Jump to content



Avatar - The movie


MasterDAL

Recommended Posts

  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply

παιδιά, είδα την ταινία χθες...

...άμα δεν ήταν 3d θα ήταν απλά μια από τις χιλιάδες μέσα στα εφέ ταινίες.

και μου θύμισε ποκαχόντας, surrogates, Lord of The rings και τα πλάσματα ήταν ίδια με το space jam.

γενικά η ταινία μου την έσπασε πως δεν είχε καμια πρωτοτυπία και ήταν ένα κλασικό πλέον αναμάσημα των υπαρχόντων ταινιών

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, η ταινία αυτή την βλέπεις κατά 90% για τα εφέ, δεν περιμένεις να σε προβληματίσει, (αν και πετάει οικολογία μέσα) να σου αλλάξει προοπτικές για τον κόσμο, να κλάψεις και δεν ξέρω τι άλλο.

Σαν οπτικό-ακουστικό δημιούργημα είναι πολύ καλή, σαν ταινία για να σε προβληματίσει δεν είναι αλλά δεν ξεκίνησε ποτέ έτσι.

Το σενάριο είναι φορεμένο όντος αλλά περνάει ευχάριστα η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα εχουμε ΜΟΝΟ Real D αιθουσες

(αν ειχαμε IMAX θα το καταλαβαινατε αφου τα κτηρια που τα στεγαζουν ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ

και χαιρουν ιδιαιτερης αρχιτεκτονικης παγκοσμιως.Οσοι εχουν παει πχ Λονδινο στανταρτ περνανε να δουν το IMAX τους)

Δυστυχως δεν ειμαστε ιδιαιτερα κινηματογραφόφιλος λαος .

(και η κατασταση γινεται χειροτερη λογω τιμων και ποιοτητας υλικου)

Αφηστε δε την τρομερη καθυστερηση που παρουσιαζει η χωρα μας στο

θεμα διανομης (το District 9 που "ειδαμε" απο Σεπτεμβρη παιζεται ΤΩΡΑ στα Ελληνικα σινεμα)

και στα DVD και στις κινηματογραφικες αιθουσες.

:no: :no: :no:

Tα village cinemas έχουν RealD.

Tα odeon και τα Aθήναιον έχουν Dolby 3D.

Link to comment
Share on other sites

ThatsNotFunny.jpg

Δεν το έγραψα για αστείο.

Όλες οι προσπάθειες βελτίωσης του ήχου και της εικόνας στοχεύουν στην αντιγραφή της πραγματικότητας.

Το ζητούμενο λοιπόν είναι πόσο πλησιάζει την πραγματικότητα, δηλαδή πόσο σε πείθει η συγκεκριμένη μίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα Γιάγκο,

δεν νομίζω πολλοί από τους θεατές να έχουν βρεθεί, στην πραγματικότητα, στο περιβάλλον που διαδραματίζεται η όποια ταινία ώστε να μπορέσουν να συγκρίνουν.

Προσωπικά θεωρώ πως η βελτίωση του ήχου και εφέ σε μία ταινία, αποσκοπεί στην προσπάθεια των δημιουργών να με πείσουν ότι η πραγματικότητα την οποία απεικονίζουν θα μπορούσε να είναι εναλλακτική, παράλληλη ή απλά μακρινή σε σχέση με αυτή στην οποία συμμετέχω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα Γιάγκο,

δεν νομίζω πολλοί από τους θεατές να έχουν βρεθεί, στην πραγματικότητα, στο περιβάλλον που διαδραματίζεται η όποια ταινία ώστε να μπορέσουν να συγκρίνουν.

Προσωπικά θεωρώ πως η βελτίωση του ήχου και εφέ σε μία ταινία, αποσκοπεί στην προσπάθεια των δημιουργών να με πείσουν ότι η πραγματικότητα την οποία απεικονίζουν θα μπορούσε να είναι εναλλακτική, παράλληλη ή απλά μακρινή σε σχέση με αυτή στην οποία συμμετέχω.

Αυτά όσο αφορά το θέμα της ταινίας. Ένας άνθρωπος όμως που κατεβαίνει σκαλοπάτια, δεν μπορεί να μην συγκριθεί με την πάγια εικόνα που έχουμε από την ζωή μας. Τα μέσα δεν μπορούν να ακολουθήσουν άλλο δρόμο από αυτόν της πραγματικότητας γιατί στην εξέλιξη θα χάσουν τους μη μυημένους..

Π.Χ. Τα μηχανήματα παραγωγής ήχου. Το ζητούμενο είναι να πλησιάσουν τον ήχο των φυσικών οργάνων. Στην πορεία όμως πολλών "ειδικών" αυτό το ζητούμενο αντικαταστάθηκε από τον ατελή ήχο κορυφαίων μηχανημάτων σύγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

Εμας η ταμίας μας τα έδωσε το πρωι και μας ειπε να μην τα χάσουμε/σπάσουμε, αλλιώς μπορούσαμε να τα πάρουμε και το απόγευμα ;)

Το καλο ειναι οτι τα γυαλιά ειναι στραβομάρα friendly και μπορω να τα εχω πάνω απο της μυωπίας :computer:

Link to comment
Share on other sites

Την ειδα και εγω χθες... Πολυ καλα εφε και σε πολλες φασεις ειμασταν απλα :-O:-O

Πιστευω οτι αξιζε τα λεφτα της... αν και καπου στην μεση αρχισαν να κουραζονται τα ματια μας...

Link to comment
Share on other sites

2 x 12 τα εισιτιρια μαζι με τα γυαλια (τα γυαλια εχουν 2 ευρω το καθενα - νομιζω αν πας την επομενη φορα δεν πρεπει να τα αγορασεις αλλα δεν ειμαι σιγουρος- ) +15 κλασσικα ποπ κορν και κοκα κολες :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.