Jump to content



Official Battlefield - Bad Company 2 Thread.


Nephiλiμ

Recommended Posts

παιδιά να παίζετε εσείς το παιχνίδι, όχι το ανάποδο. Μου θυμίζει την αυτοκαταστροφική μου περίοδο του wow.

Το παιροω ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΩ οχι επειδη ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΩ. Απλα μια προταση ρε παιδια αντι για καφεδες οταν θελουμε ξενυχτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι 32άρηδες servers δεν παίζονται από το lag, από 20 και κάτω το παιχνίδι αρχίζει και παίζει πιο σωστά...

Όχι μόνο αυτό αλλά είναι και οι μόνοι στους οποίους τρώω ctd. Μόλις τώρα μάλιστα απλά κόλλησε το παιχνίδι και έπρεπε να το σκοτώσω από task manager...:fist:

Link to comment
Share on other sites

μόλις έφαγα το πρώτο μου dc στο desktop

Και πολυ αργησες!!:magic:

Καλα σημερα το lag δεν παιζοταν σε server με 32 ατομα.

Btw βγηκα γιατι παιχτηκε κατι που ουτε εγω ξερω πως εγινε!Ειχα σκοτωσει 5-7 ατομα και 3-4 με 40mm γρεναδα και 1 μαχαιρι.Ε στο τελος του αγωνα μου βγαλε οτι ειχα κανει μονο ενα kill με το μαχαιρι .

Τωρα τι ειναι αυτο??Ελεος!!!!:fist:

To μυαλο μου ευτυχως δε το χασα ακομη και θυμαμαι καλα ποσους σκοτωσα.Αλλα δε μπορω ακομη να το διανοηθω!

Link to comment
Share on other sites

ρητορική ερώτηση... έχει κρατήσει κανεις installed το MW2?

Εγώ ναι και εξακολουθώ να παίζω κανονικά όποτε βαριέμαι (βασικά τώρα πλέον παιζει μόνο ο αδερφός μου , εγώ αράζω BFBC2)

Εξακολουθώ να είμαι κάθετα αντίθετος στο όλο κράξιμο του MW2.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το παιχνίδι είναι ακόμα beta2... και ειδικά όσοι έχουν και μεγάλο latency, θα έχουν περισσότερα προβλήματα, γιατί όσο καλογραμμένη είναι η μηχανή γραφικών του παιχνιδιού, τόσο κακογραμμένος είναι ο κώδικας του client-server... Έχει φανεί ότι δεν είναι μόνο πρόβλημα κακογραμμένου κώδικα, αλλά και λάθος σχεδιασμού του πρωτοκόλλου... δεν το λέω σα να είναι κάτι απλό, απεναντίας στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι αρκετά δύσκολο και φτιάξεις τον βέλτιστο αλγόριθμο, λόγο του ότι δεν υπάρχουν μόνο τα δεδομένα των σχετικών θέσεων, αλλά και τα δεδομένα του πλήρως καταστρέψιμου σκηνικού... αποτέλεσμα είναι να έχουν μοιράσει με τέτοιο τρόπο τις δουλειές που κάνει ο client και ο server που για όσους έχουν ping πάνω από 80-100, το παιχνίδι έχει πολύ μεγάλα προβλήματα, όπως να μην σκάνε οι χειροβομβίδες, να βρίσκεται σκοτωμένος χωρίς να έχει καταλάβει τι έγινε, να σκοτώνει κάποιον και αμέσως ενώ βλέπει τον απέναντι χάμω, να πεθαίνει ο ίδιος και άλλα πολλά τραγελαφικά...

Απ' ότι διάβασα η dice έδωσε μια απίστευτα αστεία δικαιολογία για όλα αυτά, πολύ ασαφή και χωρίς κανένα νόημα... το μόνο που φοβάμαι είναι πως αν δεν ξαναγράψουν εξ αρχής το client/server κομμάτι, θα έχουμε πολύ μεγάλο πρόβλημα... αν και το είχα πει εξ' αρχής ότι δεν πρέπει να παρασυρόμαστε απ' το ότι η ΕΑ έβγαλε παιχνιδάρα (μιας και παίζει μπάλα μόνη της λόγο της πατάτας MW2), αρχίζει να φαίνεται ένα λάθος το οποίο το έχει επαναλάβει πολλές φορές στο παρελθόν και δεν λέει να μάθει από αυτό... Τις επιτυχημένες συνταγές δεν τις αλλάζουν και ούτε πειραματίζονται με αυτές... ενώ στο BF2 είχαμε 64άρηδες servers που έπαιζαν πολύ καλά, τώρα με 24άρη δεν μπορείς να παίξεις... λάθος μεγάλο, πολύ μεγάλο... τι να πω, είναι σχεδόν εξοργιστικό...

