Jump to content



Batman: Arkham Asylum


tragikos

Recommended Posts

Arkham_Asylum.jpg

Official site

Gamespot

Gametrailers

Wikipedia

Video Review @ GT HD [9.0]

Demo: @Nvidia / @fileshack

Αν και δοκιμάζω παιχνίδια που έχουν βάση ταινίες, δεν μπορώ να πω ότι έχω εντυπωσιαστεί τρομερά από κάποιο. Επίσης, ομολογώ ότι μετά την ιστορία γύρω από το Kane & Lynch: Dead Men το όνομα και μόνο της Eidos με ενοχλεί κάπως, αλλά τουλάχιστον αυτή τη φορά, είναι "μόνο" publisher. Ο λόγος που κάνω το θέμα είναι γιατί φαίνεται πως πρόκειται για ένα πολλά υποσχόμενο παιχνίδι καθώς καιρό είχα να δω στο GT παιχνίδι με βαθμολογία 9/10 (έχει πάρει επίσης από GameDaily και Cheat Code Central 90 και 92 στα 100 αντίστοιχα).

Υπάρχει κανείς που το έχει δοκιμάσει να μας πει εντυπώσεις; :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δοκιμάσει γιατί γενικά δεν παίζω ποτέ demo.

Εντυπωσιάστηκα πάντως προχθές που έπεσα πάνω στο thread του παιχνιδιού στα forums του guru3d, όπου το 95% των σχολίων ήταν παραπάνω από θετικά.

Δε θυμάμαι να έχει γίνει κάτι αντίστοιχο για κάποιο παιχνίδι τελευταία.

Οι περισσότεροι έκαναν λόγο για πολύ καλά physx effects.

Ορίστε και ενα video με σύγκριση physx on vs physx off

Αναμένω την τελική έκδοση με μεγάλο ενδιαφέρον. Έγινε επεξεργασία από tamerlan
Link to comment
Share on other sites

το παιχνιδι το περιμενω σαν μουρλος.επαιξα το demo.αυτο που παρατηρησα αρχικα ειναι η διαφημιση nvidia που εχει πεσει και ψιλοξενερωσα να πω την αληθεια.λεει οτι για να βαλεις ΑΑ πρεπει να εχει nvidia 8000+.απλα ελεος.οσο αφορα τα physics για κανα 2-3 εφφε μιλαμε δεν νομιζω οτι αυτα κανουν καλο το game.γενικοτερα παντως το παιχνιδι φαινεται παρα πολυ καλο.οι κινησεις του παντως οταν δινει ξυλο ειναι κορυφαιες.και ενα last λεει για να βαλεις physics πρεπει να εχεις gtx260 Και 9800gtx,ποσο τραγικοι μπορει να ειναι

Link to comment
Share on other sites

Το demo κραταει 10 λεπτα το max, καλο ειναι του δωσετε μια ευκαιρια ολοι,ηδη το εχω κανει preorder στα 32 ευρω απτο play.com :) ακολουθει partial copy paste απο ποστ μου σε κονσολαδικο φορουμ :p

" Επαιξα το demo στο live χθες και μου αρεσε πολυ, παρα ητανε μικρο βεβαια και ο χειρισμος μου φανηκε πολυ απλο-ποιημενος, δεν χρειαζεσαι ιδαιτερα καλο συγχρονισμο ουτε για να κανεις block τις επιθεσεις ουτε για να βγαλεις καμια σουπερ ουαου σπεσιαλ κινηση, button masher του κερατα με ολιγον stealth.

Ελπιζω να παιζει κανα difficulty setting στο retail γιατι μονο ενα gameover ειχα και αυτο απο σποντα ( ηθελα να δοκιμασω αν γινεται να κανω Inverted takedown χωρις να με παρουν χαμπαρι οι αλλοι τριγυρω )

Παντως pερα απτο καπως ρηχο combat system υπαρχει το detective mode που το σωζει και φυσικα η πολυ συμπαθητικη ατμοσφαιρα, οριστε και καποια επιβεβαιωμενα facts απτο official forum

* There will be free-roaming after things are finished and there will also be no respawning of enemies after you've beaten them. After the game is finished, all power-ups and whatnot will not carry over to a new game (no New Game+).

* The game will be roughly 12 - 15 hours in length.

* There will be 240 Riddles left by The Riddler that are scattered around the island.

* The game will support 720p.

* The PS3 will require about 1.2GB of space to install B:AA.

* The 360 will require about 60KB of space to install B:AA.

* The Batarang included in the Collector's Edition is made of acrylonitrile butadiene styrene, a type of plastic. It is the same type of plastic that LEGOs are made out of.

* The PC versions will be enhanced for multi-core processors.

PS3 Features:

* Able to play as The Joker in eight Challenge Map which will be released as downloadable content on August 25th on the PlayStation Network. This DLC will be free.

* There will be a "Batman Arkham Asylum Batcave Outpost Apartment". Apparently, this will be only for PlayStation Home. It will contain items such as the Batsuit, Batmobile, and Batwing, along with various Bat-gadgets. This content on PlayStation Home will be free.

* The comic book "The Road to Arkham" will be given to PSP owners via download on the PlayStation Network. This comic will be free but will most likely NOT be able to be read by your PS3.

* The PlayStation 3 version of Batman: Arkham Asylum will use some elements of SIXAXIS Motion Control.

