Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Να ρωτήσω και εγώ κάτι άλλο; Τι διάφορα έχει το diesel με το petrol; Και αν είναι τα ίδια γιατί μερικές εταιρίες τα αναγράφουν ξεχωριστά;

Diesel : Πετρέλαιο

Petrol : Βενζίνη

Link to comment
Share on other sites

Diesel : Πετρέλαιο

Petrol : Βενζίνη

τι ανάποδοι που είναι :hehe: ! πάντα το μπερδεύω !

TSI TDI και του κουτρουλιού το γάλα ερώτημα !

φίλος θέλει να αγοράσει νέο αμάξι μέχρι 13-15 χιλιάρικα τι προτείνεται !

του είπα να πάει να δει το Skoda RAPID (πετρέλαιο)

Link to comment
Share on other sites

τι ανάποδοι που είναι :hehe: ! πάντα το μπερδεύω !

TSI TDI και του κουτρουλιού το γάλα ερώτημα !

φίλος θέλει να αγοράσει νέο αμάξι μέχρι 13-15 χιλιάρικα τι προτείνεται !

του είπα να πάει να δει το Skoda RAPID (πετρέλαιο)

πέρα από το budget

υποχρεώσεις(οικογένεια κλπ?)

μέγεθος?

στυλ οδήγησης(θέλει "γκάζια" ή τον αφήνουν παγερά αδιάφορο)

που μένει(να υποθέσω Αθήνα?)

περίπου χιλιόμετρα το χρόνο?

και κυρίως έχει κάποια προτίμηση σε συγκεκριμένο group?

Link to comment
Share on other sites

πέρα από το budget

υποχρεώσεις(οικογένεια κλπ?)

μέγεθος?

στυλ οδήγησης(θέλει "γκάζια" ή τον αφήνουν παγερά αδιάφορο)

που μένει(να υποθέσω Αθήνα?)

περίπου χιλιόμετρα το χρόνο?

και κυρίως έχει κάποια προτίμηση σε συγκεκριμένο group?

έχει οικογένεια γκάζια έτσι και έτσι 10-15 χιλιάδες χλμ πέριπου

Link to comment
Share on other sites

εφ'όσον το παρκάρισμα δεν είναι θέμα .... ας πω ένα 2 μεταχειρισμένα...

1) opel insignia 1,6turbo(180hp)

2)skoda octavia(νομίζω με τον tsi 160hp)

3)vw passat(ίδιο μοτέρ με τα skoda)

4)alfa 159(1.8 140hp ατμόσφαιρα)

όλα βενζίνες και όλα μεταχειρισμένα ... σίγουρα θα βρει κοντά σε αυτό που ψάχνει ... είναι δεδομένο ότι θα καίνει κάτι παραπάνω από ότι ένα diesel αλλά δεν θα χρειάζεται να "φοβάται" τις γενικότερα ακριβότερες επισκευές του diesel...ειδικά αν το όχημα δεν κάνει πολλά χλμ. θεωρώ πως η βενζίνη αξίζει μιας και είναι φθηνότερη στην αγορά αλλά και λίγο πιο εύκολη στην συντήρηση και σίγουρα πιο ανεκτική σε τυχών "κακό" καύσιμο

αν τώρα αυτά παραείναι μεγάλα σαν οχήματα ....

ας δει κάτι σε golf plus/touran στυλ ...

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

η άκαυτη βενζίνη που θα φτάσει στον καταλύτη όταν ο καταλύτης ανεβάσει θερμοκρασία, υπάρχει σοβαρή περίπτωση να καεί, προκαλώντας ζημιά στον καταλύτη.

Αυτό ακριβώς, παθαίνει ζημιά ο καταλύτης. Όχι ότι δεν θα δουλεύει μετά ο κινητήρας απλά θα βγάζει λίγο περισσότερο καρκίνο.

Η εξαέρωση στα ντίζελ δεν χρειάζεται εδώ και πολλά χρόνια.. Τουλάχιστον στα αυτοκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη ζημιά στον καταλύτη πιστεύω ότι είναι μύθος για τους εξής λόγους.

1) Αν πάθαινε ζημιά ο κρύος καταλύτης με το σπρώξιμο του αυτ/του στο διάστημα των 1-2sec. που αφήνουμε συμπλέκτη μέχρι να πάρει, τότε θα χάλαγε και όταν προσπαθούμε να βάλουμε μπροστά ένα κρύο αυτ/το και δεν παίρνει με την πρώτη για διαφόρους λόγους. (πχ. χειμώνας)

2) Αν ο ζεστός καταλύτης παθαίνει ζημιά όταν άκαυστη βενζίνη φτάνει σε αυτόν, τότε στα σκασίματα των κινητήρων θα καταστρέφονταν οι καταλύτες, αλλά και στο σβήσιμο του κινητήρα, αφού στο διάστημα μηδενισμού των στροφών (750σαλ. ρελαντί έως μηδέν) πάλι παίρνει άκαυστη αφού κλείνουμε τον διακόπτη, άρα και την ανάφλεξη.

