Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Ροπη μπορει να παρει και ενα κιλο με την αλλαγη της εξατμισης και με μια χοανη.... 10 αλογα ομως δεν θα παρει με τιποτα, οσο φιμωμενο κι αν ειναι. Δεν ειναι στραγαλια τα αλογα....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Better for me. Ροπή γουστάρω περισσότερο άλλωστε. Αν έρχεται και λίγο πιο χαμηλά (μάλλον δύσκολο) ακόμα καλύτερα ;)

Για χοάνη το σκέφτομαι γιατί σε πολλούς πετάει CEL (ανάλογα με τη μάρκα/ποιότητα της χοάνης, βέβαια). Οκ, δεν ψήνομαι να ξεκινάω για ταξιδάκι και να παίζει το ενδεχόμενο να μου βγάλει CEL στη μέση της εθνικής.

Ίσως κανένα πιο ελεύθερο φιλτράκι της K&N στο εργοστασιακό κουτί να το έβαζα. Σίγουρα θα βοηθήσει σε σχέση με το stock χάρτινο.

Τώρα για εξατμισούλα μου αρέσει η ιδέα, σίγουρα αξίζει μία προσπάθεια, ακόμα κι αν δεν προσφέρει τόσα πολλά όσα είπα πριν... Εννοείται πως θέλω μία εξάτμιση αρκετά αθόρυβη, με μόνο μία χαμηλή μπάσα χροιά, χωρίς πρα-πρα κλπ.

Αλλά για πείτε μου ρε παίδες, υπάρχει περίπτωση με την αλλαγή της εξάτμισης να μου πουν κάτι στην αντιπροσωπεία περί εγγύησης..? Δηλαδή, αν αυτό καθώς και άλλες περιφερειακές μετατροπές αντιβαίνουν στους όρους της εγγύησης ή όχι... κλπ.

Θενκς για τα tips :)

Link to comment
Share on other sites

Better for me. Ροπή γουστάρω περισσότερο άλλωστε. Αν έρχεται και λίγο πιο χαμηλά (μάλλον δύσκολο) ακόμα καλύτερα ;)

Για χοάνη το σκέφτομαι γιατί σε πολλούς πετάει CEL (ανάλογα με τη μάρκα/ποιότητα της χοάνης, βέβαια). Οκ, δεν ψήνομαι να ξεκινάω για ταξιδάκι και να παίζει το ενδεχόμενο να μου βγάλει CEL στη μέση της εθνικής.

Ίσως κανένα πιο ελεύθερο φιλτράκι της K&N στο εργοστασιακό κουτί να το έβαζα. Σίγουρα θα βοηθήσει σε σχέση με το stock χάρτινο.

Τώρα για εξατμισούλα μου αρέσει η ιδέα, σίγουρα αξίζει μία προσπάθεια, ακόμα κι αν δεν προσφέρει τόσα πολλά όσα είπα πριν... Εννοείται πως θέλω μία εξάτμιση αρκετά αθόρυβη, με μόνο μία χαμηλή μπάσα χροιά, χωρίς πρα-πρα κλπ.

Αλλά για πείτε μου ρε παίδες, υπάρχει περίπτωση με την αλλαγή της εξάτμισης να μου πουν κάτι στην αντιπροσωπεία περί εγγύησης..? Δηλαδή, αν αυτό καθώς και άλλες περιφερειακές μετατροπές αντιβαίνουν στους όρους της εγγύησης ή όχι... κλπ.

Θενκς για τα tips :)

Μάλλον σε όσους πέταξε το CEL είχαν υπερβολικά μεγάλη χοάνη ή λάθος τοποθέτηση.Αν πας σε χοάνη πρέπει να ψαχτείς με το μέγεθος.Απο κεί θα τσιμπίσεις κανένα άλογο(υπάρχουν περιπτώσεις στο +4 bhp sto dyno) και ροπούλα.

Εξάτμιση.

Άμα πας για φουλ εξάτμιση(χταποδι + πισω) κατα 90% χάνεις την εγγύηση εκτός και αν έχεις κανένα γνωστό εκει μέσα :)

Άμα πειράξεις μεσαίο(δεν θυμάμαι άν έχεις), τελικό + σωληνώσεις δεν χάνεις εγγύηση.

Με το πρώτο άντε να δεις στα καλύτερα καμια 7αριά ΠΟΛΥ βαριά 10

Με το 2ο ~ 3 άντε 4.

Για τον θόρυβο που λές,όλα ρυθμίζονται ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από 2χρόνια και 40.000 χλμ με τα Michelin Primacy HP (αλλαγές μπρος πίσω κάθε 10.000) ήρθε ο καιρός για αλλαγή ελαστικών.

κοιτάζω τα Vredestein Ultrac Sessanta για τα οποία ακούω μόνο καλά λόγια σε fora με Sedan-οειδή.

γνώμες thelab για Vredestein έχουμε?

Επίσης ψάχνω και ζάντες Elbrus....ψάχνω κάποιο μαγαζί Ευρώπη αλλά προς το παρόν τζίφος. θέλω να βάλω τις 104

http://www.tirerack.com/wheels/MiniWheelSearchServlet?nonWinter=true&partNum=I0417751042BDCI&autoMake=Saab&autoModel=9-3+Linear+2.0T+Sedan&autoYear=2004&autoModClar=With+Rubber+Valve+Stems&wIndex=8&grid=true&sw=1680

Link to comment
Share on other sites

Michelin Pilot Exalto PE2

Αυτή τη στιγμή δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό για ένα οικογενειακό αυτοκίνητο όπου και απαιτήσεις να έχει απ το λάστιχο το Exalto δεν θα τον προδώσει ποτέ.Ίσα ίσα.

Και τα Fulda θα τα σκεφτόμουν

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2χρόνια και 40.000 χλμ με τα Michelin Primacy HP (αλλαγές μπρος πίσω κάθε 10.000) ήρθε ο καιρός για αλλαγή ελαστικών.

κοιτάζω τα Vredestein Ultrac Sessanta για τα οποία ακούω μόνο καλά λόγια σε fora με Sedan-οειδή.

γνώμες thelab για Vredestein έχουμε?

Επίσης ψάχνω και ζάντες Elbrus....ψάχνω κάποιο μαγαζί Ευρώπη αλλά προς το παρόν τζίφος. θέλω να βάλω τις 104

http://www.tirerack.com/wheels/MiniWheelSearchServlet?nonWinter=true&partNum=I0417751042BDCI&autoMake=Saab&autoModel=9-3+Linear+2.0T+Sedan&autoYear=2004&autoModClar=With+Rubber+Valve+Stems&wIndex=8&grid=true&sw=1680

Είχαμε καλή εμπειρία απο Dunlop SP Sport (smthin) και τα συνιστώ (απο C200K fl).

Ένα site που περιέχει και reviews είναι το http://www.elastika-online.gr/

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σμρ στο συνεργείο για να κλείσω ένα ραντεβού για ευθυγράμμιση και αντίκρισα αυτό.

snc00203.jpg

snc00205.jpg

snc00204t.jpg

snc00207.jpg

Από άλλες στούκες που έχω δει με το 2άρι,το κόβω για καμιά 60 σε κανα τοιχίο ή κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.