Jump to content



Ποιό αυτοκίνητο προτείνετε μέχρι 15.000€ ?


pastelidis.n.s.

Recommended Posts

  • Replies 183
  • Created
  • Last Reply

mini cooper . -

και εξηγω.

βρισκεις σε τετοια τιμη του 2002 σιγουρα. τωρα μαλλον και πιο καινουργιο.

σβελτο, ομορφο, νεανικο, με χαρακτηρα, ελαφρυ, οικονομικο οποτε εσυ το θες, και πολυ καλο στησιμο. ειδικα σε αυτη τη κατηγορια που υπαρχουν ενα σωρο κουβαδες με 1χχ αλογα..

οσο ατσαλα και να μπεις σε στροφη συγχωρει.

απιστευτο τιμονι σε περιοριζει σε πολυ μικρες κινησεις για να πετυχεις αυτο που θες.

και αν γλιστρισει(ελληνικη ασφαλτος...) μαζευεται και ευκολα.

επισης, οπως καθε μεταχειρισμενο θα πρεπει να το ψαξεις μην κουβαλαει κουσουρια. αν ψηνεσαι για μινι μπες σε καποιο φορουμ και δες μερικα στανταρ πραγματα που θα πρεπει να κοιταξεις..

Link to comment
Share on other sites

Fiesta με 96 άλογα και 970κιλά

Τjet 120άλογα στα 1200κιλά..........ίδια ακριβώς σχέση

(επίσης λιγότερα κιλα=λιγότερη καταπόνηση αρκετών μερών π.χ. αναρτήσεις)

για 1ο αυτοκίνητο και χωρίς τα έξτρα δαπανηρά service και την έξτρα προσοχή που θέλει ένα turbo εγώ θα έλεγα Fiesta

Link to comment
Share on other sites

sure? κάπου πριν μέρες είδα τις αναλογίες κιλά ίππο και νόμιζα οτι σωστά τα έλεγα.....όπως και να χει για 1ο αυτοκίνητο 13κιλά ροπή και 1ίππος ανά κιλό νομίζω είναι παραπάνω από καλά και δεν χρειάζονται υπερβολές να πέσει κατευθείαν στα βαθιά

Link to comment
Share on other sites

Φιλος, αν ειχε εναν ιππο ανα κιλο θα ηταν πυραυλος, οχι αυτοκινητο :p

Βασικα μονο και μονο η ~60% παραπανω ροπη κανει τα αυτοκινητα σχεδον μη-συγκρισιμα για μενα. Ουτως η αλλως νομιζω οτι ηδη εχει αποφασισει για το Fiestaκι, οποτε με το καλο να του ρθει.

Link to comment
Share on other sites

18 χρονων noobas ειναι και του προτεινεις τουρμπατο και πουντο για πρωτο αμαξι?

ναι εννοειται, αν θελει να κανει το κομματι του γιατι οχι? κ ο Χριστος χριστος ητανε, αλλα και τις αλανιες του με την μαγδαληνη εκανε και σμπαραλια την πολη..

Και σιγα το γργορο το πουντο, οταν ειναι 1200+ κιλα τι να νοιωσει με τα 120 αλογα? Ας εχει ομως λιγο τις ροπουλες του για να μπορει να κινειται αβιαστα και μην σου πω και πιο ισορροπημενα.. Στο αλλο θα ειναι με το ποδι στο πατωμα για να στροφαρει..

Link to comment
Share on other sites

Μην κολλας στις τυποποιημενες μετρησεις, το 0-100 λεει ελαχιστα πραγματα. Στην προκειμενη, η παραπανω ροπη ειναι που θα κανει τουλαχιστον αξιοσημειωτη διαφορα στην καθημερινη οδηγηση. Δες τα απο κοντα και αποφασισε, εγω ειμαι υπερμαχος του αγοραζουμε με την καρδια, και λιγοτερο με το μυαλο, αν σου αρεσει το φιεστακι, χτυπα το.

