Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

πριν 21 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Στην πίσω σελίδα αναφέρει τι πήρε.

Επίτηδες του το λέω. Ενώ είναι μέσα discord δεν απαντάει και για να τον βρω του κάνω hijack κανα ποστ/θεμα κλπ :p@UltraB

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις διαπίστωσα ότι μία παλιά μου παραγγελία από τον Απρίλιο για την οποία πήρα refund τον Ιούνιο εξακολουθεί να φαίνεται κολλημένη στο τελωνείο.

 


Electronic information,receive--07-Apr-2017 01:47 AM
Small package Center, receive--07-Apr-2017 03:47 AM
Parcel centre,sealing--07-Apr-2017 06:47 AM
Small package Center, left--07-Apr-2017 08:20 AM
Exchange Bureau, have been exported to open--08-Apr-2017 04:20 PM
Exchange Bureau, have been exported directly--09-Apr-2017 10:23 AM
Transit Center,left hand navigation--09-Apr-2017 03:57 PM
GREECE, Arrived --21-Apr-2017 03:57 PM
GREECE, the transfer of customs-- 21-Apr-2017 07:37 PM

 

http://www.sky56.cn/english/track/index

 

Καθαρά από περιέργεια, τι πιστεύετε ότι έχει συμβεί;

  • Haha 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

@GriGaS Ή γύρισε πίσω ή καταστράφηκε το πιο πιθανόν ως αζήτητο. Αν πχ το label καταστραφεί ο μόνος τρόπος να το παραλάβεις είναι να πας ο ίδιος με το tracking και την απόδειξη αγοράς.

 

Μου είχε τύχει πριν 4-5 χρόνια για μία οθόνη που είχα φέρει από αμερική. Το shipping label είχε καταστραφεί τελείως αλλά το ζήτημα το έτρεξε το μαγαζί κ όχι εγώ.  Απλά εγώ έστειλα ένα χαρτί ( ήθελαν και με γράμμα να το στείλω :p  ) που έδειχνε τα στοιχεία της παραγγελίας, τα δικά μου και το tracking.

 

Τώρα έτσι όπως έχουν γίνει τα ΕΛΤΑ τίποτα δεν είναι απίθανο!!! χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι πως πρόκειται για τη μοναδική μου παραγγελία από gearbest που χάθηκε. δεν ήταν κάτι φοβερό μία θήκη καλωδίων των 3 ευρώ για την οποία μάλιστα μου είχαν βάλει από μόνοι τους tracking number και υπάρχει στο λογαριασμό μου φωτογραφία με το πακέτο να γράφει τα στοιχεία μου και να έχει το tracking.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο... το κουμπί dispatch faster κάνει τίποτα ή για ψυχολογικούς λόγους είναι εκεί; Τρίτη βράδυ η παραγγελία, άντε φάγαμε και μίάμιση μέρα για τη διόρθωση της διεύθυνσης και ακόμα τίποτα...

 

από την εφαρμογή του gearbest δείχνει shipping arranged... κάτι είναι και αυτό.

 

 

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, GriGaS said:

Να ρωτήσω και κάτι άλλο... το κουμπί dispatch faster κάνει τίποτα ή για ψυχολογικούς λόγους είναι εκεί; Τρίτη βράδυ η παραγγελία, άντε φάγαμε και μίάμιση μέρα για τη διόρθωση της διεύθυνσης και ακόμα τίποτα...

Δεν ξέρω αν θα σε καθησυχάσει αυτό, αλλά έκανα 5 παραγγελίες από την Ευρωπαϊκή αποθήκη. Σύμφωνα με το gearbest οι τρεις είχαν σταλεί μέχρι εχτές, οι άλλες δύο ήταν ακόμα στο στάδιο του processing. Έλα όμως που η DHL μου έστειλε 4 SMS με 4 διαφορετικούς κωδικούς αποστολής ήδη από εχτές. :hehe:

Υποθέτω ότι κάπου πάσχουν σε θέματα οργάνωσης, διότι το mail για την τέταρτη παραγγελία μου το στείλανε σήμερα. Η πέμπτη παραγγελία που έγινε 28, ούτε εμένα την έχουν στείλει. Αλλά νομίζω δίνανε ένα περιθώριο 3 ημερών από την ημέρα παραγγελίας μέχρι την αποστολή αυτής.

