Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

αντάπτορας

Φακός

Δεν πήρα με AF confirm γιατί βιαζόμουν, και από Ευρώπη είναι πανάκριβα και από Hong Kong μπορεί και να αργήσουν [είχε μαζευτεί πολύ πράμα για Ευρώπη, λόγω στάχτης]. Εν καιρώ θα έρθει και με AF confirm [μαζί με έναν Μ39 to M42 adapter]

Link to comment
Share on other sites

Κατι πολυ glossy, η 3η με το καράβι γίνεται ενα ωραίο poster :)

__________________________________________________________________________________

Σας ειπα ποσο αξιζαν τα 5 ευρω που εδωσα για τa extension tubes?

Μαζι με τον Helios 58 mm f/2 στο f/5.6 εχω τα παρακάτω. (resized)

( Κεφαλι καρφιτσας)

[ame=http://s622.photobucket.com/albums/tt306/Sirdiman/?action=view&current=DPP_0001-1.jpg]DPP_0001-1.jpg picture by Sirdiman - Photobucket[/ame]

[ame=http://s622.photobucket.com/albums/tt306/Sirdiman/?action=view&current=DPP_0002-2.jpg]DPP_0002-2.jpg picture by Sirdiman - Photobucket[/ame]

[ame=http://s622.photobucket.com/albums/tt306/Sirdiman/?action=view&current=DPP_0003-1.jpg]DPP_0003-1.jpg picture by Sirdiman - Photobucket[/ame]

Recommended!

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

άμα την βάλεις στον τοίχο κάνει μόνο για να χτενίζεσαι:)

δεν ξέρω αν θα τα κάνω χωρίστρα ή καρφάκια πάντως τα χρώματα και η ευκρίνεια είναι -πάρα- πολλές κλάσεις ανώτερα από το κοινό χαρτί. :)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν θα τα κάνω χωρίστρα ή καρφάκια πάντως τα χρώματα και η ευκρίνεια είναι -πάρα- πολλές κλάσεις ανώτερα από το κοινό χαρτί. :)

εξαρταται

όταν τα θεματα εχουν εχουν HDR μεγαλες αντιθεσεις κτλ μπορει, σε αλλες περιπτώσεις καλυτερα ματ επιφανεια

γουστα ειναι αυτα..

Link to comment
Share on other sites

περισσοτερες λεπτομερειες για το που-πως-ποσο προμηθευτηκες ,που το τυπωσες κλπ μπορεις να μοιραστεις??

Επισης οταν λες "κοινο χαρτι"??Με ποιο ακριβως συγκεκριμενα το συγκρινες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βασικά το μεταλλικό χαρτί δίνει όντως το κάτι παραπάνω αρκεί να έχεις κρυφό φωτισμό στο χώρο και όχι επιφάνειες που να γυαλίζουν.

κατα τα λοιπά και γω προτιμώ το matte και ειδικότερα για πιο κλασσικά και oldtimes θέματα μιας και δίνουν το κατιτις στην ατμόσφαιρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

περισσοτερες λεπτομερειες για το που-πως-ποσο προμηθευτηκες ,που το τυπωσες κλπ μπορεις να μοιραστεις??

Επισης οταν λες "κοινο χαρτι"??Με ποιο ακριβως συγκεκριμενα το συγκρινες?

στο φωτογραφείο του φίλου μου τις εμφάνισα, λεφτά δεν μου πήρε. αυτό που μου είπε είναι ότι κοστίζει τρεις φορές πάνω σε σχέση με το fuji το γυαλιστερό ας πούμε...

αυτό που τυπώνω συνήθως είναι το fujifilm-fujicolor crystal archive paper supreme ενώ αυτό που τύπωσα τώρα είναι το kodak professional endura

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

perf,αν σου ειναι ευκολο και έχεις ορεξη κανε ενα scan απο το φωτογραφείο και ενα με δικο σου σου εκτυπωτη και ανεβασε τα.

imo αν εχεις καλο εκτυπωτή και χαρτί δεν αξίζει να πληρώνεις 10 λεπτα/εκτυπωση

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρατηρώ πολύ κόσμο εδώ να υστεριάζετε με τις αποδόσεις των φακών, σας παραθέτω 2 ωραία άρθρα να ρίξετε μια ματιά σχετικά με τα θέματα που έχουν συζητηθεί εδώ πολλάκις.

Ρίχτε μια ματιά είναι ωραία...

φακοί

φίλτρα

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.