Jump to content



Official Battlefield - Bad Company 2 Thread.


Nephiλiμ

Recommended Posts

Τα fps εννοείς; Αν ναι, ειδικά αν δεις και στο βίντεο στην αρχή πέφτουν στα 10, όπως και το GPU usage. Μετά φτιάχνει κάπως αλλά δεν είναι stable... ανεβοκατεβαίνει.

To GPU usage είναι επειδή κάνω και monitor με το afterburner και φαίνεται που πέφτει, υπάρχει τρόπος να φτιαχτεί αυτό(μόνο στο recording);

Link to comment
Share on other sites

Το latency εννοώ, ανεβένει όταν καταγράφεις;

gpu usage πέφτει γιατί κάτι κόβει την κάρτα, στην περίπτωση του fraps φτέει το ίδιο το fraps και η cpu σου και σπανιότερα ο σκληρός (οι σύγχρονοι hdd ακόμα και οι "green" δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα εκτός και αν τους απασχολεί και κάτι αλλό)

Link to comment
Share on other sites

Να ρίξω και εγώ μια ιδέα;

Είχα το ίδιο πρόβλημα και μόνο κάνοντας τα εξής κατάφερα να το λύσω...

1) Το Fraps γράφει σε διαφορετικό σκληρό από ότι το game...

2) Κατεβάζεις το Core Affinity Resident, (είναι ένα πρόγραμμα που αποθηκεύει μια για πάντα τα affinity settings που κάνεις και δεν χρειάζεται να τα ξαναβάλεις την επόμενη φορά που θα ανοίξεις το πρόγραμμα...)

το ανοίγεις (δεξί click > option > start with windows) και μετά ανοίγεις το game και το fraps,

κάνεις alt & tab και πας πάλι στο affinity (διπλό click αυτή τη φορά και πατάς set affinity)

και ορίζεις ποιοι cores θες να παίζουν το game και ποιους να χρησιμοποιεί το fraps!

3) Βάζεις το Fraps να γράφει με 30fps

Μετά από αυτό, εγώ γράφω 1080p maxed out και είμαι λες και δεν έχω πατήσει record...

Για παράδειγμα εγώ με i7 έχω βάλει, cores 012345 για το game και 67 για το fraps.

Έγινε επεξεργασία από NOP$TRIM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι δεν καταλαβαίνεις διαφορά εννοείς ότι παίζεις με 30fps σταθερά;

Ps σε εξωτερικό usb 2.0 hdd δεν νομίζω να καταφέρεις να γράψεις 1080p αν το βάλεις με 1/2 ίσως αλλά γενικά οι εξωτερικοί (usb2.0) έχουν χειρότερες επιδόσεις. Αν έχεις κάναν esata κάτι θα κάνεις.

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι δεν καταλαβαίνεις διαφορά εννοείς ότι παίζεις με 30fps σταθερά;

Ps σε εξωτερικό usb 2.0 hdd δεν νομίζω να καταφέρεις να γράψεις 1080p αν το βάλεις με 1/2 ίσως αλλά γενικά οι εξωτερικοί (usb2.0) έχουν χειρότερες επιδόσεις. Αν έχεις κάναν esata κάτι θα κάνεις.

Το fraps από 150fps πχ πάει στα 30 την ώρα της εγγραφής, αλλά δεν έχει σχέση με τα κανονικά, λογικά διότι δεν βλέπω διαφορά στο gameplay με πριν που ήταν 150...

Μάλλον απλά σου δείχνει ότι το video γράφεται στα 30fps εκείνη την ώρα...

Προσωπικά εγώ δεν γράφω σε εξωτερικό αλλά σε διαφορετικό εσωτερικό...

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και ένα video που έχει γίνει record με fraps.

Βασικά όλα στο channel μου με fraps είναι...

Αυτό είναι το medal of honor οπότε υποθέτω είναι το πιο κοντινό σε απαιτήσεις στο bfbc2...

PS: Δεν είμαι εγώ αυτός που μιλάει :p

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=LHPZQo5qc44]YouTube - Medal of Honor 2010 Beta Epic Axe killstreak![/ame]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και δύο ερωτησούλες:

Έπαιζα κανονικά conquest το είχα άφησει για κάννα μήνα και τώρα μπαίνω, παίζω για πέριπου 20 λεπτά και μετά το παιχνίδι κάνει freeze και πρέπει να κάνω reset το pc για να συνέλθει...καμμια ιδέα κανείς???Τελευτία αλλάγη που έκανα ήταν οι drivers tης ΑΤΙ (11.4 early preview).

