Jump to content



Νέα Υδρόψυξή από το 0!


Cleitos

Recommended Posts

Χαιρετώ το forum και καλώς σας βρήκα! Νέος στην παρέα σας και ζητώ τα φώτα σας περί υδρόψυξης :bigsmile:. Λοιπόν ας μπω κατευθείαν στο ψητό: Η υδρόψυξη θα ψύχει τον Q9650 και το ΝΒ της Rampage Extreme. Στο μέλλον κάποιον i71156/1366 :hehe:, οπότε το σύστημά που θα φτιάξω, θα ήθελα να το κρατήσω για αρκετό καιρό. Απότι βλέπω στην ελληνική αγόρα, δεν κινούνται πολλά πολλά (θυμάμαι στο πλαίσιο κάποτε είχε πράμα, τώρα τίποτα), οπότε λέω να στραφώ προς το εξωτερικό, και συγκεκριμένα εδω. Λοιπόν από τα κομμάτια που έχει το overclockers, επέλεξα τα ακόλουθα, μετά από ώρες διαβάσματος διαφόρων reviews, για την απόδοσή τους κτλ.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

CPU Block

Pump

Radiator

Reservoir

και τα συναφή λάστιχα, σφιχτήρες, fittings 1/2 κλπ. Τι λέτε; Θα αντέξει η αντλία το NB-CPU σε μόνη λούπα;

Το όλο σύστημα θα στεγαστεί σε ένα Stacker 831 Evo(είμαι της παλιάς σχολής :hehe:), και εδώ έχω τον μεγαλύτερο ενδοιασμό μου. Το ψυγείο δεν βλέπω να χωράει μέσα στο κουτί, διότι είναι αρκετά χοντρό. Οπότε τι γίνεται; Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο πιο λεπτό ίσως, που να φτάνει σε απόδοση το ThermoChill; (δεν είναι τυχαία ο King of colling, εκτός και αν έχω μείνει πίσω :blink:). Αυτό που σκεφτόμουν είναι να κάνω μια κατασκευή από plexy glass/ αλουμίνιο, για να στεγάσω το ψυγείο, και να το τοποθετήσω κάτω από το κουτί.

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω με πια σειρά πρέπει να τα συνδέσω, ουτώς ώστε να έχω την καλύτερη ροή νερού.

Αυτά :bigsmile:. Οποιεσδήποτε γνώμες/συμβουλές/διαφωνίες δεκτές.

Είμαι ολίγον newbie στα νερά :nerd:, τώρα μαθαίνω.

Ευχαριστώ προκαταβολκά.

Link to comment
Share on other sites

Τα κομμάτια που διάλεξες είναι όντως πολύ καλά. Έχω ακριβώς τα ίδια εκτός απο το reservoir. Η αντλία άνετα αντέχει cpu-nb. Τώρα για το κουτί μήπως να κοίταγες το cosmos s που το χωράει άνετα. Μπορείς βέβαια να πάρεις 2πλο ψυγείο για να σε χωρέσει άνετα στο υπάρχων κουτί σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας παιδιά.

@mech5107: Προς το παρών η 280 είναι οκ από temps με το o/c που έχει φάει, αλλά στο μέλλον ίσως, γιατί όχι. :p Όταν λες αποστάτες στα ποδαράκια τι ακριβώς εννοείς; Τα ροδάκια τα έχω καταργήσει από την αρχή οπότε οκ. Επίσης στον πάτο, φαντάζομαι εννοείς να καταργηθεί η σίτα που έχει στον πάτο, και να "φαγωθεί" το γύρω γύρω για να χωρέσει ε; Χμμ.. καλή ιδέα, θα πάρω διαστάσεις και θα δω αν χωρέσει εκεί.

@alexkhr: Για κουτί δύσκολο να αλλάξω τώρα, no money no honey :p (και με τις επερχόμενες hemlock/GF100 ταπί θα μείνουμε :hehe:). Πέραν του χρηματικού όμως το Stacker μου μ'αρέσει περισσότερο από τα Cosmos, γιαυτό είπα της παλιάς σχολής... Το 2πλο ψυγείο θα "σηκώσει" CPU-NB;

Link to comment
Share on other sites

Απο εκεί αγόρασα το cpu block και δεν πλήρωσα τελωνείο.

Ε

@alexkhr: Για κουτί δύσκολο να αλλάξω τώρα, no money no honey :p (και με τις επερχόμενες hemlock/GF100 ταπί θα μείνουμε :hehe:). Πέραν του χρηματικού όμως το Stacker μου μ'αρέσει περισσότερο από τα Cosmos, γιαυτό είπα της παλιάς σχολής... Το 2πλο ψυγείο θα "σηκώσει" CPU-NB;

Απο θερμοκρασίες εννοείς? Πιστεύω πως ναι. Αν για κάποιο λόγο δεν έχεις τις θερμοκρασίες που θές προσθέτεις ακόμα ένα μονο ψυγείο και το καλύπτεις.

