Jump to content



Προβλημα με plaisio.gr


kert

Recommended Posts

Για το θέμα το συγκεκριμένο πολλές φορές έχω δει να βγάζει το πλαισιο προιόντα που βέβαια είναι σε εξευτηλιστική τιμή και σίγουρα δεν μπορείς να την πραγματοποιήσεις μέσω ιντερνετ.Έτσι όταν παίρνεις τηλέφωνο λογικό εν μερη να σου λένε ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα..

Λογικο να εχουν ανεβασει στο site προιοντα και να γραφει διαθεσιμο 24ωρες και να σου λενε "ναι υπαρχουν στο site , αλλα δεν υπαρχει ουτε στις αποθηκες, ουτε σε ΚΑΝΕΝΑ καταστημα" (του ζητησα να το ελεγξει του προισταμενου και οχι να σου λεει οτι εξαντληθηκε αλλα οτι μπηκε απο λαθος) και "ανεβηκε στο site χωρις να ειναι διαθεσιμο" ... ;

Διαβαζετε τι γραφετε;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply
Στις λιωμα προσφορες που βαζει το πλαισιο και ειναι θεμα ξεστοκαρισματος θα πρεπει να βαζει καλπυπτουμε παραγγελειες μεχρι να εξαντληθουν τα κομματια....

Υπαρχει και μια ακομη πλευρα που ειναι ισως περιεργο. Το ολο θεμα προσφορων σε μερικα προιοντα απο το πλαισιο μιπως ειναι κυριως οργανο για να νομιμοποιηθουν οι αγορες απο τους υπαλληλους. Μια σκεψη ειναι παιδες, παντως καλα κανουν εαν μπορουν :hehe:

Καμια θεση εκει στο πλαισιο παιζει για το sebastianako :hehe: ....?

Παντως χαλαρωστε, ειναι ωρα για παραλια->μπανακια->γκομενακια και οχι ssd και hardware :hehe:

Εισαι τοσο σιγουρος οτι θελεις...?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ο υπέυθυνος product manager για τους SSD και για άλλες κατηγορίες.

Και επειδή εγώ αλλάζω τιμές, status και όλα τα συναφή του λέω τα πράγματα απο πρώτο πρώτο χέρι.

Όσον αφορά το online απόθεμα, το θέμα έιναι τεχνικό και δεν θα μπώ σε λεπτομέριες.

Ο billys έχει δίκιο έν μέρει αλλά του εξηγώ πώς ο δίσκος τελέιωσε και δεν γίνεται να τον ξαναφέρουμε-βρούμε. Εξαντλήθηκε το απόθεμα και τέλος.

Όσον αφορά το νομικό, θα επεκταθώ λίγο παραπάνω και θα πώ πώς υπάρχουν κάποια stauts προϊόντων(είναι εσωτερικά σε κάθε εταιρία και όχι για τους πελάτες) που δηλώνουν νομικά τι είναι το κάθε προϊόν καθώς και τις ημερομηνίες αλλαγής των τιμών τους. Έτσι λοιπόν,αυτό το προϊόν ξαναλέω πώς έιναι καταργημένο πάνω απο έναν μήνα.

@mathew δηλαδή τι εννοέις να βρεθέι λύση ?

Οπως και οι τιμες συστηματος για τα προιοντα που πεφτουν χωρις να ενημερωνομαστε...δλδ χωρις να υπαρχει το Α cpu προς πωληση η τιμη του στο συστημα πεφτει χωρις να ξερουμε τπτ εμεις οι καταναλωτες.Και θα μου πει καποιος "Και τι θες ρε φιλε, αφου παλιωσε...να μην πεσει η τιμη?Και τι σε κοφτει εσενα".

Η απαντηση ειναι απλη, η τιμη καθοριζεται απ'οσο ξερω απο το τιμολογιο που εχει παραλαβει η καθε εταιρια κατα την παραλαβη του A cpu απο τον προμηθευτει για χ κομματια.Αφου το προϊον δεν ειναι διαθεσιμο,αρα δεν εχουν παραλαβει απο τον προμηθευτει...αρα δεν υπαρχει καινουριο τιμολογιο....Πως ριχνουν την τιμη του προϊοντος και ειδικοτερα χωρις να ενημερωθουμε?Κανονικα θε επρεπε να ισχυει η τελευταια τιμη καταλογου...ετσι ειναι.

