Jump to content



stacker 831 και υδρόψυξη


DarkSaga

Recommended Posts

ενδιαφέρομαι για το κουτάκι αυτό και αναρωτιέμαι αν παίρνει το thermochill το 3πλό μέσα

ή το black ice GT 3x/2X

χωρίς να κόχω κάτι στο κουτί

και αν έχετε άποψη επι του θέματος ποιο θα προτείνατε?

θέλω να βρεθώ με μια λύση που να κρατάει στο χρόνο και έχω σκοπό να το φτιάξω μαζεμένο δεν θέλω να προκύψει κάνα έκτρωμα....

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1058150&isonsale=1&category=69977695&catalog=20

http://www.chilledpc.co.uk/shop/product_info.php?products_id=153

ακούω γνώμες...

και ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Στην 831 εκδοση εχει κοψει η coolermaster απο μονη της τον πατο και εχει βαλει διατρητη επιφανεια (mesh) σαν τις πλαϊνες που ειναι στο μεγεθος τριπλου ψυγειου περιπου νομιζω.

Αλλα αν δεν κανω λαθος, δεν εχει ετοιμες τρυπες για να βιδωσεις 12αρηδες του ψυγειου κλπ.

Οποτε ειναι μια ενδιαμεση κατασταση....ναι μεν δε θα χρειαστει πολλη δουλεια, αρκει να βρεις καποιο τροπο να στηριξεις σταθερα το ψυγειο με τους ανεμιστηρες του, και η "εισοδος" υπαρχει για να παρουν φρεσκο αερα οι ανεμιστηρες.....αλλα δεν ειναι και ολα ετοιμα οπως στο HAF πχ που δε θα εκανες τιποτα απολυτως και απλα θα βιδωνες στις υπαρχουσες τρυπες...

Αν δεν θες βεβαια να τρυπησεις τιποτα απολυτως, υπαρχει φανταζομαι και η λυση να χρησιμοποιησεις τα μπροστινα 5.25 πανελς. Μπορεις να παρεις τετοια :

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806198

τα οποια μπαινουν μπροστα και σου επιτρεπουν να κουμπωσεις 12ρηδες, οποτε βιδονοντας σε αυτους τους 12αρηδες το ψυγειο εχεις μια σταθερη κατασκευη.....αλλα δε πολυσυμφερει απο πλευρας εκμεταλευσης χωρου γιατι αν βαλεις τριπλο ψυγειο εχεις 0 5.25 drives μετα (πραγμα αδυνατο φανταζομαι να μη χρειαζεσαι εστω 1....) ενω και με διπλο ζοριζεις τα πραγματα, λιγο να εξεχει προς τα πανω χανεις αλλο 1 5.25 ευκολα, και μενεις με 5 το πολυ...

Link to comment
Share on other sites

την σιτα την ειδα και εγω στο πλαισιο το θεμα ειναι αν μπαινει εκει ψυγείο ειτε πανω χωρίς περετέρο τρύπες...

αν μπορει ας μας πει καποιος που το έχει το κουτί και το έχει δοκιμάσει....

Link to comment
Share on other sites

λογικα πρεπει να γινει πατεντα για να στηριχτει καπως το ψυγειο. Επισης δε ξερω κατα ποσο θα υπαρχει προβλημα με το ψυγειο και τις κατω pci/pci-e θυρες της μητρικης...

Ενα τριτο αρνητικο ειναι οτι αν οι ανεμιστηρες μπουν εσωτερικα πανω απο τη σιτα, δε θα παιρνουν 100% φρεσκο αερα (αλλα ενταξει μικρη η αλλοιωση σε αυτην την περιπτωση).

Αν τα πραγματα ειναι οπως φανταζομαι, τοτε πιστευω η πιο καλη(και απλη/ευκολη) λυση ειναι αφαιρεση της σιτας, τρυπες για τις βιδες των ανεμιστηρων στα σημεια του τριπλου ψυγειου, και μετα να μπει το ψυγειο μεσα, και να βιδοθουν απ'εξω οι ανεμιστηρες. Με αυτον τον τροπο υπαρχει τριπλο κερδος,

1) Γινεται σαντουιτς ο πατος του κουτιου αναμεσα σε ψυγειο και ανεμιστηρες οποτε πετυχαινεις τη σταθρεοποιηση.

2) Μειωνεται ο ογκος εντος κουτιου αρα βελτιωνεις το θεμα του να χτυπαει πανω σε καρτες της μητρικης.

3) παιρνεις 100% φρεσκο αερα

Φυσικα πρεπει να μπουνε και τα ροδακια για να μην εχεις προβλημα με τους ανεμιστηρες...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το έχω αυτό το κοθτάκι με υδρόψυξη και υπάρχουν δύο τρόποι για να μπει το ψυγείο.

1)Είτε μπροστά στις 5.25 θύρες αλλά έτσι τις χάνεις και για αυτό θα πρότεινα σε αυτήν την περίπτωση το διπλό είτε

2)Στον πάτο αλλά η τρύπα είναι μικρή για οποιοδήποτε ψυγείο!Θα π΄ρεπει να την ανοίξεις στις σωστές διαστάσεις και άμα σε παίρνει από θέμα μητρικής(συνδέσεων καλωδίων) είτε μπαίνει το ψυγείο μέσα και μπαίνουν τα φουρφούρια από κάτω και έξω από το κουτι σε push είτε το ψυγείο από κάτω και έξω από το κουτί και τα φουρφούρια από πάνω και μέσα στο κουτί σε pull αλλά σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να πάρεις και ψυλότερα ροδάκια.

