Jump to content



Νεα τελη κυκλοφοριας


ea6gka

Recommended Posts

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Με μια παλιά mercedes.Την έχω ποστάρει στα rides.Απλά με αυτό το αμάξι είμαι συναισθηματικά δεμένος και δεν το αλλάζω με τίποτα.Θα κοιτάξω να δω μπας και βγάλω πινακίδες ΦΙΛΠΑ γιατί δεν θέλω να το αποσύρω.Το έχω σαν να βγήκε απο βιτρίνα

Σίγουρα θα κυκλοφορώ με κάτι άλλο για καθημερινή χρήση,αλλά για να το δώσω για απόσυρση δεν πρόκειται

Link to comment
Share on other sites

Με μια παλιά mercedes.Την έχω ποστάρει στα rides.Απλά με αυτό το αμάξι είμαι συναισθηματικά δεμένος και δεν το αλλάζω με τίποτα.Θα κοιτάξω να δω μπας και βγάλω πινακίδες ΦΙΛΠΑ γιατί δεν θέλω να το αποσύρω.Το έχω σαν να βγήκε απο βιτρίνα

Σίγουρα θα κυκλοφορώ με κάτι άλλο για καθημερινή χρήση,αλλά για να το δώσω για απόσυρση δεν πρόκειται

να υπουθεσω οτι εχεις βαλει και για carputer αυτο το amiga?:p

ποσο παλια ειναι?απο κοστος συντηρησης τι παιζει?σε συμφερει?...ανεξαρτητα απο το δεσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Είναι 15ετιάς.Απο κόστος συντήρησης είναι σε κανονικά επίπεδα,δεν έχει και πολύ ακριβά ανταλλακτικά,οπότε με συμφέρει.Service φυσικά,όχι στον Βασίλη τον Σφεντόνα αλλά στην ΕΚΚΑ.Κοστίζει κάτι παραπάνω αλλά κάνουν σωστή δουλειά και το προτειμώ.

Γενικώς δεν χρειάζομαι κάτι άλλο για να με κάνει να το αλλάξω.Ότι χρειάζομαι και σε θέματα ασφάλειας το έχει.ABS,ESP,Aibags,clima,πολύ άνετο σε ταξίδια.

Δεν ξέρω όμως πόσο χρονών πρέπει να είναι το αμάξι για να βγάλω πινακίδες Φίλπα.Φυσικά είναι όλα γνήσια πάνω,οπότε δεν θα έχω πρόβλημα σε αυτό

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος συντήρησης, ναι είναι. Μιλάμε για την αύξηση των τελών κυκλοφορίας, όχι για το πόσο κοστίζει η συντήρηση ενος παλαιού αυτοκινήτου. Την ερώτησή σου θα μπορούσες να την είχες κάνει με πμ.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι προσπαθειτε να το εκλογικευσετε, ειτε μεσω ποσα gr CO2 εκπεμπει το αυτοκινητο, ποσα κυβικα ειναι κλπ.. το μετρο ειναι καθαρα εισπαρκτικο, και χρησιμοποιουν την χρονολογια κατασκευης για να γινει πιο απλη η εισπραξη, τιποτα περισσοτερο η λιγοτερο. Τελικα, για μηχανες ακουσε κανεις τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να θεωρείται ρυπογόνο ένα αυτοκίνητο πενταετίας και να του βάζουν 50€ περισσότερα τέλη κυκλοφορίας; Ποιο μήνυμα περνάνε με αυτόν τον τρόπο; Να αγοράζουμε καινούργιο αυτοκίνητο κάθε πέντε χρόνια; Άκουγα σε μία εκπομπή το μεσημέρι πως ο ρυπαίνων πληρώνει και ότι αυτό γίνεται στην Ευρώπη. Ο ρυπαίνων στην Ελλάδα ΜΟΝΟΝ πληρώνει. Και δεν πληρώνει ο πολλά ρυπαίνων (βλέπε βιοτεχνίες και βιομηχανίες και επαγγελματίες αυτοκινητιστές) αλλά ο απλός κοσμάκης. Και στην Ελλάδα ο ρυπαίνων ΔΕΝ πληρώνεται όπως στην Ευρώπη. Οπότε, ας αφήσουν τα παραμύθια όσοι έχουν παχυλούς μισθούς και ξέχασαν (αν ποτέ τους έμαθαν και δεν τα βρήκανε έτοιμα από την οικογένειά τους) πως βγαίνει το μεροκάματο του ΜΕΣΟΥ Έλληνα πολίτη και όχι του καλοπιασμένου επαγγελματία, για το περιβάλλον εκτός αν θέλουν να προχωρήσουν σε αυξήσεις σε μισθούς και συντάξεις, γιατί όπως την πάνε τη δουλειά θα μας χρεώσουν και για την επόμενη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τι σχέση έχει η ημερομηνία κυκλοφορίας με την προδιαγραφή EURO? (post #37)

Όπως και ο pontium, θα δίνουμε κι εμείς 446 + 100 = 556 €. Αυτά για ένα αμάξι που τότε (το 1999) κάλυπτε ήδη προδιαγραφές EURO III και μάλιστα κάθεται όλο το χρόνο παρκαρισμένο με εξαίρεση τις ζεστές καλοκαιρινές μέρες που είναι απαραίτητο λόγω του ότι έχει A/C ?

Έλεος ρε.

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση... οχήματα που ανήκουν στο δημόσιο (υπουργεία, δήμους κλπ) πληρώνουν και αυτά τέλος κυκλοφορίας?

τα στρατιωτικα παντως ναι,ακουγεται ηλιθιο αλλα δε ξερω γιατι το χουν κανει ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Με μια παλιά mercedes.Την έχω ποστάρει στα rides.Απλά με αυτό το αμάξι είμαι συναισθηματικά δεμένος και δεν το αλλάζω με τίποτα.Θα κοιτάξω να δω μπας και βγάλω πινακίδες ΦΙΛΠΑ γιατί δεν θέλω να το αποσύρω.Το έχω σαν να βγήκε απο βιτρίνα

Σίγουρα θα κυκλοφορώ με κάτι άλλο για καθημερινή χρήση,αλλά για να το δώσω για απόσυρση δεν πρόκειται

Έχω μια αντίκα (του 50-60) και θέλω να βάλω τέτοιες πινακίδες.

Τό 'χεις ψάξει?

Πρέπει να έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές το αυτοκίνητο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.