Jump to content



Καμμένη DFI


tasospaok123

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Χθες μου είπε ένας φίλος μου ότι μετά που άλλαξε κουτί και μετέφερε το σύστημά του σε αυτό, ο υπολογιστής δεν έβγαζε εικόνα, Τα κάναμε όλα, clear cmos, άλλο cpu άλλα όλα, τίποτα, βάλαμε το σύστημά του σε άλλη mobo και δούλεψαν όλα κανονικά. Κάηκε η mobo ή είναι τίποτα άλλο?

Γιατί αν κάηκε ο τύπος :suicide:...

Link to comment
Share on other sites

Βγάλσιμο όλα.... στήσιμο πανω σε ενα τραπέζι μονο mobo, Cpu , 1 ram στικ , και τροφοδοτικό ..δοκιμάζεις και μια αλλη κάρτα γραφικών.. η mobo δεν εχει οθονούλα με κωδικούς λαθους? (ποιο μοντελο ειναι)

Link to comment
Share on other sites

Βγάλσιμο όλα.... στήσιμο πανω σε ενα τραπέζι μονο mobo, Cpu , 1 ram στικ , και τροφοδοτικό ..δοκιμάζεις και μια αλλη κάρτα γραφικών.. η mobo δεν εχει οθονούλα με κωδικούς λαθους? (ποιο μοντελο ειναι)

Η μητρική είναι η DFI DK X48-T2RS

Έχει οθονούλα που ΔΕΝ ανάβει, θα δοκιμάσω να το βάλω με τα απολύτως βασικά και το speaker και θα απαντήσω

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Μπα... clear CMOS δεν βοηθάει. Εκεί μένει στο 25. Είπα μπας και ήταν cpu, αλλά δεν, μιας και δοκίμασα και άλλον. Μνήμες δεν είναι διότι θα κόλλαγε στο C1. Ανεμιστήρες γυρνάνε, λαμπάκια ανάβουν, το DVD παίρνει μπροστά, αλλά μάλλον απλά από μόνο του ίσα ίσα να αναγνωρίσει αν έχει CD/DVD μέσα, το κλασικό που κάνουν όλοι οι οδηγοί με το που πάρουν ρεύμα. Οθόνη τίποτα, μαύρη.

Θα την πάω προς Πλαίσιο μεριά και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία, δεν έχω και την καλύτερη γνώμη για DFI μητρικές. Από την μέρα που την πήρα, το PC μου έκανε ανεξήγητα reboots με αποτέλεσμα να καεί η ίδια και ένας E6600. Ήταν DFI Infinity X975.. μακριά από DFI για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια εδώ. AMD αυτή τη φορά 790GX-M2RS. Τώρα τι παίχτηκε δεν ξέρω, αλλά σταματάει κατά το boot και γράφει το νούμερο 25 στα diagnostic leds.

Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Ετσι ξαφνικά χωρίς καμια αλλαγή στο HW?

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε πιστωτικό τελικά. Τσακ μπαμ που λένε διότι με καλέσανε στο κινητό μία ώρα μετά την παραλαβή της μητρικής από αυτούς, απλά έτυχε να χάσω την κλήση + το τηλ. από όπου με κάλεσαν είναι fax.

Οπότε η μητρική έχει πρόβλημα που δεν διορθώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου εβγαζε 25 στα diagnostic leds στην p45-t2rs οταν δεν μπορουσε να bootarei λογο λαθος O/c settings...τωρα εχω την x48-t2r (την ιδια προφανως με αυτη που καηκε), αλλα δεν εχω δει καθολου το diag led...το καλυπτει η gpu μου :x

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Χθες μου είπε ένας φίλος μου ότι μετά που άλλαξε κουτί και μετέφερε το σύστημά του σε αυτό, ο υπολογιστής δεν έβγαζε εικόνα, Τα κάναμε όλα, clear cmos, άλλο cpu άλλα όλα, τίποτα, βάλαμε το σύστημά του σε άλλη mobo και δούλεψαν όλα κανονικά. Κάηκε η mobo ή είναι τίποτα άλλο?

Γιατί αν κάηκε ο τύπος :suicide:...

Βάσεις στο κουτί βάλατε ή βιδώσατε την μητρική πάνω στο κουτί ; Γιατί αν το κάνατε αυτο προφανώς την ψήσατε ( βραχυκύκλωμα all the way).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.