Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Ουτε να το σκεφτεις να περασεις sealants και τετοια τοσο συντομα, ουτε κατα διαννοια. Πρεπει να αφησεις το χρωμα/βερνικι να αναπνευσει και να στεγνωσει σωστα και να κανει fully cure, και ενας μηνας παλι λιγος ειναι, θα λεγα τουλαχιστον 3-4.

Μιλωντας με τον ανθρωπο χτες, μου ειπε οτι φυσικα και αφηνει να αναπνευσει το βερνικι. Γενικα οποιαδηποτε λυση

μονιμου sealing του βερνικιου/χρωματος ειναι ζημιογονα μακροχρονια.

Aναλογα τι θες να κανεις.Εαν βασικα το αυτοκινητο το μετακινεις καθε μερα

φροντισε να βρεις μια τετραδα σιδερενιες ωστε να μετακινησε και κατοπιν ξεκινα.

Στο λεω γιατι εχεις καλυτερο αμαξι απο το δικο μου, εχει ζαντες αλουμινιου και μαλλον ειναι το

βασικο σου οχημα καθημερινης μετακινησης.Προσεχε αν τις κανεις αμμοβολη την αμμο που θα χρησιμοποιεισει.

Εαν ειναι χοντρη θα στις κανει μια ωραια διαβρωμενη υφη.Χαλαζιακη ψιλη θα ειναι καλυτερη.

Προσωπικα τις σιδερενιες του ποπελ τις εκανα με το κολλητο .

Το σηκωσαμε στο μαγαζι του αδερφου , τις τριψαμε με γυαλοχαρτο νερου μεχρι να φανει το σιδερο,σε αυτο το σημειο

με αρεσαν τοσο πολυ που σκεφτηκαμε να τις ριχναμε μονο βερνικι αλλα θυμηθηκα τα 50 + κατι

για βερνικια , γυαλοχαρτα και φιλτρα ευρω του 2Κ χρωματος :p και στο τελος τις ριξαμε γυρω στα 3~4 χερια χρωμα με πιστολα.

Τις αφησαμε μισο σαββατο σε φουρνο βαφης συνεργατη του αδερφου και Κυριακη τις εβαλα επανω.

Την δευτερα τις πηγα παλι για ζυγοσταθμιση και εκτοτε (περασαν 5~6 μηνες) οι ζαντες ειναι οπως την πρωτη

μερα.Αυριο αν θες σε δειχνω φωτο.

Όπου εχω μιλησει θα μου δωσουν μια 4αδα απλες να κανω την δουλεια μου. Τωρα για το τι αμμο χρησιμοποιουν θα σε γελασω. Ρωτησα 2 απο τους γνωστους (τουλαχιστον σε 3 auto related forum οπου διαβαζω) και ολοι ειπαν για πεππα και μπιλιρη. Υποθετω τουλαχιστον οτι για να εχουν καλο ονομα, δεν θα κανουν μαμακιες :D

Link to comment
Share on other sites

το αμάξι μου (1999 renault laguna) πολλες φορές κάνει πολύ ώρα(μου έχει τύχει και πάνω απο 30sec) να πάρει μπροστά.(αλλά πάντα παίρνει) Δεν θυμάμαι να μου έχει συμβεί όταν είναι ζεστο, αλλά δεν συμβάινει και πάντα όταν είναι κρύο.Για παράδειγμα μπορεί να το κάνει και άμα το παρκάρω και το αφήσω πολύ ώρα. Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Στη θήβα υπάρχει "κολπάκι" να βγεις στην προηγούμενη έξοδο, με 1€ δίοδια, πας παράλληλα της εθνικής για 2-3 χλμ, και μπαίνεις από το καφε 90 μέσα εθνική πάλι.

profit 1.55€. Στην επιστροφή μπαίνεις από το καφέ πας παράλληλα κλπ τα ίδια. χάνεις 2 λεπτά από το χρόνο σου.

