Jump to content



Πυργος μεχρι 300 ευρω


Nasos1416003258

Recommended Posts

Ο ξαδερφος μου ζητησε να του φτιαξω ενα πυργο με 300 ευρω max. Τοσα λευτα μπορεσε να μαζεψει και μεχρι εκει παει γιατι πολυ απλα ειναι 17 χρονων και δεν εχει δουλεια.

Εδω και 3-4 μηνες του εχω χαρισει ενα P4@2GHZ, 512ΜΒ 133ΜΗΖ, 80GB σκληρο, και μια 6600gt σε μια οθονη 17αρα CRT iiyama. Το pc ακομα παει καλα για απλη χρηση αλλα αρχιζει και χρειαζετε το κατι παραπανω, που και που ξεκινα μονο του, κανει πολυ φορυβο, κολαει στα παιχνιδια και τετοια.

Τον ρωτισα τι θελεις να κανεις με το pc? Μου ειπε θελει να παιζει παιχνιδια προτιστως.

Εφοσον το budget ειναι μικρο και θελει να παιζει παιχνιδια δινουμε μεγαλη βαση στην καρτα γραφικων. ( προσοχη, θεωρω σιγουρο οτι συντομα θα παρει και οθονουλα φλατ 20αρα min απο οτι μου ειπε)

Μετα απο πολυωρη σκεψη και δοκιμες κατεληξα στο pc1.gr και σε αυτο.

pc1f.jpg

Με το 500αρι τροφοδοτικο θα ειναι ενταξει η 4850 ετσι?

Νομιζω κατι καλυτερο σε αυτα τα λευτα δεν παιζει. Οποιος εχει κατι να προτεινει ας το πει.

Link to comment
Share on other sites

AMD ATHLON II X2 250 3.0 GHhz (IMC για μέγιστη αποκρισιμότητα, HT.3, 45nm , αρκετά πιο δυνατός από τον 5300 και σε αναβαθμίσιμο socket)

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200003571

MSI 770-C45 (ΑΜ3/DDR3 μητρική πλήρης, αξιόπιστη και αναβαθμίσιμη ακόμα και σε 6-πύρηνα cpu)

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200003723

SAMSUNG 1GB DDR3 1066MHZ X2 = 2GB ( Βάζει αργότερα άλλα 2gb)

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200001478

ASUS 4850 512MB DDR3

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200001478

W.D. 320GB (16MB CACHE) SATA2

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200000604

ASUS TA-861

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200000803

COοLERMASTER 500WATT

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200003376

------------------------------------------------------------------

Σύνολο: 330€ !!!!

Εναλλακτικά , πράγμα που σίγουρα θα προτιμούσα!

Θα έβαζα στο παραπάνω σύστημα για CPU τον:

AMD ATHLON II X4 620 ( που είναι τετραπύρηνος πολύ δυνατός και σε κορυφαία τιμή)

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200002367

Θα κρατούσα το παλιό κουτί, του p4

---------------------------------------------------------------------

Και το σύστημα θα κόστιζε 320€ ενώ θα ήταν υπερπλήρες και σίγουρα πολύ πιο δυνατό!

Αργότερα βάζει κάποια άλλη λαμαρίνα......:tomato: για ομορφιά......

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πάει σε οθόνη με μεγάλη ανάλυση τότε προτείνω το παρακάτω

attachment.php?attachmentid=37064&d=1258983224

Θεωρώ ποιο καλή επένδυση τα 15 επιπλέον € του Χ3 έναντι ενός Χ2, η mobo έχει το SB710 και ξεκλειδώνει τον τέταρτο πυρήνα (τώρα το αν αυτός θα είναι λειτουργικός είναι άλλο θέμα) ενώ με 30€ παραπάνω μπορεί να πάει σε μια 4850 αν θεωρηθεί αναγκαίο. Αν όχι, θεωρώ τίμια αγορά την 9600GT στα 55€. Τώρα τα 355W φαίνονται λίγα αλλά το PSU είναι Chieftec, οπότε λογικά τα 355W ΕΙΝΑΙ 355W.