Πως μπορώ να συνδεθώ σε ελληνικό server ????(Αν τελικά ξεπεράσω το πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και δύο ερωτησούλες:

Έπαιζα κανονικά conquest το είχα άφησει για κάννα μήνα και τώρα μπαίνω, παίζω για πέριπου 20 λεπτά και μετά το παιχνίδι κάνει freeze και πρέπει να κάνω reset το pc για να συνέλθει...καμμια ιδέα κανείς???Τελευτία αλλάγη που έκανα ήταν οι drivers tης ΑΤΙ (11.4 early preview).

Πως μπορώ να συνδεθώ σε ελληνικό server ????(Αν τελικά ξεπεράσω το πρόβλημα)

Αν έχεις crossfire σύστημα δοκίμασε να βάλεις τους τελευταίους 8.841 και όχι τους 8.840.6 που είχαν ακόμα το 99%bug.

Μπορεί επίσης να έχουν πιάσει σκόνη οι ψύκτρες του επεξεργαστή σου ή των καρτων γραφικών σου και να ανεβάζουν θερμοκρασία και να κολλάει το σύστημα. Από θερμοκρασίες είσαι ok;

Έγινε επεξεργασία από KostasNK
Link to comment
Share on other sites

Το fraps από 150fps πχ πάει στα 30 την ώρα της εγγραφής, αλλά δεν έχει σχέση με τα κανονικά, λογικά διότι δεν βλέπω διαφορά στο gameplay με πριν που ήταν 150...

Μάλλον απλά σου δείχνει ότι το video γράφεται στα 30fps εκείνη την ώρα...

Προσωπικά εγώ δεν γράφω σε εξωτερικό αλλά σε διαφορετικό εσωτερικό...

Όχι, με 30 παίζεις ενώ γράφεις, το νούμερο στην γωνία δεν λέει ψέματα, το ότι γίνετε κόκκινο σημαίνει ότι γράφει.

Το frap εχει 2 modes

-το 1ο συνχρόνιζει τα καρέ του παιχνιδιού με αυτά του βίντεο που του είπες να τραβήξει

-το 2ο που και καλα αφήνει τα καρέ ελεύθερα ΑΛΛΑ στη πραγματικότητα μπορείς να δεις μόνο πολλαπλάσια των καρέ που έβαλες να τραβάει το βίντεο.

Τώρα για διαφορά στο gameplay τι να σου πω, εγώ καταλαβαίνω όχι μόνο την διαφορά λόγο της πτώσης στα καρέ αλλά και τα +ms.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και δύο ερωτησούλες:

Έπαιζα κανονικά conquest το είχα άφησει για κάννα μήνα και τώρα μπαίνω, παίζω για πέριπου 20 λεπτά και μετά το παιχνίδι κάνει freeze και πρέπει να κάνω reset το pc για να συνέλθει...καμμια ιδέα κανείς???Τελευτία αλλάγη που έκανα ήταν οι drivers tης ΑΤΙ (11.4 early preview).

Πως μπορώ να συνδεθώ σε ελληνικό server ????(Αν τελικά ξεπεράσω το πρόβλημα)

Δες τον οδηγό που μόλις έφτιαξα και ελπίζω να σε βοηθήσει!

http://www.thelab.gr/gaming/battlefield-bad-company-2-system-freez-sound-94162.html#post1063014537

Όχι, με 30 παίζεις ενώ γράφεις, το νούμερο στην γωνία δεν λέει ψέματα, το ότι γίνετε κόκκινο σημαίνει ότι γράφει.

Το frap εχει 2 modes

-το 1ο συνχρόνιζει τα καρέ του παιχνιδιού με αυτά του βίντεο που του είπες να τραβήξει

-το 2ο που και καλα αφήνει τα καρέ ελεύθερα ΑΛΛΑ στη πραγματικότητα μπορείς να δεις μόνο πολλαπλάσια των καρέ που έβαλες να τραβάει το βίντεο.

Τώρα για διαφορά στο gameplay τι να σου πω, εγώ καταλαβαίνω όχι μόνο την διαφορά λόγο της πτώσης στα καρέ αλλά και τα +ms.

Δοκίμασες αυτό που σου πρότεινα με το affinity;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ προσπάθησα και με το affinity αλλά δεν είδα διαφορά...

Οπότε χρειάζεται άλλος σκληρός. Εάν κάνω partition αυτόν που έχω, μπορεί να γίνει δουλειά;

edit: Δοκίμασα και σε άλλο partition, αλλά τίποτα.

