Jump to content



Θερμοκρασία CPU


Vagelis2000

Recommended Posts

Έχω έναν PHENOM X4 955 και εκεί που έπαιζα ένα παιχνίδι καρασάρει ο υπολογιστής

Ανοίγω τα BIOS και βλέπω θερμοκρασία CPU 105 C.Τρελάθηκα.

Υπάρχει κανένα πρόγραμμα να βλέπω θερμοκρασία απο τα win και να ρυθμίζω τις στροφές του ανεμιστήρα του?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το θέμα σου είναι στις στροφές του ανεμιστήρα όταν μιλάς για 100+ βαθμούς!

Δες αν πατάει σωστά η ψήκτρα σου πρώτα απ' όλα. Είναι νέο μηχάνημα; Επίσης, μπορεί να είναι και λάθος η θερμοκρασία που βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

προγραμματα για temps:

1. Core Temp

2. HWMonitor

3. Real Temp

την ρυθμιση στροφων τι την θελεις??? αφου αν ειναι οντως στους 105, ο ανεμηστηρας (νοουμενου οτι δεν πειραξες στροφες κτλ απο Bios) παιζει στο μαξ!

υγ: δοκιμασε να επανατοποθετησεις την ψυκτρα, σιγουρεψου οτι παταει καλα και αν εχεις παστα, βαλε αυτη!(οποιαδηποτε θα κανει μια χαρα την δουλεια της) πρωτα ομως σκουπισε την παλια παστα (απο cpu+cooler) με καθαρο πανι και λιγο οινοπνευμα!

edit: υπαρχει βεβαια και το ενδεχομενο να εχεις απλα ελαττωματικο αισθητηρα οπως λεει και ο jpavly!

Link to comment
Share on other sites

προγραμματα για temps:

1. Core Temp

2. HWMonitor

3. Real Temp

την ρυθμιση στροφων τι την θελεις??? αφου αν ειναι οντως στους 105, ο ανεμηστηρας (νοουμενου οτι δεν πειραξες στροφες κτλ απο Bios) παιζει στο μαξ!

υγ: δοκιμασε να επανατοποθετησεις την ψυκτρα, σιγουρεψου οτι παταει καλα και αν εχεις παστα, βαλε αυτη!(οποιαδηποτε θα κανει μια χαρα την δουλεια της) πρωτα ομως σκουπισε την παλια παστα (απο cpu+cooler) με καθαρο πανι και λιγο οινοπνευμα!

edit: υπαρχει βεβαια και το ενδεχομενο να εχεις απλα ελαττωματικο αισθητηρα οπως λεει και ο jpavly!

Ευχαριστώ πολύ.

Το έβαλα να μου δείχνει θερμοκρασία στο tray

Τώρα δείχνει 46:clap:

Ανέβασα με ένα ρυθμιστή (είναι μέσα στο κουτί) τον ανεμιστήρα απο 1400 στροφές στις 2500, αλλά κάνει θόρυβο τώρα.Τέσπα θα ψάξω για κανένα cooler 12 με ψύκτρα γιατί ο θόρυβος με ενοχλεί

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα AMD PHENOM X4 955 και θέλω να αλλάξω τον ανεμιστήρα του και να βάλω 12 cm γιατί κάνει θόρυβο γίνεται?

Να αλλάξω και την ψύκτρα μήπως ?καλή μου φαίνεται.Καμιά πρόταση αλλά οικονομική?

Επίσης θέλω να βάλω 2 ανεμιστήρες στο κουτί αλλά πολύ αθόρυβους .τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για τη στοκ ψήκτρα, δε νομίζω ότι κάθεται κάτι μεγαλύτερο από 92άρη ανεμιστήρα... Επειδή η ψήκτρα αυτή καθ'αυτή όπως την είδα δεν πρέπει να είναι και τελείως του πεταματού, θεωρώ ότι με μία μοντίφα με κάποιον ικανό 92άρη θα είσαι μια χαρά. Τουλάχιστον θα γλυτώσεις από το θόρυβο αν μπορείς να ρυθμίζεις με κάποιον τρόπο τις στροφές του, εκτιμώ δε ότι θα ρίξεις και τις temps του.