 

Το dispatch faster και να είχε κάποια ουσία, φαντάζομαι ότι αν το πατάνε όλοι, θα την έχει χάσει εδώ και καιρό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Έλα όμως που η DHL μου έστειλε 4 SMS με 4 διαφορετικούς κωδικούς αποστολής ήδη από εχτές.

άσε και διαπίστωσα ότι δεν έχω βάλει +30 στο κινητό μου οπότε δεν πρόκειται να λάβω sms (βέβαια όταν έκανα διόρθωση του ΤΚ το έβαλα με +30 οπότε η ελπίδα πεθαίνει τελευταία)

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Ε φαντάζομαι ξέρουν σε ποια χώρα θα πρέπει να στείλουν το SMS. Το SMS το έλαβα στα Ελληνικά και από Ελληνικό νούμερο.

 

Πάντως στην DHL πρέπει να έχουν διαβάσει το manual του Ελληνικού δημοσίου για το πως να δουλεύουν τις αποστολές, με μέγιστη αποτελεσματικότητα και περιορισμό των περιττών διαδικασιών/βημάτων. Αφού έκανε ένα μικρό τουρ της Αγγλίας, πήγε Ουγγαρία και τώρα βρίσκεται Αυστρία. Όταν έρθει το δέμα θα το ρωτήσω πως του φάνηκε η Ευρώπη.

 

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GriGaS said:

άσε και διαπίστωσα ότι δεν έχω βάλει +30 στο κινητό μου οπότε δεν πρόκειται να λάβω sms (βέβαια όταν έκανα διόρθωση του ΤΚ το έβαλα με +30 οπότε η ελπίδα πεθαίνει τελευταία)

χαχααχαχαχα

 

Και σκεφτόμουν εγώ κατούρησα στο πηγάδι και δεν μου στέλνουν sms  :hehe::hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, shattered said:

ελαφρώς off topic
αλλά τι ισχύει με τα δέματα εντός ΕΕ (πχ γερμανία)
θα έχουν την τυπική καθυστέρηση λόγω γιορτών ή μιλάμε για μήνα+ όπως και από κίνα?

Την ίδια απορία έχω κι εγώ. Έχω αγοράσει μία action cam από ευρωπαϊκή αποθήκη του Gearbest αλλά έχει κολλήσει από τις 22 του μήνα στο ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)  -   ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ. Αυτό που αναρωτιέμαι : όλα τα δέματα έχουν την ίδια τύχη, είτε από Ευρώπη είτε από Κίνα; Απλά το θεωρώ λίγο τραγικό να αποφασίζεις να ελέγχεις όλα τα δέματα (για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω θέμα με αυτό) και να μην έχεις το προσωπικό και τις υποδομές να το υποστηρίξεις. Αν είμαστε ήδη στους 2+ μήνες για να χαρακτηριστεί ένα πακέτο τελωνειακώς ελεύθερο, με τις γιορτές και την αύξηση του φόρτου τι θα γίνει;

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, denexo said:

Την ίδια απορία έχω κι εγώ. Έχω αγοράσει μία action cam από ευρωπαϊκή αποθήκη του Gearbest αλλά έχει κολλήσει από τις 22 του μήνα στο ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)  -   ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ. Αυτό που αναρωτιέμαι : όλα τα δέματα έχουν την ίδια τύχη, είτε από Ευρώπη είτε από Κίνα; Απλά το θεωρώ λίγο τραγικό να αποφασίζεις να ελέγχεις όλα τα δέματα (για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω θέμα με αυτό) και να μην έχεις το προσωπικό και τις υποδομές να το υποστηρίξεις. Αν είμαστε ήδη στους 2+ μήνες για να χαρακτηριστεί ένα πακέτο τελωνειακώς ελεύθερο, με τις γιορτές και την αύξηση του φόρτου τι θα γίνει;

τα ελέγχουν και πάλι γιατί ίσως περιέχουν απαγορευμένα προϊόντα; τι να πω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα έλαβα τις δύο πρώτες παραγγελίες από την EU 17(Αγγλία) του Gearbest. Μία μέρα νωρίτερα από ότι έγραφε το αρχικό SMS της DHL. Η μία μάλιστα που περιείχε τον κινεζο-προβολέα, ήταν αρκετά ογκώδης και βαριά. Αν ελέγχανε αυτά από Ευρωπαϊκή Ένωση, αυτή η παραγγελία θα έπρεπε να είναι δεδομένα στα προς έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.