Downloadable Content

* It has been confirmed by Sefton Hill of Rocksteady that we will get downloadable content on 360 and on the PS3.

* The exclusive Challenge Maps from the GameStop / Play.co.uk preorder and the Collectors Edition will possibly be up for download 30 days after the release of the video game.

* There will also be downloadable content on the PC as confirmed by jaycw2309, Moderator from Eidos.

Αρχικα ελεγα να το παρω για 360 αλλα μετα σκεφτηκα πως μπορω καλλιστα να συνδεσω την HDTV και το χειριστηριο με το pc στο απεναντι δωματιο οποτε εκανα preorder την PC version, αληθινο HD, antialiasing οσο γουσταρω ( εστω και με πατεντα http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=302289 ) ageia Physx και native 360 controller support οπως μας εχει συνηθισει η eidos.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακή η άποψη του Κoroush Ghazi (Tweakguides) για το demo

A Demo for Batman: Arkham Asylum has been released. Based on the comic book version of Batman, this is the most visually impressive Unreal Engine 3-based game I've ever seen. I've prepared two HD enabled videos on YouTube showing all of the demo's gameplay at maximum possible settings, including maximum PhysX:

and
. Please note that I won't be preparing a tweak guide for this game.

http://www.tweakguides.com/newsarch.html Έγινε επεξεργασία από tamerlan
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει να βλέπω το physx σε πραγματική λειτουργία ...:baby: ειδικά το περιβάλλον που καταστρέφεται ειναι πολύ καλή ιδέα (ειδικά οταν αρχίσουν να πέφτουν οι σφάιρες..) ..δεν μπορώ να καταλάβω γιατι ο κόσμος δεν το γουστάρει.. εφέ δεν θέλουμε στο κατω - κάτω σε ενα game:hang3:

Link to comment
Share on other sites

ωραια ειναι αλλα ειναι κοροιδια οτι μονο με nvdia μπορεις να τα δεις.και τα havok physics πολυ καλα ειναι και τρεχουν παντου.

εβλεπα πχ το Red Faction: Guerrilla που καταστρεφετε ολο το περιβαλλον και λογικα δεν εχει nvidia physics

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό τελειώσα το δεμο εχτές.

Σε Q9650@stock, 4 giga, 280@stock σε 1900χ1080, όλα τέρμα 2χ ΑΑ, δεν έσπασε ουτε για πλάκα. Δεν μου φάνηκε τραγικά βαρύ, αλλά ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ καλά γραφικά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, το έπαιξα λίγο με όλα τέρμα στα 1920χ1200 χωρίς physics είχα 40-50fps! στο σύστημα της υπογραφής, με το που βάλω medium ή high physics τα fps πέφτουν 1-2 :giveup: τι διάλο τόσο hit στις επιδόσεις?

ωραια ειναι αλλα ειναι κοροιδια οτι μονο με nvdia μπορεις να τα δεις.και τα havok physics πολυ καλα ειναι και τρεχουν παντου.

Καλά μην είσαι σίγουρος και μεις nvidia εχουμε αλλά δεν τα βλέπουμε!!:hehe:

Έγινε επεξεργασία από Arxagelos
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, το έπαιξα λίγο με όλα τέρμα στα 1920χ1200 χωρίς physics είχα 40-50fps! στο σύστημα της υπογραφής, με το που βάλω medium ή high physics τα fps πέφτουν 1-2 :giveup: τι διάλο τόσο hit στις επιδόσεις?

Καλά μην είσαι σίγουρος και μεις nvidia εχουμε αλλά δεν τα βλέπουμε!!:hehe:

θελεις καλυτερη καρτα η καμια 2 sli μονο για physics.

αλλα βασικα 1-2 ειναι πολυ λιγα εγω πιανω καμια 20αρα με μια 4850 με medium physics

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει το παιχνίδι (15/7) και έχουν ανακοινωθεί ήδη δύο DLCs τα οποία μάλιστα θα είναι διαθέσιμα μέσα στον μήνα σε μεταξύ τους διάστημα μόλις μίας εβδομάδας.

Insane Night‘ will be the first DLC to arrive on Sept 17th followed a week later by ‘Prey in the Darkness‘ on Sept 24th

sos

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει να βλέπω το physx σε πραγματική λειτουργία ...:baby: ειδικά το περιβάλλον που καταστρέφεται ειναι πολύ καλή ιδέα (ειδικά οταν αρχίσουν να πέφτουν οι σφάιρες..) ..δεν μπορώ να καταλάβω γιατι ο κόσμος δεν το γουστάρει.. εφέ δεν θέλουμε στο κατω - κάτω σε ενα game:hang3:

Κοιτάω και ξανακοιτάω τα video με τα physics και λέω μέσα μου ότι κάπου τα έχω ξαναδεί κάτι τέτοια εφέ και μάλιστα χωρίς nvidia tax(btw nvidia έχω). http://www.youtube.com/watch?v=zeIEhlN3Jqw

Εκτός αυτού, είναι μήπως η πρώτη φορά που βλέπουμε εφέ ομίχλης και καπνού σε games;

Μου κάνει εντύπωση που έμπειροι gamers χάβουν την κάθε μαλακ.. που λανσάρεται από τους developers προκειμένου να δικαιολογηθούν αφύσικες απαιτήσεις και η ανάγκη για μια νέα κάρτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.