Και τέλος μην ξεχνάμε, Πλαίσιο.

post-188-1416074218,7686_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και να βάλει ddr2 μνήμες, ΑSROCK μητρική και 9600 και μόνο 355watt τροφοδοτικό ??? :confused:

Πολύ χαμηλά πέφτει, και σε επιδόσεις και σε ποιότητα και σε επεκτασημότητα χωρίς να κερδίζει σε κάποιο άλλο τομέα!

Εγώ πιστεύω πως πρέπει να δώσει 20-30€ παραπάνω ώστε να πάρει κάτι δυνατότερο, ολοκληρωμένο σύγχρονο και ποιοτικό! Τι 300 τι 320-330.....

Οσο για το πλαίσιο, έχει καταντήσει το χειρότερο κατάστημα!! Αλλα τους ζητάς ενώ σου λένε πως έχουν διαθεσημότητα άλλα σου δίνουν στο τέλος, απλά για να κλείσουν τον πελάτη!!! Μαύρα χάλια.....

Link to comment
Share on other sites

Και να βάλει ddr2 μνήμες, ΑSROCK μητρική και 9600 και μόνο 355watt τροφοδοτικό ??? :confused:

Πολύ χαμηλά πέφτει, και σε επιδόσεις και σε ποιότητα και σε επεκτασημότητα χωρίς να κερδίζει σε κάποιο άλλο τομέα!

Εγώ πιστεύω πως πρέπει να δώσει 20-30€ παραπάνω ώστε να πάρει κάτι δυνατότερο, ολοκληρωμένο σύγχρονο και ποιοτικό! Τι 300 τι 320-330.....

Οσο για το πλαίσιο, έχει καταντήσει το χειρότερο κατάστημα!! Αλλα τους ζητάς ενώ σου λένε πως έχουν διαθεσημότητα άλλα σου δίνουν στο τέλος, απλά για να κλείσουν τον πελάτη!!! Μαύρα χάλια.....

Περί DDR2, απλά διάλεξα την ποιο οικονομική λύση και η ποιο οικονομική παραμένει η DDR2. Όταν το παιδί αποκτήσει πορτοφόλι, ίσως να αλλάξει πάλι όλο το PC οπότε τζάμπα € θα δώσει τώρα για DDR3.

Για την ASrock έχω διαβάσει καλά πράγματα + έχω διαβάσει ότι η εν λόγω μητρική ξεκλειδώνει τους Athlons. Είναι και για 140W cpus. Αν δεν με ενδιέφερε το onboard θα είχα βουτήξει αυτό το μοντέλο αντί του άλλου με το 785.

Το PSU είπαμε, είναι επώνυμο. Αν μπορείς να μου βρεις ΚΑΙ case ΚΑΙ επώνυμο τροφοδοτικό στα 39€, ελεύθερα. Και πόσα watt να χρειαστεί? Με HD4870 και Phenom 9750 overclocked ίσα που πιάνω τα 400W σε απόλυτο full load (9750 και 4870 ταυτόχρονα στο 100%). Ο Χ3 και μια κάρτα γραφικών που δεν θα καίει τα άντερά της, όπως η 4870, δεν θα ζητήσουν πάνω από 200W-220W.

Η 9600 είναι πολύ καλή στα 55€. Αν τώρα πάει να πάρει Full HD οθόνη, δεν διαφωνώ να δώσει κάτι παραπάνω. Προσωπικά βέβαια θα έπαιρνα την 9600GT τώρα και για ποιο δυνατή κάρτα ΜΕ DirectX 11 θα κοίταγα το καλοκαίρι. Αλλιώς θα πήγαινα κατευθείαν σε 57Χ0.

Υ.Γ. Το σύστημα που προτείνω είναι κατά την γνώμη μου και δυνατό και ισορροπημένο. Με σωστή επιλογή hardware μελλοντικά ούτε καν το 355άρι PSU δεν θα του φανεί λίγο.

Υ.Γ.2 Στο Πλαίσιο μέχρι στιγμής ένα πράγμα που μου είπαν ότι θα το έφερναν την Παρασκευή (την ASRock) το έφεραν την Παρασκευή και το πήρα το Σάββατο. Δεν μου πάσαραν κάτι άλλο και σιγά μην προτείνω PC1 και λοιπά e-shop clones.

