Jump to content



Πως να επιλεξετε τον καλυτερο P4. Steppings, sSpecs, FPO/BATCH και αλλα...


soki

Recommended Posts

  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply

Δηλαδη αν καταλαβα καλα, παιρνεις ενα επεξεργαστη και οτι σου τυχει ειναι. μπορει να ειναι stepping 5 ή 10 ή οτι να ναι. Γιατι λενε οτι οι επεξ. με steping 5 ειναι πιο overclockable?

Link to comment
Share on other sites

ολοι οι retail conroe ειναι step 5....αλλοι ειναι B1 αλλοι B2 και αργοτερα περιμενουν και C1...

Ολοι πανω κατω το ιδιο θα πηγαινουν.....

Το ποιο overclockable πηγαινε στα ES κομματια που αρχισαν απο stepping 1 πηγαν 2 , 4 , 5 και οι πιο καλοι ηταν οι 5...

@Unknown..μαλλον τυπογραφικο θα ειναι..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα παιδιά,ήθελα να ρωτήσω αν θυμάται κανείς για το αν είναι καλός για overclocking ένας p4 2.8 ghz prescott 90 nm l2=1 cache/800 fsb

sl79k philippines

C0 core stepping

Πήρα να τον βάλω σε ένα asrock mobo 865 chipset μίας και δεν κυκλοφορεί τίποτα άλλο σε καινούργιο με μία thermalright si 120 με έναν enermax 120 mm ανεμηστήρα.

Το υπόλοιπο σύστημα είναι 1 dimm 1 gb ddr 400 twinmos cl2.5

saphire ati x1600 pro

chiftek 500 watt psu

Θα ανεβαίνει καθόλου ή ....και πόσο περίπου θα πάει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν ο επεξεργαστής πήγε stable μέχρι 236 fsb 2800@3355 και στα 181 παίζουν οι μνήμες που τις έχω στο auto,παραπάνω δεν πάει σταθερά κάνει τανζανιές.

Στο superPi1M έβγαλε 43,125 sec.

Αύριο όμως βάζω έναν άλλο που θα μου φέρουν,έναν 3.0ghz prescott με S-Spec: SL7E4

Core Stepping: D0 και από costa rica που όπως διάβασα εδώ πάνε καλά.

Για να δούμε πόσο θα φτάσει αυτός:) :)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Αν και μάλλον τυπικούρα πρέπει να διορθωθεί. Στον πρώτο πίνακα του νήματος αναφέρεται πως οι επεξεργαστές με sSpecs SL668 και SL62S έχουν 256kb L2 cache .Οι επεξεργαστές αυτοί ειναι οι ονομαζόμενοι 1.6A με τα 512kb L2 cache. Επίσης το Core Voltage του SL62S είναι 1.475v και όχι 1.425v. Περισσότερα εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σκέφτομαι να αλλάξω τον Northwood 2.8GHz με cache L2 512ΚΒ που έχω με ένα 3.4Ghz Extreme Edition L2=512KB,L3 =2MB.

Στο e-bay είδα αρκετές καλές προσφορές για καινούργιο.

Έχω mobo την Albatron PX865PE Pro που υποστηρίζει Socket 478(pin). Υπάρχει περίπτωση ασυμβατότητας ενός Extreme Edition processor με την motherboard μου???

Πάντως από οτι διαβάζω είναι πολύ Overclockable CPU (Clock Ratio X17 , FSB=200 )

Με τις Crucial PC4000/500 που πήρα πιστεύω να ανέβω αρκετά με αυτόν.

Δυστυχώς όπως διάβασα σε ένα review η συγκεκριμένη Motherboard έχει πρόβλημα στο να ανεβάσει FSB πάνω από 255 :TD: :TD: (Έτσι εξηγούνται και τα κολλήματα που έτρωγα όταν πέρναγα το FSB 250!!!!!!!!!!!!!) (http://www.xbitlabs.com/articles/mainboards/display/albatron-px865pe-pro_6.html)

’ρα θα ανεβώ με τον ενναλλακτικό τρόπο . CPU 3.4 original και με την μια εύκολα φτάνω DDR500 με τούρμπισμα 2.5Χ :jump: :jump: και FSB 200(μαμίσιο). Το σύστημα full stable.

To ΘΕΜΑ είναι μήπως πρέπει να προσέξω κάτι??????

Για πείτε ρε παιδιά........

Link to comment
Share on other sites

Έχω mobo την Albatron PX865PE Pro που υποστηρίζει Socket 478(pin). Υπάρχει περίπτωση ασυμβατότητας ενός Extreme Edition processor με την motherboard μου???

Βρήκα στο e-bay για παράδειγμα αυτόν τον 3.4Ghz Extreme Edition.

Αυτές οι εγκοπές που έχει τι ρόλο βαράνε??

Στην Photo που δείχνει τον επεξεργαστή και από την κάτω αλλα και από την πάνω πλευρά δεν υπάρχουν εγκοπές περιμετρικά της βάσης.Είναι εμφανισιακά όπως και ο δικός μου.

Στην photo όμως για παράδειγμα που τον δείχνει μόνο από κάτω, παρουσιάζει 2 συμμετρικές εγκοπές στο επάνω μέρος του επεξεργαστή (πάνω όπως τον τοποθετούμε).

http://cgi.ebay.com/Pentium-4-IV-3-4GHz-HT-Skt478-2MB-Extreme-Edition-SL7CH_W0QQitemZ270104531822QQcategoryZ80144QQrdZ1QQcmdZViewItem

Τι παίζει εδώ ρε παιδιά ?? Για δώστε τα φώτα σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.