Jump to content



Πρόταση για PC


tasospaok123

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Ένας φίλος θα αγοράσει σε 10 μέρες pc με 600 ευρώ , από κατάστημα πλαισίου.

Το PC θα χρησιμοποιηθεί για Gaming κυρίως και λίγο o/c

Μέσα στην τιμή συμπεριλαμβάνονται το HAF932 και η V8, δηλαδή 430 ευρώ για τα υπόλοιπα. Κάρτα Γραφικών, οθόνη και σκληρός δίσκος(αν και δεν θα πείραζε να μπει ένας ακόμα) υπάρχει ήδη και θα προστεθεί ακόμα ένα GB ram DDR2. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι quad-core cpu.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

δηλ. ψάχνουμε : μητρική, επεξεργαστή, 1gb ram και τροφοδοτικό ;

Επίσης πες και ποιά κάρτα έχει, κυρίως για να δούμε τι τροφοδοτικό θα χρειαστεί, αλλά και για να έχουμε μια γενική εικόνα του συστήματος.

Τώρα τι μνήμες έχει ;

πόσα dimmάκια ;

Link to comment
Share on other sites

view.php?pic=2wqzsoy&s=6http://i48.tinypic.com/2wqzsoy.jpgΛοιπόν η πρόταση μου βγαίνει 27ευρώ ακριβότερη, απλά υπολογίζω πως ο φίλος σου θα πουλήσει το 2gb dimm που έχει τώρα. Θεωρώ καλύτερο να στηθεί ενα σύστημα με ενα 2Χ2gb kit.

Επίσης να σου πω πως σου έβαλα τη μητρική της MSI για τα 2 pci-e slots.

Εναλλακτικά μπορέις να δεις την Asus P7P55-M που έχει όμως ενα pci-e slot.

Να σου πως επίσης ότι η V8 μπαίνει απ' οσο ξέρω σε socket1156, κι' ας λέει το αντίθετο η σελίδα του Πλαισίου.

Τέλος, ίσως να ήταν πιο συμφέρουσα μια λύση σε AMD για το budget που έχεις, αλλά καλύτερα να σου προτείνουν άλλοι που το κατέχουν.

Link to comment
Share on other sites

view.php?pic=2wqzsoy&s=6http://i48.tinypic.com/2wqzsoy.jpgΛοιπόν η πρόταση μου βγαίνει 27ευρώ ακριβότερη, απλά υπολογίζω πως ο φίλος σου θα πουλήσει το 2gb dimm που έχει τώρα. Θεωρώ καλύτερο να στηθεί ενα σύστημα με ενα 2Χ2gb kit.

Επίσης να σου πω πως σου έβαλα τη μητρική της MSI για τα 2 pci-e slots.

Εναλλακτικά μπορέις να δεις την Asus P7P55-M που έχει όμως ενα pci-e slot.

Να σου πως επίσης ότι η V8 μπαίνει απ' οσο ξέρω σε socket1156, κι' ας λέει το αντίθετο η σελίδα του Πλαισίου.

Τέλος, ίσως να ήταν πιο συμφέρουσα μια λύση σε AMD για το budget που έχεις, αλλά καλύτερα να σου προτείνουν άλλοι που το κατέχουν.

Καλή πρόταση, ωστόσο το παιδί δεν μπορεί να δώσει καθόλου παραπάνω, και έτσι σκέφτηκα να αλλάξω τις ram με πιο φθηνές μία τέτοια και μια τέτοιακαι επίσης, η V8 έχει ειδικό racket για s1156 ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα της V8 η coolermaster αναφέρει συμβατότητα με s1156. Τώρα τι και πως δε γνωρίζω, καθώς δεν την εχω πιάσει τη συγκεκριμμένη ψύκτρα στα χέρια μου.

CPU Socket Intel Socket:

LGA1366 / LGA1156 / LGA775 *

AMD Socket:

AM3 / AM2+ / AM2

Οσο για τις μνήμες, τουλάχιστον προτίμησε/προσπάθησε να βάλεις 2 τέτοιες αν τελικά αποφασίσεις να πας σε ddr3.

Link to comment
Share on other sites

φίλε δεν γίνεται να ξοδέψει ούτε ευρώ παραπάνω, μπορεί αργότερα να βάλει άλλο 1gb

όσο για τη v8 μπορεί να έδωσε η coolermaster τα εξαρτήματα για το socket, επειδή εγώ την έχω την ψύκτρα, αλλά όταν την πήρα δεν είχε βγει το 1156

Link to comment
Share on other sites

http://i47.tinypic.com/2u5tizt.jpg

Πάρε και ενα σε s775 μέχρι να έρθει κάποια πρόταση από AMD μεριά.

Εναλλακτικά παίζεις με q9400, και βάζεις καλύτερο τροφοδοτικό ή μνήμες ή μητρική.

Μάλλον εδώ πάμε, καλή πρόταση και έχουμε και 4 gb ram

Ευχαριστώ όλους όσους ασχοληθήκατε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.