Για να μην πω και ένα σωρό άλλα bugs που είναι εξίσου σημαντικά... ακόμα και το gui από το κεντρικό menu, πολλές φορές το νιώθεις ότι δεν ανταποκρίνεται, αλλά είναι αλλού...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aπορίες με τα στατιστικά:

- Στα global leaderboards αυτός ο Bu Rogers είναι αληθινός; Είναι δυνατόν να έχει 16.115/269, δηλαδή έχει σκοτώσει 16k άτομα και έχει πεθάνει μόλις 300 φορές;

- Το ELO (skill level) πως υπολογίζεται και γιατί η στήλη Skill Level είναι σε όλους 0;

- Το veteran status που έχουν μερικοί τους βοηθάει σε κάτι ή απλά δείχνουν πόσα παιχνίδια της σειράς έχουν;

- Ποιος είναι ο πιο αποδοτικός τρόπος να παίρνω squad score;

- Κάθε πότε ανανεώνονται, γιατί είμαι πχ level 12 ενώ στα leaderboards εμφανίζομαι ως 11.

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

Aπορίες με τα στατιστικά:

- Στα global leaderboards αυτός ο Bu Rogers είναι αληθινός; Είναι δυνατόν να έχει 16.115/269, δηλαδή έχει σκοτώσει 16k άτομα και έχει πεθάνει μόλις 300 φορές;

Όχι ρε, μέγιστος κλέφτης... κοίτα και τον χρόνο που έχει παίξει, είναι απλά αδύνατον να σκοτώνεις έναν κάθε 10"...

Τι να λέμε τώρα... Η λύση της ΕΑ για τα προβλήματα με το punkbuster ήταν να κλείσει το pb από τους servers... Έχετε καταλάβει ότι παίζεται σε server χωρίς pb...? Τα λαμόγια θερίζουν και με την βούλα της ΕΑ... απλά έλεος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο ειναι συμπλρωμα διατροφης απο Αμερικη μου το συνηστησε ενα φιλαρακι στο gym αλλα πριν το παρω το εψαξα λιγο. Μεχρι στιγμης (1 χρονο+ χρησης - σποραδικης) δεν εχω παρατηρησει κατι περιεργο παρα μονο οτι αμα το παιρνεις συχνα δεν εχει το ιδιο Punch με το αρχικο.

narta, άσχετα αν έβαλα smiley στο τέλος του ποστ παραπάνω, το πράσινο τσάι είναι όντως ένα φυσικό έντονο διεγερτικό (της καρδιακής λειτουργίας), σαν το ginger κτλ. Ρώτησε το φίλο σου από το gym να σου πει σχετικά, αν και έπρεπε να στο έχει πει εξ αρχής...

Γενικά πάντως είναι καλό να μην καταναλώνονται διεγερτικά ειδικά με FPS gaming, γιατί το σώμα λειτουργεί ήδη μη-φυσιολογικά. Το θέμα έχει αναλυθεί στο παρελθόν και με ιατρικές μελέτες, εν ολίγοις επειδή στα γρήγορα FPS παιχνίδια ο εγκέφαλος προσπαθεί να ταυτιστεί με τον ελεγχόμενο παίχτη, δίνει κανονικά τα ηλεκτρικά σήματα για τις κινήσεις του (πχ. τρέξιμο, άλμα, όταν δέχεται damage κτλ), χωρίς όμως το σώμα να τις εκτελεί/νιώθει στην πραγματικότητα (αφού όλες γίνονται ακίνητος σε μια καρέκλα με mouse+keyboard), έτσι το σώμα λειτουργεί ήδη σε μια Α υπερένταση που σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί να καταλήξει σε νευρικά σοκ, επιληψίες κτλ. Για αυτό πολλές φορές μπορεί να ιδρώνεις όταν παίζεις για ώρες, άσχετα αν δεν κουνιέσαι καθόλου.

Οπότε, ενώ βρίσκεσαι σε μία τέτοια κατάσταση, να πίνεις και redbulls κτλ... δεν νομίζω ότι είναι καλή επιλογή. Όταν πας για γυμναστική ναι, εκεί θέλεις υψηλούς παλμούς για να κινείται το αίμα στους μυς γρήγορα, άλλα στο pc-gaming θέλεις τα νεύρα όσο δυνατόν πιο γίνεται χαλαρά. Άλλωστε όπως είπα, η αδρεναλίνη ανεβαίνει μόνη της.

