Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

On 21/8/2017 at 9:51 PM, nikosx99 said:

ακομα δεν εχει ερθει τιποτα...

Μπορεις να παραθέσεις τους κωδικούς αναζήτησης που σου έδωσαν;  

 

Ξεκίνα την επικοινωνία με το κατάστημα αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Μην πας κατευθείαν μέσω paypal μίλα μαζί τους για το θέμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα-Θεσσαλονίκη μέσω Πάτρας; Γίνεται!!!

  •  

Πιο σοκολάτα γάλακτος δεν γίνεται!

https://www.youtube.com/watch?v=xrHMClObYcs

:hehe::hehe::hehe:

tracking2.jpg

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/22/2017 at 11:23 PM, BasiliCeLew said:

Μπορεις να παραθέσεις τους κωδικούς αναζήτησης που σου έδωσαν;  

 

Ξεκίνα την επικοινωνία με το κατάστημα αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Μην πας κατευθείαν μέσω paypal μίλα μαζί τους για το θέμα σου.

refund πηρα btw δεμα απο ελλαδα απο τις 18 και ακομα δεν εχει ερθει τιποτα..περιεργο;

Link to comment
Share on other sites

On 8/22/2017 at 11:23 PM, BasiliCeLew said:

Μπορεις να παραθέσεις τους κωδικούς αναζήτησης που σου έδωσαν;  

 

Ξεκίνα την επικοινωνία με το κατάστημα αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Μην πας κατευθείαν μέσω paypal μίλα μαζί τους για το θέμα σου.

τελικα μου ηρθανε ολα σημερα μετα απο 1.5 μηνα .. λολ

Link to comment
Share on other sites

Tempered Glass των 2.5 ευρώ, παραγγέλθηκε από ebay 9/8 και έφτασε σήμερα. Είχε δηλωμένη αξία 5$. Ήρθε στην πολυκατοικία και ένα άλλο πακετάκι με δηλωμένη αξία 4$. Ίσως να την γλιτώνουν τα πολύ μικρά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα πολλά μικροαξίας πράγματα registered διαφόρου τύπου μπεκάκια, εξαρτήματα για εκκολαπτικές μηχανές, διάφορα μοτεράκια και λάμπες και δεν μπήκε κανένα τελωνείο.

Μιλάμε για περίπου 15 registered δέματα στο σύνολο. Όλα έγραφαν περίπου την τιμή αγοράς και πραγματικά τι είχαν μέσα.

 

Κάποια δέματα ήταν ιδιαίτερα μεγάλα χωρίς πάλι να υπάρχει πρόβλημα ευτυχώς. Όλα πάνω είχαν πράσινο αυτοκόλλητο του τελωνείου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 Ιουλιου ειχα παραγγειλει απο gearbest 2 παραγγελιες.Μια μεγαλη (10+ πραγματα-αξιας 90Ε) και μια μικρη (2-3 μλκτσες) Απο 1/8 ειναι Ελλαδα. Το μικρο πακετο ηρθε 15/8.Το μεγαλο (αυτο που με ενδιαφεριε κιολας) ακομα περιμενω.

Επισης απο Ebay ειχα παρει ενα καλωδιο στις 22 Ιουλιου και μου ρθε χθες.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω λίγο κάτι για όποιον ξέρει. Έχω στείλει ένα drive στην Ελλάδα και για κάποιο λόγο το δέμα αγνοείται. Στην Ελλάδα λένε δεν μπήκε στη χώρα και εδώ λένε πως έχει φύγει από Νορβηγία. Έχω tracking το οποίο στην Ελλάδα λέει πως δεν υπάρχει τέτοιο δέμα. Στο site των ΕΛΤΑ αυτό. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; που ψάχνω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Να ρωτήσω λίγο κάτι για όποιον ξέρει. Έχω στείλει ένα drive στην Ελλάδα και για κάποιο λόγο το δέμα αγνοείται. Στην Ελλάδα λένε δεν μπήκε στη χώρα και εδώ λένε πως έχει φύγει από Νορβηγία. Έχω tracking το οποίο στην Ελλάδα λέει πως δεν υπάρχει τέτοιο δέμα. Στο site των ΕΛΤΑ αυτό. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; που ψάχνω;

Πιθανόν να έχει φτάσει και να μην έχει scanαριστεί αν συνεχίζεται η ίδια κατάσταση στα ΕΛΤΑ.

 

Το ίδιο μου είχε συμβεί σε δέμα από Κίνα, μπορείς να το βρεις μερικές σελίδες πίσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 Αυγούστου υποτίθεται έχει μπει δέμα Ελλάδα που περιμένω και ακόμα ενημέρωση από ΕΛΤΑ ότι πάτησε αεροδρόμιο, δεν. Σημειωτέον ότι το σύστημα των ΕΛΤΑ είχε ενημερώσει για την αποστολή του αντικειμένου από την χώρα του πωλητή προς Ελλάδα, οπότε το tracking number ανιχνεύεται και από το σύστημα των ΕΛΤΑ. Γενικά τα ΕΛΤΑ τα έχουν ξεσκίσει. Βλέπω να σιγοψήνονται για πώληση.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ίσως πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια πάνε να κάνουν κάτι καλό και να αναδιοργανώσουν τα ΕΛΤΑ από το μηδέν. 
 

Το θέμα είναι ότι αυτά τα κάνουν ώστε να πουληθούν τα ΕΛΤΑ σε χαμηλή τιμή και να τα παραδώσουν έτοιμα στον καινούριο ιδιοκτήτη με το κόστος την αναδιοργάνωσης να το αναλάβει το Ελληνικό κράτος ή όντως γιατί θέλουν να τα σώσουν; (βλέπε Ελληνικά Ναυπηγεία Σκαραμαγκά κ πολλά παρόμοια παραδείγματα)

 

Θέλουν τα επόμενα χρόνια ο μεγαλύτερο αριθμός των τελωνειακών ελέγχων για να δέματα που προορίζονται για Ευρώπη από την Κίνα να γίνονται στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ.

Τώρα αν αυτό πραγματοποιηθεί από το Ελληνικό δημόσιο ή όχι θα φανεί σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Για να επιδιωχθεί να γίνονται οι τελωνειακοί έλεγχοι των περισσοτέρων προϊόντων που εισάγονται από Κίνα στην Ελλάδα, δεν θα πρέπει οι χρεώσεις να είναι πρώτα από όλα συμφέρουσες για αυτούς που εισάγουν; Όταν ότι παραγγέλλουμε οι εταιρίες κοιτάνε να το εισάγουν μέσω άλλης χώρας και μετά να το στείλουν εδώ ή (πιθανόν) κάτι δεν καταλαβαίνω καλά ή κάτι κάνουν αυτοί εδώ λάθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.