Jump to content



ποια εκδοση τον windows 7 να παρω?


speedman_26

Recommended Posts

εχω ενα σταθερο αυτο που βλεπεται στην υπογραφη μου και ενα λαπτοπ τοσιμπα το 23Ε. εχει επεξεργαστη Τ6600 και μνημη 4γιγα. εχω μπερδευτη με της εκδοσης τον windows 7. υπαρχουν dsp η upgrade και η retail. στο λαπτοπ δικαιουμε αναβαθμιση ηδη την εχω παραγγειλη. αλλα στo desktop εχω τα xp. ποια εκδοση να παρω για το σταθερο της υπογραφης ?

επισης αν το λαπτοπ ειναι 4 γιγα ποιο ειναι προτιμοτερο να μπει 32bit or 64bit?

τα ultimate ειναι πιο βαρι σαν λειτουργικο απο την εκδοση home?

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλεις 64μπιτα 7 στο desktop, πρέπει να κάνεις φορμάτ, καθώς δεν γίνεται να αναβαθμίσεις 32μπιτο λειτουργικό σε 64μπιτο... και υποθέτω ότι έχεις 32μπιτα XP.

Αν έχεις 64μπιτο επεξεργαστή στο laptop, 64 bit, αρκεί να έχεις και 64μπιτο επεξεργαστή.

Όσον αφορά την έκδοση, αν έχεις μια άλφα εμπειρία με Windows, Ultimate... Θέμα απαιτήσεων δεν υφίσταται. Θα πάνε σφαίρα και οι 2....

Link to comment
Share on other sites

το σταθερο εχει windows xp 32 bit english version.

desktop = cpu Core i7 920 D0, ram - corsair 3gb 1600mhz.

laptop = intel centrino t6600, ram 4gb, λειτουργικο windows vista 32 bit greek version.

για πειτε μου τωρα τι εκδοση να αγορασω? windows home ,ultimate

και σε τι συσκευασια dsp , retail?

Link to comment
Share on other sites

Η DSP πωλείται μόνο με αγορά hardware απ' όσο ξέρω. Οπότε παίρνεις ένα φτηνό εξάρτημα (π.χ ποντίκι) μαζί με αυτή για να είσαι νομότυπος. Η retail αγοράζεται και σκέτη αλλά είναι αρκετά πιο ακριβή.

Η άποψη μου είναι Ultimate 64 bit και στους 2 υπολογιστές σου, αλλά τσέκαρε αν υπάρχουν drivers 64bit για το laptop. Και στους δυο υπολογιστές έχεις 64bit επεξεργαστή, οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις 64bit λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Η DSP πωλείται μόνο με αγορά hardware απ' όσο ξέρω. Οπότε παίρνεις ένα φτηνό εξάρτημα (π.χ ποντίκι) μαζί με αυτή για να είσαι νομότυπος. Η retail αγοράζεται και σκέτη αλλά είναι αρκετά πιο ακριβή.

Η άποψη μου είναι Ultimate 64 bit και στους 2 υπολογιστές σου, αλλά τσέκαρε αν υπάρχουν drivers 64bit για το laptop. Και στους δυο υπολογιστές έχεις 64bit επεξεργαστή, οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις 64bit λειτουργικό.

εψαξα και ειδα οτι υπαρχουν drivers για το λαπτοπ.

επειδη η dsp εκδοση ειναι για ενα pc να προτιμησο την εκδοση retail που μπορω να την εκαταστησω σε πολλα pc?

Link to comment
Share on other sites

ειτε το family pack (αν το βρεις σφυρα κλεφτικα) ειτε αγοραζεις κανονικα 2 αδειες win7, ειτε retail είτε dsp.

ποια συμφερει retail η dsp?

αν αγορασω δευτερη αδεια θα πληρωσω παλι τα ιδια λεφτα?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα retail.

Η dsp είναι πιο lite έκδοση γι αυτό και είναι πιο φθηνη

Κανονικη εκδοση ειναι και η dsp.Η διαφορα τους ειναι οτι η αδεια χρησης αφορα μονο ενα μηχανημα,για παντα.

Αντιθετως η retail μπορει να χρησιμοποιηθει σε οσους υπολογιστες αγορασεις οχι ομως ταυτοχρονα.

Βεβαια η πρακτικη της ms hellas ειναι να δινει αδειες τηλεφωνικως και σε αυτους που αγορασαν dsp.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά η DSP πάει με την αγορά Η/Υ.

Άσχετα αν μερικοί τα δίνουν και έτσι...

Νομίζω ότι πρέπει να πάρεις κάποιο hardware, όχι απαραίτητα ολόκληρο σύστημα.

οποτε να παω για dsp λετε?

Ναι.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.