Jump to content



Avatar - The movie


MasterDAL

Recommended Posts

  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply

λοιπον.το ειδα επιτελους και μπορω να μιλησω.Αρχικα ,σαν ταινια ηταν ενας καλογυρισμενος αχταρμας με στοιχεια απο ενα σκασμο αλλες ταινιες.Το τυλιξαν με χρωματακια λαμπιονια καθε ειδους εβαλαν και ροματζο για τα κοριτσακια το προωθησαν οπως επρεπε και 1 δις δολαρια στην τσεπη.Ναι ηταν καλογυρισμενη ,ναι ειχε παρα πολυ καλα εφε(αν και επειδη δεν ειμαστε 10χρονων και εχουμε δει 10 πραγματα δεν εντυπωσιαζόμαστε) αλλα σε τελικη αναλυση δεν εχει να δωσει τπτ καινουργιο.Τελος

Τωρα να μιλησω για το 3δ.Το ειδα στο mall στην vmax.Αρχικα να πω οτι δεν εντυπωσιάστηκα,το περιμενα πολυυυυ πιο γουαου.Δεν με κουρασε ιδιαιτερα λιγο τα ματια μου ετσουζαν σε καποιες φασεις τα ετριβα λιγο και ολα οκ.

Θελω να σταθω στο εξης.Εχω την εντυπωση η μαλλον δεν ειναι ακριβως εντυπωση γιατι και το φιλαρακι που το ειδαμε μαζι το ιδιο ειπε οτι ηταν θολη η εικονα σε πολλα σημεια.Καλα το background ηταν συνεχεια θολο αλλα ακομα και αυτα που ηταν μπροστα μπροστα που επρεπε να ηταν πεντακαθαρα δεν ηταν, ηταν θολα.αυτα.Δεν ξερω τι εχουν να μας πουn κατι imax και κατι τετοια παντως αυτο που ειδα εγω ειναι σε πολυ αρχικο σταδιο

Ωραια τα ποκ κορν ωραια η coke τσίμπησα και το γυαλι και θα λανσαρω μοδα το καλοκαιρι:dirol:

Link to comment
Share on other sites

Avatar_pocahontas.jpg

δεν καταλαβαίνω το σκάλωμα ότι το σενάριο δεν ήταν το τρομερο κλπ κλπ.... οι πιο πολλές ταινίες που βλέπουμε δεν έχουν προτότυπο σενάριο. Αντίθετα έχουν κάποιο τροποποιημένο και ήδη παιγμένο. Μήπως οι επικριτές του θα προτιμούσαν να δουν το POCAHONTAS αντί του AVATAR?

Δεν είναι ταινία για σενάριο, γυρίστηκε αποκλειστικά για να δοκιμάσει κάποιο GFX studio τους μυς του και νομίζω το κατάφερε.

Πιστεύω μάλιστα ότι το κλασσικό γνωστό σενάριο δούλεψε υπέρ του: Ο θεατής δεν αναλώνεται με το να προσπαθεί να καταλάβει τίποτα σεναριακά, μέσα σε 10 λετπά έχει καταλάβει περίπου τι παίζει με την ταινία και αφήνεται στα καταπληκτικά εφέ και τις "μαγικές" εικόνες

και οι 12 πίθηκοι δεν είχαν original σενάριο αλλά αντιθέτως βασίστηκαν σε σενάριο ταινίας εποχής βωβού κινηματογράφου, δεν είδα όμως κανέναν εμπαθή να ασχολείται με αυτό....

Link to comment
Share on other sites

H μαγκιά του Κάμερον είναι ότι χρησιμοποίησε νέα τεχνολογία και έφερε το κόσμο στο κινηματογράφο να πληρώσει και να δεί τη ταινία. Το άβαταρ για μένα είναι η απάντηση στην RIAA και στο Hollywood γενικότερα, ότι η πειρατεία καταπολεμήται με καινοτόμες τεχνολογίες και ιδέες. Ή αλλιώς, αφήστε το κυνήγι αυτών που κατεβάζουν και βρείτε τρόπο να φέρετε το κόσμο πίσω στις αίθουσες.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω τωρα κατι σαν ασχετος που ειμαι

αυτο το 3d το κανει η ταινια ή κανα μηχανημα ;

Τι εννοω , αν ημουν με την καμερα και εγραφα την ταινια και την εβλεπα σπιτι με τα γυαλια που εχουν στο village , θα τα βλεπα 3d?