Όσο για τα άλλα που ζητάς, κατά 99% πληρώνεις και της τραγάνας, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παω θεολογο φθιωτιδας.

διοδια ξερουμε που εχει?

ξερω οτι εχει αφιδνες,θηβα και ειδα και στη τραγανα αλλα αυτα τα προλαβαινω η βγαινω πιο νωρις?

Πληρώνεις 2 φορές διόδια. 2.10 + 2.55 Ευρώ, αν θυμάμαι καλά.

Τραγάνα δεν πληρώνεις, βγαίνεις πιο πριν ;)

Υ.Γ. Έχεις ΠΜ :p

Έγινε επεξεργασία από nickstamat
Link to comment
Share on other sites

Βασικα σακουλα στη πινακιδα και αντε γεια αλλα απλα θελω να ξερω ποσα διοδια ειναι.

με τη μηχανη θα παω που τα κοβεις και ευκολα απο τα δεξια

αν σπασει ο διαλας το ποδαρι του και σε κυνηγησουν οι καπς τι γινεται?

Σταματας και τσιμπας το προστιμο (200 ευρω) για μη πληρωμη διοδιων, μαζι με την ΠΡΟΣΤΙΜΑΡΑ που θα φας για την καλυμμενη πινακιδα, η συνεχιζεις και ρισκαρεις αυτοφωρο για αντισταση κατα της αρχης?

Βεβαια αν εχεις μηχανη ,φανταζομαι δεν παιζει να σε φτασουν με τις οκταβιες, αλλα οσο αδικα κι αν ειναι τα διοδια δεν αξιζει το αυτοφωρο για 3-4 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

σταμάτησαν τον ξάδερφό μου με golf gti για ταχύτητα.

και έπιασε κουβέντα..

-αν συνέχιζα πως θα με φτάνατε;

-αφενός ότι μπορούν να κλείσουν τα διόδια, η octavia με το μπουρί από δω είναι 400 άλογα..

τα συμπεράσματα δικά σας.δεν ξέρω αν είναι αλήθεια απλά μεταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

η octavia με το μπουρί από δω είναι 400 άλογα..

Αλήθεια εν μέρει έστω ( δεν ξέρουμε αν αυτή του περιστατικού ήταν από αυτή την παρτίδα ).

Όταν πήρανε τις Oktavia ( τι ήτανε, γύρω στο 2003 νομίζω ε ? ) σε κάποια τμήματα είχανε και 1 που ήτανε μπαρουτιασμένη ( αλλά αν δεν θυμάμαι λάθος είχανε και διακριτικά αυτές, δεν ήτανε στο ίδιο χρώμα και "ένδυση" με τις απλές που είχανε όλα τα τμήματα ), πόσα ακριβώς άλογα δεν είχα ρωτήσει ακριβές ποσό, αλλά πάνω κάτω εκεί πρέπει να 'ταν.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια εν μέρει έστω ( δεν ξέρουμε αν αυτή του περιστατικού ήταν από αυτή την παρτίδα ).

Όταν πήρανε τις Oktavia ( τι ήτανε, γύρω στο 2003 νομίζω ε ? ) σε κάποια τμήματα είχανε και 1 που ήτανε μπαρουτιασμένη ( αλλά αν δεν θυμάμαι λάθος είχανε και διακριτικά αυτές, δεν ήτανε στο ίδιο χρώμα και "ένδυση" με τις απλές που είχανε όλα τα τμήματα ), πόσα ακριβώς άλογα δεν είχα ρωτήσει ακριβές ποσό, αλλά πάνω κάτω εκεί πρέπει να 'ταν.

επίσης έχω δει με τα μάτια μου αστυνομικό να έρχεται στο αεροδρόμιο Καλαμάτας με evo κολ0φτιαγμενο χρώμα μαύρο με κανονικές πινακίδες - υπηρεσιακό...

πρέπει να ψωνίζουν από τα κατασχεθέντα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.