Τέλος... 300€.....330€.....360€.....400€.... όλα μικρές διαφορές έχουν μεταξύ τους αλλά

Ο ξαδερφος μου ζητησε να του φτιαξω ενα πυργο με 300 ευρω max. Τοσα λευτα μπορεσε να μαζεψει και μεχρι εκει παει γιατι πολυ απλα ειναι 17 χρονων και δεν εχει δουλεια.
Link to comment
Share on other sites

Η DDR3 που έχω βάλει παραπάνω είναι φτηνότερη από DDR2 κατά 10€!!!

Με αυτό τον τρόπο παίρνει μητρική AM3/DDR3 και σε λίγο καιρό, όταν θα θελήσει να φισκάρει με μνήμη θα αγοράζει με 30€ 4GB DDR3 κα όχι με 60€ 1Gb DDR2 ...... Καταλαβαίνεις που το πάω!

Το τροφοδοτικό είναι αρκετά μικρό! 350Watt INPUT POWER (εισερχόμενη ισχύος) με 73% απόδοση πάμε κάπου στα 300watt, ίσως και λιγότερο και αυτό θεωρητική, γιατί πρακτική μπορεί να έχει και λιγότερο! Δεν παςσταθερά με αυτό το τροφοδοτικό!

Επεξεργαστής και ο τριπύρηνος καλό είναι αλλά 10€ παραπάνω κάνει ο κανονικός 4-πύρηνος!

4850 είναι 2 κλάσεις επάνω από 9600! Και σε 20-24άρα ΤV τραβάει πολύ πιο καλά!! Αν λοιπόν το pc προορίζεται για GAMING δεν κάνεις εκπτώσεις στην κάρτα γραφικών!

Oσο για το πλαίσιο ???? Οποιος και να έχει πάει το τελευταίο 3μηνο για σύνθεση σε αυτό το κατάστημα, καταλήγει να παίρνει ότι του πασάρουν !!! Κλείνουν την παραγγελία, και όταν πας να το πάρεις βλέπεις μέσα άλλα κομμάτια!!

Πας ΓΙΑ 5850 και πρέπει ντε και καλά να πάρεις 260 , πας για ATHLON II X4 και βλέπεις το pc που σου παραδίδουν να έχει μέσα c2d 5300 και άλλα πολλά τέτοια....................!

Εχω 5 περιπτώσεις έτσι και οι δυο με προπληρωμές μέσω NET ! Τα ίδια έχουν και άλλοι πολλοί το τελευταίο διάστημα!

Οσο για την αξία των χρημάτων ???? Οταν έχεις περιορισμένο BUDGET αγοράζεις πάντα από το ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ κατάστημα για να μπορέσεις να πάρεις προιόν αξιώσεων .........!

Link to comment
Share on other sites

Καλά άλλες οι τιμές του PC1 και άλλες οι τιμές της αγοράς. Ψάχνουν πελάτες στο PC1. Θα μου πεις "Άρα είναι ευκαιρία να αγοράσει κάποιος από αυτούς αυτή τι περίοδο". Θα διαφωνήσω διότι αν το παιδί πάρει από το παρακλάδι του e-shop και αντιμετωπίσει πρόβλημα τύπου e-shop support: "Κάτσε με τον Pentium 4"

Για το Πλαίσιο εγώ προσωπικά ποτέ δεν είχα πρόβλημα και όποτε κάτι δεν υπήρχε "Δεν το έχουμε, θα το έχουμε την τάδε μέρα, αν θέλετε περιμένετε ή αλλάζουμε την παραγγελία" και συνήθως το λάθος ήταν δικό μου που δεν πρόσεχα το "αναμένεται σύντομα".

Τώρα πως στο καλό εσένα σου βάζανε Nvidia στην θέση της ΑΤΙ και Intel στην θέση του AMD δεν ξέρω. Εμένα μέχρι στιγμής δεν μου έχουν πασάρει κάτι άλλο και οι μόνες μου ενστάσεις για το κατάστημα ήταν σε κάποιες - όχι όλες- περιπτώσεις "προσφορών" που εξαφανίζονταν ή δεν ίσχυαν.

Λοιπόν έχω ένα λάθος στην παραπάνω σύνθεση μιας και το case είναι για m-atx.