Link to comment
Share on other sites

οπως και να το κανουμε 8.9 << 12.2

σκεψου οτι με την παραπανω ροπη θα εισαι μια ταχυτητα(τουλ) πανω απο το fiesta ,

και οπως και να το κανουμε αυτο σου δινει τρομερη ανεση ειτε εισαι στην πολη , ειτε πας ταξιδακι.. πχ προσπερνας χωρις να κατεβαζεις 2 ταχυτητες.

με το fiesta θα εισαι συνεχεια με το χερι στον λεβιε και θα σου ειναι πιο δυσκολο να κινηθεις οικονομικα..

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι σε μια μικρη αδιεξοδο...

Punto τ-jet ή Fiesta...?

120hp το πρωτο και 96hp το δευτερο...

Εξαρτάται τι ψάχνεις.:cool:

Fiesta : κράτημα,συμπεριφορά,τιμόνι,επιλογέας,gadgets στο εσωτερικό (bt & aux)

Punto : κινητήρας,σχεδίαση,πιθανόν καλύτερο ταξιδάκι

γνώμη μου : αν πας για το Punto,περίμενε λίγο γιατί επίκειται facelift σε κάνα μήνα.

αν πας για το Fiesta,πήγαινε καλύτερα για το Sport. Αξίζει.:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κολλήσει με το i20&i30 ρε σεις, πολύ όμορφα αυτοκίνητα. Επιπλέον μου αρέσει το fiesta και το ceed.

ακριβό ρε σεις το fiesta για να την εκδοση ghia/titanium θες 15.000. Με τα ίδια παίρνεις i30+ceed

Link to comment
Share on other sites

Το Punto είναι ένα καγκούρικο αμάξι δεκαετίας 90... Καθαρά για ψυχολογικούς λόγους δεν θα μπορούσα να πάρω Punto εν έτος 2009.

Αναφέρεσαι μάλλον στο παλιό Punto και όχι στο Grande Punto (που βγήκε το 2006 και εξωτερικά όταν το είδα είχα τρελαθεί, καθ'ότι μπροστά είναι copy paste η 3200 gt στο λίιιιιγο πιο φτηνό).

Όσον αφορά το παλιό, είναι ένα πολύ ωραίο αυτοκινητάκι πόλης, που πλέον δύσκολα βρίσκεις, καθ'ότι όλα τα καινούρια είναι 20 πόντους μακρύτερα. Αυτοί οι 20 πόντοι αν παρκάρεις στο κέντρο της Αθήνας, φαίνονται.

Εμένα προσωπικά ας πούμε μου αρέσουν πάρα πολύ τα peugeot cc (όλα :p) αλλά δυστυχώς δεν είναι τόσο πρακτικά για everyday use. Δηλαδή αυτό το να μην χωράνε 4 άτομα στο 206 cc είναι πίκρα. Δεν παίρνεις πάντα αυτό που σου αρέσει περισσότερο!

Πάντως αν έδινα 15k μάλλον το ceed θά 'παιρνα. Μου αρέσει και σχεδιαστικά και το θεωρώ πολύ αξιόπιστο αυτοκίνητο. Αλλιώς θα μάζευα 1-2 χιλιάρικα ακόμη για golf tsi, που είναι ίδια κατηγορία με ceed αλλά έχει και τρομερό (εμφανησιακά) εσωτερικό!

Link to comment
Share on other sites

http://www.autotriti.gr/blabes/apotelesmata/blab_markadata.asp?

Τα Hyundai και τα Kia είναι τελευταία σε ζημιές....όσο μπορεί να χαρακτηριστεί αξιόπιστο το εν λόγω άρθρο.

Εγώ μάλλον προς i30 premium λέω μιας και με 14.500 τα έχεις όλα και ηλεκτρική ηλιοροφή και clima και 6 αερόσακους,esp, ηλεκτρικούς θερμαινόμενους καθρέπτες, abs με ebd, TCS, 15'' ζαντες αλουμινίου, ραδιοcd με mp3 και 4 ηχεια, συναγερμό...ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΡΕ! :pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.