Jump to content



21/12/2012 (Dooms DAY) - Ερχεται το ΤΕΛΟΣ του Κόσμου ?


Dagalidis

Recommended Posts

sorry χωρίς παρεξήγηση αλλα σοβαρά τώρα πιστεύω πως η ανακοίνωση πως σε 5 χρονια θα περάσουμε σε 11nm επεξεργαστές είναι πολύ πιο εποικοδομητική από την συγκεκριμένη είδηση...

γιατί θυμάμαι χαρακτηριστικά κάθε φορα που σε ένα τσούρμο τυπάκια από οποιον κοινωνικό-επαγγελματικό χορό και να φανταστείς όταν τρώγανε σκάλωμα με κάποια ημερομηνία πάντα βρίσκανε κάτι αντίστοιχο για να το κάνουν σημαντικό...

σε κάποιες περιπτώσεις για λόγους συμφερόντων σε άλλους για λόγους παλιμπαιδισμού.

αν θυμάστε καλά με το 2000 που και καλά θα κατέρρεαν χρηματιστήρια λόγο των pc, τρύπες του όζοντος, ποσοστά διοξειδίου του άνθρακα και αλλα...

που ειδικά στα τελευταία έχει αποδειχθεί πως τελικά είναι ένας κύκλος θέλεις δεν θέλεις θα τον λουστείς.

εγώ με αυτό κλείνω την συμμετοχη μου σε αυτό το topic γιατί πιστεύω πως όλες αυτές οι ανακοινώσεις είναι υποτίμηση της νοημοσύνης.

φυσικά αυτά είναι δικη μου άποψη και δεν την κρεμάω σε κανέναν, οποιος θέλει την ασπάζεται όπως δεν θέλει δεν την ασπάζεται, ελευθερια λόγου έχουμε

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply
Φαντάζομαι διάβασες μόνο ότι σε βολεύει γιατί ακόμα δεν απαντάς εμπεριστατωμένα στο κείμενο που έγραψα πιο πάνω.

Εσύ λες: Είναι υπόθεση και δεν την δέχομαι ως αληθινή μέχρις ώτου αποδειχτεί αλήθεια.

Εγώ λέω: Είναι υπόθεση αλλά κάποια επιχειρήματα ακούγονται ρεαλιστικά. Συνεχίζοντας, θέτω ως απορία αν υπάρχει στο λαμπη κάποιος ειδικός επι του θέματος να μας διαφωτίσει έστω για τα "βασικά" από αυτά που αναφέρονται στο δεύτερο video καθώς και που/αν διαψεύδονται σε κάποιο βαθμό τα όσα ισχυρίζονται.

Έχεις δίκιο από την μεριά σου αλλά προσωπικά δεν βλέπω να δίνεις απαντήσεις με βάση τη δική μου μεριά. Δεν θέλω να απαντήσεις σαν ειδικός εάν δεν είσαι αλλά ίσως κατάλαβες κάτι άλλο απο τα video, το οποίο είναι αντίθετο σε κάποιο σημείο παραπάνω, που εμένα μπορεί να διέφυγε.

Εάν δεν καταλαβαίνεις ότι κοιτάνε το ίδιο πράγμα από δύο διαφορετικές οπτικές, τότε λυπάμαι αλλά η συζήτηση αυτή δεν οδηγεί πουθενά και είναι χάσιμο χρόνου.

Βρε παιδί μου, δε λέω ότι δεν ακούγονται ρεαλιστικά. Απλώς δεν είναι επιχειρήματα, είναι ακόμα υποθέσεις.

Και όχι, δεν είμαι ειδικός, και δεν έχω κάτι να σου απαντήσω.

Ο καθένας πιστεύει ό,τι θέλει και φυσικά εγώ δεν προσπαθώ να αλλάξω τα πιστεύω κανενός.

Είναι όμως προσωπική μου επιλογή το να μην δέχομαι ότι θα συμβεί κάτι τόσο σοβαρό, χωρίς να υπάρχουν στοιχεία, αποδείξεις κ.λπ.

Πιστεύω ότι δεν έχει νόημα να υπάρχουν όλα αυτά τα τρομοκρατικά-καταστροφικά βίντεο από δω κι από κει.

Στην τελική, για να το θέσω και κάπως διαφορετικά, ακόμα κι αν γίνει κάτι τέτοιο, κόντρα στη φύση δεν παίζει να πάμε, οπότε ας χαλαρώσουμε κι ας το απολαύσουμε.

Εγώ θα έχω την ψηφιακή μου έτοιμη πάντως, πάω στοίχημα ότι θα βγάλω απίθανες φωτός, αν γίνει κάτι τέτοιο εκείνη τη μέρα :p

Link to comment
Share on other sites

ειναι κουραστικο ομως , καθε 15 χρονια μας πρηζουν με τις βλακειες τους. θα περασει το 12 , θα μας λενε για το κομητη που ερχεται το 35, μετα με αφορμη το πετρελαιο η δευτερα παρουσια το 50 , μετα δε ξερω γω τι.