Μπορεί να επιλεγεί το παρακάτω case με το 450άρι PSU για να μείνει το κόστος στα ίδια επίπεδα

Supercase SKII-386 Black Case Midi (450W)

αλλά το εν λόγω PSU δεν είναι επώνυμο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Με βάλατε σε σκέψεις πολύ για τους AMD, ίσως να απαρνηθω τους Intel.

Η λυση του adpanos φενεται καλη κυριως για το ddr3. Σιγα σιγα παμε προς τα εκει με τις μνημες και θα ειναι καλο αν υπαρχει απο τωρα.

Το τροφοδοτικο ειναι ενα ζητημα, εχω την εντυπωση οτι θα ζοριζετε λιγο το chieftec. Επειδη εχω αναστησει πολλα παλια pc η πλειοψηφια ειχε προβλημα με τα τροφοδοτικα, για αυτο θα ηθελα κατι σιγουρο. Δεν αμφισβητω την chieftec.

Σιγουρα η 4850 φανταζει υπερβολικη σε μια 17αρα crt αλλα πιστευω θα τα βγαλει τα λευτα της αργοτερα.

Τελικα μαλον θα γινει μια μείξη. Θα παω σε amd με ddr3 και 4850 με 500w τροφοδοτικο. Θα ανεβει το οριο καπου 20-30 ευρω αλλα πιστευω θα γινει καλη δουλεια, θα τον πείσω. Εν αναγκη τα βαζω και εγω τα +20/30 ευρω γιατι αξιζει να παρει κατι που θα κρατισει, μην γινονται μισες δουλειες.

Και επειδη δεν νομιζω να ασχοληθουν και πολυ με αναβαθμισεις και γενικα να ψαχτει με τον υπολογιστη πιστευω η λυση αυτη θα κρατισει πολυ.

Μην μπλεκουμε παιδια με e-shop, plaisio και pc1.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αρκετές γνώσεις πάνω στο στήσιμο ενός μηχανήματος και εμπιστοσύνη στα χέρια σου η καλύτερη λύση από άποψη χρημάτων είναι η επιλογή από διάφορα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς κοίτα να χώσεις στην τιμή και τον τετραπύρηνο! Μεγάλη υπόθεση αν δεν αναβαθμίζονται συχνά! Θα αντέξει το pc το διπλάσιο χρόνο !

Και εγώ είμαι της άποψης, πως αν μπορείς να το στήσεις με κομμάτια από τον καθένα, που θα βρεις πιο φτηνά!

Καλές αγορές!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι στο budget του ξαδερφου σου για gaming pc ειναι μονοδρομος η 4850!οποτε θα συμφωνησω με τη προταση του adpanos! με μονες ενστασεις τα εξης:

1)αυτη τη mobo για μελοντικο CF με μικρη διαφορα στη τιμη

2)και αυτο το κουτακι μαζι με τροφοδοτικο. το συγκεκριμενο(τουλαχιστον αυτο πουχα παρει για pc της θειας μου) εχει και 3 φανακια (μπρος, πισω και πλαι).

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω εμπειρια στην συναρμολογιση pc και οτι λαθη ηταν να γινουν εχουν γινει παλιοτερα, πλεον ειναι η χαρα του παιδιου:). Αν τα παρω ολλα απο διαφορετικα μαγαζια θα γλητωσω μερικα ευρω, το εχω υποψιν. Βεβαια μπορει να τα χασω μετα απο τις βενζινες (αν τρεχω στο μενιδι για e-shop) και εισητηρια μετρο.:)

Το κουτι με το τροφοδοτικο που προτινεις φιλε topas φενεται πολυ καλο για την τιμη του και το εχει και το pc1.

Link to comment
Share on other sites

Noname κουτί με noname PSU. Μπορεί να γράφει 550W αλλά είναι ένα μεγάλο ? όπως και το 450άρι στο κουτί που έδωσα ποιο πάνω. Χαρακτηριστικά το 450άρι Premier των 12€ του Πλαισίου που πωλείται ως FORCE στο e-shop με ένα δύο € ποιο πάνω, από ότι έχω διαβάσει στο internet και έχω δει και σχετικό video δοκιμής, είναι 200άρι!!!. Στα 225W τα έφτυσε. Για αυτό όταν μίλαγα για το Chieftec ποιο πάνω έλεγα ότι ναι μεν 355W, αλλά 355W. Όχι 250.

