Jump to content



Πρωτος υπολογιστης! Ποιος ηταν;


Suedehead

Recommended Posts

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από soki

Ενας amiga δεν θυμαμαι μοντελο, πηγαινα και επαιζα στην νονα μου street fighter και κατι αλλα σε δισκετες δεκαετια 90, αλλα δεν ειχα τρελλα με τους υπολογιστες τοτε, gameboy το ξεσκιζα, nintendo generation here. ;) Μετα το 97 πηρα τον πρωτο μου PC εναν intel 166 mmx, με μια shuttle μητρικη δουλευει απο το 99 στα 250 mhz σε εναν φιλο μου, το πρωτο μου overclock επισης. ;)

Nintendo Generation is still alive :p

κι εγώ το ~91 πρέπει να πήρα το game boy, το ~93 το famicom (nes), και με τα pcιά άρχισα να ασχολούμαι το 95.

Ήθελα κι εγώ ένα με κασέτα, αλλά ποτέ δεν μου πήραν :p

Το πρώτο περιοδικό πληροφορικής το πήρα το Σεπτέμβριο 95 (τα πρώτα 2, CGO και RAM), με το εξώφυλλο Win95.

Ένα χρόνο αργότερα, ξέροντας ακριβώς τι θέλω, πήρα τον pentium 100MHz, 16MB ram, 3d 2000 και SB 32 PnP με τα ατελείωτα 1.2GB. Το τραγικό είναι ότι θυμάμαι και το μοντέλο της mobo (bioteq 8500 tvx).

550 χιλιάρικα, μαζί με οθόνη - printer.

Για την ιστορία:

Κάπου στο 98-99 είχα αρχίσει να ψάχνω τα εναλλακτικά λειτουργικά, και είχα βάλει το BeOS :rofl:

Link to comment
Share on other sites

hitachi 386 στα 16MHz και 640ΚΒ RAM, και δίσκο κάπου στα 15ΜΒ

έκανα και ανβάθμιση βάζοντας δισκέτα 3.5" αργότερα

πρώτο περιοδικό πρέπει να ήταν το computer για όλους, τεύχος κάπου στο 93 αν δεν κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

PC 386 DX 16MHz με turbo στα 33! Ram 2Mbyte, σκληρός 80Mbyte drive 5 1/4. Μαζί με εκτυπωτή ακίδων Panasonic. Συνολικά 380.000 δρχ τότε (Οκτώβριος 1992) με οθόνη έγχρωμη γνωστής εταιρίας που υπάρχει ακόμη και σήμερα η οποία βεβαία 6 μήνες αργότερα χάλασε από διαφορά τάσης στο δίκτυο της ΔΕΗ και πήρα μια 14'' Samtron την οποία κράτησα μέχρι το Ιανουάριο του 2002! Πρώτο περιοδικό με Η/Υ που διάβασα ήταν του User τεύχος 31 Δεκεμβρίου 92. Αξέχαστες εποχές

Link to comment
Share on other sites

Αυτός: http://www.thelab.gr/member.php?s=&action=getinfo&userid=400 :p:P:P

Πέρα απο την πλάκα. Πρώτη μου επαφή με την τεχνολογία ήταν με ένα Nintendo Game Boy του αδερφού μου όπως και ένα Sega Master System II (έπαιρνε κασσέτες... :p )

Πρώτο μου PC ένας 486 όταν ήμουν 7 ετών. Παραπέρα δεν πρόλαβα να μάθω... :p

Ε ρε κάποια μέρα θα δίνουν κάποιοι κάτι εκατομμύρια για τα τότε "πανάρχαια" PC που έχουμε τώρα... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [Σήμερα, στις 15:06]

User? Ε ρε τι μου θυμισες τωρα.Ημουν νεος και γερασα!

Ατελειωτες κοντρες με το PIXEL που του εκλεβαν τα αρθρα... :D :D :D

Texas Instruments Ti- 99-4A δουλευε με cartridge και τοτε εκανε 8000δρχ το ενα cartridge... Ακομα και με τα σημερινα λεφτα... 25ευρω ΔΕΝ θα τα εδινα για το original... Ειχα παρει μονο ενα σκακι αν θυμαμαι καλα... Μετα εγραφα απο περιοδικα που δημοσιευαν καμμια 1000ρια γραμμες προγραμματα σε basic για να παιξω κανα αλλο παιχνιδακι.

