Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Απ όσο ξέρω και το Ultra Deep Shine έχει μέσα κερί(και το βλέπω δλδ) και απ ότι λένε είναι carnauba κι όλας(το τοπ δλδ)

Ο DA που είπε ο Γιώργος είναι παλμικός ενώ ο άλλος είναι περιστροφικός.

Το ποιος είναι καλύτερος θα σε γελάσω, αν και έχω την υποψία για τον περιστροφικό.

Link to comment
Share on other sites

nope....καλύτερα αποτελέσματα δίνει ο παλμικός αλλά είναι και δυσκολότερος στο χειρισμό και θέλει περισσότερη δεξιοτεχνία και πείρα......οι περιστροφικοί είναι πιο διαδεδομένοι στους ερασιτέχνες γιατί κάνουν πιο εύκολα τη δουλειά και χωρίς κίνδυνο καταστροφής του χρώματος όπως οι παλμικοί......το αποτέλεσμα όμως τον περιστροφικών είναι πολλές κλάσεις κατώτερο από του παλμικού.

Link to comment
Share on other sites

Ναι περιέχει και κερί και γενικά προτείνεται για σκούρα χρώματα.

Όσο για τους αλοιφαδόρους οι rotary είναι καλύτεροι αλλά θέλουν προσοχή γιατί με τη κίνησή τους μπορούν να κάψουν το βερνίκι.

οι DA (random orbit) αργούν στην όλη διαδικασία αλλά είναι τελείως ακίνδυνοι γι' αυτό και είναι ότι καλύτερο για τους αρχάριους.

(fragma τα μπέρδεψες...:p)

post-3700-1416074030,523_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εντάξει....συζητάγαμε που συζητάγαμε για βερνίκια αλοιφές και τριψίματα......έσκασε και το ανάλογο thread στο SaabCentral και ήρθε και έδεσε.....

άντε τώρα να πεις στο γιαπωνεζάκο πάρε αλοιφαδόρο και τρίβε......ήθελε να έχει ανοιχτά παράθυρα να απολαμβάνει την λιακάδα πίσω απο φορτηγό με τσιμέντο.

:crazy:

http://www.saabcentral.com/forums/showthread.php?t=160610

photo0023mzg.jpg

photo0021qcy.jpg

photo0024i.jpg

Link to comment
Share on other sites

και πανω σε αυτους βαζεις το UDS ας πουμε η μονο κερι?

Το uds ειναι wax+sealant ενω το resin ειναι μονο sealant? Πρωτα το κερι μετα το στεγανωτικο?

Το UDS είναι combo.Ουσιαστικά γυαλιστικό είναι αλλά όπως είπαμε έχει και λίγο κερί μέσα.Είναι καλή επιλογή για οικονομία χρημάτων και χρόνου σε σκούρα χρώματα.

Oι επιλογές είναι οι εξής..

Super Resin Polish

Super Resin Polish + Extra Gloss Protection

Super Resin Polish + HD Wax

ή εφόσον έχεις σκούρο χρώμα

Ultra Deep Shine

Ultra Deep Shine + HD Wax

To κερί είναι το πιο μπελαλίδικο και ακριβό αλλά έχει τα καλύτερα αποτελέσματα σε προστασία,γυαλάδα,water sheeting συν ότι ασφαλίζει και για περισσότερο καιρό τη γυαλάδα.

Γενικά ρίξε μια ματιά στο site της autoglym,έχει κατατοπιστικότατο faq...

Το χτισε το saab ο κινέζος...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο eυχαριστω για τις πληροφοριες, μαλλον θα δοκιμασω meguiar απο το shinearama που προτεινες - αυτο δεν εχει και τα πιο μικρα μεταφορικα?- το θεμα ειναι οτι στο καλαθι που τα βαζω δεν μου εμφανιζει ως επιλογη χωρας την ελλαδα..

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο eυχαριστω για τις πληροφοριες, μαλλον θα δοκιμασω meguiar απο το shinearama που προτεινες - αυτο δεν εχει και τα πιο μικρα μεταφορικα?- το θεμα ειναι οτι στο καλαθι που τα βαζω δεν μου εμφανιζει ως επιλογη χωρας την ελλαδα..

Aν είναι για αλοιφαδόρο χτύπα το G220 ή το Kenstrel Meguiar's starter's που δίνουν αλοιφές ειδικές για τέτοια χρήση.

