Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Φαντάζομαι ότι θα χρησιμοποιήσεις και μετατροπέα από M42 σε Canon ή Nikon τον οποίο έχεις ήδη.

Ναι εχω και 1 ανταπτορα M42 canon mount με auto focus confirmation.

Δουλεύει μια χαρά πάντως :T:

EDIT: Άμα σου έρθει, φέρ' τον από εδώ να τον περάσω ένα σετ τεστάκια.

Οταν έρθει ευχαρίστως :)

Link to comment
Share on other sites

Να και ο Helios -44-2 f/2 58mm.

Όμως υπάρχει ενα θέμα, στο f/5.6 οπου και έχω το δακτυλίδι του διαφράγματος, το διάφραγμα είναι τέρμα ανοικτό (f/2) ενω αν το γυρίσω στο f/2 το διάφραγμα υπολογίζω(συμφωνα με την compact) να κλεινει (αν οχι ακριβως) στο f8.

Λογικα θα επρεπε να ειναι f2 δακτυλιδι->f 2 στο φακο σωστά?

Παραπάνω απο 5.6 στο δακτυλίδι δεν γίνεται να πάει :wall:

th_DPP_0001.jpg

th_DPP_0002.jpg

th_DPP_0003.jpg

th_DPP_0004.jpg

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

η διαφορα στα fps παιζει κανονικα. γυρνωντας την τροφοδοσια στο grip εχω 8 fps από 6.

από μπαταρίες είμαι με την En-El3e στη μηχανη και 8 eneloop στο grip. Η αλλη λυση (για να εχουμε και 8 fps) ηταν μια En-El4 αλλά το κοστος ανεβαινε πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο!!! Απο που το πηρες μιας και θελω ενα για την D90 μου?

δοκιμασμενο και απο μενα (το εχω 1 μηνα) και απο αλλους και απο dolly που του αφησε καλη εντυπωση και πολυ φθηνο για grip

παρτο χωρις 2η σκεψη

http://cgi.ebay.com/Power-Pack-Battery-Grip-MB-D80-MBD80-for-Nikon-D90-B1S_W0QQitemZ370240537155QQcmdZViewItemQQptZUK_ConsumerElectronics_Batteries_SM?hash=item56340e4243

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασμενο και απο μενα (το εχω 1 μηνα) και απο αλλους και απο dolly που του αφησε καλη εντυπωση και πολυ φθηνο για grip

παρτο χωρις 2η σκεψη

http://cgi.ebay.com/Power-Pack-Battery-Grip-MB-D80-MBD80-for-Nikon-D90-B1S_W0QQitemZ370240537155QQcmdZViewItemQQptZUK_ConsumerElectronics_Batteries_SM?hash=item56340e4243

Θα παιρνα ενα grip για την d5000 για "χαβαλε" μιας και τα χρηματα που ζηταει δεν ειναι πολλα,αλλα αυτο το καλωδιο ειναι ξεκαθαρο μηνυμα "stay away"

Link to comment
Share on other sites

H D5000 δεν έχει (όπως και οι D40/x/60/3000) υποστήριξη για γκριπ. Το καλωδιάκι ειναι υποθέτω για το vertical shooting (στις άλλες γινεται με infrared trigger) το οποιο ειναι από μονο του προβληματικο σε αυτες τις μηχανες, που σημαινει οτι αν θελεις δεν το χρησιμοποιεις.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι για το shutter button.

Η d5000 δεν εχει native support gia battery grip ?:nothing:

Βγαινουν 2 versions.

Μια οπως η παραπανω με καλωδιακι (μπλιαχ) και μια εκδοση που εχει επαφες αλλα "ποιοτικα" ακομα και στις photos προιοντων δειχνει "φτηνο".

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.