Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

έχει δοκιμάσει κανείς το παρακάτω BG;

http://cgi.ebay.co.uk/New-Battery-Grip-for-Nikon-D300-D700-Camera-B8E_W0QQitemZ370339305163QQcmdZViewItemQQptZUK_Photography_DigitalCamBatt_RL?hash=item5639f156cb

έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο από ebay για την D300;

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς το παρακάτω BG;

http://cgi.ebay.co.uk/New-Battery-Grip-for-Nikon-D300-D700-Camera-B8E_W0QQitemZ370339305163QQcmdZViewItemQQptZUK_Photography_DigitalCamBatt_RL?hash=item5639f156cb

έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο από ebay για την D300;

έχω ένα ίδιο (από άλλο seller). άψογο ειναι. (το δουλεύω με 8 eneloop)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ψαχνω ενα φλασακι για την 350D ...καμμια οικονομικη/αξιοπιστη προταση ?

ebay / ελλαδα κλπ κλπ

oiκονομικη δες το nissin di 622.

Αξιολογη φτηνη γιαπωνεζικη προταση.

Παιζει κοντα στα 100Ε καινουριο.

Δεδομενου οτι το canon 430 EX II παιζει κοντα στο 200ευρω...οτιδηποτε παιζει εκει κοντα απορριπτεται.

Δες επισης (εβαυ) sigma 500 DG (υπαρχει και το 530..αλλα ειναι νεοτερο-ακριβοτερο) που παιζει να το βρεις 100E-150Ε.

Υπαρχει και το ST που εχει καποιες λειτουργιες λιγοτερες ..δε πιστευω να σε χαλασει για αρχη.

Metz αν βρεις κανενα φτηνο καλο ((44?) ωστε να αποφυγεις τα 200Ε του canon.

@ sirdiman...

me 100E δεν αγοραζεις τιποτα αξιολογο...(οχι οτι ειναι ο 18-200 αλλα τουλαχιστον εχει ευρος) .

Η πας σε prime..που το δοκιμασες...ή πας στον 18-55 is.

Η επομενη λυση ειναι ο sigma 17-70 στα 200-300 μτχ-νεος.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Hello τρελα φωτο-αγορια :p

Επειδη δημιουργηθηκε μια αναγκη στη δουλεια κ πρεπει να βγαλω απειρες φωτογραφιες για να μπουν σε καταλογο πωλησης, λεω να ψωνισω κανενα φακο ποιο καταλληλο για τετοια χρηση.

Μερικα αντικειμενα προς φωτογραφιση ειναι μικρα(2-3cm) κ ο EFS 17-85 δεν κανει(γενικοτερα μαλλον μετριος?), θα χρειαστω εναν macrο φανταζομαι σιγουρα ε? Κ για ενα ring flash σκεφτομουνα, βολευει?

Τι φακος ειναι ιδανικος για φωτογραφισεις τετοιου ειδους? Κανενας 50αρης που ειναι κ πολυ φωτινος?

Η μηχανη ειναι η Canon Eos 40D.

Merci :D

Link to comment
Share on other sites

ΦΩΤΑ να πάρεις.

Αν ο φακός σου τραβάει και macro έχει καλώς για τα μικρά αντικείμετα, από κει και πέρα εξαρτάται σε τι διάσταση θα τυπωθούν οι φωτό (οι φωτό, όχι το έντυπο).

Κοινώς αν είναι να τυπώσεις μετά πχ thumbnails 5x5cm τραβάς κι ένα crop βρε αδερφέ.

Έγινε επεξεργασία από jpavly
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μιας και μιλάς για άπειρες φωτό τι budget έχουν?

soft box και φακό ό,τι σου πάρουν

macro χρειάζεσαι στάνταρ το φωτεινός σημαίνει και ρηχό βάθος πεδίου και μπορεί να είναι σωστό για φωτογράφιση καταλόγου

Link to comment
Share on other sites

Thx guys, πανω κατω λοιπον καλα το σκεφτομαι.

Για φωτισμο ειχα στο μυαλο μου κατι σε ομπρελα αλλα το Soft Box μαλλον ειναι καλυτερη λυση ε?

Αν ειναι ευκολο προτεινετε μια :)

O φακος τραβει macro στα 35cm αλλα δεν ξερω ποσο καλυτερο θα ηταν το αποτελεσμα με εναν καθαρα macro φακο αντι του all around που εχω.

Πχ, τι απ τα 2 θα εκανε για την δουλεια μου? Νορμαλ f/1,4 or Macro f/2.5 ?

Oι φωτο θα ειναι το πολυ 15χ15 αλλα πολλες φορες οι συνθηκες θα ειναι δυσκολες.

Εντονα αντανακλαστικα χρωματα (σατινε-αλουμινια-χρυσα κτλ) καθως και λαμπες και φωτιστικα στα οποια θα πρεπει να φαινετε το χρωμα του φωτος που παραγουν.

Το budget το καθοριζω εγω αλλα δε θελω να ξεφυγω πολυ (under 600e οπως το σκεφτομαι).

(sorry για τις ασαφειες αλλα ειμαι ερασιτεχνης :p )

Link to comment
Share on other sites

Αφού τον έχεις το φακό γιατί δεν δοκιμάζεις; Πχ τις προάλλες έβγαλε φωτό η γυναίκα τα λουλούδια της και γέμιζε σχεδόν το κάδρο με άνθη διαμέτρου 2-3 εκ. με τον 18-55.