Φιλικά πάντα ;)

Έγινε επεξεργασία από Athanasios2104
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μπήκα για bfbc2 και σέρνεται :wall: και ψηλό ping και χαμηλα fps (συνδέονται;δεν υπάρχει λόγος για χαμηλά fps μια χαρά έπαιζε νωρίτερα κα τόσες μερες)

Παρατηρεί κανείς το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

μπήκα για bfbc2 και σέρνεται :wall: και ψηλό ping και χαμηλα fps (συνδέονται;δεν υπάρχει λόγος για χαμηλά fps μια χαρά έπαιζε νωρίτερα κα τόσες μερες)

Παρατηρεί κανείς το ίδιο?

δεν είναι τα fps χαμηλά αλλα σου κάνει chop ο server... εμενα με το δικό μου μηχάνημα σε κάποιες φάσεις όταν είναι full η ο serves η η γραμμή σέρνεται, το παιχνίδι πηγαίνει λες και έχω Pentium 1 με Voodoo κάρτα γραφικών. αν και το παιχνίδι σε γενικές γραμμές είναι πολύ ελαφρύ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

narta, άσχετα αν έβαλα smiley στο τέλος του ποστ παραπάνω, το πράσινο τσάι είναι όντως ένα φυσικό έντονο διεγερτικό (της καρδιακής λειτουργίας), σαν το ginger κτλ. Ρώτησε το φίλο σου από το gym να σου πει σχετικά, αν και έπρεπε να στο έχει πει εξ αρχής...

Γενικά πάντως είναι καλό να μην καταναλώνονται διεγερτικά ειδικά με FPS gaming, γιατί το σώμα λειτουργεί ήδη μη-φυσιολογικά. Το θέμα έχει αναλυθεί στο παρελθόν και με ιατρικές μελέτες, εν ολίγοις επειδή στα γρήγορα FPS παιχνίδια ο εγκέφαλος προσπαθεί να ταυτιστεί με τον ελεγχόμενο παίχτη, δίνει κανονικά τα ηλεκτρικά σήματα για τις κινήσεις του (πχ. τρέξιμο, άλμα, όταν δέχεται damage κτλ), χωρίς όμως το σώμα να τις εκτελεί/νιώθει στην πραγματικότητα (αφού όλες γίνονται ακίνητος σε μια καρέκλα με mouse+keyboard), έτσι το σώμα λειτουργεί ήδη σε μια Α υπερένταση που σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί να καταλήξει σε νευρικά σοκ, επιληψίες κτλ. Για αυτό πολλές φορές μπορεί να ιδρώνεις όταν παίζεις για ώρες, άσχετα αν δεν κουνιέσαι καθόλου.

Οπότε, ενώ βρίσκεσαι σε μία τέτοια κατάσταση, να πίνεις και redbulls κτλ... δεν νομίζω ότι είναι καλή επιλογή. Όταν πας για γυμναστική ναι, εκεί θέλεις υψηλούς παλμούς για να κινείται το αίμα στους μυς γρήγορα, άλλα στο pc-gaming θέλεις τα νεύρα όσο δυνατόν πιο γίνεται χαλαρά. Άλλωστε όπως είπα, η αδρεναλίνη ανεβαίνει μόνη της.

Φιλικά πάντα ;)

Χαίρομαι που βλέπω και κάποιον άλλο φίλο του τσαγιού. Πραγματικά δεν υπάρχει καλύτερο ρόφημα , υπάρχει ανάλογο τσάι για το τι θες και συγκεκριμένα το πράσινο είναι και πάρα πολύ υγιεινό. Παραγγέλνω συχνά από το tsai.gr και πίνω καθημερινά αντί για καφέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τα fps χαμηλά αλλα σου κάνει chop ο server... εμενα με το δικό μου μηχάνημα σε κάποιες φάσεις όταν είναι full η ο serves η η γραμμή σέρνεται, το παιχνίδι πηγαίνει λες και έχω Pentium 1 με Voodoo κάρτα γραφικών. αν και το παιχνίδι σε γενικές γραμμές είναι πολύ ελαφρύ

Και νομιζα οτι ειχα εγω μονο αυτο το προβλημα.Ειναι πολυ σπαστικο ομως,φενεται σαν να κολαει το pc...

