Jump to content



Εργαλεία για Pc Modding


Recommended Posts

Άνοιξα αυτό το θέμα γιατί μέσα σε αλλα χάνονται οι πληροφορίες και είναι κρίμα για αυτούς που ψάχνονται να μην βρίσκουν τις πληροφορίες.

Εδώ θα γράφουμε ότι απορία έχουμε γύρο από εργαλεία modding

Εργαλεία που δεν έχουμε και θέλουμε να αγοράσουμε αλλα δεν ξέρουμε πως λέγονται

Απορίες καταστήματα που μπορούμε να τα βρούμε.

Αρχίζω εγώ :p

Λοιπόν σε αυτό

που είδα σε ένα άλλο thread στο 4:05 δείχνει ένα κοπτικό. Που μπορώ να το αγοράσω και πως ονομάζεται?:innocent:
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ιασωνα παλινδρομικη σεγα παγκου ψαχνεις...

παρομοιο με την κορδελα

αλλα με ψιλη λαμα που κανει ευκολα μικρα εσωτερικα κοψιματα

με πολυ αργο ρυθμο βεβαια μιας και ουσιαστικα τα λιμαρει.

εβγαζε κι η dremel κατι αντιστοιχο παλιοτερα με ενσωματωμενο τριβειο κιολας

κυκλοφορουν σε διαφορους τυπους

με τα μικρα μοντελα να παιζουν στο 100-150αρι λινκ

(αλλα αυτα συνηθως προοριζονται για πλαστικα και μαλακα ξυλα και οχι για μεταλλα)

οπως και να χει, ριξε μια ματια κι εδω γιατι δειχνει καποια καλα μοντελα σε μαλλον ξεχασμενες τιμες βεβαια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να πώ και εγώ με τη σειρά μου ότι αγόρασα απο praktiker αυτό εδώ το πολυεργαλείο τύπου dremel στα 39 ευρώ...

prakitker.png

σκέφτηκα ότι ίσως να αξιζαν 20 ευρώ παραπάνω για το αυθεντικό dremel αλλά δεν είχε όλη αυτή την ''κασετινα'' με τα εξαρτήματα...!

τεσπα λίγο πρόλαβα να το δοκιμάσω... ανοιξα κάτι τρύπες και εκοψα λίγο λαμαρίνα στο κουτί και είμαι αρκετά ευχαριστημένος... έχει πάρα πολλούς δίσκους κοπής και πάρα πολλά εξαρτήματα... ευκαμπτο σωλήνα κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Να πώ και εγώ με τη σειρά μου ότι αγόρασα απο praktiker αυτό εδώ το πολυεργαλείο τύπου dremel στα 39 ευρώ...

prakitker.png

σκέφτηκα ότι ίσως να αξιζαν 20 ευρώ παραπάνω για το αυθεντικό dremel αλλά δεν είχε όλη αυτή την ''κασετινα'' με τα εξαρτήματα...!

τεσπα λίγο πρόλαβα να το δοκιμάσω... ανοιξα κάτι τρύπες και εκοψα λίγο λαμαρίνα στο κουτί και είμαι αρκετά ευχαριστημένος... έχει πάρα πολλούς δίσκους κοπής και πάρα πολλά εξαρτήματα... ευκαμπτο σωλήνα κλπ...

Αυτο εχω παρει και'γω 3-4 μηνες τωρα, αλλα δεν το συνιστω σαν αγορα.

Ο ευκαμπτος σωληνας κολαει ανεξηγητα, ενω εδω και 2 εβδομαδες αυξομειωνει στροφες μονο του!!!

Να φανταστεις οτι ακομα δεν το εχω ζορισει, και το χρησιμοποιω σε μαλακο υλικο (plexy).

Το εχω ηδη μετανιωσει και θα παω σε dremmel συντομα.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχω παρει και'γω 3-4 μηνες τωρα, αλλα δεν το συνιστω σαν αγορα.

