Jump to content



Γνωμες για τελικη συνθεση Η/Υ μεσω ΕΣΠΑ


ikskarda

Recommended Posts

καλησπερα και καλως σας βρηκα .

Θελω αυριο να καταθεσω τα χαρτια για το ΕΣΠΑ για οσους το εχουν ακουστα οπου ενα ποσοστο θα ειναι πληρωμενο μεσω της επιδοτησης . Σκεφτηκα λοιπον να εκμεταλευτω αυτην την ευκαιρια και να φτιαξω εναν Η/Υ με i7 και το γεγονος της μελλοντικης αναβαθμισης (πχ με i9) και της αντοχης του υπολογιστη για αρκετα χρονια

Εκανα μια συνθεση και θελω να μου πειτε την γνωμη σας , ακομα και σημερα αν γινεται ! Να ενημερωσω οτι ο Η/Υ θα καλυπτει τα βασικα (ιντερνετ,download,ταινιες,μουσικη) , gaming αλλα οχι σε τρελες καταστασεις , κανενα encoding μια στο τοσο , και ισως web design . Στην παρακατω συνθεση δεν βαζω σκληρο δισκο διοτι εχω 3 σε αυτον τον υπολογιστη οπου θα μπουν στον νεο .

Να τονισω πως ξερω πως ειναι υπερβολικα τα χρηματα για αυτα που θα κανω καθως και με amd 965 η i5 750 θα ημουν εξησου καλα και με λιγοτερα χρηματα, αλλα με το σκεπτικο της μελλοντικης αναβαθμισης ειπα να παραμεινω σε i7 (με βαση τα τωρινα δεδομενα)

Ακουω τις γνωμες σας και τις αποψεις σας

2w1tg9f.jpg

PS: η καθαρη αξια των προιοντων χωρις ΦΠΑ ειναι 1800 περιπου ευρο που σημαινει οτι απο το ΕΣΠΑ θα μου πληρωσουν 900 ευρο και τα υπολοιπα 1200 θα τα βαλω εγω απο την τσεπη μου

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

μια χαρά είναι το σύστημα αν και προσωπικά θα έπαιρνα ένα πιο καλό monitor (αν και αυτό θα εκτόξευε το κόστος).

Τα πεταμένα λεφτά δεν μπορώ να καταλάβω που βρήκε ο προηγούμενος. Όταν γράφεται κάτι καλό είναι να το δικαιολογείται κιόλας για να καταλαβαίνουμε και εμείς οι υπόλοιποι τι παίζει..

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως εχω γινει κατανοητος ως προς το συστημα .

γνωριζω πως και με εναν i5 750 και μια 5870 θα ημουν εξισου μια χαρα , ακομα και χωρις ssd . ειπα απλα να το εκμεταλευτω στο επακρο το ΕΣΠΑ για να βαλω οτι TOP θεωρω κατα την γνωμη .

να σημειωσω οτι για o.c δυσκολο γιατι δεν με ενδιαφερει το hobbie . κοιταω τον υπολογιστη αν με καλυπτει ( που με υπερκαλυπτει ) και με βαση τα τις ασχολιες μου αν θα βγαλει τα λεφτα του για αρκετο χρονικο διαστημα ( 3-4 χρονια το λιγοτερο ) .

για να καταλαβετε φανταστειτε πως ειχα εναν AMD 3500+ socket 939 , οπου αλλαχτηκε μετα με AMD X2 4400+ και nvidia 7800GT οπου αλλαχτηκε με Ati 3870 και ειμαι φουλ ευχαριστημενος γιατι αξιζε τα 1800 ευρω το συστημα τοτε που το πηρα το 2004 , αλλα και αργοτερα οταν του εκανα τις αναβαθμισεις . για 5 χρονια δηλαδη ειμαι ικανοποιημενος με το socket μου και τα προιοντα του και με αυτα που εκανα

σε κατι αντιστοιχο θελω να επενδυσω και τωρα , κατι πολυ καλο τωρα με προοπτικες να αλλαχτουν λιγα parts και να ειμαι παλι οκ μετα απο 3 χρονακια

Link to comment
Share on other sites

Τα πεταμένα λεφτά δεν μπορώ να καταλάβω που βρήκε ο προηγούμενος. Όταν γράφεται κάτι, καλό είναι να το δικαιολογείται κιόλας για να καταλαβαίνουμε και εμείς οι υπόλοιποι τι παίζει..

Θες δικαιολογία έτσι ???

Θα σου πω αμέσως!!! Τι σημαίνει καλό και τι κακό?

Κάποιος θα έλεγε πως ότι δεν έχει θέμα ασυμβατότητας είναι καλό! Αρα και το μεγαλύτερο σαράβαλο θα ήταν καλό για αυτόν αν δεν είχε ασυμβατότητες!