Link to comment
Share on other sites

ειναι κουραστικο ομως , καθε 15 χρονια μας πρηζουν με τις βλακειες τους. θα περασει το 12 , θα μας λενε για το κομητη που ερχεται το 35, μετα με αφορμη το πετρελαιο η δευτερα παρουσια το 50 , μετα δε ξερω γω τι.

γίνετε να κάνουμε copy paste καμια εβδομηνταριά φορες αυτό το topic ώστε να το ξανασυζητήσουμε από την επομενη χιλιετία? :D

Link to comment
Share on other sites

...αυτές οι ανακοινώσεις είναι υποτίμηση της νοημοσύνης...

100% agreek. Αυτά είναι για να πανικοβάλλεται η νοικοκυρούλα που θα τρέξει να σηκώσει όλα τα μακαρόνια από τα ράφια (γιατί αυτό θα την σώσει όταν θα συγκρουστούν οι πλανήτες) και να τσιμπάνε οι ημιμαθείς που θα μεταφέρουν την είδηση σαν το σπασμένο τηλέφωνο.

Ντύνεις τον τρελό επιστήμονα με κυριλέ κοστουμάκι, τον βάζεις μέσα σε ένα "ντοκυμαντέρ", χρησιμοποιεί ένα σωρό υποθέσεις για να καταλήξει σε ένα λογικό συμπέρασμα και ξαφνικά γίνεται "η άποψη του επιστημονικού κόσμου".

2038.png

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα τελευταίο... (offtopic) πάντως έχετε παρατηρήσει την φόρμουλα που έχουν βρει για όλες τις εικασίες πάντως τύπου?

"""ας υποθέσουμε πως αυτό το (x) είναι έτσι, τότε θα γίνει (g) από το οποιο θα ακουλουθήσει το (d) και επίσης το (x) σύμφωνα με το (g) μας αποδεικνύει πως είναι (P)"""

δηλαδή με λίγα λόγια κάνουν μια υπόθεση και μετά από 5' σου την ξαναπασαρουν σαν δεδομένο πλέον...

...είναι έξυπνο.

Υ.Γ. σε εκτεταμένο βαθμό αυτό το φαινόμενο υπάρχει στο zeitgeist

Link to comment
Share on other sites

2012 ε; Καλό ακούγεται!

Είναι σχετικά κοντινό για να μας φοβίσει, και σχετικά μακρινό για να προλάβουν στο διάστημα αυτό να βγάλουν 10 ταινίες, 100 ντοκιμαντέρ, 10000 βιβλία.:tomato:

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα τελευταίο... (offtopic) πάντως έχετε παρατηρήσει την φόρμουλα που έχουν βρει για όλες τις εικασίες πάντως τύπου?

"""ας υποθέσουμε πως αυτό το (x) είναι έτσι, τότε θα γίνει (g) από το οποιο θα ακουλουθήσει το (d) και επίσης το (x) σύμφωνα με το (g) μας αποδεικνύει πως είναι (P)"""

δηλαδή με λίγα λόγια κάνουν μια υπόθεση και μετά από 5' σου την ξαναπασαρουν σαν δεδομένο πλέον...

...είναι έξυπνο.

Υ.Γ. σε εκτεταμένο βαθμό αυτό το φαινόμενο υπάρχει στο zeitgeist

χρησιμοποειται πολυ η μεθοδος που λες ,κυριως σαν τεχνικη προπαγανδας.Στο Zeitgeist δεν πολυπαρατηρησα,αλλα σε οποιοδηποτε κειμενο προπαγανδας δεις,η μεθοδος αυτη εχει την τιμητικη της.

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποειται πολυ η μεθοδος που λες ,κυριως σαν τεχνικη προπαγανδας.Στο Zeitgeist δεν πολυπαρατηρησα,αλλα σε οποιοδηποτε κειμενο προπαγανδας δεις,η μεθοδος αυτη εχει την τιμητικη της.

έέέέέέέέέέέτσι....:rubik:

Link to comment
Share on other sites

Ο κοσμος θα καταστραφει οταν βγει το Duke Nukem Forever.

hehehe....

αν επιτρέπεται γιατί δεν βάζουμε ένα στοιχιματάκι στο thelab? δλδ...από την μια αυτοί που πιστεύουν το τέλος θα έρθει και από την άλλη αυτοι που πιστεύουν ότι θα υπάρξει και 2013!! οι χαμένοι μπύρες και πίτσες!! βέβαια στην περίπτωση που χάσουν αυτοί που ποντάρουν στην μη καταστροφή θα είναι και οι τυχεροί γιατί γλυτώνουν το κέρασμα :p λοίπον τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.