Jump to content



Ποια μαρκα Laptop προτιμάτε και γιατί;


speedman_26

Ποια μαρκα Laptop προτιμάτε και γιατί;  

116 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Dell για πάντα. Υποστήριξη που σε αφήνει πραγματικά άφωνο και εκπληκτική ποιότητα κατασκευής. Καλύτερη από Toshiba. :)

Υ.Γ.: Δεν είχε ανοίξει κι άλλος ένα παρόμοιο θρεντ πρόσφατα? :hm:

EDIT: Αυτό ήταν http://www.thelab.gr/showthread.php?t=66078

δεν πειραζει απο τοτε εχουν αλλαξει πολλα πραγματα στις εταιριες οποτε μια νεα δημοσκοπηση δεν κανει κακο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply
Πριν 1,5 μήνα έγινε το προηγούμενο thread. Τι άλλαξε;

επειδη δεν το ειδα πουθενα αυτο το θεμα εδω και 3 μηνες περιπου που μπαινω το θεωρησα πως δεν υπαρχει.

παντως sony vaio δεν βλεπω να ψηφιζει κανενας γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Dell-Alienware και Hp

Η Alienware βγάζει τέρατα με τέλεια ποιότητα,και η Hp είναι πιο mainstream εταιρία με καλές τιμές και ωραίο design.

Θα ψηφαγάριζα και Asus αλλά ένα Asus A9T απ'το 2006 που χω,σαν hardware δουλεύει καλύτερα και από καινούριο,αλλά από εμφάνιση ακόμα και στην ανακύκλωση να το πας θα στο πετάξουν στην μάπα.

Βέβαια είναι έτσι από δικό μου φταίξιμο αλλά όλα ξεκίνησαν από το καλοκαίρι 2007 που άρχισε και ξεβαφε λες και το έκανες μπάνιο σε νέφτι,και από εκεί και πέρα χάλασε το πληκτρολόγιο,μέχρι που το (ξ)έβαψα,και στο τέλος μετά από κάνα χρόνο έκανα μπάνιο την οθόνη.

Πέρα από αυτά θεωρώ και τα Turbo-X πολύ καλά και πολύ επιδοσιάρικα,και όσο το αν χαλάνε ή όχι,εγγύηση να χεις και στο φτιάχνουν σε 4 ώρες.Για Acer πάντως δεν το συζητώ,ίσως έχει φτιάξει το service αλλά βλέπεις Acer,πιάνεις από τιμή μέχρι εμφάνιση και αμέσως ιδιοκτησία τσιγγάνων σου έρχεται στο μυαλό.

Τα Sony είναι πολύ ποιοτικά αλλά είναι πιο πολύ για γραφείο.Fujitsu-Siemens το ίδιο.Για τα Apple μην σχολιάσω καλύτερα... Και όσο για τα LG,η LG να πάει να φτιάχνει φούρνους μικροκυμάτων που τα φτιάχνει καλά και να αφήσει τις TV τα κινητά και τα Laptop...

Link to comment
Share on other sites

Dell, Toshiba διότι ενάμισυ χρόνο στο service παίζει να μην έχω δει ούτε ένα με hardware πρόβλημα εκτός σκληρού δίσκου. LG διότι 2 που έχει τύχει να λύσω είχαν το πιο εύκολο λύσιμο που έχω συναντήσει και το 99% των βιδων τους είχαν πανομοιότυπες όλες τους τις διαστάσεις. Σαν να τα είχαν φτιάξει για αυτόν που δεν έχει καθόλου χρόνο για χάσιμο. Multirama επειδή έχουν 3 χρόνια εγγύηση, συνήθως είναι τίμια η τιμή τους και δεν είναι ιδιότροπα και γεμάτα customιές του στυλ να μη μπορείς ούτε ένα dvd drive να αλλάξεις όπως κάποια sony ή hp που σου σπάνε τα @@ γιατί μία δεν ταιριάζει η πρόσοψη, την άλλη το ένα την άλλη το άλλο. Περιλαμβάνουν drivers για xp out of the box (τουλάχιστον μέχρι πολύ πρόσφατα). Επίσης η προεγκατάστασή τους δεν περιλαμβάνει 20 κιλά crapware utilities, πράγμα το οποίο ισχύει και για τα dell αλλά δυστυχώς όχι για τα toshiba τα οποία έχουν αρκετό crapware και πολλές φορές σέρνονται μόνο από αυτό. Lenovo απλά τα συμπαθώ.

Και για αυτά που δεν επέλεξα. Acer και fujitsu κυριολεκτικά σκουπίδια! Πέφτουν σα μύγες και χαλάνε για κάθε λόγο και αιτία. Έχω δει τραγικά πράγματα πάνω στις πλακέτες τους. Του στυλ ένα καλωδιάκι με μία τσαπατσουλοκόλληση πάνω σε ένα άκυρο σημείο της πλακέτας το οποίο διασχίζει όλο το laptop και καταλήγει σε ένα άλλο άκυρο σημείο πάλι με κόλληση. Ξεχάσανε μάλλον κάποιο rail στις σαβουροπλακέτες τους και το κοτσάρανε μετά με τεχνική μπαρμπαμήτσου. Τα acer από crapware άστα να πάνε, με το φτυάρι τα βάζουν.

