Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Μέρες.

Πέρασα xena χθες στον τσελιγκα. 6000Κ, H4 HID, με φουλ κιτ που περιείχε και φανάρια.

Το γυριστό φως είχε κάποια δυσκολία, μιας και τα καλώδια θέλουνε αέρα για να μετακινούνται και επισης γιατι δεν υπάρχει πολυς χώρος γύρω από το φανάρι για να στηθουν τα μπαλαστ και η πλακετα χωρίς να εμποδίζουν τα μοτέρια που σηκώνουν τα φώτα. Εν τέλει έκατσαν οκ ομως με κόπο κάποιων ωρών. :p

Τα φαναρια έχουνε και μπλε καγκουρολεντάκι :p

Καλά το πώς φωτιζουν τώρα δε περιγραφεται...

Ερώτηση: θέλουνε ρύθμιση τα φώτα για να είναι η δέσμη ευθυγραμμισμένη σωστα; Να φανταστώ ότι το προηγούμενο καλιμπράρισμα των αλογόνων δεν ισχύει έτσι; Και αν ναι, πρέπει να το πάω σε συνεργείο με όργανο ή μπορώ και μόνος;

Link to comment
Share on other sites

Μονος μπορείς αλλα ζόρικο.

Κανονικά αν δεν θέλεις να τυφλώνεις τους πάντες με τον φάρο της αλεξάνδριας στη μετώπη σου πρέπει να τα ρυθμήσεις.

Σε οργανομένο κράτος θα έτρωγες και κλήση για αυτό αλλά ξέρεις τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ για πες από πού τα πήρες και πόσο.

Από ebay, Αμερική, σύνολο με μεταφορικά 95Ε (140$).

To κιτ περιελάμβανε (ταιριαστά για το αμάξι μου) κατοπτρα με Led, ψηφιακά μπαλαστ, 2 λαμπες HID 6Κ, 2 λαμπες αλογόνου και καλωδιώσεις.

Θα ανεβάσω καμιά φωτό κατα το βραδάκι αν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μέρες.

Πέρασα xena χθες στον τσελιγκα. 6000Κ, H4 HID, με φουλ κιτ που περιείχε και φανάρια.

Το γυριστό φως είχε κάποια δυσκολία, μιας και τα καλώδια θέλουνε αέρα για να μετακινούνται και επισης γιατι δεν υπάρχει πολυς χώρος γύρω από το φανάρι για να στηθουν τα μπαλαστ και η πλακετα χωρίς να εμποδίζουν τα μοτέρια που σηκώνουν τα φώτα. Εν τέλει έκατσαν οκ ομως με κόπο κάποιων ωρών. :p

Τα φαναρια έχουνε και μπλε καγκουρολεντάκι :p

Καλά το πώς φωτιζουν τώρα δε περιγραφεται...

Ερώτηση: θέλουνε ρύθμιση τα φώτα για να είναι η δέσμη ευθυγραμμισμένη σωστα; Να φανταστώ ότι το προηγούμενο καλιμπράρισμα των αλογόνων δεν ισχύει έτσι; Και αν ναι, πρέπει να το πάω σε συνεργείο με όργανο ή μπορώ και μόνος;

αν βλεπεις τοσο καλα θα πρεπε να μπεις σε υποψιες οτι τυφλωνεις καποιον.Εγω με τα εργοστασιακα ξενον ,δεν λεω καλο φωτισμο εχω ,αλλα με την μεγαλη σκαλα ειναι που νιωθω ασφαλεια (αλλα δεν την αναβω γτ τυφλωνει)..Εχε τον νου σου να καθαριζεις καλα τα φωτα σου γιατι η διαθλαση τυφλωνει.

Link to comment
Share on other sites

αν βλεπεις τοσο καλα θα πρεπε να μπεις σε υποψιες οτι τυφλωνεις καποιον.Εγω με τα εργοστασιακα ξενον ,δεν λεω καλο φωτισμο εχω ,αλλα με την μεγαλη σκαλα ειναι που νιωθω ασφαλεια (αλλα δεν την αναβω γτ τυφλωνει)..Εχε τον νου σου να καθαριζεις καλα τα φωτα σου γιατι η διαθλαση τυφλωνει.

Σε σχέση με τα αλογόνα που είχα πριν εννοούσα τσακ.

Θα τα πάω για ρύθμιση κάποια στιγμή. Για τη διάθλαση διάβασα και γω, ένα καλο είναι ότι τα φώτα κλεινουν μέσα στο σασί και δε βρωμίζουν τόσο. Αλλά ναι θελουν προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

οταν πας να κανεις την διαδικασια ρωτα με σοβαρο υφος οποιον βλεπεις μπροστα σου το ονομα του και το βαθμο του and see what happens.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ στην Παραλιακή είχα από πίσω μου ένα SUV με τέτοια φώτα και με είχε στραβώσει. Τελικά βρήκα χώρο και έκανα δεξιά για να με περάσει ο χαζός αλλά αυτός έκατσε εκεί που ήταν και με στράβωνε από τον πλαϊνό καθρέπτη μου.

Άμα μπορούσα, θα του έκανα καταγγελία να τον συνετίσουν. Επίσης αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχω βάλει ακόμα τέτοιου τύπου φώτα στο δικό μου, αν και θέλω πολύ. ΔΕΝ θέλω να στραβώνω τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Pardon?

Εγώ ρώτησα από πόσα κυβικά και κάτω, έχοντας δίπλωμα αυτοκινήτου, είσαι έτοιμος για μηχανάκι χωρίς xtra μαθήματα και πολλά λεφτά......

Αυτά που λες τι σχέση έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Pardon?

Εγώ ρώτησα από πόσα κυβικά και κάτω, έχοντας δίπλωμα αυτοκινήτου, είσαι έτοιμος για μηχανάκι χωρίς xtra μαθήματα και πολλά λεφτά......

Αυτά που λες τι σχέση έχουν;

http://images2.wikia.nocookie.net/__cb20110311050107/inciclopedia/images/f/f1/Trollface_HD.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο δεν ήταν κακά τα φώτα του, είναι combo χαμηλό αμάξι vs ψηλό και αναγκαστικά τρως την δέσμη του στον καθρέπτη σου.

Μπορεί και να έχεις δίκιο, αν και δε συμφωνώ. Αν τα έβλεπες μπορεί να καταλάβαινες τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

50άρι τροχαία, όλα τα άλλα σχολή οδηγών αν δεν κάνω λάθος.

Εκτός αν οδηγήσεις γουρούνα, ή το Piaggio MP3.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.