Jump to content



Avatar - The movie


MasterDAL

Recommended Posts

Όταν φθάσουν τα 3D του Κάμερον σε σημείο να μην μπορείς να τα ξεχωρίσεις απο την πραγματικότητα τότε τα ξαναλέμε, προς το παρόν είναι μια απλή ταινία της disney με χρωματιστά και καρτουνίστηκα γραφικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply

Σκοπός του Cameron ήταν:

α) να γεμίζει τα ταμεία

β) να σπάσει μερικά ρεκόρ

γ) να πουσάρει το θέμα γραφικών

Καλύτερη εποχή για να τα κάνεις ΟΛΑ αυτά μαζί είναι τα Χριστούγεννα. Άρα πρέπει να είναι λίγο παιδικό και λίγο για μεγάλους, με περιπέτια, με love story, με φανταχτερά χρώματα κτλ κτλ.

Αποστολή εξετελέσθη (το θέμα σενάριο ας το προάγει κανένας σχετικός - ο Cameron ποτέ δεν τοποθετήθηκε ως μέγας σεναριογράφος - περιπέτειες κάνει ο άνθρωπος και το κάνει γενικά καλά :jester:)

Link to comment
Share on other sites

Σκοπός του Cameron ήταν:

Αποστολή εξετελέσθη (το θέμα σενάριο ας το προάγει κανένας σχετικός - ο Cameron ποτέ δεν τοποθετήθηκε ως μέγας σεναριογράφος - περιπέτειες κάνει ο άνθρωπος και το κάνει γενικά καλά :jester:)

Δεν το λες και Pocahontas το σεναριο του terminator.Νταξ περιπετεια ειναι πανω απο ολα αλλα εχει και ενα σεναριο που εμενα τουλαχιστον με ειχε κρατησει.

Γενικοτερα πλεον δεν βλεπουμε πρωτότυπα σεναρια στις ταινιες.

Στο avatar δεν ζητησα David Lynch σεναριο εννοειτε αυτο.τουλαχιστον να μην ηξερα τι θα γινει απ οτο πρωτο 5λεπτο,κατι λιγοτερο προβλεψιμο

Link to comment
Share on other sites

Όταν φθάσουν τα 3D του Κάμερον σε σημείο να μην μπορείς να τα ξεχωρίσεις απο την πραγματικότητα τότε τα ξαναλέμε, προς το παρόν είναι μια απλή ταινία της disney με χρωματιστά και καρτουνίστηκα γραφικά.

Το γεγονός οτι μετά από ένα σημείο βλέπεις αυτά τα μπλε ανθρωπακια πλέον όχι ως 100% αψυχες φιγούρες που δημιουργούνται από τρισπολυπλοκους αλγορυθμους, ως εμψυχα όντα και με αισθήματα και κρίση ενώ παράλληλα και συ αποκτας συναισθήματα για αυτά, δεν μετράει ως ρεαλισμός ε;

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός οτι μετά από ένα σημείο βλέπεις αυτά τα μπλε ανθρωπακια πλέον όχι ως 100% αψυχες φιγούρες που δημιουργούνται από τρισπολυπλοκους αλγορυθμους, ως εμψυχα όντα και με αισθήματα και κρίση ενώ παράλληλα και συ αποκτας συναισθήματα για αυτά, δεν μετράει ως ρεαλισμός ε;

εμενα γιατι δεν μου καιγοταν καρφι για τα μπλε ανθωπακια.και να υπενθυμίσω το district 9 που οι aliens ηταν αψογα σχεδιασμενοι και με το υπο-δεν ξερω και εγω ποσο-Budget

Link to comment
Share on other sites

εμενα γιατι δεν μου καιγοταν καρφι για τα μπλε ανθωπακια.και να υπενθυμίσω το district 9 που οι aliens ηταν αψογα σχεδιασμενοι και με το υπο-δεν ξερω και εγω ποσο-Budget

Τι να πω, γούστα. Το D9 πάντως σε καμία περίπτωση δεν το ευχαριστηθηκα όσο το avatar και ας είχε πιο μελετημένη πλοκή.

Προσωπική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός οτι μετά από ένα σημείο βλέπεις αυτά τα μπλε ανθρωπακια πλέον όχι ως 100% αψυχες φιγούρες που δημιουργούνται από τρισπολυπλοκους αλγορυθμους, ως εμψυχα όντα και με αισθήματα και κρίση ενώ παράλληλα και συ αποκτας συναισθήματα για αυτά, δεν μετράει ως ρεαλισμός ε;

Το γεγονός αυτό λέγεται συνήθεια. Συνηθίζεις την γελοία εμφάνιση και απλά εμβαθύνεις αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός οτι μετά από ένα σημείο βλέπεις αυτά τα μπλε ανθρωπακια πλέον όχι ως 100% αψυχες φιγούρες που δημιουργούνται από τρισπολυπλοκους αλγορυθμους, ως εμψυχα όντα και με αισθήματα και κρίση ενώ παράλληλα και συ αποκτας συναισθήματα για αυτά, δεν μετράει ως ρεαλισμός ε;

τα ιδια ενοιωθε και η ξαδελφη μου κατι αλλα μπλε ανθρωπακια ΑΚΑ στρουμφακια και κοστισαν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λες και Pocahontas το σεναριο του terminator.

Δεν είπα κάτι τέτοιο (σε μένα δεν απάντησες?) Terminator 2 γούσταρα αφάνταστα, για να μην πώ για Alien II που όπου το πετύχω το βλέπω ευχαρίστως (πρέπει να έχω περάσει τις 30 φορές).

Τώρα για το District9 που αναφέρθηκε, με καθήλωσε 10πλάσια πιο έντονα από το Avatar. Βασικά το Avatar δε με καθήλωσε καθόλου - με εντυπωσίασε με την αρτιότητά του αλλά μέχρι εκεί. Γύρισα και το κεφάλι δίπλα. Το D9 όμως με άγγιξε περισσότερο και το έχω δει ήδη 4 φορές.

Οπως είπα και παλαιότερα, για μένα ήταν σαν Crysis vs STALKER. Γυαλιστερό και τεχνικά άρτιο το πρώτο, μυστηριώδες και ατμοσφαιρικό το δεύτερο. To πρώτο το έπαιξα 1.5 φορά και το δεύτερο είναι μόνιμο στο δίσκο και γράφει ήδη 4 φορές.

βέβαια όλα αυτά είναι προσωπικά γούστα - ο καθείς όπως γουστάρει προφανώς

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε, είναι στο τσακ να γίνει νούμερο ένα στο box office. Φυσικά και θα γίνει, ακόμα δεν έχουν τελειώσει καν οι προβολές.

Edit: ξέχασα το link :p

http://boxofficemojo.com/alltime/world/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.