Και με κοφτει γιατι οταν αγοραζω κατι 300+ ευρω και χαλαει μεσα στην εγγυηση....δεν δεχομαι να μου δωσουν πιστωτικο 60ε επειδη ηρθε στο πλαισιο να αλλαξει την τιμη του νυχτα για να ξεστοκαρει.

Προσωπικα μου ετυχε δυο φορες σε ενα μηνα θεμα με την διαθεσιμοτητα, αλλα λογω ευγενειας του υπευθυνου που συνομιλησα "δεν με πειραξε".Σε περιπτωση που επαναληφθει κανα δυο φορες ακομα ισως αλλαξη η σταση μου ως προς τις αγορες μου απο το πλαισιο.Και το σιγουρο ειναι οτι αν μου ξαναπει καποιος για τιμη συστηματος σε περιπτωση πιστωτικου θα του ζητησω τον καταλογο που περιλαμβανει την τιμη γιατι ετσι ειναι το νομιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως, στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος, σιγουρα υπαρχουν προβληματα η ακομα μπορει κανεις να τις χαρακτηρισει και "δολιες" διαδικασιες οσον αφορα αυτες τις παραγγελιες που περιγραφονται εδω, αλλα, καλως η κακως, το Πλαισιο εχει τουλαχιστον καλο return policy.. Και μενα με ενοχλουν διαφορα, οπως τα προιοντα του stockhouse, που γινεται ενας χαμος, βλεπεις κατι, δεν μπορουν να σε πληροφορησουν απο το τηλεφωνο, ουτε φυσικα να στο κρατησουν, πρεπει να πας ως τη Μεταμορφωση, και επισης φυσικα θα επρεπε ενα μαγαζι του μεγεθους του Πλαισιου να εχει online ενημερωση στοκ, οπως επισης και αυτο το συστημα να σε αναγκαζουν να περιμενεις το κουριερ ( το οποιο δεν ερχεται απογευματα - ξερετε μερικοι δουλευουν τις πρωινες και μεσημεριανες ωες, ουτε θελουν να ερθει το κουριερ εκει που δουλευουν - και οχι να πας σε καποιο καταστημα οποτε μπορεις εσυ να το παραλαβεις-, αλλα - δειτε και τα κανονια, αν μη τι αλλο - ειναι καλυτερο απο μαλλον ολα τα ελληνικα e-shops.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω, απλα οπως ειπε και καποιος φιλος παραπανω δεν αρκει να ειναι σωστο σε 9 στις 10 συνναλλαγες....ουτε ομως και σε 3-4 απο τα 10 κριτηρια...

Οταν λεμε ανεκτικο στο rma....τι εννοουμε οτι επειδη κανει το αυτονοητο θα κατσουμε να μας "κλεβει" σε αλλες περιπτωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, απλα οτι τα παραπανω παραδειγματα ειναι πταισματα σε σχεση με τα προβληματα που συναντα στο rma απο καποια αλλα ελληνικα eshops, τα οποια ειναι και τα πιο σημαντικα.. αν χρειαζεσαι τον υπολογιστη δεν μπορεις να περιμενεις κανενα μηνα μεχρι να παρεις το ανταλλακτικο κομματι, πας και παιρνεις καινουργιο και πουλας το rma, οποτε και αν ερθει, κανοντας εσυ αυτο που κανει το πλαισιο με το stockhouse, και που δεν κανουν αν και θα επρεπε τα υπολοιπα eshops. Αυτο ειναι και το πιο σημαντικο, οπως ειπα, προβληματα υπαρχουν, αλλα εχουν μια διαβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα με το πλαισιο.

Μια gtx280 που μου είχε χαλάσει, την πέρασαν rma και μου την αντικατέστησαν με gtx285, με απόδειξη όμως 135Ε, αν θυμάμαι καλά, γιατί τόσο λέει ήταν η τελευταία τιμή της, όμως δεν με πειράζει γιατί πήρα μια καλύτερη κάρτα!

Επιπλέον ότι παραγγελίες μέσω internet έχω κάνει, το πολύ σε 3 μέρες έχουν φτάσει:D

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα με το πλαισιο.

Μια gtx280 που μου είχε χαλάσει, την πέρασαν rma και μου την αντικατέστησαν με gtx285, με απόδειξη όμως 135Ε, αν θυμάμαι καλά, γιατί τόσο λέει ήταν η τελευταία τιμή της, όμως δεν με πειράζει γιατί πήρα μια καλύτερη κάρτα!