Link to comment
Share on other sites

Το performance-pcs.com είναι Αμερική...Αν τα πάρω όλα από κει, δεν νομίζω να γλιτώσω το τελωνείο, παρόλα αυτά θα το έχω υπόψιν, γιατί η ίδια αντλιά την έχει $65=44ε ενώ το overclockers πάει £73=79.90ε αν δεν κάνω λάθος...Μισή τιμή..

@alexkhr: ναι για τις θερμοκρασίες έλεγα.. αλλά αφού έχουν βάλει και 4πλο μέσα :D όπως λέει mech5107, ε πιστευώ πως θα μπει.

Παίδες, κάτι ακομά: Τι υγρό να χρησιμοποιήσω; Έχω ακούσει για WFI, απεσταγμένο, καθαρό οινόπνευμα... Τι προτείνετε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Για υγρό με ένα feser που έχουν οι περισσότεροι εδώ θα είσαι μια χαρά.

Για μαγαζί θα σου έλεγα να κοιτάξεις και εδώ. Εστω να του αφιερώσεις λίγα λεπτά να τσεκάρεις τιμές αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα ψάξω να βρω Feser ή κάτι παρόμοιο (και από το eshop εξαφανίστηκαν όλα τα υγρά, τι στο καλό; έπιασαν τα κρύα, έπιασαν τα pc και οι o/cers μάλλον :hehe:).

@carrion: θα το τσεκάρω thanks!

Ποιά σειρά ακολουθείτε εσείς στην σύνδεση;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω τώρα αντλία -> 240ψυγείο -> CPU -> NB -> 120ψυγείο ->VGA -> res.

Με το σκεπτικό όμως να γίνει σε λίγο καιρό (με την έλευση των νέων καρτών):

αντλία -> 240ψυγείο -> CPU -> NB -> 120ψυγείο -> 2xVGA -> 120ψυγείο -> res

Feser υγρό έχει στο multirama του πειραιά.

Απο εκεί αγόρασα το cpu block και δεν πλήρωσα τελωνείο.

alexkhr Αν δεν πήρες και κάτι άλλο μαζί με το block τότε λογικό που δεν πλήρωσες. Αν ο φίλος μας εδώ όμως πάρει όλο το πακέτο από Αμέρικα τότε το ποσό θα ανέβει αρκετά. Πάνω από 150ευρά σε electronics κατά 90% στο σταματάνε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε μένα θα πρέπει να πάει κάπως έτσι: αντλία->ψυγείο->CPU->NB->res. right;

Ναι είδα στα Multirama το feser, αλλά λέει κατόπιν παραγγελίας... Δηλαδή μέχρι να'ρθει... Anyway κάτι θα κάνω και μ'αυτό.

@Lazy Dog: θα τσεκάρω και εκεί thanks..

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το forum και καλώς σας βρήκα! Νέος στην παρέα σας και ζητώ τα φώτα σας περί υδρόψυξης :bigsmile:. Λοιπόν ας μπω κατευθείαν στο ψητό: Η υδρόψυξη θα ψύχει τον Q9650 και το ΝΒ της Rampage Extreme. Στο μέλλον κάποιον i71156/1366 :hehe:, οπότε το σύστημά που θα φτιάξω, θα ήθελα να το κρατήσω για αρκετό καιρό. Απότι βλέπω στην ελληνική αγόρα, δεν κινούνται πολλά πολλά (θυμάμαι στο πλαίσιο κάποτε είχε πράμα, τώρα τίποτα), οπότε λέω να στραφώ προς το εξωτερικό, και συγκεκριμένα εδω. Λοιπόν από τα κομμάτια που έχει το overclockers, επέλεξα τα ακόλουθα, μετά από ώρες διαβάσματος διαφόρων reviews, για την απόδοσή τους κτλ.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

CPU Block

Pump

Radiator

Reservoir

και τα συναφή λάστιχα, σφιχτήρες, fittings 1/2 κλπ. Τι λέτε; Θα αντέξει η αντλία το NB-CPU σε μόνη λούπα;

Το όλο σύστημα θα στεγαστεί σε ένα Stacker 831 Evo(είμαι της παλιάς σχολής :hehe:), και εδώ έχω τον μεγαλύτερο ενδοιασμό μου. Το ψυγείο δεν βλέπω να χωράει μέσα στο κουτί, διότι είναι αρκετά χοντρό. Οπότε τι γίνεται; Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο πιο λεπτό ίσως, που να φτάνει σε απόδοση το ThermoChill; (δεν είναι τυχαία ο King of colling, εκτός και αν έχω μείνει πίσω :blink:). Αυτό που σκεφτόμουν είναι να κάνω μια κατασκευή από plexy glass/ αλουμίνιο, για να στεγάσω το ψυγείο, και να το τοποθετήσω κάτω από το κουτί.

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω με πια σειρά πρέπει να τα συνδέσω, ουτώς ώστε να έχω την καλύτερη ροή νερού.

