Jump to content



Μολις αγορασα ενα Imac 27"


ababapanos

Recommended Posts

διαφωνω το ipod ειναι για μενα οτι καλυτερο υπαρχει σε mp3 player. ποιοτητα ηχου-ποιοτητα κατασκευης-μεγεθος/βαρος-ευκολια μενου-ευκολια itunes οταν το μαθεις. εχω ενα nano 3g και ειναι το μοναδικο ηλεκτρονικο πραγμα ισως που δεν εχω μετανιωσει ουτε στο ελαχιστο.

τωρα ειναι τουλαχιστον ατοπο να συγκρινεις το μακ με τα πσ. το καθενα εχει τα καλα του τι να κανουμε τωρα??? καλως η κακως το μακ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ. μονο να κοιτας την αψογη οθονη ακομα και για ιντερνετ και να εχεις τοσο ωραιο σχεδιαστικα πληκτρολογιο... ειναι αλλιως τι να κανουμε. και ουτε ενα καλωδιο πουθενα.

τωρα παλι αν θες παιχνιδαρες παιρνεις ενα πσ και γουσταρεις.

ειναι θεμα ΓΟΥΣΤΟΥ στην τελικη. και εμενα μ αρεσουν τα μακ και σε καμια περιπτωση δε θα ελεγα οτι εκανε λαθος το παιδι και εδωσε τσαμπα λεφτα κλπ κλπ. κι αμα θελει βαζει και seven ξερω γω...

αλλα μην ειστε σα κι αυτους που εχουν gsxr1000 και πανε και κολλανε σε ferrari διπλα και τους πρηζουνε οοοοοο βλακα τι πηγες και εδωσες τοσα λεφτα εγω σε περναω με 10 χιλιαρικα.....

γιατί όλοι τα ίδια λένε?

βλέπετε το δέντρο και χάνεται το δασος...

...που το δασος είναι.

μια εταιρία που έχει σοβαρά κόμπλεξ (ας το διαψεύσει κανεις αυτό)

δεν σέβεται τους πελάτες της.

θεωρεί τον εαυτό της λες και έχει πιάσει τον ταύρο από τα @@ ενώ είναι στο 10%

τρώει τα μισά της χρήματα σε διαφημίσεις.

προσπαθεί να βγάλει χρήματα και από τον αέρα.

και μετά από αυτό την λες σοβαρή εταιρία?

και γενικά η apple είναι 60% διαφήμιση, 30% παπατζα και 10% προϊόν

edit (γιατί δεν είδα το τελευταίο σου μήνυμα αλλα δεν αναφέρομαι μονο σε αυτό): Candyman μήπως είσαι ο χαμένος μου αδερφός που ποτε δεν είχα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Το κουράσατε πολύ το θέμα παίδες.

Τώρα ιστορίες περί ηλιθίων που ψωνίζουν σάπια μήλα, τόσο εγώ όσο και πολύς κόσμος τις ακούει βερεσέ - κουμάντο στο πορτοφόλι μας κάνουμε εμείς οι ίδιοι - ποιότητα και design είναι δεδομένα για την apple, μαζί με άλλα στραβά βεβαίως. Από εκεί και πέρα υπάρχει αγοραστικό κοινό που επιλέγει να επενδύσει σε αυτά, δικαίωμά του.

Χαρακτηρισμοί όπως αδαείς, αφελείς κλπ προσβάλλουν περισσότερο αυτόν που τους γράφει παρά αυτούς που αγόρασαν apple.

Ας μαζευτούμε λίγο παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Το κουράσατε πολύ το θέμα παίδες.

Τώρα ιστορίες περί ηλιθίων που ψωνίζουν σάπια μήλα, τόσο εγώ όσο και πολύς κόσμος τις ακούει βερεσέ - κουμάντο στο πορτοφόλι μας κάνουμε εμείς οι ίδιοι - ποιότητα και design είναι δεδομένα για την apple, μαζί με άλλα στραβά βεβαίως. Από εκεί και πέρα υπάρχει αγοραστικό κοινό που επιλέγει να επενδύσει σε αυτά, δικαίωμά του.