Αλλος θα έλεγε καλό το δυνατότερο!

Αλλος το ακριβότερο!

Και άλλος το πληρέστερο!

---------------------------------------> Λάθος !!!!!!!!!!

Καλό χαρακτηρίζεται κάτι που έχει απόλυτη συνέπεια μεταξύ απόδοσης, ποιότητας και κόστους !!!

Αν δεν συμπεριλάβεις αυτή την συνιστώσα στο συλογισμό σου βγάζεις εσφαλμένα συμπεράσματα, πληρώνεις διπλά λεφτά για το τίποτα!

Στην συγκεκριμένη περίπτωση λοιπόν, έχει γίνει τεράστια σπατάλη χρημάτων!!!!

Εν έτη 20....10 δεν είναι δυνατόν να αγοράζεις υπολογιστή για απλές εργασίες με 2200€ .... Ούτε το 1995 δεν κόστιζαν τόσο ακριβά τα καλά συστηματα για έναν μέσο χρήστη!!!

Στην εποχή μας με 1000€ παίρνεις Τurbατο σύστημα και εσύ δίνεις τα διπλά και παραπάνω για ένα +5-10%% !!!

Κάνε σωστές αγορές, πάρε το καλύτερο σε απόδοση /τιμή με 1000€ !

Φαντάσου πως αν του χρόνου κρατήσεις τα 1000€ από τα 2200€ που είσαι διατεθημένος να δώσεις σήμερα, και πας να πάρεις ένα ακόμα pc θα πάρεις 30% καλύτερο pc από το σημερινό των 2200€ και θα έχεις και το παλιό (το τωρινό των 1000€) !

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω παντως καθολου στην αποψη σου , απλα περιμενω να μου κανετε προτασεις :confused:

PS: κατι οφ τοπικ . πως γινεται οταν γραφει καποιος να μου μην ερχεται email η ετσι ειναι ρυθμισμενο το φορουμ ?

Link to comment
Share on other sites

απο την χρηση και μονο που ανεφερεις στο 1ο ποστ σου εγω θα σου ελεγα:

1. πηγαινε σε amd πλατφορμα με ενα φτηνο τετραπυρηνο πχ αυτον στα 90Ε--εχει την ιδια αναβαθμισιμοτητα με i7 εν οψει και των 6πυρηνων μεσα στο 2010

2. βαλε 4gb(2χ2) φτηνες 1333 μνημες--το κερδος απο 1600αρες+ ειναι αμελητεο και μονο σε benches!

3. παρε τον ιντελα οπωσδηποτε:)

4.καρτα γραφικων παρε μια 5850 και θα εισαι κομπλε...εχει απο 240Ε οποτε γλιτωνεις ~140Ε

5. κουτι αυτο- πολυ καλο, αθορυβο,λιτο, με χωρους, καλη κατασκευη!

6. τροφοδοτικο ειναι πολυ καλο αυτο που διαλεξες

7. το ups γιατι το θελεις???

αυτα! τα υπολοιπα περιφερειακα οπως επελεξες....

Link to comment
Share on other sites

το UPS το διαλεξα καθαρα απο θεμα ασφαλειας γιατι το θεωρω βασικο τμημα για την καλη λειτουργια και ασφαλεια ενος ακριβου υπολογιστη

το νουμερο 3) δε καταλαβα

Link to comment
Share on other sites

το 3 ειναι ο intel postville:T:

οσο για το ups, δεν ξερω ποσο το χρειαζεσαι πραγματικα...

υγ: αν θες πιο δυνατο επεξεργαστη αντι για τον φτηνο 620 στα 2,6 μπορεις να βαλεις αυτον στα 3,4 και με 6mb l3 cache και καθαρισες!

Link to comment
Share on other sites

εχω να προτεινω και αλλες 3 διαφορετικες συνθεσεις να μου πειτε την γνωμη σας

1) Intel i7 στα 1737,92 οπου σε αυτη τη περιπτωση ειμαι επισης οκ και μπορω να αναβαθμισω μελλοντικα σε i9 , σε αλλη gpu και σε ssd

http://i50.tinypic.com/2s999o6.jpg

2)Intel i5 720 στα 1623,36 οπου σε αυτη τη περιπτωση ειμαι παλι οκ και αναβαθμιζω μελλοντικα με αλλη gpu και σε ssd http://i46.tinypic.com/33k9hcg.jpg

3) Amd X4 965 στα 1555.46 --> οπου σε αυτη τη περιπτωση ειμαι παλι οκ και αναβαθμιζω μελλοντικα στους εξαπυρηνους amd , σε αλλη gpu και σε ssd http://i48.tinypic.com/2qi4tiw.jpg

πιθανον το 3 να ειναι το καλυτερο απο ολα οσα εχω βαλει εδω :confused:

βασικος κορμος δηλαδη θα παραμενει κουτι , οθονη , τροφοδοτικο , ποντικι , πληκτρολογιο

Link to comment
Share on other sites

και τα 2!

