Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Βασικά εάν η κατοχύρωση της πατέντας γίνει σωστά, τότε όποιος προσπαθήσει να αντιγράψει είναι λίγο-πολύ έτοιμος να βάλει το χέρι του στη φωτιά. Απλά λογικά, επειδή οι πατέντες αυτές θα αλληλοεξυπηρετούν πόσες εταιρείες, το αφήνουν στο φλου.

Εν αντιθέσει με μερικές π.χ. που απλά κυνηγάνε για τους δικούς τους σκοπούς - βλέπε Rambus.

wankel ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς, αλλά πχ τις γεννήτριες συνεχούς τις έχουν αντιγράψει με μικρές διαφορές.

Τις FKB μίζες όμως περιμένανε 40 χρόνια να λήξη η πατέντα και τώρα έβγαλαν όλοι.

Πάντως ανοίγεις Bosch και αντικρίζεις ένα θαύμα απλότητας και αξιοπιστίας, ενώ στα αντίστοιχα Γιαπωνέζικα, Αγγλικά, Ιταλικά, Αμερικάνικα, σου γυρνάνε τα άντερα.

Πριν μερικά χρόνια έδωσα προσφορά για ένα 55 πόδια βουλιαγμένο μια βδομάδα στα 25 μέτρα, και ανοίξαμε τις Bosch μίζες ( αμερικάνικες οι μηχανές) και δεν είχαν πάρει σταγόνα νερό. Οτιδήποτε άλλο είχε πλημμυρίσει.

Κόστιζαν βέβαια όσο η μισή μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα,περι τις 13:30 στην Εθνικη Οδο,στα "120".Ορατοτητα >500μετρα και κινηση στο δρομο μηδεν

Βγαινω απο τη γεφυρα Βαρυμποπης με κατευθυνση προς Αγ.Στεφανο,κοιταζω καθρεφτες για να παω πιο αριστερα και βλεπω να ερχεται μονο ενα Octavia της Τροχαιας πατημενο στην αριστερη,με αναμμενα φωτα και αναμμενη σειρηνα(τη μεγαλη,μπλε-κοκκινο,οχι τη μικρη).

Κανω την παπια,καθομαι μεσαια με ~110χαω και περιμενω να δω ποτε θα κανει δεξια ενα τραινακι με 3 οχηματα που εχει καμπερωθει στην αριστερη με ~130χαω και προπορευεται περιπου 500μ του περιπολικου.

Το Octavia φτανει σε χρονο dt, 1 μετρο πισω απο τον 3ο(Merc E-Class) και αναγκαζεται να φρεναρει γιατι ο λεγαμενος δεν εκανε δεξια.Ξαναδινει το Octavia και κινειται τερμα αριστερα(κολλητα στο διαζωμα) και μονο τοτε ο Merc αποφασιζει να κανει δεξια,για να ξαναβγει αμεσως μετα και παλι στην αριστερη,πισω απο το περιπολικο.Ο δευτερος και ο πρωτος,δεν ειχαν αντιληφθει οτι ερχεται περιπολικο καπου στο βαθος και εκαναν δεξια μονο οταν το ειδαν ακριβως απο πισω τους.

Και ερωτω

1.Ενταξει οταν κολλαει πισω σου απλο ΙΧ στην αριστερη,μπορει να εισαι αφηρημενος και να μην το δεις....αλλα το περιπολικο με τα ολα του αναμμενα,δεν το βλεπεις που ερχεται απο πισω σου με χιλια εδω και 500/800/1000μετρα?

2.Γιατι δεν τους σταματησε και τους 3 να τους παρει επιτοπου τα διπλωματα και να τα κανει χαρτοπολεμο?

3.Γιατι δεν υπαρχει μια ομαδα της Τροχαιας(εστω και 10 οχηματα) να κινειται ολη μερα και νυχτα στους δρομους(ακομα και με πολιτικα οχηματα) και να μαζευει διπλωματα?Γιατι αναλωνεται ολη η δυναμη της Τροχαιας σε μπλοκα για ζωνες,υπερβολικη ταχυτητα και παρανομη σταθμευση?

ΥΓ Σε ολη τη διαρκεια του περιστατικου υπηρχε αφθονος χωρος για να μπει καποιος στη μεσαια

Link to comment
Share on other sites

1 down 1 to go..

Ότι απέμεινε από (κλασικά honda) ένα inova.

Πιάστηκε γιατί είχε παραποιεισει το αριθμό πλαισίου

και ο ηθικός αυτουργός ειναι γεννημένος το 94"..

Η αναζήτηση συνεχίζεται για το RR ..

DSC00247.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε,αλλα οτι αυτοκίνητο και να είναι δεν θα έδινα ποτέ 50k για μια Alfa Romeo,όσο και να την σκοτώνει.Τραγικές εμπειρίες με αυτα τα αυτοκίνητα.

Κόντεψα να χάσω τη μάνα μου με ενα τέτοιο!

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δεν είναι μόνο αυτο,όσο καλό και να είναι παραμένει μια Alfa Romeo.

Γιατί δηλαδή σε αυτα τα χρήματα να μην επιλέξεις ενα Audi μια BMW ή μια Mercedes?Ντάξει,γούστα είναι αυτα αλλα εγώ αυτο πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Ρε, ο κόσμος που οδηγεί στην Αθήνα δεν παλεύεται. Έλεγα για τους πατριώτες μου -κουρλοΚεφαλονίτες-, αλλά εδώ είναι τρισχειρότεροι. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει από που πηγάζει το κόμπλεξ "μην βρίσκεται κανείς μπροστά μου"?

Link to comment
Share on other sites

Ρε, ο κόσμος που οδηγεί στην Αθήνα δεν παλεύεται. Έλεγα για τους πατριώτες μου -κουρλοΚεφαλονίτες-, αλλά εδώ είναι τρισχειρότεροι. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει από που πηγάζει το κόμπλεξ "μην βρίσκεται κανείς μπροστά μου"?

Απο το "οδηγω το ταδε, την εχω μεγαλυτερη". Το γραφει και στο συμβολαιο :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.