Χαρακτηρισμοί όπως αδαείς, αφελείς κλπ προσβάλλουν περισσότερο αυτόν που τους γράφει παρά αυτούς που αγόρασαν apple.

Ας μαζευτούμε λίγο παρακαλώ.

Να ξεκαθαρίσουμε λίγο το θέμα: τους πελάτες της Apple "ηλίθιους" τους είχε αποκάλεσε ο Jobs, όχι εγώ.

Εγώ απλά ανέφερα τι έχει δηλώσει.

Τώρα αν είναι εκτός των κανόνων, ε τι να πω.. ρίξτου ban! :p:D

Link to comment
Share on other sites

Το κουράσατε πολύ το θέμα παίδες.

Τώρα ιστορίες περί ηλιθίων που ψωνίζουν σάπια μήλα, τόσο εγώ όσο και πολύς κόσμος τις ακούει βερεσέ - κουμάντο στο πορτοφόλι μας κάνουμε εμείς οι ίδιοι - ποιότητα και design είναι δεδομένα για την apple, μαζί με άλλα στραβά βεβαίως. Από εκεί και πέρα υπάρχει αγοραστικό κοινό που επιλέγει να επενδύσει σε αυτά, δικαίωμά του.

Χαρακτηρισμοί όπως αδαείς, αφελείς κλπ προσβάλλουν περισσότερο αυτόν που τους γράφει παρά αυτούς που αγόρασαν apple.

Ας μαζευτούμε λίγο παρακαλώ.

τι να κάνουμε που οι συζητήσεις mac vs pc, nvidia vs ati, intel vs amd βράζει το αίμα μας?

εγώ ψηφίζω να αφήσουμε όλη την κατινιά να τρέχει από τα αφτιά μας και μετά το topic να μείνει ως παραπεμπτιριος σε αλλα mac vs pc topic

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανέφερες απλά τι είχε δηλώσει, σταυροφορία ξεκινάς εναντίον της apple.

Εάν έχεις επιπλέον απορίες να στείλεις πμ, το off topic και οι υπόλοιπες νοστιμιές πρέπει να σταματήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα το λυσαξατε το θεμα... Ποσο δυσκολο ειναι να καταλαβετε οτι να ανοιγεις μια τετοια αντιπαραθεση δεν εχει απολυτως κανενα νοημα? Ο καθενας εχει την αποψη του, εχει και τα ηνια του πορτοφολιου του και πραττει αναλογως.

Παρακολουθω απο την αρχη το thread, απλα ηθελα να δω που θα φτασει για να δω αν θα ποσταρω η οχι. Και αποφασισα να ποσταρω, οχι ομως για να πω την γνωμη μου.

Οπως θα ελεγε και ο Chosen για τα ssd, οσοι δεν εχετε κατσει να δουλεψετε 2-3 μερες σε mac, μην λετε το μακρυ σας και το κοντο σας, γιατι καποια πραγματα δεν φαινονται ουτε απο tech specs, ουτε απο 5 λεπτα που χαζεψαμε στο πλαισιο ενα αλουμινενιο λαπτοπ, να δεις πως το λεγαν.... Οπως επισης και η ποιοτητα κατασκευης δεν φαινεται με μια ματια, αλλα μετα απο χρονια χρησης.

Ειπαμε, ειμαστε σε εξειδικευμενο forum, καλο το top hardware που κλοκαρεται στο θεο, καλο το τουμπανο case που χωραει μαζι ολες τις ψυκτρες της thermalright μεσα, αλλα δεν ειναι μονο ετσι τα πραγματα. Υπαρχουν και αλλα πραγματα που μπορει να θελει καποιος, ειτε αυτο λεγεται ποιοτητα κατασκευης, ποιοτητα λειτουργικου, ειτε ειμαι ποζερας και γουσταρω το μηλο, ειτε γουσταρω να εχω το πιο λεπτο λαπτοπ, ή να μην εχω καλωδιομανι πανω στο πανακριβο γραφειο μου.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος εστω και απο λιγους....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα το λυσαξατε το θεμα... Ποσο δυσκολο ειναι να καταλαβετε οτι να ανοιγεις μια τετοια αντιπαραθεση δεν εχει απολυτως κανενα νοημα? Ο καθενας εχει την αποψη του, εχει και τα ηνια του πορτοφολιου του και πραττει αναλογως.