Το έχει 4-5η επιλογή...(Ellada κάπως έτσι)

Αν πας για μεγάλη/ογκόδη/βαριά παραγγελία ναι,δεν συμφέρει κανένα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τι πανάκια απο σαμουά και ινδικά χοιρίδια τσαμπουνάτε! Το καλύτερο πλύσιμο το κάνει γυναικείος ανθρώπινος ιστος σε βρεγμένη βαμβακερή φανέλα.

http://i215.photobucket.com/albums/cc154/GODSPPD/Misc/animated/Car_wash_boobs.gif

Και φευγεις και με ενα χαμόγελο ΝΑ! (παντα με το συμπαθειο :p)

Link to comment
Share on other sites

Τι πανάκια απο σαμουά και ινδικά χοιρίδια τσαμπουνάτε! Το καλύτερο πλύσιμο το κάνει γυναικείος ανθρώπινος ιστος σε βρεγμένη βαμβακερή φανέλα.

http://i215.photobucket.com/albums/cc154/GODSPPD/Misc/animated/Car_wash_boobs.gif

Και φευγεις και με ενα χαμόγελο ΝΑ! (παντα με το συμπαθειο :p)

http://www.youtube.com/watch?v=QPXWoTASMLE

:rofl::rofl:

Link to comment
Share on other sites

Με πορωσατε εχτες..

EUR-FH1135 Eurow Sheepskin Wash Mitt with Thumb (single) 1 @ £7.49

MEG-G9524 Meguiar's Hot Rims All Wheel Cleaner (710ml) 1 @ £7.95

MEG-X2020 Meguiar's Supreme Shine Microfibre Bundle (3 pack) 1 @ £14.95

MEG-G7214 Meguiar's Gold Class Leather Cleaner and Conditioner (414ml) 1 @ £6.49

MEG-G10307 Meguiar's ScratchX 2.0 (207ml) 1 @ £8.99

MEG-G12664 Meguiar's NXT Car Wash (1892ml) 1 @ £14.99

MEG-G12718 Meguiar's NXT Tech Wax 2.0 (532ml) 1 @ £14.99

MEG-X3080 Meguiar's Even Coat Applicator Pads (2-pack) 1 @ £4.75

Shipping charge : £15.00

Total charged : £95.60

Γιωργο ειναι ενταξει? Τα πηρα ολα η λοιπει κατι? Ποσες μερες κανει για παραδοση, θα χρειαστει να παω στα Ελτα η πορτα-πορτα?

Link to comment
Share on other sites

ειδα οτι η συζητηση περιστραφηκε γυρω απο τα αλφα ρομεο.

Πρωτα απολα...Λιγα λογια για τις αλφα :p

καταδευτερον

Πραγματικα με ολα αυτα που διαβαζω στο αλφιστι και βλεπω και κανω μονο οι κολλημενοι θα δωσουν το αλφα ρομεο και θα παρουν παλι αλφα.

και εγω το χαιρομαι το αμαξι ..... ασχετα αν μου ζηταει πολλα..(και θα σε προδωσει σε μια εκδρομη και θα σε κανει να το πεταξεις)αλλα τι να κανουμε.Πισω κινηση ειναι πισω κινηση..εχει τη χαρη της :D

Και για τις αποριες του Ακη...Εχω σπασει την εξατμιση για να κερδιζω κανα αλογο..:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν μπεις σε φόρουμ Audi, VW κλπ δεν θα θες να βάλεις τα κλάματα νομίζεις?

Μέχρι και στο Yaris φόρουμ που το αυτοκίνητο είναι σκυλί από τα λίγα να μπεις πάλι κλάματα θα δεις. Είναι η φύση των φόρουμ τέτοια γιατί ο κόσμος ψάχνει απαντήσεις σε πιθανά προβλήματα.

Και ειδικά το Alfisti έχει πολύ μικρό δειγματικό χώρο σε σχέση με άλλα αντιστοίχων εταιριών, ανάθεμα αν κυκλοφορεί αμάξι που σε ιδιοκτήτη δεν έχει βγάλει κάτι από οποιαδήποτε εταιρία, και ανάθεμα αν βασίζαμε τις επιλογές μας σε αυτοκίνητα αν κρίνουμε από τα 20-30 άτομα που αναφέρουν κάποιο τριγμό στα φρένα, η πρόβλημα στα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

παντως μεσω του αλφιστι εχω βρει πολλες απαντησεις σε πολλα θεματα που μηχανικοι και ηλεκτρολογοι μου ζητανε τα 5πλασια σε λεφτα για μια τοσο απλη δουλεια και εν τελη τη κανω μονος μου....Υπαρχουν ΠΟΛΛΟΙ ψαγμενοι βεβαια αλλα και πολυ κολλημενοι κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.