Χλωμό :) θα έπρεπε η κάμερα σου να μπορεί να καταγράψει ξεχωριστά τα ξεχωριστά καρέ που προβάλοντε.. η κάμερα σου θα κατέγραφε καρέ πχ 24 hz ενώ η εναλλαγή στην ταινία θα ήταν 144frames (3 των 24 χ 2 μάτια) ... οπότε μάλλον μια ωραιότατη θολούρα θα έγραφες :p

Τώρα για την ταινία.. εννοείται αξίζει να την δειτε σε 3d!! ΠΡΕΠΕΙ όμως να έχετε υπόψην σας ότι το 3d στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει σαν σκοπό να δώσει αληθοφάνεια και ζωή στον φανταστικό κόσμο της ταινίας και ΌΧΙ να εντυπωσιάσει με εφέ του στυλ βλέπω τον θανατό σου και άλλες τέτοιες ταινίες με αντικείμενα να πετάγοντε έξω απ την οθόνη. Το 3d εδώ παίζει κυρίως με το βάθος απ την οθόνη (ή μάλλον το νοητό επίπεδο) και ΜΕΣΑ.. αν λοιπόν στο μυαλό σας έχετε ότι σκοπός είναι η αληθοφάνεια και το ταξίδι της φαντασίας και όχι ο εντυπωσιασμός τότε θα το ευχαριστηθείτε :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.το ειδα επιτελους και μπορω να μιλησω.Αρχικα ,σαν ταινια ηταν ενας καλογυρισμενος αχταρμας με στοιχεια απο ενα σκασμο αλλες ταινιες.Το τυλιξαν με χρωματακια λαμπιονια καθε ειδους εβαλαν και ροματζο για τα κοριτσακια το προωθησαν οπως επρεπε και 1 δις δολαρια στην τσεπη.Ναι ηταν καλογυρισμενη ,ναι ειχε παρα πολυ καλα εφε(αν και επειδη δεν ειμαστε 10χρονων και εχουμε δει 10 πραγματα δεν εντυπωσιαζόμαστε) αλλα σε τελικη αναλυση δεν εχει να δωσει τπτ καινουργιο.Τελος

Τωρα να μιλησω για το 3δ.Το ειδα στο mall στην vmax.Αρχικα να πω οτι δεν εντυπωσιάστηκα,το περιμενα πολυυυυ πιο γουαου.Δεν με κουρασε ιδιαιτερα λιγο τα ματια μου ετσουζαν σε καποιες φασεις τα ετριβα λιγο και ολα οκ.

Θελω να σταθω στο εξης.Εχω την εντυπωση η μαλλον δεν ειναι ακριβως εντυπωση γιατι και το φιλαρακι που το ειδαμε μαζι το ιδιο ειπε οτι ηταν θολη η εικονα σε πολλα σημεια.Καλα το background ηταν συνεχεια θολο αλλα ακομα και αυτα που ηταν μπροστα μπροστα που επρεπε να ηταν πεντακαθαρα δεν ηταν, ηταν θολα.αυτα.Δεν ξερω τι εχουν να μας πουn κατι imax και κατι τετοια παντως αυτο που ειδα εγω ειναι σε πολυ αρχικο σταδιο

Ωραια τα ποκ κορν ωραια η coke τσίμπησα και το γυαλι και θα λανσαρω μοδα το καλοκαιρι:dirol:

Χεσούς, για την θολωτητα που μιλάς, παίζει απίστευτα μεγάλο ρόλο αν είναι σωστά ρυθμισμενο το 3D στο σινεμά που πηγές και αν προβάλει με 2 προτζεκτορες η έναν.

Εγώ το είδα σε D3D με διπλά προβολικά και εκτός του ότι δεν κουραστηκαν τα ματιά μου καθόλου, όπως έχω ξαναπεί η ποιότητα εικόνας ήτανε καλύτερη και από High Def, χωρίς υπερβολή.