Παρακολουθω απο την αρχη το thread, απλα ηθελα να δω που θα φτασει για να δω αν θα ποσταρω η οχι. Και αποφασισα να ποσταρω, οχι ομως για να πω την γνωμη μου.

Οπως θα ελεγε και ο Chosen για τα ssd, οσοι δεν εχετε κατσει να δουλεψετε 2-3 μερες σε mac, μην λετε το μακρυ σας και το κοντο σας, γιατι καποια πραγματα δεν φαινονται ουτε απο tech specs, ουτε απο 5 λεπτα που χαζεψαμε στο πλαισιο ενα αλουμινενιο λαπτοπ, να δεις πως το λεγαν.... Οπως επισης και η ποιοτητα κατασκευης δεν φαινεται με μια ματια, αλλα μετα απο χρονια χρησης.

Ειπαμε, ειμαστε σε εξειδικευμενο forum, καλο το top hardware που κλοκαρεται στο θεο, καλο το τουμπανο case που χωραει μαζι ολες τις ψυκτρες της thermalright μεσα, αλλα δεν ειναι μονο ετσι τα πραγματα. Υπαρχουν και αλλα πραγματα που μπορει να θελει καποιος, ειτε αυτο λεγεται ποιοτητα κατασκευης, ποιοτητα λειτουργικου, ειτε ειμαι ποζερας και γουσταρω το μηλο, ειτε γουσταρω να εχω το πιο λεπτο λαπτοπ, ή να μην εχω καλωδιομανι πανω στο πανακριβο γραφειο μου.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος εστω και απο λιγους....

κέιτα άμα προσέξεις το όλο point του topic και γενικά όλων των αντιστοιχων topic θα δεις ένα πράγμα να λένε όλοι όσοι την ψάχνουν, το οποιο είναι, βγάλε τα και δες όντως τι χρειάζεται σε εσένα, όχι στον γείτονα.

θα σου το πω χωρίς να δώσω παράδειγμα mac...

...εγώ άμα έχω μια quadro και είμαι πανευτυχής γιατί μου ευκολύνει άμεσα την δουλειά μου δεν σημαίνει πως πρέπει να πάρουν όλοι quadro.

φαντάσου απλά το εξής σκηνικό, να δεις έναν φοιτητή που δουλεύει ένα office και μπαίνει σε ένα facebook να έχει ένα desktop με μια quadro και όταν τον ρωτήσεις "γιατί πήρες αυτήν την gpu" να σου πει "μα ο Τίμος είπε πως είναι μαμάτι". ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

το όλο θέμα είναι ο καθένας υποψήφιος αγοραστής του οποιουδήποτε μηχανήματος για την οποιαδήποτε χρήση, καλός η κακός πρέπει να μάθει 2-3 πράγματα για να πάρει όχι αναγκαστικά φτηνότερα αλλα τουλάχιστον να είναι αυτό που του κάνει δουλειά.

γιατί και λεφτά για πέταμα να έχεις μια quadro* άμα είσαι γκάμερ δουλειά δεν θα σου κάνει

*η κάθε quadro

και στην τελική πας παίρνεις ένα αυτοκίνητο... δεν το παίρνεις γιατί είναι μπλε

edit:δ εν ήταν αντιπαράθεση σε αυτό που είπες απλά ήταν μια διευκρίνιση στο πως δεν είναι άχρηστα όλα αυτά τα topic αρκεί να μην κολλας σε μεμονωμένα msg

Link to comment
Share on other sites

κέιτα άμα προσέξεις το όλο point του topic και γενικά όλων των αντιστοιχων topic θα δεις ένα πράγμα να λένε όλοι όσοι την ψάχνουν, το οποιο είναι, βγάλε τα και δες όντως τι χρειάζεται σε εσένα, όχι στον γείτονα.