Έγινε επεξεργασία από Zenor
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες αυτό που σου πρότεινα με το affinity;

το έχω δοκιμάσει χειροκίνητα χωρίς διαφορά, εσύ πιθανόν να είδες διαφορά γιατί χρησιμοποιείς και τους ht cores όπου αν πέσει μια εφαρμογή σε realcore+htcore(του ίδιου core) έχει σαφώς χειρότερες επιδόσεις από 2 realcores. Έχω πάνω από 95% cpu όταν χρησιμοποιώ το fraps και σε αντίθεση με εσένα εγώ παίζω πολλές φορές και με 60 fps όταν γράφω με αυτό (όχι πάντα κάπου 50-50 με τα 30fps ανάλογα το game ή σε τι server μπαίνω). Όταν έχω 60fps (με καταγραφή 30) τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα, ενώ όταν ζορίσουν και πέσει στα 30 αρχίζουν και εμφανίζονται τα παρατράγουδα.

+ πλέον σπάνια το χρησιμοποιώ, το Playclaw με βολεύει περισσότερο κατά την καταγραφή. Αffinity μέσα από το ίδιο το πρόγραμμα + καλύτερα fps και ελεύθερα κατά την καταγραφή όπου υπάρχουν πραγματικά πολλές φορές δεν καταλαβαίνεις διαφορά και με χρησιμότερα overlays από το απλοϊκό fps του fraps. Και fraps μόνο όταν δεν θέλει το plawclaw σε κάνα περίεργο game να κάνει capture σωστά (κανένα δεν είναι τέλειο).

Πάντως εγώ προσπάθησα και με το affinity αλλά δεν είδα διαφορά...

Οπότε χρειάζεται άλλος σκληρός. Εάν κάνω partition αυτόν που έχω, μπορεί να γίνει δουλειά;

edit: Δοκίμασα και σε άλλο partition, αλλά τίποτα.

Μακάρι να βοηθήσει ο 2ος hdd αλλιώς σημαίνει ότι ο amd δεν την παλεύει (καθόλου περίεργο).

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να βοηθήσει ο 2ος hdd αλλιώς σημαίνει ότι ο amd δεν την παλεύει (καθόλου περίεργο).

Μάλλον, διότι απ'ότι φαίνεται σε άλλα παιχνίδια που είναι λιγότερο cpu demanding πάει καλύτερα το recording.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις crossfire σύστημα δοκίμασε να βάλεις τους τελευταίους 8.841 και όχι τους 8.840.6 που είχαν ακόμα το 99%bug.

Μπορεί επίσης να έχουν πιάσει σκόνη οι ψύκτρες του επεξεργαστή σου ή των καρτων γραφικών σου και να ανεβάζουν θερμοκρασία και να κολλάει το σύστημα. Από θερμοκρασίες είσαι ok;

Ούτε λόγος για θερμοκρασίες και λοιπά , crossfire (ακόμα) δεν έχω :whistling η 6870 το πολύ να φτάσει 70 βαθμούς και ο επεξεργαστής(phenom ii 965 black) δοκιμασμένος για αρκετές ώρες σε stress test φτάνει το πολύ 50-52.

Το πρόβλημα μάλλον προέρχεται μάλλον από το MSI Afterburner και το voip , τα απενεργοποιήσα και τα δύο και έπαιξα εχθές για αρκετή ώρα και δε μου κόλλησε... ίδωμεν...

Δε μου είπε κανείς όμως σε ποιον server παίζετε? :triniti:

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά σε όλους .Να διακόψω ? Αγαπητοί συνφορουμίτες , γιατί τα όπλα μετά την εκπυρσοκρότηση αργουν να χτυπήσουν το στόχο , η φλόγα από τη σφαίρα καθυστερεί? Γιατί ? Δεν μπορώ να πετύχω άνθρωπο. Είναι χαρακτηριστικό του παιχνιδιού ? Μόνο αυτό με χαλάει. Η ανακρίβεια στα όπλα και η δυσκολία θανάτου αντιπάλου . Γνωρίζει κανείς τίποτα?Υπάρχει καθυστέρηση χρόνου, σαν να το βλέπω σε φάσεις, όχι λόγω αδυναμίας συστήματος .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
προσθήκη χαρακτηριστικών
Link to comment
Share on other sites

Μαθε στοχο παιζε παντα με χαμηλο ping και μπολικα fps και σταματα να γκρινιαζεις αγιες μερες που ειναι :p το μονο προβλημα που εχει το game ειναι το knife που ενιοτε δεν πιανει και μενεις ξεκραστος και το hit reg οταν ο αλλος ειναι σε κινηση [ame=http://www.youtube.com/watch?v=QmJHRsojelE]YouTube - BC2 R9 hitbox test[/ame]

Βγαινει το αιμα κανονικα αλλα δεν το μετραει ο server γιατι το εφφε ειναι client side :S Οι σφαιρες "ταξιδευουν" λιγο και αυτο μαρεσει, προσθετει ρεαλισμο. Οχι ομως οταν τις ανταλαζεις εξεπαφης και ψοφας ταυτοχρονα με τον απεναντι σου :S

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.