Vaio απλά πανάκριβα και δεν το δικαιολογούν τις περισσότερες φορές. Τρελή ποσότητα crapware, σέρνονται απίστευτα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το crapware δεν είναι θέμα. Είμαι σίγουρος ότι ένα τεράστιο ποσοστό των χρηστών του Thelab θα κάνει φορμάτ από την πρώτη μέρα κιόλας που θα πάρει το λάπτοπ στα χέρια του. ;)

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνησα με Fujitsu-Siemens(Amilo a1630) σκυλί με τα όλα του πότε δεν μου έβγαλε πρόβλημα ακόμα και τώρα μετά απο σχεδόν 4 χρόνια ζωή παίζει ανελέητα...ατελείωτα και δεν χαμπαριάζεται με τίποτα.Τώρα έχουμε Toshiba(U400-10o) σταθερή αξία και αυτό....

PS:Respect και στα DELL με +1(δυνατότητα παραμετροποίησης στα μέτρα του καθένα..:victory:

Link to comment
Share on other sites

dell φυσικα..σε λαπτοπ και οθονη παντα...εξτριμ ρμα επομενης μερας..

εχθες η 8800μ σλι στο χπς μας παρεδωσε πνευμα...σημερα ηδη φοραει 9800μ gt sli..:hehe:.και ολα καλα!

εξτριμ ρμα διχως καν να κουνηθεις απο το γραφειο σου..

και φυσικα μου αρεσει και το design της σε ολα

πλεον νομιζω απο την εμπειρια μου στις αγορες...το πιο βασικο ειναι το ρμα...ολα τα αλλα πανω κατω στα ιδια πλαισια κυμαινονται...και σε αυτο η ντελλ με καλυψε αψογα δυο φορες που την χρειαστηκα

Link to comment
Share on other sites

Στην μόνη μάρκα που πάει το μυαλό μου είναι στην lenovo... από laptop γνωστού μου, και από ψάξιμο, έφτασα στο συμπέρασμα ότι αξίζει να επενδύσει κάποιος.

Επίσης δίνει εγγύηση στα περισότερα laptop της 3 χρόνια, πράγμα που δείχνει την εμπιστοσύνη που έχει στην ανθεκτικότητα των μηχανημάτων της.

Link to comment
Share on other sites

Dell για πάντα. Υποστήριξη που σε αφήνει πραγματικά άφωνο και εκπληκτική ποιότητα κατασκευής. Καλύτερη από Toshiba. :)

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Η Dell,πραγματικά, έχει την καλύτερη υποστήριξη και δεν σε ταλαιπωρεί καθόλου. Επίσης έχω πολύ καλή εμπειρία από την υποστήριξη της HP αλλά σαν Hardware είναι ποιοτικά κατώτερα των Dell.

Link to comment
Share on other sites

Kαλό για τα λεφτά του αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει Service Sony στην Ελλάδα...με ότι αυτό συνεπάγεται. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις αντιστοιχη σύνθεση σε Dell, Toshiba, HP/Compaq(με αυτή τη σειρά προτεραιότητας).

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ τα HP διότι έχει πέσει στα χέρια μου laptop hp που το πάτησε αυτοκίνητο (μετά από τροχαίο) , το laptop έκανε μια ωραία κούρμπα και παρόλα αυτά δουλεύει.
αυτό, αλλιώς, το λένε τυχη
Link to comment
Share on other sites

παιδες επειδη μαζευω λεφτα για καινουργιο λαπτοπ. ειμαι αναμεσα σε τοσιμπα και σονυ

αυτο εδω http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...B7A59F445F8210

ειδα και αυτο εδω που εχει ο φιλος πιο πανω. Toshiba A300 15B

παντος τα σονυ απο το πλαισιο ειναι με ελληνικο πληκτρολογιο ενο στο ισοπ βλεπω με αγκλικο

και αυτο το μοντελο κοιταω

τoshiba Satellite A300-211 .

μονο που δεν το εχουν τα γνωστα μαγαζια.

η να περιμενο λετε μεχρι να βγουνε τα 7?

Link to comment
Share on other sites

Tο sony που λες είναι λίγο τσιμπιμένο στην τιμή για τα specs του ως H/Y, λόγω blue-ray.

Εγώ στο laptop έβαλα ήδη 7άρια - μια χαρά - καλύτερη αίσθηση από Vista, ειδικά στο boot.

To Satellite A300-211 που λές είναι ένα τικ πάνω από το δικό μου στα specs. Λίγο CPU παραπάνω, λίγο RAM παραπάνω.

Πάντως ότι κι αν πάρεις να ξέρεις ότι έρχονται φορτωμένα/πνιγμένα με 1002 λαλακίες-προγράμματα αμφιβόλου χρηστικότητας και αξίας. Ξεφορτώσου τα (uninstall) ASAP για να πάρει ανάσα.

Link to comment
Share on other sites

Tο sony που λες είναι λίγο τσιμπιμένο στην τιμή για τα specs του ως H/Y, λόγω blue-ray.

Εγώ στο laptop έβαλα ήδη 7άρια - μια χαρά - καλύτερη αίσθηση από Vista, ειδικά στο boot.

βλεπω ομως οτι εχει φοβερες ευκολιες οπως το να μπαινει στο ιντερνετ με ενα κουμπι και το να κλεινεις την οθονη με ενα κουμπι συν το blue ray

και το πλαισιο βλεπω το σονυ εχει και ελληνικο πληκτρολογιο.

αυτος ο T6500 ειναι πιο γρηγορος απο του τοσημπα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.