Link to comment
Share on other sites

bmw 116d 5d vs audi a1 tdi 105hp 5d vs audi a3 gtron vs scirocco facelift 125hp vs mercedes a class diesel 109hp.ποιο θα διαλεγατε και γιατι;προφανως δεν εχω βενζιναδικο/γκομενα με πατερα βενζινα/φετιχ με το να δινω λεφτα σε βενζιναδικα ή συνεργεια.προκειται να κανω 50χλμ την μερα τουλαχιστον για καμια 4αετια ακομα.τι θα διαλεγατε και γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Diesel : Πετρέλαιο

Petrol : Βενζίνη

Χμμ, και τότε τι ήταν η άλλη έκδοση που δεν ανέφεραν τίποτα δίπλα της; Υπήρχαν 3 εκδόσεις απ'οσο θυμάμαι και γι αυτό ρώτησα μήπως παίζει τίποτα άλλο.

Παίζει να ταν κανένα υβριδικό, ηλεκτρικό δε ξέρω και εγώ τι...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, και τότε τι ήταν η άλλη έκδοση που δεν ανέφεραν τίποτα δίπλα της; Υπήρχαν 3 εκδόσεις απ'οσο θυμάμαι και γι αυτό ρώτησα μήπως παίζει τίποτα άλλο.

Παίζει να ταν κανένα υβριδικό, ηλεκτρικό δε ξέρω και εγώ τι...

Για ποιο αυτοκινητο μιλας?

Να το τσεκάρουμε στα specs με τι κινητηρες το δινει.

Link to comment
Share on other sites

bmw 116d 5d vs audi a1 tdi 105hp 5d vs audi a3 gtron vs scirocco facelift 125hp vs mercedes a class diesel 109hp.ποιο θα διαλεγατε και γιατι;προφανως δεν εχω βενζιναδικο/γκομενα με πατερα βενζινα/φετιχ με το να δινω λεφτα σε βενζιναδικα ή συνεργεια.προκειται να κανω 50χλμ την μερα τουλαχιστον για καμια 4αετια ακομα.τι θα διαλεγατε και γιατι;

a1 tdi 105hp 5d

Για κατανάλωση το έχει εδώ σε πόλη φίλος και απλά ΔΕΝ καίει.

ΔΕΝ.

Και αν δεν το διάβασες, ΔΕΝ.

Για κατανάλωση δεν κοιτάς πιο μακριά και αν δεν κάνω λάθος με 99 ρύπους δεν έχει και τέλος ...

Link to comment
Share on other sites

a1 tdi 105hp 5d

Για κατανάλωση το έχει εδώ σε πόλη φίλος και απλά ΔΕΝ καίει.

ΔΕΝ.

Και αν δεν το διάβασες, ΔΕΝ.

Για κατανάλωση δεν κοιτάς πιο μακριά και αν δεν κάνω λάθος με 99 ρύπους δεν έχει και τέλος ...

απ οτι εχω δει ολα εκτος απο το σιροκο δεν πληρωνουν τελη και εχουν πανω κατω ιδια καταναλωση,εκτος απο το gtron που μαλλον ειναι το πιο οικονομικο.με ενδιαφερει κυριως το θεμα της αξιοπιστιας,αν καποιο εχει ακουστει οτι βγαζει περισσοτερα προβληματα απο καποιο αλλο,καθως και η συμπεριφορα τους στον δρομο.θα παω και γω μολις μπορεσω να κανω μερικα τεστ ντραιβς αλλα μεχρι τοτε θα θελα να ακουσω και την γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά για οδήγηση θα έπαιρνα την σειρά 1, η πίσω κίνηση είναι λίγο/πολύ εθιστική.

Σαν αξιοπιστία σε ντίζελ δεν θα περίμενα διαφορές μεταξύ BMW/VW Group αν και όποιο και να πάθει κάτι θα πονέσει για να το φτιάξεις.

Απο την άλλη 50χμ / μέρα => 18-19κ τον χρόνο θα περάσουν 5 χρόνια πριν ΣΚΕΦΤΟΥΝ να ζητήσουν κάτι τα νέα μοτέρ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.