Jump to content



Αγορά CPU+Motherboard+GPU


darthtony

Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply
Αυτό τώρα ενισχύει τα επιχειρήματά σου;

σχετικα :OT: οχι......απαραιτητα. ενα σχολιο για οσα εχουν ειπωθει μεχρι τωρα ηταν απλα!

αφου για φθηνα συστηματα ακομα προτεινονται ιντελ..............! δεν ειμαι οπαδος καμιας εταιριας, ασχετα αν συμπαθω καποια περισσοτερο απο την αλλη. :OT:

οπως για πολυ δυνατα συστηματα θα πας σε ιντελ ι5-ι7, ετσι και για φθηνα και value for money συστηματα πας σε amd. απλα ειναι τα πραγματα! αν δεν το βλεπουν αυτο καποιοι, δεν ειναι στρουθοκαμηλισμος?

Link to comment
Share on other sites

σχετικα :OT: οχι......απαραιτητα. ενα σχολιο για οσα εχουν ειπωθει μεχρι τωρα ηταν απλα!

αφου για φθηνα συστηματα ακομα προτεινονται ιντελ..............! δεν ειμαι οπαδος καμιας εταιριας, ασχετα αν συμπαθω καποια περισσοτερο απο την αλλη. :OT:

οπως για πολυ δυνατα συστηματα θα πας σε ιντελ ι5-ι7, ετσι και για φθηνα και value for money συστηματα πας σε amd. απλα ειναι τα πραγματα! αν δεν το βλεπουν αυτο καποιοι, δεν ειναι στρουθοκαμηλισμος?

Όχι δεν είναι στρουθοκαμηλισμός το ότι δεν αποδέχεται απόλυτα κάποιος αυτό που εσύ θεωρείς αυτονόητο. Μήπως θα έπρεπε και εγώ να σχολιάσω το "υπάρχει η δική μου άποψη και υπάρχει και ο στρουθοκαμηλισμός"; Σε λίγο θα με πεις και Intelά. Ένας dual core Celeron 3200 π.χ. δεν μπορεί να θεωρηθεί καλύτερη επιλογή από έναν single core 140;

Αφού δηλώνεις ότι δεν είσαι οπαδός κάποιας εταιρίας τουλάχιστον συμπεριφέρσου ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

καλά ρε παιδιά ηρεμήστε. προς το παρόν μάλλον θα δοκιμάσω με ένα 512, αλλά λογικά σε λίγο καιρό θα χρειστεί αναβάθμιση, οπότε σκέφτομαι έναν Athon II X2 245(σαν αυτά που μου προστείνατε.)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι στρουθοκαμηλισμός το ότι δεν αποδέχεται απόλυτα κάποιος αυτό που εσύ θεωρείς αυτονόητο. Μήπως θα έπρεπε και εγώ να σχολιάσω το "υπάρχει η δική μου άποψη και υπάρχει και ο στρουθοκαμηλισμός"; Σε λίγο θα με πεις και Intelά. Ένας dual core Celeron 3200 π.χ. δεν μπορεί να θεωρηθεί καλύτερη επιλογή από έναν single core 140;

Αφού δηλώνεις ότι δεν είσαι οπαδός κάποιας εταιρίας τουλάχιστον συμπεριφέρσου ανάλογα.

δεν ειμαι οπαδος και γι'αυτο θελω να με βοηθησεις σε ενα προβλημα που εχω για να καταλαβεις και να καταλαβω, αν εχω καποια βαση που το λεω.

εχω 2 συστηματα ,το ενα ειναι το HTPC της υπογραφης μου και το αλλο ειναι E6300 1.8-2gb ram ddr2-ati 4650- hdd 320gb, ολα default. εχω εγκαταστησει και στα 2, το DIRT 2. εχω παρατηρησει λοιπον το εξης, ο E6300 κανει 5-7 λεπτα, κυριολεκτικα, να φορτωσει το παιχνιδι και στο μενου του παιχνιδιου παει αργα καρε-καρε, ενω ο athlonακος το φορτωνει σε 2. και στα 2.2 που τον ανεβασα τον 6300, τα ιδια εκανε.

το επομενο βημα ειναι να τον δοκιμασω και σε ενα αλλο pc me celeron dual core 2.0ghz να δω πως φορτωνει και εκει. αλλα αυτο ειναι ηδη ενα δειγμα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι οπαδος και γι'αυτο θελω να με βοηθησεις σε ενα προβλημα που εχω για να καταλαβεις και να καταλαβω, αν εχω καποια βαση που το λεω.

εχω 2 συστηματα ,το ενα ειναι το HTPC της υπογραφης μου και το αλλο ειναι E6300 1.8-2gb ram ddr2-ati 4650- hdd 320gb, ολα default. εχω εγκαταστησει και στα 2, το DIRT 2. εχω παρατηρησει λοιπον το εξης, ο E6300 κανει 5-7 λεπτα, κυριολεκτικα, να φορτωσει το παιχνιδι και στο μενου του παιχνιδιου παει αργα καρε-καρε, ενω ο athlonακος το φορτωνει σε 2. και στα 2.2 που τον ανεβασα τον 6300, τα ιδια εκανε.

το επομενο βημα ειναι να τον δοκιμασω και σε ενα αλλο pc me celeron dual core 2.0ghz να δω πως φορτωνει και εκει. αλλα αυτο ειναι ηδη ενα δειγμα.