Ο ευκαμπτος σωληνας κολαει ανεξηγητα, ενω εδω και 2 εβδομαδες αυξομειωνει στροφες μονο του!!!

Να φανταστεις οτι ακομα δεν το εχω ζορισει, και το χρησιμοποιω σε μαλακο υλικο (plexy).

Το εχω ηδη μετανιωσει και θα παω σε dremmel συντομα.....

ωχ... ελπίζω να έτυχε μόνο σε σενα και να μην πάθω τα ίδια... εγώ θέλω να το χρησιμοποιήσω για μέταλλο περισσότερο όχι για πλέξυ οπότε θα το ζορίσω αρκετά... με βλέπω και μένα να αλλάζω...:happy2:

τεσπα αν μου παρουσιασει πρόβλημα θα ενημερώσω... προς το παρόν λειτουργεί ρολόι... :-P

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχω παρει και'γω 3-4 μηνες τωρα, αλλα δεν το συνιστω σαν αγορα.

Ο ευκαμπτος σωληνας κολαει ανεξηγητα, ενω εδω και 2 εβδομαδες αυξομειωνει στροφες μονο του!!!

Να φανταστεις οτι ακομα δεν το εχω ζορισει, και το χρησιμοποιω σε μαλακο υλικο (plexy).

Το εχω ηδη μετανιωσει και θα παω σε dremmel συντομα.....

Εγγύηση δεν έχει; Έχω ένα Do-it από Alex-pak 2 χρόνια τώρα, δεν έχει πάθει το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν μπορούμε να βρούμε τόρνους και φρέζες μικρού μεγέθους εδώ στην Ελλάδα;

παιζουν κατα καιρους καποια κοματια einhell προσφορα στο PRAKTIKER....

αλλα μια βολτα απο Πειραια και Σπυρου Πατση στα γνωστα εργαλειαδικα

θα σε κατατοπισει καλυτερα πιστευω

ακομα και εαν δεν τα εχουν ετοιμοπαραδοτα, μπορουν να σου πουν επι τοπου τιμη και διαθεσιμοτητα βαση των καταλογων τους.

εναλλακτικα κοιτα κι αυτο στα 520€

αλλα και αυτα & αυτα εαν θες κατι για πιο ελαφρια χρηση

για φρεζες καθετες εχει επισης ο Διλμας

αλλα τα proxxon καλα χρυσα και κορυφαια αλλα κομματι ακριβα imho...

Τα do it απο Alexpak μια χαρα τιμια εργαλεια ειναι....

και απο RMA δυο τρεις φορες που εχω χρειαστει (απο ποσοτητα 15+εργαλειων βεβαια)

κανενα προβλημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση δεν έχει; Έχω ένα Do-it από Alex-pak 2 χρόνια τώρα, δεν έχει πάθει το παραμικρό.

Εχθες δουλευε κανονικα, χωρις αυξομοιωσεις στις στροφες περιέργως!

Πηρα τηλ. στο Praktiker και μου ειπαν οτι δεν το αλλαζουν αυτοι, αλλα το στελνουν για service.

Το κακο ειναι οτι δεν το κανει παντα, οποτε αντε βρες ακρη!!!

Εχθες παλι προσπαθουσα να κοψω 9 βιδες Μ4 με το δισκακι.

Την πρωτη φορα κοπηκε το κεφαλι της βιδας που συγκρατει τον δισκο πανω στον αξονα,

με αποτελεσμα εναν αχρηστο αξονα.

Αλλαζω αξονα και ξανα το ιδιο, με το δισκακι αυτη την φορα να περναει διπλα απο το

προσωπο μου σαν σφαιρα!!!:angry:

Μαπα και επικινδυνα, και τα εξαρτηματα του επισης!:TD:

Με την πρωτη ευκαιρια σφαιρα για dremel!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχθες δουλευε κανονικα, χωρις αυξομοιωσεις στις στροφες περιέργως!

Πηρα τηλ. στο Praktiker και μου ειπαν οτι δεν το αλλαζουν αυτοι, αλλα το στελνουν για service.