Είναι και πως θα σου κάτσει δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη απο όσο ξέρω 2 προβολείς ήταν παλία στα πρώτα 3δ.

Τώρα είναι όλα με ένα πλέων, απλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η όραση του καθενός σε αυτά.

Εγώ πχ το είδα 2 φορές στην Vmax στο Mall (αμαρουσίου) και δεν είδα ποτε καμία θολούρα... σαν όραση έχω 10/10 οπότε δεν ξέρω αν έχει σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη απο όσο ξέρω 2 προβολείς ήταν παλία στα πρώτα 3δ.

Τώρα είναι όλα με ένα πλέων, απλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η όραση του καθενός σε αυτά.

Εγώ πχ το είδα 2 φορές στην Vmax στο Mall (αμαρουσίου) και δεν είδα ποτε καμία θολούρα... σαν όραση έχω 10/10 οπότε δεν ξέρω αν έχει σχέση.

Το ειχα ψάξει και βρήκα το παρακάτω, το είχα βαλει και λίγες σελίδες πίσω:

Dual projector 3D is superior than any single projector setup. I have seen polarized systems and Dolby Infitec filtering with dual projectors and the results are stunning. You don't get double the light, you get over triple, and you get both eyes showing the new frame in sync, so it makes for a much smoother image on fast motion. This is true for any form of splitting the two eyes. In most cases, the cost of two projectors is considered prohibitive. When using the older large chip projectors though, it also has the huge advantage of using the whole chip, as well as having the 6K lamps. Light output is no longer a problem. I think 3D should be dual projectors for this reason.

I also agree that this coming year will really show if 3D is here to stay this time. I watched some of "Hondo" in Dolby 3D. This was shot in the early 50's. This actually had some of the most pleasing 3D I have seen. It was more like just watching a real scene out in front of you. The depth was natural and the big sky outdoor shots looked amazing. 3D is not new, it has just become a bit more friendly to show thanks to digital. Dual film polarized 3D looked great a long time ago. That is how IMAX did it for a long time, but now even IMAX is going digital for the ease and reduced cost, even using dual projectors it is a huge savings over the dual strip film.

Κάνει διάφορα...

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω το σκάλωμα ότι το σενάριο δεν ήταν το τρομερο κλπ κλπ.... οι πιο πολλές ταινίες που βλέπουμε δεν έχουν προτότυπο σενάριο. Αντίθετα έχουν κάποιο τροποποιημένο και ήδη παιγμένο. Μήπως οι επικριτές του θα προτιμούσαν να δουν το POCAHONTAS αντί του AVATAR?

Δεν είναι ταινία για σενάριο, γυρίστηκε αποκλειστικά για να δοκιμάσει κάποιο GFX studio τους μυς του και νομίζω το κατάφερε.

Πιστεύω μάλιστα ότι το κλασσικό γνωστό σενάριο δούλεψε υπέρ του: Ο θεατής δεν αναλώνεται με το να προσπαθεί να καταλάβει τίποτα σεναριακά, μέσα σε 10 λετπά έχει καταλάβει περίπου τι παίζει με την ταινία και αφήνεται στα καταπληκτικά εφέ και τις "μαγικές" εικόνες

και οι 12 πίθηκοι δεν είχαν original σενάριο αλλά αντιθέτως βασίστηκαν σε σενάριο ταινίας εποχής βωβού κινηματογράφου, δεν είδα όμως κανέναν εμπαθή να ασχολείται με αυτό....

α εσενα σε ξεχασα .

Ναι ρε συ.

Σε οοοολες σχεδον τις "μπλοκμπαστερικες "ταινιες το κανουν αυτο με το σεναριο.

Dont worry!

12 πιθηκοι:inlove:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομίζω ότι ο Καμερον επίτηδες εκανε το σενάριο υποτιμητικό προς τη νοημοσύνη του θεατή γιατί εντάξει, δεν είναι κάτι που θα σε κάνει να σκεφτείς. Γραμμικη, πλήρως προβλέψιμη διαδοχή γεγονότων με twists που κάνουν μπαμ από χιλιόμετρα.