θα σου το πω χωρίς να δώσω παράδειγμα mac...

...εγώ άμα έχω μια quadro και είμαι πανευτυχής γιατί μου ευκολύνει άμεσα την δουλειά μου δεν σημαίνει πως πρέπει να πάρουν όλοι quadro.

φαντάσου απλά το εξής σκηνικό, να δεις έναν φοιτητή που δουλεύει ένα office και μπαίνει σε ένα facebook να έχει ένα desktop με μια quadro και όταν τον ρωτήσεις "γιατί πήρες αυτήν την gpu" να σου πει "μα ο Τίμος είπε πως είναι μαμάτι". ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

το όλο θέμα είναι ο καθένας υποψήφιος αγοραστής του οποιουδήποτε μηχανήματος για την οποιαδήποτε χρήση, καλός η κακός πρέπει να μάθει 2-3 πράγματα για να πάρει όχι αναγκαστικά φτηνότερα αλλα τουλάχιστον να είναι αυτό που του κάνει δουλειά.

γιατί και λεφτά για πέταμα να έχεις μια quadro* άμα είσαι γκάμερ δουλειά δεν θα σου κάνει

*η κάθε quadro

και στην τελική πας παίρνεις ένα αυτοκίνητο... δεν το παίρνεις γιατί είναι μπλε

edit:δ εν ήταν αντιπαράθεση σε αυτό που είπες απλά ήταν μια διευκρίνιση στο πως δεν είναι άχρηστα όλα αυτά τα topic αρκεί να μην κολλας σε μεμονωμένα msg

Γενικά συμφωνώ σε αυτά που αναφέρεις αλλά δεν λαμβάνεις υπόψιν σου κάποια θέματα.

1- πολλοί, (κακώς βέβαια) αγοράζουν κάτι (ΟΤΙ και αν είναι αυτό, μην κολλάμε στα μήλα τώρα) κοιτώντας μόνο την μόδα και την εμφάνιση...

2- πολλοί, (πάλι κακώς) αγοράζουν ότι είναι ποιό ακριβό απλά επειδή θεωρούν ότι για να κοστίζει τόόόόσα σίγουρα αξίζει άλλα τόόόόόσα.

3- πολλοί, (ματαπάλι κακώς) αγοράζουν ότι τους πεί ο γείτονας, ξάδερφος, μπατζανάκης, φίλος κλπ κλπ κλπ επειδή ξέρει αυτός γιατί είναι μέσα στα πράματα...

Από ότι φαίνεται τώρα, είναι πολλοί αυτοί οι αποπάνω αναφερθέντες που κάνουν τα παραπάνω...

Είτε γιατί είναι κορόιδα, είτε γιατί βαριούνται να ψάξουν, είτε γιατί έχουν ψώνιο, είτε γιατί... (βάλε ότι θέλεις)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά συμφωνώ σε αυτά που αναφέρεις αλλά δεν λαμβάνεις υπόψιν σου κάποια θέματα.

1- πολλοί, (κακώς βέβαια) αγοράζουν κάτι (ΟΤΙ και αν είναι αυτό, μην κολλάμε στα μήλα τώρα) κοιτώντας μόνο την μόδα και την εμφάνιση...

2- πολλοί, (πάλι κακώς) αγοράζουν ότι είναι ποιό ακριβό απλά επειδή θεωρούν ότι για να κοστίζει τόόόόσα σίγουρα αξίζει άλλα τόόόόόσα.

3- πολλοί, (ματαπάλι κακώς) αγοράζουν ότι τους πεί ο γείτονας, ξάδερφος, μπατζανάκης, φίλος κλπ κλπ κλπ επειδή ξέρει αυτός γιατί είναι μέσα στα πράματα...

Από ότι φαίνεται τώρα, είναι πολλοί αυτοί οι αποπάνω αναφερθέντες που κάνουν τα παραπάνω...

Είτε γιατί είναι κορόιδα, είτε γιατί βαριούνται να ψάξουν, είτε γιατί έχουν ψώνιο, είτε γιατί... (βάλε ότι θέλεις)

Αυτό δεν θα το έλεγα απαραίτητα κακό.