Μπορει να κοροιδευα τους φιλους μου με spectrum που φορτωνε 40 λεπτα η κασσετα τους αλλα τουλαχιστον αυτοι ειχαν κατι παραπανω απο ενα σκακι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos

Ο πρώτος δικός μου υπολογιστής ήταν ένας pentium@100 Mhz με 8 Mb Ram και Cirrus Logic VGA με 1 Mb RAM. H καρδιά μου όμως ανοίκει στην Amiga 500 και στο WorkBench της

ακόμη και τότε το φτηνό είχες πάρει παλιοτσίπη, σου ριχνα με 2πλή ram τόσο main όσο και gpu :rofl: :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ο Η/Υ είναι όπως το αμάξι. Δεν μαθαίνεις σε Porsche, αλλά σε yugo. Όταν μάθεις. τότε πας σε αυτό που σε εκφράζει καλύτερα. Χαλαρα συνετά και χωρίς πολλές σπατάλες;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos

Βασικα ο Η/Υ είναι όπως το αμάξι. Δεν μαθαίνεις σε Porsche, αλλά σε yugo. Όταν μάθεις. τότε πας σε αυτό που σε εκφράζει καλύτερα. Χαλαρα συνετά και χωρίς πολλές σπατάλες;)

αυτό είναι πολύ σωστό ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

80486 66 Μhz, 12 MB RAM , ο οποίος βρίσκεται στο σαλόνι και τρέχει Windows 95. Και λειτουργεί αρκετά καλά μάλιστα... 12 χρόνια ζωής περίπου... (δεν ήταν δικος μου απο την αρχή)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Amstrad 6128 Green Monitor.

1rst game ever tested....IKARI WARRIORS.

1rst time που παραλίγω να τον σπάσω ήταν με BRUCE LEE...

ΜΑΜΗΜΕΝΕ ΧΟΝΤΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!

Το αυτο και για μενα αλλα με εγχρωμη οθονη:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δεν μπορώ να τον ονομάσω υπολογιστή ήταν μία παιχνιδομηχανή περισσότερο πιστεύω, κατασκευή της Cannon νομίζω λεγόταν Ζ40 και ένα κασετόφωνο της Phillips για να φορτώνεις τα παιχνίδια και διάφορα προγράμματα αν μπορούσες να βρεις τότε στην Ελλάδα εν έτη 1984. Με οθόνη TV και 2 συνδέσεις για floppies αν μπορούσες να βρεις τότε στην Ελλάδα εν έτη 1984. Η τιμή του τότε 96.000 δρχ, το κασετόφωνο 12.000 δρχ, προγράμματα από 1.500 έως 3.000 δρχ. Ζει εν λειτουργία ακόμη.

Το πρώτο PC μου ήρθε απο ένα φίλο το 1987 ήταν συναρμολόγηση του Πλαισίου με επεξεργαστή τον V20 αναβαθμισμένος σε V30, με όλα τα καλούδια εκείνης τις εποχής οθόνη πράσινη, floppy, hard floppy, hd, modem. Τιμή 180.000 δρχ. Επιζεί και αυτός εν λειτουργία, και οι δυο μουσειακά εκθέματα πάντως.

Ευχαριστώ για τις ευχάριστες αναμνήσεις του θέματος.

:fun: stefanos

:fun:

Link to comment
Share on other sites

europc22zk4.th.jpg

schneider1cu2.th.jpg

Year of Manufacture:

1988

Application:

This computer was applied in 1988 at the Bernoulli conference in Berlin.

Description

CPU:

Intel 8088, 9,54 MHz

Memory:

512 KB RAM / 16 KB ROM

Monitor:

14 '' colour monitor

Operating system:

MS DOS 3.3, XT-compatible

Programming language:

GW Basic

Feature:

Disk drive is under the keyboard. 20MB fixed disk is attachable.

Αυτό ήταν ή πρώτη μου επαφή με την τεχνολογία γύρω στα 8-9 άν θυμάμαι καλα και έπαιζα Titus the fox :flex:

Edit: @@ color monitor ειχε... όλα πορτοκαλί ήταν :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.