Been there, done that, αν και να σημειώσουμε ότι καμία από τις ταινίες που λέτε δεν φτάνει σε υλοποίηση το Avatar.

Το εκανε έτσι για να δείξει στον κόσμο ότι μια ταινία με μετρια πλοκή μπορεί να σπάσει τα ταμεία και αυτό που είπε ο άστρο για την πειρατεία

Δεν είναι BEST MOVIE EVAR αλλά είναι καργα Best looking film EVAR και μην εκπλαγειται αν κερδίσει σωρεία βραβείων special effects, σκηνοθεσίας, ρόλων κτλ.

Link to comment
Share on other sites

H μαγκιά του Κάμερον είναι ότι χρησιμοποίησε νέα τεχνολογία και έφερε το κόσμο στο κινηματογράφο να πληρώσει και να δεί τη ταινία. Το άβαταρ για μένα είναι η απάντηση στην RIAA και στο Hollywood γενικότερα, ότι η πειρατεία καταπολεμήται με καινοτόμες τεχνολογίες και ιδέες. Ή αλλιώς, αφήστε το κυνήγι αυτών που κατεβάζουν και βρείτε τρόπο να φέρετε το κόσμο πίσω στις αίθουσες.

Συμφωνω.

Αλλα ο "κυκλος" της ταινιας εφτασε τα 6 χρονια.

Δεν ξερουμε αν στο μελλον οταν εξοικοιωθουν οι δημιουργοι περισσοτερο

με τις νεες τεχνολογιες/τεχνοτροπιες θα καταφερουν να το "ριξουν"¨και αλλο.

Και μην ξεχνας οτι αμεσως μετα την massive επιτυχια του Αβαταρ

ολοι οι τιτανες τυπου Sony ανακοινωσαν bluray3d κλπ.

Το οποιο μεταφραζεται οτι ισως το Avatar να ειναι η πρωτη και τελευταια 3D ταινια που φερε

τοσο πολυ κοσμο ΜΑΖΙΚΑ στο cinema.

Link to comment
Share on other sites

νταξ ομορφουλα ηταν η ταινια δεν λεω με τα χρωματακια και τα φωτακια.αλλα ξαναλεω δεν ειμαστε 10 χρονων ρε παιδια εχουμε δει ενα σωρο πραγματα στον τομεα των εφφε.Και απο την στιγμη που μια ταινια δεν εχει και το τονιζω αυτο απολυτως τιποτα στον τομεα του σεναριου να σε τραβήξει να σε κανει να ιδρωσεις λιγο βρε αδελφε για το τι θα γινει στην συνεχεια ε τοτε ειναι βαρετη.μπορουσαν να μας κανουν απλα μια virtual περιπλάνηση σthn Πανδωρα - ποπο κοιταξτε τι ομορφα που τα φτιαξαμε πσσσ μαμαμε αντε δωστε μας το οσκαρ - και σπιτια σας.

Top 37 στο imdb.κανουν πολυ καλα την δουλεια τους οι διαφημιστες μου φαινετε τωρα τελευταια

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει ΠΟΛΛΕΣ ταινίες με τα εφέ του Avatar ειδικά σε 3d ?

Τόσο πολλές που δεν σου λέει κάτι?

3D ειπα ειδα πρωτη φορα και δεν τρελαθηκα.δεν ξερω αν εφταιγε το τυπος που μονταρε πανω τα εργαλεια αλλα ηταν αρκετα θολη σε σημεια.Οσο για τα εφφε ναι εχω δει πολλες γιατι εσυ δεν εχεις δει?δεν μπορω να δεχτω οτι ενας ανθρωπος ανω των 20-25 που εχει δει οτι ταινια sci-fi με effedares εχει βγει θα τον εντυπωσιασει τοσο πολυ κατι τετοιο

σαν το avatar.Και ξανα λεω πολυ ωραιο ηταν εκει με τα φωτακια του ΑΛΛΑ η ταινια σταθμος το top 30piasta στο imdb η ταινια που θα αλλαξει τον κινηματογραφο οπως τον ξερουμε δεν ηταν

ξαναθυμιζω το jurassic park για το οποιο ειχαμε πιασει κουβεντα το οποιο 19 χρονια μετα και ακομα να το χωνεψω οτι δεινοσαυροι ηταν απο Pc

Link to comment
Share on other sites

Έπεσες κοντά είμαι 28 σύντομα 29. Όπως πάλι σωστά παρατήρησες έχω δει πάνω κάτω ότι βγαίνει, μέχρι και ταινία του Nephilim μωρό στην στράτα.