Το κακο ειναι οτι δεν το κανει παντα, οποτε αντε βρες ακρη!!!

Εχθες παλι προσπαθουσα να κοψω 9 βιδες Μ4 με το δισκακι.

Την πρωτη φορα κοπηκε το κεφαλι της βιδας που συγκρατει τον δισκο πανω στον αξονα,

με αποτελεσμα εναν αχρηστο αξονα.

Αλλαζω αξονα και ξανα το ιδιο, με το δισκακι αυτη την φορα να περναει διπλα απο το

προσωπο μου σαν σφαιρα!!!:angry:

Μαπα και επικινδυνα, και τα εξαρτηματα του επισης!:TD:

Με την πρωτη ευκαιρια σφαιρα για dremel!!!!

γενικα ενας φτηνος γωνιακος τροχος με δισκο κοπης για Ιnox(κι οι do-it μια χαρα κανουν)

σε γλυτωνει απο τα πολλα dremelοδισκακια και τα χρονοβορα κοψιματα

αλλα εαν δεν ψηνεσαι για αγορες νεων εργαλειων

δες εδω

Link to comment
Share on other sites

Τα dremel ούτως ή αλλώς είναι για ψιλοδουλεια Lakisss, οπότε καλύτερα να πάρεις ένα καλό τροχουδάκι για τα μεγάλα κοψίματα. Είχαμε πάρει ένα με τον πατέρα για την δουλεία, της Black&Decker, από Alex Pack. Για περιστασιακή αλλά έντονη απαιτητική χρήση είναι αρκετά καλός. Ένας Do It που είχε πιο πριν κόλησε μετά από μερικά κοψίματα.

Πιστεύω πάντως ότι είναι καλύτερα τα οικονομικά "ακριβής μάρκας" εργαλεία π.χ τα πράσινα Bosch, από τα ενάς θεός ξέρει τι.

Έγινε επεξεργασία από vtheofilis
Link to comment
Share on other sites

Εχθες δουλευε κανονικα, χωρις αυξομοιωσεις στις στροφες περιέργως!

Πηρα τηλ. στο Praktiker και μου ειπαν οτι δεν το αλλαζουν αυτοι, αλλα το στελνουν για service.

Το κακο ειναι οτι δεν το κανει παντα, οποτε αντε βρες ακρη!!!

Εχθες παλι προσπαθουσα να κοψω 9 βιδες Μ4 με το δισκακι.

Την πρωτη φορα κοπηκε το κεφαλι της βιδας που συγκρατει τον δισκο πανω στον αξονα,

με αποτελεσμα εναν αχρηστο αξονα.

Αλλαζω αξονα και ξανα το ιδιο, με το δισκακι αυτη την φορα να περναει διπλα απο το

προσωπο μου σαν σφαιρα!!!:angry:

Μαπα και επικινδυνα, και τα εξαρτηματα του επισης!:TD:

Με την πρωτη ευκαιρια σφαιρα για dremel!!!!

Ασχετο αλλα σε τετοιου ειδους δουλειες παντα τετοια http://www.conik.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=338&category_id=35&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=26

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μία τίμια πιστεύω προσφορά απο τα Lidl.

Πολύ καλά (και αντοχής) για τα λεφτά τους γενικά τα Parkside. (111euros)

36715953.png

http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.20100920.p.compresser

Αυτό πάλι τί λέει απο τιμή, ξέρει κανείς? Να το πάρω ή θα διαλύσει? (9euros)

79109760.png

http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.20100920.p.pistoli

Αυτά παίρνουν κάποια ειδική άμμο, και άν ναί πού την βρίσκεις και πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Crimping tool λέγεται. Σε Κωσταντακάτο σε Καυκά και σε κανα δυο αλλους που ρώτησα δεν υπήρχε. Έτσι το παράγγειλα απο εδώ. Πιο φτηνό εδώ αν και με τα μεταφορικά έρχεται το ιδιο σχεδον

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.