οι διαφορες που θα δεις σε πραγματικη χρηση ειναι ελαχιστες απο 1333 σε 1600 και οχι οτι 1600αρες και να ναι...θες καλες με καλα timings=δυσαναλογα πολλα $$

εχει φτηνες 1333 με 7αρια (adata στα 20Ε το γιγα)

αλλα η επιλογη δικη σου!

Link to comment
Share on other sites

μεγαλο το διλλημα και πραγματικα δε ξερω . ειναι πεταμενα λεφτα αλλα στην ουσια αυτα που θα πληρωσω εγω απο την 1η συνθεση την ακριβη ειναι 1200 ευρω περιπου και οχι 2100 .

οποτε αν το δουμε απο την αποψη αυτη το τι συστημα παιρνω με 1200 ευρω νομιζω πως ειμαστε τελεια , απο ολες τις αλλες αποψεις ειναι καθαρα κοροιδια και υπερβολη

Επιπλεον με τα οσα διαβαζω με τους SSD τα διαφορα προβληματα , τα services που πρεπει να απενεργοποιησεις , τα firmware updates τοσο με τρελαινουν και με φοβιζουν στην ιδεα οτι παιρνω ακριβο συστημα και δεν λειτουργουν σωστα τα windows λογω SSD , ενω με εναν HDD δεν εχεις τετοιο προβλημα (παρα μονο αν ειναι τελειως ελαττωματικος )

Οποτε λεω οτι παρω να ειναι χωρις SSD και να περιμενω 1 χρονο περιπου και μετα να δοκιμασω οπου θα εχω μαθει το νεο μου συστημα και οι SSD θα ειναι σε καλυτερη τιμη και πιο αξιοπιστοι

πραγματικα δε ξερω :confused::sick:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα η αληθεια ειναι οτι ο,τι και να παρεις απο τις πιο πανω συνθεσεις, χαμενος δεν βγαινεις οποτε προχωρα αφοβα..απλα αν μπορεις να γλιτωσεις και λιγα $ ακομη καλυτερα! αυτος ειναι και ο λογος που σου προτεινω κατι σε amd πλατφορμα!

υγ: αυτο με την επιχορηγηση(για να καταλαβω δηλαδη) σου δινουν το μισο της καθαρης αξιας(δηλ της προ ΦΠΑ αξιας) ??

Link to comment
Share on other sites

ναι ακριβως ... οποτε αν κατσεις και τα υπολογισεις το τι πληρωνω εγω η πρωτη η ακριβη συνθεση βγαινει σε μενα στα 1257 , και απο στις αλλες 3 κατω πληρωνω 1007 , 940 και 900 αντιστοιχα

Link to comment
Share on other sites

και να τονισω κατι ακομα ... μπορει τα χαρτια να γινουν τωρα ομως μεχρι να εγκριθει η επιδοτηση μπορει περασουν ως 3 μηνες , οποτε σκεψου οτι κατα το Φλεβαρη δηλαδη θα τα εχω ολα στο σπιτι μου , που σημαινει οτι μπορει πολλα κομματια να εχουν τελειωσει , η να εχουν πεσει οι τιμες τους , η να εχουν βγει καινουγια πχ i7 930 :T:

απλα αυτο που συμβαινει παλι ειναι οτι αγοραζω τα κομματια που θελω ΜΕΣΑ στο ποσο στο οποιο εγκριθηκε για το ΕΣΠΑ πχ στην πρωτη περιπτωση στα 2168.38 . οτιδηποτε δηλαδη αλλαζει/τελειωνει αντικαθιστατε απο κατι αλλο ωστε να βγει παλι μεσα στην ιδια προβλεπομενη εγκεκριμενη τιμη

Link to comment
Share on other sites

και να τονισω κατι ακομα ... μπορει τα χαρτια να γινουν τωρα ομως μεχρι να εγκριθει η επιδοτηση μπορει περασουν ως 3 μηνες , οποτε σκεψου οτι κατα το Φλεβαρη δηλαδη θα τα εχω ολα στο σπιτι μου , που σημαινει οτι μπορει πολλα κομματια να εχουν τελειωσει , η να εχουν πεσει οι τιμες τους , η να εχουν βγει καινουγια πχ i7 930 :T:

απλα αυτο που συμβαινει παλι ειναι οτι αγοραζω τα κομματια που θελω ΜΕΣΑ στο ποσο στο οποιο εγκριθηκε για το ΕΣΠΑ πχ στην πρωτη περιπτωση στα 2168.38

φιλε μου μπορεις να μου πει που μπορω να ενημερωθω για το ΕΣΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.