Jump to content



Καταραμμένη Βροχή - Νέο Σύστημα


barcode_13

Recommended Posts

Όπως φαντάζεστε από τον τίτλο του topic η βροχή μου έκαψε σχεδόν όλο το δωμάτιο..

Mητρική-Εκτυπωτής-Router μας άφησαν χρόνους. :happy2: Θέλω να φτιάξω ένα σύστημα με max 300-350€

μητρική-επεξεργαστή-RAM. Επειδή έχω μείνει λίγο πίσω στην τεχνολογία θα ήθελα να μου προτείνετε ανάμεσα σε Amd sAM3 και σε Intel.

Δε με ενδιαφέρει το overclock μιας και ποτέ δεν ασχολήθηκα με αυτό απλά θέλω κάτι ποιοτικό που να κρατήσει καιρό. Εκτός και αν πιστεύετε ότι πρέπει να τη βγάλω με μια καινούρια μητρική. (δεν κυκλοφορεί όμως πλεόν s939 για x2 3800+):hang3:

Στο router επίσης για κάποιο λόγο λειτουργεί μόνο το κομμάτι του router(δηλαδή συνδέομαι στο interface με ethernet ή wireless) και όχι το κομμάτι του internet (δεν κάνει καν προσπάθεια να συγχρονίσει). Μήπως σκέφτεστε τίποτα που δεν έχω σκεφτεί εγώ;; Του έκανα flash το firmware αλλα πάλι τα ίδια. Μάλλον κάηκε :rant: αλλά γιατί μόνο το internet;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κανείς ρε παιδιά;; Θέλω να κάνω αύριο αν είναι δυνατόν την παραγγελία γιατί δεν έχω καθόλου pc και συνήθως αυτά CPU - MOBO - RAM είναι ετοιμαπαράδοτα.

Sorry για το spamaρισμα αλλά βιάαζομαι. Νομίζω ότι καταλαβαίνετε..

Κλίνω προς AMD κατεύθυνση αλλά θα ήθελα και τη δική σας γνώμη.

Επεξεργαστής AMD PHENOM II X4 810

Μητρική GIGABYTE GA-MA790XT-UD4P

KINGSTON Μνήμη 4GB (2X2GB)

Επανλαμβάνω. Σκοπός η διάρκεια του συστήματος (φυσικά να είναι αξιοπρεπές και "γρήγορο") και όχι το overclocking.

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Καλή η επιλογή του sAM3 λόγω του cost/benefit. Όπως επίσης και η επιλογή της μητρικής σου. Στη θέση σου θα έπαιρνα τον AMD PHENOM II X4 905

Οι μνήμες με προβληματίζουν λίγο... δες εδώ τις μνήμες που αναγνωρίζει. Οι μνήμες που διάλεξες έχουν διαφορά στην κατάληξη KVR1333D3N9K2/4G ... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζεις ότι οι μεταξύ τους διαφορές δεν αξίζουν 30euro παραπάνω;

Από κάτι συγκριτικά που είδα μιλάμε για ελάχιστες διαφορές.

Δηλαδή για intel να μην το συζητήσω πολύ μιας και θέλω και μελλοντική επεκτασιμότητα;;

Link to comment
Share on other sites

Δώσε και κάτι παραπάνω και πάρε ένα UPS πάντως, είναι κρίμα να πάθεις ζημιά ξανά.

Θα το έχεις για 5-6 χρόνια το ελάχιστο και απλά θα αλλάζεις τις μπαταρίες κάθε 3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω ότι μου έκαψε το δωμάτιο εννοώ τα μισά ηλεκτρολογικά εξαρτήματα. Οθόνη, Air Condition και τηλέφωνο μόνο τη γλύτωσαν. Ποτέ δεν είχα UPS ο άμοιρος αλλά που να φανταστώ τόσο μεγάλη ζημιά. Ήθελα να ρωτήσω επίσης αν είναι το ίδιο να πάρω

2Χ Κingston 2GB

1X Kingston 4GB

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί 10€ διαφορά. Μπορεί κανείς να το εξηγήσει;

Link to comment
Share on other sites

Διότι οι 2Χ2GB μπαίνουν σε διάταξη dual channel κατά συνέπεια, έχεις μεν ίδια Giga Bytes σε μνήμη, αλλά σημαντικά αυξημένη ταχύτητα! Διάβασε τα παρακάτω λινκ, και ότι απορία προκύψει, είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Dual-channel_architecture

http://www.hardwaresecrets.com/article/133

PS Ενημερωτικά, οι (περισσότερες, αν όχι όλες νομίζω) μνήμες "3ης γενιάς" (DDR3) υποστηρίζουν και triple channel. Δες στο παρακάτω λινκ μερικές: http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%CC%CD%C7%CC%C7+RAM&title=TRIPLE

Εdit: Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, dual/triple channel απαιτούν ΙΔΙΕΣ μνήμες !!!