Επιπλέον ότι παραγγελίες μέσω internet έχω κάνει, το πολύ σε 3 μέρες έχουν φτάσει:D

To θεμα εδω ειναι συγκεκριμενο. Καποιοι προσπαθουν (ελπιζω χωρις να πληρωνονται γι αυτο) να αποπροσανατολισουν την κουβεντα. Και εγω εχω τυχει αλλαγη προιοντος και απο το πλαισιο και απο το eshop χωρις να μου πουν κουβεντα. Και λοιπον; Επειδη κανουν τη δουλεια τους καποιες φορες οπως πρεπει, θα πρεπει να ανεχομαστε τις μπινιες τους; Εδω μιλαμε γι αυτο, οχι για κατι αλλο. Μηπως ξεχνατε οτι τοσα χρονια τους πληρωνουμε; Εκτος αν καποιοι τα παιρνουν δωρεαν ο,τι ψωνιζουν. (???)

Και να πω γι οσους δεν το γνωριζουν (γιατι κατι ειπωθηκε πιο πριν απο τον Kosmos για τρεχουσα τιμη κλπ) οτι οταν σου δινουν πιστωτικο επειδη δεν μπορουν να αντικαταστησουν ενα προιον σε εγγυηση ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να σου επιστρεψουν το ποσο που εδωσες οταν πληρωσες (πχ 100ευρω αγορα) και ΟΧΙ την σημερινη του αξια(αν πχ ειναι 50ευρω)! Μην μας πιανουν "κοροιδα" και σε αυτο!

Link to comment
Share on other sites

To θεμα εδω ειναι συγκεκριμενο. Καποιοι προσπαθουν (ελπιζω χωρις να πληρωνονται γι αυτο) να αποπροσανατολισουν την κουβεντα.

ναι, παίρνουμε και hardware και μετρητά σαν μίζα :hehe:

πολύ αστείο :TD:

ο Σοφοκλής λανθασμένα εξέφρασε αυτό που εξέφρασε βέβαια γιατί δεν είναι ένα γενικό thread που λέμε τις εμπειρίες μας από Πλαίσιο

αυτό με την τιμή αγοράς δεν το κυνηγάω. Δλδ αν πριν τρία χρόνια πριν πήρα μία 8800 ultra 700 euro και μου χαλάσει σήμερα, πρέπει το πλαίσιο να μου επιστρέψει 2 Χ GTX 285 συν ρέστα? :hehe:

δεν πάει έτσι, υπάρχει απαξίωση του προϊόντος στον χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί είστε επιεικώς απαράδεκτοι...

Όποιος αμφισβητεί αν πουλήσανε όντως τους SSD αυτούς στην εν λόγω τιμή, ξέρω ένα παλικάρι που πήρε έναν.

υ.γ. Προχθές χτύπησα κιτάκι DDR3-2000 CSX Diablo στα 20 ευρώ από το κατάστημα της Κηφισιάς... ναι, καλά καταλάβατε, ήτανε κιτάκι από μια από "αυτές τις ψεύτικες προσφορές κράχτες που κάνει το Πλαίσιο..."

υ.γ.2. Όταν μιλάμε για πραγματικές προσφορές ( όπως αρκετές από αυτές που βγάζει κατά καιρούς ξεστοκαρίσματος το Πλαίσιο, θυμάστε π.χ. Geforce GTS 512MB @ 40 ευρώ κλπ ) οι οποίες λίγο πολύ μαθαίνονται είτε από τα forum είτε από άνθρωπο σε άνθρωπο, και οι παραγγελίες γίνονται και από το internet καθώς και live σε καταστήματα, και τα κομμάτια φεύγουν σφαίρα, η realtime ανανέωση αποθέματος είναι δύσκολη καθώς και μπορεί και να γίνει λάθος, αφού όταν θα κάνεις εσύ π.χ. κλικ να φορτώσει η σελίδα του προϊόντως υπάρχει 1 κάρτα π.χ. αλλά ταυτόχρονα μέχρι να βάλεις εσύ τα στοιχεία σου και να ολοκληρώσεις την παραγγελία έχει πάει ο Μπάμπης ο σουγιάς στο κατάστημα του Χαλανδρίου και πέρνει την τελευταία κάρτα, εσύ θα βρίζεις το σύστημα, και φυσικά δεν θα πιστέψεις τον υπάλληλο στο τηλ που θα σου λέει σας πρόλαβε κάποιος άλλος πελάτης δυστυχώς κύριε...

