Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Εγώ απ'ότι έχω καταλάβει τα μοντέλα ανα σχέδιο ειναι όλα ίδια και το μόνο που αλλάζει ειναι το brand που βάζει ο καθένας...σόρρυ αν σε απογοήτευσα :p

Nope.

Βρηκα πανω απο 10 σχεδια (ο καημενος ο Μητσος "ακουγε" τα παραπονα...

Τεσπα.

Ιδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

remote, αν και πάλι δεν θέλεις το οριτζιναλ, πήρα αυτό-->http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250495282563

με τα λεφτά που έχει, και ένα χρόνο να κρατήσει το πετάς και παίρνεις άλλο. και από αυτό έχω μείνει εξίσου ευχαριστημένος

Και εγώ αυτό έχω πάρει. Πίστεψε με έχει κρατήσει πάνω από χρόνο και είναι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

μα φυσικά, γιατί να μην κρατήσει; Και της D60 ενα ir-remote που είχα πάρει με 1.5 δολλάριο ακομα μια χαρά παίζει και ούτε μπαταρία δεν του έχω αλλάξει. απλά θέλω να πω ότι και στην περιπτωση που πάθει κάτι δεν πρόκειται να κλάψεις τα λεφτά που έδωσες ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την 5D MkII μαλλον την ξεχνάω... Πρέπει να χώνεις πολύ γερά το χέρι στην τσέπη για φακούς κλπ... Και οι L... απο τιμές... αστο...

Ενω η 7D απο την άλλη, ειναι ότι καλύτερο σε APS-C, 8 FPS, Dual Digic4's, manual video και σίγουρα λιγότερο εκλεκτική απο την 5D MkII σε φακούς...

Να μην ξεχάσω και τα μισα λεφτά σχεδόν της 7D σε σχέση με την MkII

Link to comment
Share on other sites

Την 5D MkII μαλλον την ξεχνάω... Πρέπει να χώνεις πολύ γερά το χέρι στην τσέπη για φακούς κλπ... Και οι L... απο τιμές... αστο...

Ενω η 7D απο την άλλη, ειναι ότι καλύτερο σε APS-C, 8 FPS, Dual Digic4's, manual video και σίγουρα λιγότερο εκλεκτική απο την 5D MkII σε φακούς...

Να μην ξεχάσω και τα μισα λεφτά σχεδόν της 7D σε σχέση με την MkII

Kαι κατι που δεν ειπωθηκε σε μσν...

Η εκλεκτικοτητα της 5d mk2 (αλλα και γενικα FF) ειναι αναλογη των απαιτησεων σου.

Απο την στιγμη που εχεις ενα (κατα την γνωμη μου) καλο φακο ,τον sigma και επισης τον 50αρη για ultra sharp φωτος αλλα και -νομιζω- τον sigma 70-300 apo dg* ο οποιος

θα παρει τα πανω του στην ΦΦ καλο θα ηταν να μην την απορριπτεις τοσο ευκολα.

Ιδιως αν σκεφτεσαι εστω και μακροπροθεσμα αγορα ultra wide.(εννοω οτι με την εχτρα αγορα παλι θα το καβαλησεις το διχιλιαρο.)

Περι video δεν ξερω ποτε δεν με ενδιεφερε οποτε το αφηνω , τα 8fps burst ας πουμε οτι ξερω πως ειναι...οκ..γλυκαινεσαι ,ομως οι φορες που θα σου φανουν οντως χρησιμα ειναι ακομα πιο ελαχιστες.

*Τοσο εγω οσο και ο sakis φανταζομαι μπορουμε να σε διαβεβαιωσουμε την αλλαγη "χαρακτηρα" ενος απλου φτηνου φακου οπως ο συγκεκριμενος σιγμα και οπως του σακη ,ενας παλιος canon 70-210 f4 (πιστεψε με ..καμμια σχεση με L)

Σαφεστατα δεν ειναι κακη αγορα η 7δ...απλα πρεπει να φτηνυνει και αλλο

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
one word...no meaning
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.