Το θέμα με τον Macro για μένα είναι το βάθος πεδίου. Δλδ, έχω δει περιπτώσεις πχ ας πούμε σε ένα μοντέλο αυτοκινήτου σε κλίμακα: εστιασμένο σχεδόν όλο και φλου σε πλαϊνούς καθρεύτες, λάστιχα κλπ.

Πχ, δες εδώ ένα παράδειγμα.

http://www.fabiovisentin.com/photography/photo/15/orange-macro-wallpaper.jpg

Δεν ξέρω και πως ακριβώς είναι τα αντικείμενα σου, αλλά το background (για το bokeh)δεν πρέπει να σε απασχολεί, φρόντισε να είναι άσπρο όμως ή ανάλογα με τα αντικείμενα, μαύρο ή σκούρο γκρι.

Το softbox προϋποθέτει ότι θα το φωτίσεις καλά. Γενικά το μόνο που σου γλυτώνει είναι το diffusing. Αλλά, μετά (ανάλογα πάντα με το μέγεθος του αντικειμένου) ενδέχεται να χρειαστείς Photoshop για να σβήσεις τις γωνίες του.

Απτά μου έρχονται τώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα softbox είναι μικρά, έτσι δεν είναι; Τα φωτιστικά που θέλεις να φωτογραφήσεις είναι μεγάλα. Πώς θα τα χωρέσεις; Άποψή μου είναι να φροντίσεις το φωτισμό (flash σίγουρα, καλό είναι να έχει diffuser). Όσο για το φακό, μην τρελαίνεσαι.

Έχω κάνει τη δουλειά αυτή για αντικείμενα με μέγεθος περίπου 20-30 εκατοστά, ο μάκρο 55mm ήταν OK Υπήρχαν όμως περιπτώσεις που τα αντικείμενα ήταν μεγαλύτερα και χρειάστηκε να βάλω πάνω τον 18-55 VR. Αυτός, στα 35mm παράγει πάρα πολύ καλές φωτό σε οξύτητα και είναι πιο ευρυγώνιος από τον μάκρο.

Πάντα το διάφραγμα το είχα στο 8, φωτογράφιζα με φλας. Οι τελικές φωτό υπέστησαν crop.

Πολύ σημαντικό είναι το ενιαίο χρώμα στο φόντο. π.χ. άσπρο σεντόντι ή καφέ χαρτόνι.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Τα softbox είναι μικρά, έτσι δεν είναι;

Όχι απαραίτητα, υπάρχουν 30cm, 50, 80, 120 απ' ότι θυμάμαι.

Έχω ενα 80άρι που δεν χρησιμοποιώ ιδιαίτερα, γιατί φωτίζεται δύσκολα. Κοινώς όσο πιο μεγάλο, τόσο πιο δύσκολο να το φωτίσεις (λογικό).

Link to comment
Share on other sites

Eκανα μια δοκιμη μολις, δεν ειναι οτι δεν με ικανοποιει ο φακος αλλα δεν ξερω αν ο 50αρης θα εκανε καποια μεγαλη διαφορα. Eχω βγαλει παραπολλες φωτο ετσι κ αλλιως με το setup μου, ικανοποιητικο το αποτελεσμα αλλα ψαχνω για το κατι καλυτερο παντα :p

Με το soft box κ μια λαμπα CFL 65W - 105W 4000K θα ειμαι οκ απο φωτισμο μαλλον οποτε η φωτινοτητα του φακου δε θα πρεπει να με προβληματιζει κ πολυ υποθετω.

[ame]http://i837.photobucket.com/albums/zz296/Grsamael/Diafora/Macro.jpg[/ame]

Link to comment
Share on other sites

softbox κατά κύριο λόγο εννοούμε τα φωτιστικά

647_img%20softbox.jpg

και όχι τα πάνινα "κλουβιά" για τη φωτογράφηση μικροαντικειμένων...

αν κ υπάρχουν κ μεγάλες τέτοιες κατασκευές, αμφίβολης πρακτικότητας...

120cm_orth.JPG

Έγινε επεξεργασία από jpavly
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Eκανα μια δοκιμη μολις, δεν ειναι οτι δεν με ικανοποιει ο φακος αλλα δεν ξερω αν ο 50αρης θα εκανε καποια μεγαλη διαφορα. Eχω βγαλει παραπολλες φωτο ετσι κ αλλιως με το setup μου, ικανοποιητικο το αποτελεσμα αλλα ψαχνω για το κατι καλυτερο παντα :p

Με το soft box κ μια λαμπα CFL 65W - 105W 4000K θα ειμαι οκ απο φωτισμο μαλλον οποτε η φωτινοτητα του φακου δε θα πρεπει να με προβληματιζει κ πολυ υποθετω.

http://i837.photobucket.com/albums/zz296/Grsamael/Diafora/Macro.jpg

Αυτό είναι το πρόβλημα που σου λέω με το βάθος πεδίου. Τα γράμματα κάτω κάτω είναι θαμπά, οπότε αποτυγχάνεις στο να δείξεις το αντικείμενο που είναι η κασετίνα.

Δες στα χαμηλότερα mm του φακού και με μεγαλύτερο διάφραγμα. Επίσης, για το συγκεκριμένο η γωνία είναι λάθος :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νόμιζα ότι softbox είναι το κουτί που βάζουμε μέσα το προς φωτογράφηση αντικείμενο. Πρέπει το αντικείμενο σου να είναι παράλληλο στο CCD για να μην έχεις πρόβλημα με το βάθος πεδίου. Ο μάκρο χειροτερεύει την κατάσταση (ρηχότερο βάθος πεδίου). Η λάμπα σου μια χαρά ακούγεται, βάλε και 4000 Kelvin στη μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.