Γιατί και μένα ο ξάδερφος μου το πρώτο του pc το πήρε χώρις να συμβουλευτεί εμένα,και πήγε και άκουσε τον πωλητή,που τον έπεισε πως η 9600gt 1gb είναι καλύτερη από την 4850 που του είχα προτείνει(και είχε δει λιβε στο pc μου).

Φυσικά στο τέλος κτλβε την μλκια του,και πήγαμε πήραμε μαζί πριν λίγες μέρες μια 5850 :to_pick_ones_nose:

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τον κόσμο να πάρει ότι θέλει. Αμα δεν του αρέσει στο μέλλον δε θα ξαναπάρει.

Η δίκαιη σύγκριση θα ήταν αν αγοράζαμε PC με ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά με τα MAC στην ίδια τιμή (και όχι πιο δυνατά υποσυστήματα αλλά φθηνιάρικα [albatron, κουτί του κώλου κτλ. ανεμιστήρας της πλάκας]) και φορτώναμε στα win μόνο όσα αντιστοιχα προγράμματα τρέχουν και στο OSX (και όχι 1002 προγραμματίδια από αριστερα δεξιά). Αυτό θα άξιζε.

Κατα τ' άλλα έχω ένα mabook μια βδομάδα (όχι δικό μου) και μπορώ να πώ πως είναι ένας ωραίος φορητός. Άμα είχε δεξί κλικ και μια usb στα δεξιά θα μιλούσα με καλύτερα λόγια. Αυτό που θα ήθελα στα κοινα θνητά φορητά είναι ο φορτιστής και το μανητικό βύσμα.

Link to comment
Share on other sites

νεας τεχνολογιας LED με αναλυση 2560 by 1440 pixels
Μιλαμε για οθονη led 27 ιντσων με αναλυση που ξεπερνα ανετα το full hd.

LCD με Edge Led Backlit είναι, όχι κανονική Led (aka OLED) και δεν είναι και το "καλό" Led Backlit αλλά το Edge ώστε να είναι λεπτές (βλέπε Samsung TVs)...

παρόλα αυτά βέβαια είναι πολύ καλή οθόνη σε σχέση με τα monitors που έχουν TN Panel

Link to comment
Share on other sites

Και το Multitouch (scrolling κτλ) :p

εδώ και καιρό δεν είναι αποκλειστικότητα των mac

LCD με Edge Led Backlit είναι, όχι κανονική Led (aka OLED) και δεν είναι και το "καλό" Led Backlit αλλά το Edge ώστε να είναι λεπτές (βλέπε Samsung TVs)...

παρόλα αυτά βέβαια είναι πολύ καλή οθόνη σε σχέση με τα monitors που έχουν TN Panel

όλα είναι καλύτερα από τα ΤN panel... και οι CRT οθόνες καλύτερες είναι..

btw έχω δει όμως άτομο να έχει ΕΙΖΟ και να είναι "ακαλιβραριστι" σε βαθμό που στραβώνεσαι.

και εδώ επανέρχομαι το καθένα πράγμα για τον καθένα πελάτη. όχι dell και τα μυαλά στα κάγκελα η apple και μετά το χάος

και μην συνεχίζεται να λέτε οθόνη καλούπι cpu e.t.c. πάει, ότι χρειάζεται να μάθει ένας επίδοξος αγοραστής iMac έχει ειπωθεί ο λιγότερο 2 φορες σε αυτό το topic.

μπορεί και να μπει ένα lock

Link to comment
Share on other sites

όλα είναι καλύτερα από τα ΤN panel...

καλά ναι ούτε λόγος, πληροφοριακά το είπα, πχ το 20αρι iMac δεν είχε οθόνη καλύτερη από TN γιατί ήταν με TN Panel...

απλά το 27αρι για Led Backlit με H-IPS Panel και 2560x1440 είναι αρκετά καλό και μόνο τουως οθόνη θα έκανε χαλαρά ένα 800αρι αν έβγαινε από άλλη εταιρία όχι από την Apple :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.