Link to comment
Share on other sites

θα εβαζα και αυτο το κουτακι στο τραπεζι, http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806704 μου φαινεται καλη ευκαιρια και με ονοματεπωνυμο!!!!

για τα υπολοιπα θα συμφωνησω σε γενικες γραμμες με τον adpanos.

Link to comment
Share on other sites

θα εβαζα και αυτο το κουτακι στο τραπεζι, http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806704 μου φαινεται καλη ευκαιρια και με ονοματεπωνυμο!!!!

για τα υπολοιπα θα συμφωνησω σε γενικες γραμμες με τον adpanos.

Nαι είναι πολύ καλό κουτάκι για τα χρήματά του!!! Το έχω χρησιμοποιήσει σε πολλά pc αλλά χωρις psu!! Αυτό που δεν ξέρω είναι τι γίνεται με το ενσωματωμένο τροφοδοτικό!

Ξέρεις κάτι, το έχεις δοκιμάσει ???

Εγώ πάντως σήμερα παρήγγειλα από PC1 το FRONTIER με 14€ παρακαλώ!! Παίρνει 4x120mm ανεμιστήρια (εμπρός, πίσω, πλάι) και έχει την βασική συνδεσμολογία 2xUSB, + 2xAudio !

Με ένα card reader που έχω το οποίο δίνει και 2xusb + e-sata, το αγόρασα από e-shop με 3,2€ και 1X120mm από αυτούς που περισσεύουν σπίτι, γίνεται τούμπανο!

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200006207

Και αν το δείτε από κοντά είναι παρόμοιO με το COOLERMASTER 310 που το πλαίσιο το έχει 30€!!

http://xi0.info/img/8981/cooler-master-elite-310-body-bright_8981_1.jpg

Με τα χρήματα που κέρδισα αγόρασα το COOLERMASTER 520WATT 80Plus αντί του thermaltake 550Watt TR2 !

Link to comment
Share on other sites

δεν το εχω δοκιμασει adpanos αλλα θελω να εμπιστευτω το ονομα της coolermaster!! δεν νομιζω να εχει βαλει κανα "κινεζικο" τροφοδοτικο και να σκασει στο πρωτο ζορισμα..!!!

ειχα innovator κουτι με ενσωματωμενο τροφοδοτικο και δουλευε αψογα(!!!) για εναμιση χρονο, μεχρι να παρω το chieftec. και μιλαμε για innovator, οχι για coolermaster!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για αλλη μια φορα ολους. Παρακατω ειναι λοιπον η τελικη μου επιλογη.

pc1s.jpg

Υοθετισα την επιλογη του adpanos για την μητρικη κυριως για την DDR3 και για την υποστηριξη καλης αναβαθμισης στο μελον.

Επεξεργαστη πηρα εναν πιο απλο δυπηρινο καθως ειμαι γενικοτερα της αποψης( και γνωσης ) οτι δεν χρειαζονται τα σημερινα συστηματα τρελους επεξεργαστες για την απλη καθημερινη και μεσαια χρηση. Ο 240 θα ειναι μια χαρα για αυτον, και αν νομιζει οτι θα χρειαστει κατι καλυτερο μπορει ανετα να αναβαθμιστει αργοτερα σε πολυ καλο.

Μνημουλες οτι πιο φτηνο στα 2GB και ειναι μια χαρα για XP.

Στο κουτι εφοσον δεν προκειται να μπει καμια σοβαρη υδροψιξη ή τιποτα αλλα τρελλα δεν χρειαζεται ακριβο. Αφου εχει και θεσεις για 12αριδες ειναι αριστο!

Τελικα για σιγουρια εμεινα στην πρωτη μου επιλογη τροφοδοτικου στο 500αρι coolermaster

Για την καρτα γραφικων νομιζω δεν τεθηκε ποτε συζητηση, η επιλογη μονοδρομος.

Δισκος με 16MB buffer και 320GB ειναι μια χαρουλα.

Ελπιζω να μην χρειαστει να ανοιξω συντομα thread με τιτλο "μπιπ το RMA του pc1"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.