Μου αρέσουν, τα βλέπω, πάντα σινεμά γιατί σπίτι χάνουν όπως και να το κάνεις και γουστάρω.

Το Avatar μπορεί σεναριακά να μην έλεγε και πολλά, (δεν πήγε ποτέ να το παίξει κοινωνική ταινία ή ταινία που θα βασιστεί στο σενάριο πρωτίστως), αλλά από άποψης γραφικών, κόσμου, ποιότητας, εγώ προσωπικά ΔΕΝ έχω ξαναδεί κάτι που σε απορροφά τόσο με την αρτιότητα του.

Και το 3δ δίνει ΠΑΡΑ πολύ βάθος στα τοπία, και δεν λειτουργεί όπως σε κάτι ταινίες (βλέπω τον θάνατο σου, ice age 3 ) «έξω από την οθόνη» αλλά σε «βάθος».

Αν δεν σε «συγκινεί» πάω πάσο, αλλά πολλές τέτοιες ταινίες από αυτή την άποψη ΔΕΝ υπάρχουν, και αν υπάρχουν και δεν τις έχω δει, σε παρακαλώ πες μου που είδες κάτι παρόμοιο να το δω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Το Avatar μπορεί σεναριακά να μην έλεγε και πολλά, (δεν πήγε ποτέ να το παίξει κοινωνική ταινία ή ταινία που θα βασιστεί στο σενάριο πρωτίστως)

Aλλο να μην λεει και πολλα πραγματα σεναριακα και αλλο να μην σου κραταει καθολου το ενδιαφερον.Γιατι οσο ωραια να ειναι και τα γραφικα σε μια ταινια, 3 ωρες να βλεπω μονο γραφικα χωρις να μου καιγεται καρφι για το τι θα γινει ε θα βαρεθω βρε αδελφε.Την πρωτη ωρα βλεπαμε συνεχεια τον τυπο να κανει γυμναστικη τιποτα αλλο

Και το 3δ δίνει ΠΑΡΑ πολύ βάθος στα τοπία, και δεν λειτουργεί όπως σε κάτι ταινίες (βλέπω τον θάνατο σου, ice age 3 ) «έξω από την οθόνη» αλλά σε «βάθος».

μια ακομα φορα, δεν μ αρεσε ηταν πολυ θολο κουρασε σε σημεια μπλα μπλα μπλα.Ναι εδινε ενα βαθος δεν λεω αλλα θελει πολυ δουλεια ακομα.Κατι λουλουδακια που πεταγαν κατι ασπρα μου αρεσαν αλλα και αυτα ηταν παρα πολυ θολα!!!

Αν δεν σε «συγκινεί» πάω πάσο, αλλά πολλές τέτοιες ταινίες από αυτή την άποψη ΔΕΝ υπάρχουν, και αν υπάρχουν και δεν τις έχω δει, σε παρακαλώ πες μου που είδες κάτι παρόμοιο να το δω και εγώ.

ειναι αλλο να σε εντυπωσιασε το περιεχομενο των γραφικων, η σκηνοθεσια εν τελη, δηλαδη τα χρωματα ο πλανητης

τα δεντρα τα ζωα τα λουλουδακια και αλλο να σε εντυπωσιάσε η ποιοτητα των γραφικων αυτη καθ αυτη.Αν ισχυει το πρωτο παω πασο ειναι θεμα γουστου αλλα αν ισχυει το δευτερο μην μου πει κανενας οτι ταινιες επιπεδου πχ. Transformers εχουν υποδιαιστερα εφφε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.