@filthy_dwarf

Και εγω πινω αρκετα(κανει καλο στις φωνητικες χορδες και βοηθαει σε κατι ασχολιες μου τον τελευταιο καιρο).Εχω μια σακουλα και βραζω καθε μερα με μελι και λιγο λεμονι ειναι ζουπερ!!! :jump:

Link to comment
Share on other sites

Εγω για την δικια μου περιπτωση υποψιαζομαι throttling παντως γιατι απο θερμοκρασιες ο quad δεν τα παει πολυ καλα, 70-75 σε load με ελαχιστο ρευμα και "απαλο" overclock, μου ηρθε μια xigmatek black night χθες το πρωι και λογικα αμα εχω χρονο θα την βαλω τεταρτη, καλη και η scythe infinity αλλα τοσο καιρο αυτο το mounting system μου εσπαζε τα παπακια, μην μιλησουμε για το μεγεθος

Μιλαμε η κατασταση ειναι τραγικη με ολα low παιζω για να την παλεψει στους server με 32 παικτες, ακομα και ετσι παντως, και με μια ιδεα AA (δεν τα συμπαθω τα jaggies με τπτ, και cs 1.6 να φορτωσω παλι ΑΑ θα βαλω ) τα γραφικα ειναι καλυτερα απο αυτα του bf2 πχ που ειναι 5 χρονων παιχνιδι, και στην τελικη σε ενα multiplayer το να εχεις smooth framerate και να σφαζεις κοσμο σε ενδιαφερει, οχι αν τα γραφικα θυμιζουν crysis ή οχι, αυτα τα κοιταζουν οι ασχετοι.

Μηπως ξερει κανεις αν ειναι το throttling και θεμα λειτουργικου ? για παραδειγμα στο resident evil 5 benchmark αμα τρεξω το "fixed" timedemo (αυτο που ζοριζει την cpu τερμα, οχι το "variable" ) σε xp DX9 βγαζω 63fps average ενω με τoν dual εβγαζα 42-43, ε στα 7 με τον ιδιο επεξεργαστη και directx πανω απο 43fps δεν βγαζει :S

Οσο για το netcode νταξει τι να πουμε, το τελευταιο βραδυ που επαιξα ακομα και με φουλ κοσμο ητανε αρκετα μαχιμο σε συγκριση με κατι αλλες φορες που γινοντουσαν τα γνωστα ευτραπελα του στυλ " τρεχω μεσα σε ενα σπιτι, σταματαω επιτηδες για να βαρεσω και ξαφνικα με τηλεμεταφερει 4 βηματα πισω :S " το κλασσικο ομως του να αδειαζεις γεμιστηρες εξεπαφης με καποιον εχθρο και να ψοφατε ταυτοχρονα ΔΕΝ λεει να σταματησει, εδω στο 2142 συνεβαινε ακομα και με το knife :hehe:

Μακαρι να το πατσωσουνε συντομα, καποιοι φαινεται δεν φανηκαν τοσο ψυχραιμοι οσο εμεις :p -> http://hardforum.com/showpost.php?p=1035449620&postcount=1326

εδιτ : Για τα cod και συγκεκριμενα το mw2 μην ανοιξω το στομα μου, ας μιλησω με αριθμους καλυτερα, ~ 60 ωρες κατεβασμα με την isdn για να παιχτουν και τα 2 singleplayer demo του πρωτου, αγορα απο πλαισιο day one, 2 τερματισμοι σε hardened και veteran και αργοτερα ατελειωτες ωρες καψιματος στον 222(κατα προτιμηση απο bnb γιατι αμα ητανε πολλοι παικτες ταυχρονα η isdn μπουκωνε ασχημα ) , cod2 δεν εχω παιξει ουτε 60 ωρες συνολο στην ζωη μου, τζαμπα τα 23 ευρω στο play.com για την goty, ακομα λιγοτερες ωρες στο cod4, mw2 ? ουτε να με πληρωνανε δεν θα το επαιζα :hehe:

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Και νομιζα οτι ειχα εγω μονο αυτο το προβλημα.Ειναι πολυ σπαστικο ομως,φενεται σαν να κολαει το pc...

@filthy_dwarf

Και εγω πινω αρκετα(κανει καλο στις φωνητικες χορδες και βοηθαει σε κατι ασχολιες μου τον τελευταιο καιρο).Εχω μια σακουλα και βραζω καθε μερα με μελι και λιγο λεμονι ειναι ζουπερ!!! :jump:

Αν κρίνω απο το αβαταρ καταλαβαίνω την ασχολία χαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.