Jump to content



Partition σε νεο δισκο και επιδοσεις


strong

Recommended Posts

Παραδοσιακά οι χωρισμένοι δίσκοι ταλαιπωρούνται περισσότερο, ειδικά όταν μεταφέρεις από το ένα παρτισιον στο άλλο.

Για επιδόσεις, θα σου πουν ότι το πρώτο κομμάτι είναι πιο γρήγορό και εκεί να βάλεις το OS ενώ στο άλλο τα data σου. Μειώνεται και το fragmentation του πρώτου μέρους έτσι.

Μιλάμε για μικρές διαφορές, μην τρελένεσαι.

Link to comment
Share on other sites

OK ευχαριστω παιδες!

θα μας ευχαριστουσες και εμας αν αλλαζες τον τιτλο με καποιον αλλο λιιιιγο πιο κατατοπιστικο μιας και αυτος προδιαθετει για συζηγικο καυγαδακι.

Και γενικά οτι τίτλους βάζετε ας έχουν το νόημα του προβλήματός σας

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι καλό να κάνεις ένα partition και να επιλέξεις αυτό για την εικονική σου μνήμη, στα win xp το default είναι 1536 -3072 mb, οπότε ένα partition με 4 – 5 gb είναι υπεραρκετό.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι καλό να κάνεις ένα partition και να επιλέξεις αυτό για την εικονική σου μνήμη, στα win xp το default είναι 1536 -3072 mb, οπότε ένα partition με 4 – 5 gb είναι υπεραρκετό.

ώπα δεν το πολυκατάλαβα αυτο... δηλαδή απο άποψη επιδόσεων είναι καλό να κάνουμε ενα μικρό partition έτσι στο άκυρο?

Link to comment
Share on other sites

ώπα δεν το πολυκατάλαβα αυτο... δηλαδή απο άποψη επιδόσεων είναι καλό να κάνουμε ενα μικρό partition έτσι στο άκυρο?

Ο υπολογιστής σου εκτός από τη ram (φυσική μνήμη) χρησιμοποιεί και την εικονική μνήμη για να αποθηκεύει δεδομένα, εικονική μνήμη είναι ένα μέρος του σκληρού σου ( από default στο ίδιο partition με το λειτουργικό ) που το δεσμεύουν τα windows γι’αυτή τη χρήση, όταν όμως αποθηκεύεις δεδομένα στο σκληρό σου τα σβήνεις και πάλι από την αρχή τα win αναζητούν συνέχεια να βρουν κενό χώρο, αποτέλεσμα η εικονική μνήμη είναι κατακερματισμένη (fragmented) σε διάσπαρτα κομμάτια του σκληρού δίσκου και ανακατεμένο με άλλα αρχεία, τότε τα Windows αργούν να το διαβάσουν και έτσι μειώνονται οι επιδόσεις του PC, αν όμως κανείς ένα partition και το αφιερώσεις γι’αυτό το σκοπό και δεν αποθηκεύεις τπτ γλιτώνεις το παραπάνω.

Προτείνω απλά να αντιγράψεις τα υπάρχον νούμερα και απλά να αλλάξεις το partition, προσοχή στο αρχικό μέγεθος θα πρέπει να βάλεις 1,5 φορά το μέγεθος της μνήμης που έχείς π.χ. έχεις 1024 MB θα βάλεις 1536 MB, επίσης αν βάλεις πολύ μεγαλύτερο κομμάτι του σκληρού π.χ. 3 gb με το σκεπτικό όσο περισσότερη τόσο καλύτερη δεν ισχύει καθώς ο σκληρός σου δίσκος είναι πολύ πιο αργός από τη ram.

Ιδιότητες συστήματος --> Για προχωρημένους --> Επιδόσεις à Ρυθμίσεις --> Για προχωρημένους --> Εικονική μνήμη --> Αλλαγή :crazy_pilot:

Info

http://windows.microsoft.com/el-GR/windows-vista/What-is-virtual-memory

http://support.microsoft.com/kb/259184/el

Link to comment
Share on other sites

To VRAM disk space με ένα σωστό defrag tool το κάνεις μία φορά ενιαίο και λήγει το θέμα. Τα περί μεγέθους που λέτε είναι λίγο υπερβολικά. Το μέγεθος το καθορίζει η ανάγκη. Αν εγώ με 1 GB RAM πάω να τρέξω το μισό Office και τη μισή Adobe, το 1.5x δεν έχει καμιά τύχη. Εκτός αν ψάχνετε το +λίγο σε συγκεκριμένες καταστάσεις.