Link to comment
Share on other sites

^^^this. Με μια υποσημείωση, ο 940 δεν μπαίνει στην AM3 μητρική. Για να πιάσεις τα 350, μπορείς να πας σε έναν 905e που είναι κελεπούρι, ή να δώσεις λιγότερα για τον πολύ καλό 720black κάνοντας ένα κλικ παραπάνω σε μητρική για το 790X/750SB combo, και την πιθανότητα ξεκλειδώματος 4ου core.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό λέω και γω. Στα λινκ που έδωσα υπάρχουν δύο τινά.

'Η να πάρω δύο ίδιες 2GB Kingston με 26€ έκαστος δηλαδή σύνολο 52 ή να πάρω το ΚΙΤ με 2X2GB πάλι από την Kingston με 65€.

Δεν καταλαβαίνω γιατί στην πρώτη περίπτωση αν πάρω δύο ίδιες θα πληρώσω 52 ενώ αν πάρω το ΚΙΤ θα πληρώσω 65. Μιλάμε για ίδιες μνήμες. Μήπως μας κλέβουν;;

Link to comment
Share on other sites

ΜΔεν καταλαβαίνω γιατί στην πρώτη περίπτωση αν πάρω δύο ίδιες θα πληρώσω 52 ενώ αν πάρω το ΚΙΤ θα πληρώσω 65. Μιλάμε για ίδιες μνήμες. Μήπως μας κλέβουν;;

Θεωρητικά οι μνήμες πακέτο είναι από το εργοστάσιο «ταιριασμένες» να λειτουργούν σε dual channel απροβλημάτιστα...

Το ίδιο μπορούν να παίξουν και οι υπολοιπες βέβαια, τόσα χρόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

P.S.

Είτε θα πάρεις ένα ups είτε ένα καλό πολύμπριζο προστασίας (αν και το πρώτο είναι πολύ καλύτερο)

Link to comment
Share on other sites

^^^this. Με μια υποσημείωση, ο 940 δεν μπαίνει στην AM3 μητρική. Για να πιάσεις τα 350, μπορείς να πας σε έναν 905e που είναι κελεπούρι, ή να δώσεις λιγότερα για τον πολύ καλό 720black κάνοντας ένα κλικ παραπάνω σε μητρική για το 790X/750SB combo, και την πιθανότητα ξεκλειδώματος 4ου core.

Δίκιο έχεις για τον 940 :o, γιατί όμως δεν τον υποστηρίζει?:offtopic2: προσωπικά θα πήγαινα στον 720 δεν το συζητάω, εσύ θα διάλεγες τον 905e χάνοντας το label black edition του 940 ή θα πήγαινες σε μητρική που τον υποστηρίζει και θα έπαιρνες τον 940?:OT:

edit: @barcode_13 να πάρεις έτοιμο σετάκι γιατί σε περίπτωση ελαττωματικού σου αλλάζουν ολόκληρο το σετάκι και ας έχει χαλάσει μόνο το 1 απο τα 2 stick...

Αν τις πάρεις ξεχωριστά και χαλάσει η 1 απο τις 2 θα σου αλλάξουν μόνο την χαλασμένη, αν ε΄χουν την ίδια πάει καλός αν δεν έχουν θα πάρεις κάποια άλλο/η μοντέλο/μάρκα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις για τον 940 :o, γιατί όμως δεν τον υποστηρίζει?:offtopic2: προσωπικά θα πήγαινα στον 720 δεν το συζητάω, εσύ θα διάλεγες τον 905e χάνοντας το label black edition του 940 ή θα πήγαινες σε μητρική που τον υποστηρίζει και θα έπαιρνες τον 940?:OT:

Ο 940 δεν μπαίνει γιατί είναι AM2+ επεξεργαστής, ενώ η μητρική έχει AM3 socket. Οι AM3 επεξεργαστές μπαίνουν σε AM2+ sockets, αλλά το αντίθετο δεν γίνεται (καθώς οι AM2+ επεξεργαστές έχουν 2 pins παραπάνω και δεν χωράνε). :shifty:

Στην περίπτωση του φίλου μας, έτσι και αλλιώς δεν θα κοίταζα τον 940 black edition. Έχει γράψει από το πρώτο ποστ πως δεν τον ενδιαφέρει το overclocking (το ξεκλείδωμα core είναι άλλου παπά ευαγγέλιο), οπότε η υποχρεωτική υιοθέτηση DDR2 και παλιότερου socket θα πήγαινε στράφι. Θα κοίταγα ή τον 720 (o 705e έχει την ίδια τιμή οπότε δεν υπάρχει λόγος), ή για να πιάσω το 350αρι τον 905e που είναι κρύος, οικονομικός σε ρεύμα και διατηρεί όλη την cache και τους πυρήνες της αρχιτεκτονικής. Ουσιαστικά οι 905e είναι top binned chips όσον αφορά το leakage τους, με ότι αυτό συνεπάγεται για την ποιότητα και τα χαρακτηριστικά τους...:flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.