Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Αν για καποιο λογο δεν μπορεις να εχεις εκ των πρωτερων γενικα αποψη για την εκφωτιση σε φιλμ τοτε μπορεις να κανεις copy-paste ενδειξεις απο μια ψηφιακη compact στην αναλογικη.

Για χρήση compact δεν το είχα ξανακούσει, όμως έχω χρησημοποιήσει τη D200 για να βγάλω 2-3 φωτό με διαφορετική έκθεση (σωστή- υπό - υπέρ) ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ φακό, που μετά τον έβαλα στην F4 και της πέρασα τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

έχεις φτιάξει enclosure για το paintball?

Nope...

It's risky, i know! Έχω φάει ήδη μπίλια στο σώμα(του φακού, στο δικό μου σαν παίκτης ~9 χρόνια έχω φάει άπειρες....), αλλά ευτυχώς έχει καλό κλείσιμο και δεν περνάει τίποτα. Άν έπεφτε πάνω στο τζάμι του 24-70mm όμως, μάλλον θα είχα πρόβλημα, γιατί το φίλτρο είναι σαν τσιγαρόχαρτο....

Link to comment
Share on other sites

Paintball απο ~15 μέτρα μου ράγισε φίλτρο UN Hoya εμένα πάντος...

Ακριβώς έτσι είναι. Το φίλτρο που έχω στον 24-70mm είναι το Hoya Super SMC Pro1 UV στα 82mm. Είναι μεγάλο και πολύ λεπτό και αν μια paintball έρθει καταπάνω του με 290-300fps, τότε θα υπάρξει μεγάλο πρόβλημα :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το ερωτημα επανερχεται...

Ενας ανταπτωρας με φακο M42 mount σε canon 400D αξιζει;;

Να πω την αληθεια μπερδευτικα :s

έχω ξαναπεί τόν συγκεκριμένο τόν κινηγάνε αλλά 80 ευρώ μού φένονται πολλά,βάλε καί 20 ό αντάπτορας πάς 100,δέν ξέρω άν θά τά έδινα.....είναι πολύ προσωπική απόφαση.άν κάνεις υπομονή 2-3 εβδομάδες πού θά κατέβω,θά φέρω μαζί τόν auto chinon 1.4 μέ τόν αντάπτορα μπορείς νά περάσεις νά τόν πάρεις καί νά παίξεις μαζί του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Btw τι θηκες/τσαντες εχετε για τις μηχανες σας?

Στο αλλο θεμα αν μπορείτε γιατι θα μας φέρει ο Αστρο τις δικες του γατουλες :spell:

εγώ έχω την slingshot 200aw της lowepro

Αρκετά ευρύχωρη αν και πλέον κοιτάω για κάποια που κρέμεται στον ώμο και όχι στην πλάτη.

Σήμερα που ήταν φουλαρισμένη είχε μέσα την d300, τρεις φακους, δύο φλας (και τα diffusers τους) στην κεντρική θήκη και στις υπολοιπες διάφορα μπιχλιμπιδάκια.

Του Πέτρου μου αρεσε επίσης πολύ (δε θυμαμαι μαρκα και μοντελο).

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο: όταν είσαι σε τρένο κλπ, μπορείς να την φέρεις μπροστά σου πολύ εύκολα

Για το δεύτερο: Έχει κάνει 6-7 ταξίδια, με αεροπλάνο, με κτελ, με τρένο και δεν έχω καμία απώλεια :)

Αλλά για να είμαι ειλικρινής, κι εγώ ψάχνομαι για μια ώμου, γιατί αυτή (η ίδια με του Ζαννή), είναι τεράστια για βόλτες μέσα στην πόλη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.