Αν κάνεις λίγες ώρες-μέρες υπομονή, είμαι έτοιμος να κάνω αυτή τη δοκιμή με αλλαγή από τον μαμά 70άρη σε 92άρη. Πρώτα ο Θεός, ίσως και μέσα στο ερχόμενο ΣΚ.

Αν πάλι βιάζεσαι και δε θες να κάνεις πειράματα, ιδού:

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU-Coolers/Scythe-Mugen-2-SCMG-2000.htm

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για τη στοκ ψήκτρα, δε νομίζω ότι κάθεται κάτι μεγαλύτερο από 92άρη ανεμιστήρα... Επειδή η ψήκτρα αυτή καθ'αυτή όπως την είδα δεν πρέπει να είναι και τελείως του πεταματού, θεωρώ ότι με μία μοντίφα με κάποιον ικανό 92άρη θα είσαι μια χαρά. Τουλάχιστον θα γλυτώσεις από το θόρυβο αν μπορείς να ρυθμίζεις με κάποιον τρόπο τις στροφές του, εκτιμώ δε ότι θα ρίξεις και τις temps του.

Αν κάνεις λίγες ώρες-μέρες υπομονή, είμαι έτοιμος να κάνω αυτή τη δοκιμή με αλλαγή από τον μαμά 70άρη σε 92άρη. Πρώτα ο Θεός, ίσως και μέσα στο ερχόμενο ΣΚ.

Αν πάλι βιάζεσαι και δε θες να κάνεις πειράματα, ιδού:

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU-Coolers/Scythe-Mugen-2-SCMG-2000.htm

Ηδη την έκανα την δοκιμή και έβαλα 92ρη αλλα όταν τον έχω στις 2000 στροφεές και παίζω κανένα παιχνίδι πάει 105 C

γιαυτό την έχω στις 3000 στροφές αλλα κάνει θόρυβο

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...

Τι να πω τότε?... Ίσως συμβαίνει κάτι με την ψήκτρα (να μην πατάει καλά? Θερμαγώγιμη έχουμε, έτσι?) ή δεν ξέρω και γω τι άλλο. Πάντως με 92άρη στις 3000 σαλ να πιανει 100+ Κελσίου λίγο παράξενο μου φαίνεται. Τότε ο μαμά 70άρης πόσο έπιανε?

Link to comment
Share on other sites

Ηδη την έκανα την δοκιμή και έβαλα 92ρη αλλα όταν τον έχω στις 2000 στροφεές και παίζω κανένα παιχνίδι πάει 105 C

γιαυτό την έχω στις 3000 στροφές αλλα κάνει θόρυβο

Πιό software χρησιμοποιείς για την θερμοκρασία?Μου φαίνεται παράξενο να πιάνει 105 βαθμούς σε 2000 rpm.Αλλά πάλι λες οτι είναι 105 σε full load. Θεωρώ ότι οι θερμοκρασίες του pc φαίνονται ακριβέστατα στο ΒΙΟS.Βάλτο στις 2500 rpm αν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Αν μιλάς για τη στοκ ψήκτρα, δε νομίζω ότι κάθεται κάτι μεγαλύτερο από 92άρη ανεμιστήρα... Επειδή η ψήκτρα αυτή καθ'αυτή όπως την είδα δεν πρέπει να είναι και τελείως του πεταματού, θεωρώ ότι με μία μοντίφα με κάποιον ικανό 92άρη θα είσαι μια χαρά. Τουλάχιστον θα γλυτώσεις από το θόρυβο αν μπορείς να ρυθμίζεις με κάποιον τρόπο τις στροφές του, εκτιμώ δε ότι θα ρίξεις και τις temps του.

Αν κάνεις λίγες ώρες-μέρες υπομονή, είμαι έτοιμος να κάνω αυτή τη δοκιμή με αλλαγή από τον μαμά 70άρη σε 92άρη. Πρώτα ο Θεός, ίσως και μέσα στο ερχόμενο ΣΚ.

Αν πάλι βιάζεσαι και δε θες να κάνεις πειράματα, ιδού:

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU-Coolers/Scythe-Mugen-2-SCMG-2000.htm

Τελικά την έκανες την αλλαγή του ανεμιστήρα στην ψύκτρα;

Αν το έκανες τη ανεμιστήρα έβαλες και πως τον στερέωσες πάνω στην ψύκτρα;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.