Ηαπόφαση δικιά σου!

Συγκεκριμένα στο δικό μου...

dsc00315pro.th.jpg

το ψυγείο είναι κάτω και τα ανεμιστηράκια από έξω και κάτω να φυσάνε αφού έχει ανοιχτεί η τρύπα και έχουν γίνει και τρύπες για τις βίδες.

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει η λυση του venom....και αποτι βλεπω το ψυγειο δεν φτανει κιολας στην μητρικη (βεβαια θα ηθελα και ανεμιστηρες απο πανω του για συνολικα Push-Pull διαταξη και δε θα μας χαλαγε και ο εξτρα αερας μεσα στο κουτι (δε ζεστενεται τοσο πολυ ο αερας απο το ψυγειο ωστε να τον πεις θερμο...), αλλα αποτι φαινεται τοτε θα χτυπησει στη μητρικη σιγουρα...

Το ψυγειο σου εχει μονο ή διπλο παχος venom?

Link to comment
Share on other sites

χωράει κάποιο από τα δύο μέσα στον πάτω?

είναι τα black ice GTX 2x120 και 3x120 αντίστοιχα

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=927155&page=2&category=69977775&catalog=20

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=927147&catalog=20&category=69977775

Βασικά δεν είναι τα GTX που λες αυτά αλλά τα GTS!!!

Και ναι χωράνε αλλά θα πρέπει να ανοίξεις την τρύπα στον πάτο και να κάνεις και τρύπες για τα ανεμιστήρια.Να τοποθετήσεις πρώτα την μητρική επάνω και μετά το ψυγείο κάτω για να δεις πως σε παίρνει γιατί μπορεί να χρειαστεί να κάνεις την τρύπα λίγο πιο έξω για να κάτσει καλά επειδή μπορεί να βρήσκει λίγο.Και κάτι ακόμα...είναι ένα λαμάκι στον πάτο και πίσω αριστερά το οποίο θα πρέπει να το κόψεις λίγο για να μην βρίσκει το ψυγείο πάνω του.

Τώρα αν θες να τα αποφύγεις αυτά τότε να πέρεις το διπλό που έδειξες και να το βάλεις μπροστά στις 5.25 όρθιο.

Άμα θες και κάτι παραπάνω απλά στείλε μου π.μ.!

Link to comment
Share on other sites

το thermochill το ξεχνάω?

δεν χωράει?

τόσο στριμόκωλο είναι και αυτό το κουτί?

για να βάλω νεράκι δλδ μέσα, επιδόσεων, τι μπαούλο πρέπει να πάρω?

Μπορεί να μπει ότι θες μέσα.Μπορεί να μπει και πάνω και γενικά με την μέθοδο της πατέντας πολλά μπορούν να γίνουν και για μένα είναι από τα καλύτερα και για υδρόψυξη...για αυτό και το πήρα!:p

Από εκεί και πέρα το θέμα είναι κατά πόσο θες να ασχοληθείς με αυτό και πόσο μεράκι το έχεις για το νεράκι!:)Πάντως όλα γίνονται!:T:

Link to comment
Share on other sites

το thermochill το ξεχνάω?

δεν χωράει?

τόσο στριμόκωλο είναι και αυτό το κουτί?

για να βάλω νεράκι δλδ μέσα, επιδόσεων, τι μπαούλο πρέπει να πάρω?

Το stacker T01 το παλιο ειναι μακραν το πιο βολικο.

Link to comment
Share on other sites

orangebluestacker.jpg

το τριπλο B.I. μπαινει μια χαρα και το GTX μαλιστα

απλα εξαρταται απο το τι βρισκεται στο ανω ή κατω τμημα της μητρικης

(αναλογα εαν θα το βαλεις κανονικο ή αντεστραμμενο ATX)

κοινως usb, i/o pins κινδυνευουν εαν μπει κανονικο atx (απλα δυσκολευει η τοποθετηση των καλωδιων δλδ)

και εαν την βαλεις αναποδα ενδεχεται να βρισκει στα ψυκτρακια στα περιξ του socket

σιγουρα παντως τα ανεμιστηρια δεν ειναι αναγκαστικο να μπουν πανω απο το ψυγειο

μπαινουν καλλιστα και απο κατω (εφοσον βαλεις ροδακια)

και γλυτωνεις αλλους 2,5 ποντους υψους

εαν δεν εισαι σιγουρος για το τι χωραει

ελα απο το μαγαζι να το προβαρουμε επιτοπου σε ενα στακερακι να το δεις

α! και επισης εχε κατα νου οτι μπορεις ευκολα να παιξεις και με συνδυασμο διπλου και μονου ψυγειου

με μεγαλη ανεση και ευελιξια

και οχι κατ'αναγκη χειροτερες επιδοσεις

repsolstacker.jpg

Link to comment
Share on other sites

απο κουτί έκλεισα νομίζω

μου άρεσαν τα 8χχ αλλά ποτέ δεν θα τα πλήρωνα

και τώρα στα 99€ μου γυάλισε....

έχω στήσει και ένα haf 932 που μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα.

Τετάρτη θα παραλάβω και θα αρχίσουν οι μετρήσεις για να δω τι πραγματικό χώρο δίνει διαθέσιμο...

βέβαια πριν την αγορά ξέρω οτι δεν είναι αυτό που ήθελα

αλλά.....

είπα να συγκρατήσω το κόστος

+να λερώσω τα χεράκια μου τελικά....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.