Το καλύτερο για ένα λειτουργικό VRAM (που το έχεις ανάγκη δηλαδή και χρησιμοποιείται γιατί έχεις λίγη RAM για αυτά που κάνεις), είναι να βρίσκεται σε άλλο δίσκο και όχι σε άλλο partition στον ίδιο δίσκο. Με τις τιμές RAM όμως τόσο προσιτές, καλύτερα να πάρεις RAM και να βελτιώσεις τα ψηφία των επιδόσεων ΠΡΙΝ την υποδιαστολή και όχι το ....τρίτο δεκαδικό ψηφίο που περίπου βελτιώνουν τα άλλα που συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

To VRAM disk space με ένα σωστό defrag tool το κάνεις μία φορά ενιαίο και λήγει το θέμα. Τα περί μεγέθους που λέτε είναι λίγο υπερβολικά. Το μέγεθος το καθορίζει η ανάγκη. Αν εγώ με 1 GB RAM πάω να τρέξω το μισό Office και τη μισή Adobe, το 1.5x δεν έχει καμιά τύχη. Εκτός αν ψάχνετε το +λίγο σε συγκεκριμένες καταστάσεις.

Το καλύτερο για ένα λειτουργικό VRAM (που το έχεις ανάγκη δηλαδή και χρησιμοποιείται γιατί έχεις λίγη RAM για αυτά που κάνεις), είναι να βρίσκεται σε άλλο δίσκο. Με τις τιμές RAM τόσο προσιτές, καλύτερα να πάρει RAM και να βελτιώσεις τα ψηφία των επιδόσεων ΠΡΙΝ την υποδιαστολή και όχι το ....τρίτο δεκαδικό ψηφίο που περίπου βελτιώνουν τα άλλα που συζητάμε.

1)(σωστό defrag tool) δεν διαφωνώ αλλά γιατί να κανείς defrag ενώ μπορείς απλά να κανείς ένα δεύτερο partition, από θέμα χρόνου μια φορά κάνεις το partition, defrag όμως πόσο συχνά και πόση ώρα θέλει?

2)Το 1.5 που είπα αναφέρετε και μέσα στα windows και είναι για την ελάχιστη μνήμη, μπορείς να θέσης την μέγιστη όσο θες…

3)Σε κανένα σημείο δεν είπα να μην αγοράσει κάποιος ram k απλά να αύξηση την εικονική μνήμη.

4)Είναι απλά άλλος ένας τρόπος για να αυξήσεις τις επιδόσεις όπως λες κ εσύ κατά το τρίτο δεκαδικό ψηφίο…

Link to comment
Share on other sites

To consolidation του VRAM το έκανα μια φορά μόνο (μετά την εγκατάσταση win). Μετά παραμένει, εκτός αν αλλάξεις μέγεθος το VRAM. Το defrag του VRAM δε νομίζω ότι έχει αξία καθώς σε VRAM που χρησιμοποιείται έντονα, το περιεχόμενο αλλάζει συχνότατα. Άρα το όποιο όφελος από defrag στο VRAM ακυρώνεται.

Για τη RAM, ούτε εγώ είπα αυτό που λες... ;-)

Για το VRAM σε άλλο δίσκο (αν έχεις) συμφωνείς ότι είναι καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει ποτέ consolidation του VRAM (μέσω ποιου προγράμματος την έκανες τι συνένωση ? φαντάζομε δεν χρειάζεται να τρέχει στο background ) τώρα να το κάνεις σε άλλο δίσκο καλή ιδέα μου φαίνεται (έχω ένα δίσκο..) αρκεί στον άλλο δίσκο να κάνεις πάλι ένα μικρό partition αλλιώς πιο το όφελος από άποψη κατακερμάτισης (fragmented) ? το ότι ο ένας δίσκος θα διαβάζει και ο άλλος που έχεις τι vram θα γράφει ή θα διαβάζει ανάλογα λογικά θα έχεις όφελος από αυτό (δεν ξέρω πρακτικά αλλά θεωρητικά τουλάχιστον… ), Πάντως γενικά είμαι κατά στο να έχεις δυο partition για αποθήκευση και συμφωνώ με αυτό:

Παραδοσιακά οι χωρισμένοι δίσκοι ταλαιπωρούνται περισσότερο, ειδικά όταν μεταφέρεις από το ένα παρτισιον στο άλλο.

Για επιδόσεις, θα σου πουν ότι το πρώτο κομμάτι είναι πιο γρήγορό και εκεί να βάλεις το OS ενώ στο άλλο τα data σου. Μειώνεται και το fragmentation του πρώτου μέρους έτσι.

Μιλάμε για μικρές διαφορές, μην τρελένεσαι.

αλλά το να κάνεις ένα μικρό partition για τι vram είναι καλό ( σε αυτό δεν θα αποθηκεύεις τπτ εννοείται! ) και επίσης ο hd είναι πολύ πιο αργός από τι ram οπότε ένα τεράστιο μέγεθος (π.χ. 5 ¨η 6 gb)του vram δεν ξέρω κατά πόσο πραγματικά θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.