Αυτά :bigsmile:. Οποιεσδήποτε γνώμες/συμβουλές/διαφωνίες δεκτές.

Είμαι ολίγον newbie στα νερά :nerd:, τώρα μαθαίνω.

Ευχαριστώ προκαταβολκά.

ε οχι και δεν υπαρχουν parts στο Eλλαντα...

στα ιδια κυβικα με το 831 το κουτακι αυτο δεν σου κανει?

stacker833panel.jpg

με ενα σετ ποδιες για να χωρεσει απο κατω το ψυγειο

e.jpg

αντλια μια pmp 450

pmp-450_p0.jpg

ενα 240αρι τανκακι

tnk-240_p0.jpg

αν και στο stacker εγω θα προτεινα καλυτερα ενα 2x5,25 bay tank της XSPC

ddcdualbayrestwobig.jpg

για waterblock πας απο heatkiller cu & lt μεχρι koolance 350 & Alphacool Yellowstone αλλα και EK supreme

14015.jpg

13515.jpg

cpu-350at_p0.jpg

8270_0__12350_1.jpg

sidewindercomputers_2072_24870447

σωληνες και υγρο Feser

FT-0062-3-small.jpg

F1-0009-b.jpg

πανω σε ενα Feser 360

X102-8.jpg

με ρακορακια ειτε απο Koolance ειτε απο Feser

nzl-v13-19kg_p0.jpg

FI-38-1.jpg

ολα τους φυσικα αμεσα διαθεσιμα ...

Link to comment
Share on other sites

@Κοπρίτης: Λέω και γω δεν θα απαντήσει, τόση ώρα λέω για το το Stacker :hehe:... Έχω δει τα projects που έχεις κάνει και έχω μείνει.. τι να πω είσαι καλλιτέχνης με όλη τη σημασία της λέξεως man :T: συγχαρητήρια!

Επί του θέματος τώρα: Ξέρω εκεί στα multirama extreme ότι παίζει πράμα, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να έρθω λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων εδώ πάνω. Γιαυτό και είπα να στραφώ προς εξωτερικό μεριά. Πάντως άναψες φωτιά με το pre-modded 831 να το ξες :p. Βλέπω και άμεσα διαθέσιμο, κατάλαβα πάλι ταπί θα μείνω :hehe:. Τα block που προτείνεις είναι καλύτερα απο το GTZ; Μπορεί να πω βλακεία αλλά ως άσχετος που είμαι δικαιολογούμαι :p, η αντλία που λες, δεν είναι πιο αδύναμή σε σχέση με την Swiftech; θα παίζει άνετα με CPU-NB πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Το heatkiller από πολλούς θεωρείται το καλύτερο αυτήν την στιγμή..

Όσο για τις αντλίες.. όλες Laing D5 είναι.. πέρα από το tag δεν νομίζω να έχουν άλλες διαφορές. Αν κάνω λάθος διορθώστε με...

Link to comment
Share on other sites

@Κοπρίτης: Λέω και γω δεν θα απαντήσει, τόση ώρα λέω για το το Stacker :hehe:... Έχω δει τα projects που έχεις κάνει και έχω μείνει.. τι να πω είσαι καλλιτέχνης με όλη τη σημασία της λέξεως man :T: συγχαρητήρια!

να σαι καλα φιλε μου

σ'ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια

Επί του θέματος τώρα: Ξέρω εκεί στα multirama extreme ότι παίζει πράμα, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να έρθω λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων εδώ πάνω. Γιαυτό και είπα να στραφώ προς εξωτερικό μεριά. Πάντως άναψες φωτιά με το pre-modded 831 να το ξες :p. Βλέπω και άμεσα διαθέσιμο, κατάλαβα πάλι ταπί θα μείνω :hehe:. Τα block που προτείνεις είναι καλύτερα απο το GTZ; Μπορεί να πω βλακεία αλλά ως άσχετος που είμαι δικαιολογούμαι :p, η αντλία που λες, δεν είναι πιο αδύναμή σε σχέση με την Swiftech; θα παίζει άνετα με CPU-NB πάνω;

τα τεσσερα πρωτα που σου προτεινα ειναι κορυφη

με τη σειρα αυτη κιολας συμφωνα με καποια reviews

Το heatkiller από πολλούς θεωρείται το καλύτερο αυτήν την στιγμή..

Όσο για τις αντλίες.. όλες Laing D5 είναι.. πέρα από το tag δεν νομίζω να έχουν άλλες διαφορές. Αν κάνω λάθος διορθώστε με...

ολες D5 ειναι

απλα αλλος τη μετραει στα 1200l/h με μανομετρικο 3.1m

και αλλος στα 900l/h με 4m

την προηγουμενη εβδομαδα βεβαια

εσκασε και αυτη εδω η βελτιωμενη εκδοση της D5 ως PMP 450S

με 1050l/h & 4.9m

(μιλαμε παντα για 12v)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.