούμερα τι λέει το εργαλειάκι. αν είναι τόσο καλό όσο λέει ο Μήτσους (όχι ότι έχω λόγο να τον αμφισβητήσω) τότε με βλέπω να τσιμπάω και εγώ ένα προς αντικατάσταση του παλιού (αλλά αρκετά καλού) Transcend.

Α, και κατι τελευταίο...Σε ποια από τις δύο θυρες συνδέεται στο pc;

Αυτή

Firewire_6_pin_port.jpg

ή αυτή

h4pinfirewirejack.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.