Κοίτα. Εγώ το λέω χρόνια τώρα ότι ο IMC είναι μεγάλο + στους AMD. Το να κάτσω όμως να υπονοήσω ότι σε Intel συστήματα το Dirt2 κάνει 3 φορές περισσότερο χρόνο να φορτώσει λόγω cpu/chipset και ότι μια 3450 φαίνεται ποιο γρήγορη από μια 4650 πάλι λόγω cpu/chipset (αυτό το υποθέτω διότι μόνο για το intel σύστημα περιγράφεις επιδόσεις "καρέ-καρέ"), δεν είναι απλά υπερβολικό. Θα μπορούσα να γράψω κάτι πολύχρωμο, χιουμοριστικό και ιδιαίτερα γραφικό για να το περιγράψω, αλλά δεν θα το κάνω. Αντίθετα θα σου προτείνω να ψάξεις λίγο το Intel συστηματάκι σου μήπως και ο δίσκος σου δουλεύει σε PIO mode, λόγω κακής ρύθμισης, καλωδίου ή κάτι άλλο. Μπορεί πάλι να τα έχει παίξει ο δίσκος γενικότερα ή/και να έχει bad sectors στο σημείο του swap.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε νομίζω ότι δικαιολογούνται οι διαφορές που αναφέρεις.

Έχουμε 4gb vs 2gb ram, αλλά και πάλι οι διαφορές είναι μεγάλες.

Ίσως οι σκληροί ή το λειτουργικό, αλλά πόσο διαφορά να κάνουν ;

Κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει, αλλά δε ξέρω τι.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα. Εγώ το λέω χρόνια τώρα ότι ο IMC είναι μεγάλο + στους AMD. Το να κάτσω όμως να υπονοήσω ότι σε Intel συστήματα το Dirt2 κάνει 3 φορές περισσότερο χρόνο να φορτώσει λόγω cpu/chipset και ότι μια 3450 φαίνεται ποιο γρήγορη από μια 4650 πάλι λόγω cpu/chipset (αυτό το υποθέτω διότι μόνο για το intel σύστημα περιγράφεις επιδόσεις "καρέ-καρέ"), δεν είναι απλά υπερβολικό. Θα μπορούσα να γράψω κάτι πολύχρωμο, χιουμοριστικό και ιδιαίτερα γραφικό για να το περιγράψω, αλλά δεν θα το κάνω. Αντίθετα θα σου προτείνω να ψάξεις λίγο το Intel συστηματάκι σου μήπως και ο δίσκος σου δουλεύει σε PIO mode, λόγω κακής ρύθμισης, καλωδίου ή κάτι άλλο. Μπορεί πάλι να τα έχει παίξει ο δίσκος γενικότερα ή/και να έχει bad sectors στο σημείο του swap.

δεν υπονοω τπτ. τα λεω οπως τα βλεπω στην πραξη..!!! και μην μπερδευεσαι με τις καρτες. δεν ανεφερα τπτ για τις καρτες ή οτι τρεχει καλυτερα στην 3450. πιστευω οτι ειμαι ακριβης σε αυτα που λεω. ειπα οτι αργει να φορτωσει το παιχνιδι απο τη στιγμη που κανεις κλικ στο εικονιδιο, μεχρι να μπεις στο μενου. μετα που δουλευει και η καρτα γραφικων, το παιχνιδι τρεχει κανονικα τις πιστες στην 4650 ενω στην 3450 παει αργα με λιγα FPS, αυτο ειναι φυσικο!!!! οι σκληροι δισκοι να κανουν τοοοοση διαφορα, ειναι λιγο δυσκολο γιατι ειναι οι ιδιοι- WD σατα- μονο που ο ενας ειναι 250 και ο αλλος 320 γιγα. λειτουργικο το ιδιο -7 64ΒΙΤ- το μονο που μπορω να δοκιμασω ειναι να βγαλω τα 2 γιγα απο τον αθλονακο και να δοκιμασω και αυτο που ειπα με τον celeron x2.

σορρυ για το :OT: επι του θεματος αγαπητε darthtony..!!:red:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπερδεύομαι πουθενά φίλε μου. Ξεκαθάρισα, με την παρένθεση, τι υπέθεσα με βάση τα γραφόμενά σου. Καλά έκανες και το ξεκαθάρισες αυτό το σημείο διότι έτσι όπως το είχες γράψει έδινε λάθος εντυπώσεις.

Από εκεί και πέρα δεν είναι θέμα cpu. Είναι θέμα λειτουργικού ή/και σκληρού δίσκου. Αν επιμένεις ότι φταίει η cpu επειδή το game διαβάζει αργά από τον δίσκο τι άλλο να σου πω;.....

Link to comment
Share on other sites

εσυ δλδ, με το ιδιο παιχνιδι, σε ιδιο λειτουργικο, με δισκους ιδιας σειρας-διαφορετικης χωρητικοτητας και μονες διαφορες τις πλατφορμες και τα +2 γιγα στον αθλον, τι αλλη εξηγηση θα εδινες?

Link to comment
Share on other sites

εσυ δλδ, με το ιδιο παιχνιδι, σε ιδιο λειτουργικο, με δισκους ιδιας σειρας-διαφορετικης χωρητικοτητας και μονες διαφορες τις πλατφορμες και τα +2 γιγα στον αθλον, τι αλλη εξηγηση θα εδινες?

Κοίτα. Δεν μιλάμε για απλές διαφορές τύπου 180 fps έναντι 170 fps ή ότι το ένα κολλάει όταν πας να ανοίξεις δεύτερο παράθυρο στον ΙΕ 0.5'' περισσότερο από το άλλο. Εδώ μιλάμε για τέτοιες διαφορές που θα έπρεπε να κάνουν τους χρήστες Intel να πηδήξουν από το παράθυρο αν ίσχυαν γενικά.

Οπότε στην ερώτησή σου η απάντηση είναι απλή. Το Intel σύστημα έχει κάποιο πρόβλημα και δεν συμπεριφέρεται όπως θα όφειλε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.