Link to comment
Share on other sites

...

αυτό με την τιμή αγοράς δεν το κυνηγάω. Δλδ αν πριν τρία χρόνια πριν πήρα μία 8800 ultra 700 euro και μου χαλάσει σήμερα, πρέπει το πλαίσιο να μου επιστρέψει 2 Χ GTX 285 συν ρέστα? :hehe:

δεν πάει έτσι, υπάρχει απαξίωση του προϊόντος στον χρόνο...

Προφανως δεν καταλαβες και ας ειχα bold γραμματοσειρα!

Οταν δεν μπορει να αντικαταστησει ειπα! Οταν σου δινει ιδιο η καλυτερο το πιστωτικο ειναι τυπικο, δεν ειπα για αυτη την περιπτωση. Η απαξιωση δεν εχει σημασια καμια. Διαβασε την νομοθεσια και θα διαβασεις ακριβως ο,τι εγραψα!

Link to comment
Share on other sites

επειδή το έψαξα λίγο παραπάνω... realtime απόθεμα στο sap τους υπάρχει και για αποθήκη κ για καταστήματα... στο site όπου δεν είναι τόσο απλό, η ανανέωση γίνεται πλέον κάθε μισή ώρα (ή 1) σε σχέση με το 1 φορά τη μέρα πριν από αρκετό καιρό...

πάντως λάθη πάντα γίνονταν κ πάντα θα γίνονται... άλλες φορές είναι υπέρ μας κ δε μιλάει κανείς κ άλλες φορές τυχαίνει μια στραβή κ κάνουμε την τρίχα τριχιά... :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν καταλαβες και ας ειχα bold γραμματοσειρα!

Οταν δεν μπορει να αντικαταστησει ειπα! Οταν σου δινει ιδιο η καλυτερο το πιστωτικο ειναι τυπικο, δεν ειπα για αυτη την περιπτωση. Η απαξιωση δεν εχει σημασια καμια. Διαβασε την νομοθεσια και θα διαβασεις ακριβως ο,τι εγραψα!

τι δεν μπορεί να αντικατασταθεί δλδ?

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί είστε επιεικώς απαράδεκτοι...

Όποιος αμφισβητεί αν πουλήσανε όντως τους SSD αυτούς στην εν λόγω τιμή, ξέρω ένα παλικάρι που πήρε έναν.

υ.γ. Προχθές χτύπησα κιτάκι DDR3-2000 CSX Diablo στα 20 ευρώ από το κατάστημα της Κηφισιάς... ναι, καλά καταλάβατε, ήτανε κιτάκι από μια από "αυτές τις ψεύτικες προσφορές κράχτες που κάνει το Πλαίσιο..."

υ.γ.2. Όταν μιλάμε για πραγματικές προσφορές ( όπως αρκετές από αυτές που βγάζει κατά καιρούς ξεστοκαρίσματος το Πλαίσιο, θυμάστε π.χ. Geforce GTS 512MB @ 40 ευρώ κλπ ) οι οποίες λίγο πολύ μαθαίνονται είτε από τα forum είτε από άνθρωπο σε άνθρωπο, και οι παραγγελίες γίνονται και από το internet καθώς και live σε καταστήματα, και τα κομμάτια φεύγουν σφαίρα, η realtime ανανέωση αποθέματος είναι δύσκολη καθώς και μπορεί και να γίνει λάθος, αφού όταν θα κάνεις εσύ π.χ. κλικ να φορτώσει η σελίδα του προϊόντως υπάρχει 1 κάρτα π.χ. αλλά ταυτόχρονα μέχρι να βάλεις εσύ τα στοιχεία σου και να ολοκληρώσεις την παραγγελία έχει πάει ο Μπάμπης ο σουγιάς στο κατάστημα του Χαλανδρίου και πέρνει την τελευταία κάρτα, εσύ θα βρίζεις το σύστημα, και φυσικά δεν θα πιστέψεις τον υπάλληλο στο τηλ που θα σου λέει σας πρόλαβε κάποιος άλλος πελάτης δυστυχώς κύριε...

Αφου αμφισβητεις οσα εγραψα τοτε θα μου επιτρεψεις να αμφισβητησω και εγω οτι αγορασες την μνημη που λες!

Εχω πει οτι ο προισταμενος δεν μου ειπε οτι δεν το προλαβα ή οτι εξαντληθηκε! Μου ειπε και το βγαζω τωρα "αυτολεξι" στον "αερα" αφου συνεχιζετε να αμφισβητειτε, οτι "ολη την Παρασκευη μπαινουν απο λαθος στο site προιοντα που δεν ειναι διαθεσιμα και εχουμε προβλημα".

ΥΓ. Η επιμονη να μην διαβαζετε μερικοι σωστα αυτα, με κανει να αμφισβητω τον σκοπο των απαντησεων σας. Και ξαναλεω οτι η σιωπη των λαλιστατων (σχετικων με το καταστημα) κατι λεει. Μην τους καλυπτετε, αν ειχαν κατι να πουν θα το ειχατε διαβασει!

Link to comment
Share on other sites

τι δεν μπορεί να αντικατασταθεί δλδ?

Υπαρχουν ατομα που δεν ξερω για ποιον λογο του καταστηματος (οχι μονο πλαισιου) δεν πηραν αλλαγη προιοντος αλλα πιστωτικο. Δεν με ενδιαφερει το γιατι, το τι πιστωτικο πηραν μονο.

επειδή το έψαξα λίγο παραπάνω... realtime απόθεμα στο sap τους υπάρχει και για αποθήκη κ για καταστήματα... στο site όπου δεν είναι τόσο απλό, η ανανέωση γίνεται πλέον κάθε μισή ώρα (ή 1) σε σχέση με το 1 φορά τη μέρα πριν από αρκετό καιρό...

:

Αν αυτο στεκει να πω οτι εκανα την παραγγελια 21.30 και η διαθεσιμοτητα επαψε να υπαρχει μετα απο 5 ακριβως ωρες!Αυτο για οσους πιστευουν οτι μου ειπε ο προισταμενος ψεματα (οτι δεν ηταν θεμα εξαντλησης αλλα λαθων!) (για να καλυψει τι;; Οτι τα πηραν υπαλληλοι; )

τι δεν μπορεί να αντικατασταθεί δλδ?

Να σου πω παραδειγμα; Αν ειχες παρει πχ μια ΑΤΙ Χ800 GTO/GT/BBC/CNN/NBC AGP πριν 2 χρονια, με "3 χρονια εγγυηση πλαισιο" θα βρει παρομοια AGP το καταστημα να σου την αλλαξει; Θα σε αναγκασει να αλλαξεις m/b μνημη και οτι αλλο ισως χρειαστει; Πιστωτικο θα σου δωσει.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου πραγματικά δε ξέρω τί μπορεί να έγινε... απλά προσπαθώ να έχω πιο ανοιχτό μυαλό μιας κ δεν είμαι εγώ ο "θιγμένος" οπότε το βλέπω λίγο πιο ουδέτερα...

τώρα το τί σου είπε ο κάθε "υπεύθυνος" ειναι λογικό να μη πρέπει απαραίτητα να το πάρουμε τοις μετρητοίς, μπορεί αυτό να του είπαν να πει, η λογική η δική μας δε συμβαδίζει πάντα με τη λογική όσων χαράσουν την εκάστοτε πολιτική, μπορεί πάλι να ισχύουν κ τα 2, κάποιοι κωδικοί να μπήκαν από λάθος, κάποιοι να μπήκαν για ξεστοκάρισμα κ να τελείωσαν... δεν ξέρω... μιλάμε για δεκάδες χιλιάδες κωδικούς...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο τι αποδεικνύει; Οτι κανεις καλα να αμφισβητεις οσα λεω που ειναι επισης με αποδειξεις σαν τη δικη σου; Εχω πει απο χθες οτι εχω ολα τα screenshots, emails, αυτοματα και μη και ονοματα υπαλληλων και προισταμενων.

Οτανειπα οτι "αφου δεν πιστευεις οσα λεω μου δινει το δικαιωμα να μην σε πιστεψω" ηταν για να καταλαβεις οτι οσο ξερεις εσυ οτι την πηρες αλλο τοσο ξερω εγω οτι μου επαιξαν μεγαλη μπινια, χωρις να ξερω ποια απο τις δυο: η τα πηραν υπαλληλοι που τα ειδαν ομως πολυ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ οποτε ειναι εντελως ανηθικο περα απο παρανομο, η εκαναν λαθος και παλι ειναι παρανομο να μην εκτελεσουν την παραγγελια!

Λιγη κατανοηση δεν βλαπτει!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.